Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2020 r.
18:55

W sądzie o „Duszambrze”. Były dyrektor Centrum Spotkania Kultur pozwał artystę Jarosława Koziarę

61 24 A A
Jarosław Koziara ze swoim obrońcą Bartoszem Przeciechowskim. Artysta przekonywał, że użyte przez niego słowa wynikały m.in. z zaskoczenia powierzenia dyrektorskich obowiązków w CSK osobie, która nie miała dużego doświadczenia w działalności kulturalnej
Jarosław Koziara ze swoim obrońcą Bartoszem Przeciechowskim. Artysta przekonywał, że użyte przez niego słowa wynikały m.in. z zaskoczenia powierzenia dyrektorskich obowiązków w CSK osobie, która nie miała dużego doświadczenia w działalności kulturalnej (fot. Tomasz Maciuszczak)

Ruszył proces, w którym były dyrektor Centrum Spotkania Kultur pozwał lubelskiego artystę Jarosława Koziarę. Marek Krakowski domaga się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na cel charytatywny za nazwanie go m.in. „ignorantem”, „barbarzyńcą” i „szkodnikiem”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa ma swój początek w maju ubiegłego roku, gdy Koziara w niewybrednych słowach opisał na Facebooku jedną z decyzji ówczesnego p.o. dyrektora CSK. Chodziło o demontaż tworzonej w gmachu instytucji przez artystę instalacji „Drzewo”.

– Wszystko prowadziło do szczęśliwego finału, powstała kilkutonowa konstrukcja wewnątrz dziedzińca/klatki schodowej aż… aż władzę przejął ignorant Polister Duszambr, sekretarz partii PiS i były kierownik poczty, „specjalista od postmodernizmu” i ten barbarzyńca właśnie usuwa moją pracę z budynku, bo jest zbyt ograniczony, by ją zrozumieć. Szkodnik, który za parę miesięcy opuści w niesławie placówkę musi jeszcze zniszczyć to, czego nie wyprodukował – napisał Koziara 8 maja.

Negatywny stosunek

Krakowski jeszcze przed odejściem ze stanowiska złożył pozew o ochronę dóbr osobistych. Domaga się przeprosin na pierwszych stronach lokalnych gazet i w ich wydaniach internetowych oraz 10 tys. zł na cele charytatywne. – Wiele osób zaczęło mi zwracać uwagę na to, że ten wpis wywołuje w środowisku pewne negatywne ustosunkowanie do mnie, że mnie ośmiesza i deprecjonuje – mówił w środę w sądzie Krakowski. Koziarze zarzucił, że swoim działaniem wpisał się w akt nagonki politycznej przeciwko niemu.

Krakowski tłumaczył też, że decyzja o demontażu konstrukcji nie była motywowana oceną artystyczną dzieła. Jak stwierdził, nie miał dostępu do żadnej dokumentacji czy opinii inżyniera, która pozwalałaby uznać, że instalacja została zabezpieczona we właściwy sposób i nie zagraża bezpieczeństwu osób odwiedzających CSK.

– To były jedyne powody, dla których podjąłem tę decyzję. Wszelkie inne domniemania, które próbuje insynuować pozwany, o mojej ignorancji, braku wykształcenia są nieistotne w tej sprawie – przekonywał.

Zaskoczenie powierzeniem

Broniący Koziary mec. Bartosz Przeciechowski zauważył, że w rozmowach z mediami tuż po wybuchu konfliktu były dyrektor mówił m.in. o wysokich kosztach instalacji, ale w jego wypowiedziach nie było ani słowa o względach bezpieczeństwa. – Gdybym ja pisał artykuły, to by było – odparł Krakowski.

Jarosław Koziara zarzuty związane z brakiem wspomnianych dokumentów określił słowem „bzdura”. Tłumaczył też, że słowa użyte w jego wpisie wynikały m.in. z zaskoczenia powierzenia dyrektorskich obowiązków w CSK osobie, która nie miała dużego doświadczenia w działalności kulturalnej. – To nie jest atak z mojej strony personalnie na pana Krakowskiego, tylko na człowieka, który pełni funkcję publiczną w mieście, w którym mieszkam. W tym momencie oceniałem jego przydatność do pełnienia tego rodzaju funkcji – mówił artysta.

