Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2019 r.
17:15

Pociągi Lublin-Warszawa. Po 2 latach wracają kursy przez Nałęczów, Puławy i Dęblin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
234 49 A A

Równo za tydzień ma wyjechać z Lublina pierwszy od ponad dwóch lat pociąg kursujący do Warszawy przez Nałęczów, Puławy i Dęblin. Rozkład wciąż nie przewiduje postoju na nowym przystanku Lublin Zachód, który wbrew zapowiedziom nie doczekał się dotąd asfaltu na drodze dojazdowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historyczny powrót na właściwe tory ma nastąpić bardzo wczesnym rankiem 15 listopada. Zgodnie z rozkładem pociąg kategorii InterCity powinien wyruszyć ze stacji Lublin o godz. 4.22. Będzie to pierwszy od dawna kurs z Lublina przez Nałęczów, Puławy, Dęblin i Pilawę. Latem 2017 r. linię zamknięto z powodu przebudowy, a pasażerowie są wożeni dłuższą trasą przez Lubartów, Parczew i Łuków.

Na razie większość pociągów ma kursować objazdem. Na podstawową, krótszą