W trakcie rozprawy poruszany był też wątek użytego we wpisie Koziary określenia „Polister Duszambr”. Było ono nawiązaniem do wywiadu, jakiego Krakowski w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed objęciem funkcji w CSK, udzielił jednej z internetowych telewizji. Stwierdził w nim m.in., że „politycy muszą być polihistorami, czyli mieć wiedzę z wielu dziedzin”. Pochwalił się też znajomością sztuki mówiąc: „Deszambr, taki artysta, który wprowadził postmodernizm, odwrócił miskę klozetową i powiedział, że to jest sztuka”. Miał na myśli Marcela Duchampa (czyt. „diszą”), który był jednak kojarzony z dadaizmem i kubizmem. W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart.

Następna rozprawa odbędzie się w kwietniu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krytyk / 20 lutego 2020 r. o 00:07
+15
czy pan artysta Koziara sprzedał kiedyś swoją pracę na wolnym rynku np. biznesmenowi czy zawsze podpina się pod różnego rodzaju przybytki kultury finansowane z pieniędzy publicznych? Ludzie potem są zmuszeni patrzeć na fantazje artysty, niekoniecznie ładne.
Wyobraź sobie, że tak. Na przykład projektował okładki dla Voo Voo.
 ... mało jak na całe długie życie artysty. A reszta to dojenie samorządu i usczęśliwanie swoją sztuką gawiedzi, która ma płacić i podziwiać. Krytykować nie wolno za żadne skarby.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 22:29
+10
"W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart." Wszyscy wiedzą, że ludzie PiSu nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie i rzeczywistości.
W ramach "poczucia humoru i dystansu do siebie" Jacek Piekara za ironiczny tweet dostał od sądu ...  470 tys kary.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 19:33
+10
PRL mial wśród "artystów " wielu ulubiencow...
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 22:32
+9
"W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart." Wszyscy wiedzą, że ludzie PiSu nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie i rzeczywistości.
  Facet posłanki PO, który wystawił lewych faktur na kwotę 6,6 mln zł (pozwoliły wyłudzić 1,4 mln zł VAT) został skazany...  na 25 tys. zł grzywny i 2 lata w zawieszeniu.
Avatar
Patrząc z boku / 19 lutego 2020 r. o 21:56
+9
W mojej opinii Krakowski źle argumentuje wypierając się negatywnej oceny instalacji. Miał prawo do takiej oceny i nikt mu z tego zarzutu uczynić by nie mógł. Zastanawiające jest w ogóle to po co poprzedni dyrektor zgodził się na coś takiego jak taka instalacje .Problem jest bowiem szerszy dotyczy mianowicie roli sztuki w życiu publicznym i sensowności wydawania publicznych pieniędzy na pewne przedsięwzięcia. No bo jakie tu mogą być kryteria? Czy warto wydawać pieniądze na kształcenie gustów estetycznych ? Na pewno warto ale na pewno nikt swego gustu nie wykształci na współczesnych instalacjach, które często maja prawie zerową wartość estetyczną, a do tego żeby dowiedzieć się o co w tym chodzi potrzebny jest szeroki komentarz twórcy. Bez sensu .Sens miało by kształcenie zmysłu estetycznego obywateli chociażby przez organizowanie spotkań ze sztuką ( ta prawdziwą ), prelekcji, pokazów , oprowadzania po muzeach czy dziełach architektury dawnej czy ciekawszych dokonań współczesnych architektów . Na to warto wydawać pieniądze bo to przynosi potem skutek widoczny w naszym otoczeniu. Sens miałoby także wspieranie finansowe artystów wybitnych po to by zostawiali po sobie jakieś trwałe ślady w mieście. Czy Koziara jest wybitny - śmiem wątpić. Ma jak się wydaje swego rodzaju swego rodzaju potencjał ale jest to potencjał bardziej speca od reklamy i oprawy imprez niż prawdziwego artysty w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Jakoś nie kojarzę by stworzył coś wybitnego, ale może nie wiem wszystkiego. Co do oceny Krakowskiego jako profana , to tu już pojechał Koziara po bandzie bo chciał przez to powiedzieć : stworzyłem przecież dzieło wybitne a ten ignorant nie jest w stanie tego dzieła zrozumieć. Pytanie tylko czy to coś po pierwsze można było zrozumieć a po drugie to czy w ogóle trzeba. Zrozumieć można jakieś treści lub znaczenia a jeśli ich nie ma lub ich w ogóle nie widać i trzeba je dopiero dopisywać do dzieła poprzez opisywanie czy opowiadanie to zarzut jest bezsensowny. Poza tym niektóre dzieła sztuki w ogóle nie wymagają zrozumienia a tylko przeżycia estetycznego. Domyślam się, że raczej chodziło Koziarze o to, że ten " profan" Krakowski nie zrozumiał jaki to z Koziary wybitny artysta . No cóż każdy może myśleć o sobie co chce - to jego prawo- ale chyba nie może wymagać by inni myśleli tak jak on sam. Na koniec zaznaczę że nie jestem znajomym ani Koziary ani Krakowskiego a mój osąd sprawy jest osądem subiektywnym człowieka stojącego z boku tych wydarzeń
W mojej opinii Krakowski źle argumentuje wypierając się negatywnej oceny instalacji. Miał prawo do takiej oceny i nikt mu z tego zarzutu uczynić by nie mógł. Zastanawiające jest w ogóle to po co poprzedni dyrektor zgodził się na coś takiego jak taka instalacje .Problem jest bowiem szerszy dotyczy mianowicie roli sztuki w życiu publicznym i sensowności wydawania publicznych pieniędzy na pewne przedsięwzięcia. No bo jakie tu mogą być kryteria? Czy warto wydawać pieniądze na kształcenie gustów estetycznych ? Na pewno warto ale na pewno nikt sw... rozwiń
Avatar
relikty prl / 19 lutego 2020 r. o 21:46
+8
Wyższa qltura ? Ba ;) - - A.Holland: "uderza mnie w Polsce fala niedobrego powietrza, jakby ktoś bez przerwy puszczał bąki" - K.Janda: "czuję się jakby ktoś na mnie srał cały czas" ".... ktoś pluje na mój samochód. Przychodzi stary dziad i charka"."
Avatar
Czytelnik / 20 lutego 2020 r. o 01:46
+7
Czy artysta Koziara przed sądem wystęwystę w tym samym eleganckim berecie a la traktorzysta?
Avatar
jkw / 19 lutego 2020 r. o 21:11
+6
ciekawe, ilu tu się znalazło 'obrońców' obskuranckiego, niekompetentnego, partyjnego urzędasa, któpry zresztą już stracił 'zaufanie' u swoich promotorów i gdyby nie ten proces, nikt nie pamiętałby nawet jego nazwiska (boani tywarzy, ani 'dokonań', nie pamięta NIKT).
Avatar
( ͡° ͜ʖ ͡°) / 19 lutego 2020 r. o 22:00
+5
Pamietacie wystąpienia "Mierzi mnie " z użyciem cytryn ?
Avatar
co na to ZUK & devl0pers ? / 19 lutego 2020 r. o 22:17
+3
"W 2017 roku na terenie Górek Czechowskich w Lublinie, stanowiących przedmiot sporu deweloperów i miłośników natury, za sprawą Koziary pojawiły się wibrujące kręgi. Tej geometrycznej realizacji przyświecała idea podkreślenia wagi terenów zielonych w centrum miasta i ich ochrony."
Avatar
Czytelnik2610 / 20 lutego 2020 r. o 09:44
0
Mi się sztuka tego tzw. artysty nie podoba. To miasto potrzebuje większej ilości kursów MPK a nie martej sztuki w wydaniu pana Koziary. 
Avatar
ja / 20 lutego 2020 r. o 09:29
+2
Zgadza się, kto go zna to potwierdzi 
Avatar
Janina / 20 lutego 2020 r. o 08:13
+2
"...za nazwanie (Krakowskiego) m.in. „ignorantem”, „barbarzyńcą” i „szkodnikiem” - 100% racji! Krakowski to taki klasyczny misiewicz z Lublina: mierny ale wierny, partyjny członek z ramienia przesunięty na czoło! Wiejski ignorant-politruk z wykształceniem katechetycznym i lepkimi raczkami.
Avatar
Gamoń / 20 lutego 2020 r. o 06:36
+2
Ciekawostką jest to, że prace tego artysty można kupić w sklepiku w centrum spotkań kultur.
Avatar
Czytelnik / 20 lutego 2020 r. o 01:46
+7
Czy artysta Koziara przed sądem wystęwystę w tym samym eleganckim berecie a la traktorzysta?
Avatar
krytyk / 20 lutego 2020 r. o 00:07
+15
czy pan artysta Koziara sprzedał kiedyś swoją pracę na wolnym rynku np. biznesmenowi czy zawsze podpina się pod różnego rodzaju przybytki kultury finansowane z pieniędzy publicznych? Ludzie potem są zmuszeni patrzeć na fantazje artysty, niekoniecznie ładne.
Wyobraź sobie, że tak. Na przykład projektował okładki dla Voo Voo.
 ... mało jak na całe długie życie artysty. A reszta to dojenie samorządu i usczęśliwanie swoją sztuką gawiedzi, która ma płacić i podziwiać. Krytykować nie wolno za żadne skarby.
Avatar
AB / 19 lutego 2020 r. o 23:00
-3
Ten Krakowski to taki lubelski Misiewicz. Ciekawe kto był jego "mentorem" i czy tak samo skończy jak misio ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 22:32
+9
"W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart." Wszyscy wiedzą, że ludzie PiSu nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie i rzeczywistości.
  Facet posłanki PO, który wystawił lewych faktur na kwotę 6,6 mln zł (pozwoliły wyłudzić 1,4 mln zł VAT) został skazany...  na 25 tys. zł grzywny i 2 lata w zawieszeniu.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 22:29
+10
"W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart." Wszyscy wiedzą, że ludzie PiSu nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie i rzeczywistości.
W ramach "poczucia humoru i dystansu do siebie" Jacek Piekara za ironiczny tweet dostał od sądu ...  470 tys kary.
Avatar
POLAK Z KRWI I KOŚCI / 19 lutego 2020 r. o 22:23
0
"W środę Krakowski stwierdził, że jego wypowiedź była „pastiszem” i mówiąc te słowa, pozwolił sobie na żart." Wszyscy wiedzą, że ludzie PiSu nie mają poczucia humoru i dystansu do siebie i rzeczywistości.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy
zdjęcia
galeria

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy

W czwartek uhonorowaliśmy zwycięzców Złotej Setki 2019. To powstający już od 24 lat prestiżowy ranking biznesowy Dziennika Wschodniego. Tegoroczny zwycięzca obronił pozycję sprzed roku.

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra
magazyn

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra

W kryzysie parlamentarnym i konflikcie na linii Jarosław Kaczyński – Zbigniew Ziobro nie chodzi wcale o głosowanie nad ustawą futrzarską. Tu idzie o to, kto po prezesie PiS będzie wodzem na prawicy.

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Elżbieta Puacz, była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w przesłanym w czwarte do mediów oświadczeniu odniosła się do decyzji ministra zdrowia o jej odwołaniu. Twierdzi, że nie zna powodów, przez które straciła stanowisko.

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

W piątek po południu otwarty dla ruchu powinien zostać wyjazd z ul. Skłodowskiej do Lipowej. Ulica była ślepa z powodu budowy odcinka kanalizacji burzowej.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?
zdjęcia
galeria

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?

Lublin dostanie ponad 173 mln zł unijnej dotacji do budowy Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj marszałek województwa i prezydent miasta. Wykonawca nowego dworca powinien być wybrany w październiku i jeszcze w tym roku może wkroczyć na teren budowy.

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]
Transmijsa on-line
film

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]

Dziennik Wschodni nagrodził najlepsze lubelskie firmy. Już po raz XXIV przygotowaliśmy ranking Złota Setka.

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

W piątek o godz. 17.15 MKS Perła Lublin zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Informacje o koronawirusie w liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie podała dyrekcja placówki. Sprawa dotyczy jednej klasy.

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny katolickiej uczelni odmawia podjęcia postępowania dyscyplinarnego wobec posła PiS, Przemysława Czarnka. Uniwersytet zastrzega, że formalnie sprawa nadal jest w toku.

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Już w piątek kolejny mecz ligowy rozegrają piłkarze Motoru. Tym razem rywalem będzie Garbarnia Kraków. Trzeci raz w tym sezonie podopieczni Mirosława Hajdy wystąpią przed własną publicznością. I mają nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka, bo jeszcze nie wygrali na Arenie Lublin. Początek spotkania o godz. 19.30.

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci
zdjęcia
galeria

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci

11 osób – w tym 8 dzieci – zostało rannych w wypadku na Śląsku. Zderzyły się tam dwa szkolne autobusy.

Nowy trener Stali Kraśnik

Nowy trener Stali Kraśnik

Działacze niebiesko-żółtych zdecydowali się na zmianę szkoleniowca. Stal w czwartek poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bohdanem Bławackim. Nowym szkoleniowcem ekipy z Kraśnika został Marcin Wróbel, który poprzednio pracował z piłkarzami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Około godziny 14 do wielu placówek w województwie lubelskim przyszedł mail, że w budynkach znajdują się chemiczne bomby.

Edach Budowlani Lublin grają ze Spartą Jarocin, o lekceważeniu nie może być mowy

Edach Budowlani Lublin grają ze Spartą Jarocin, o lekceważeniu nie może być mowy

W szóstej kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych Lublin będzie w niedzielę Sparta Jarocin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.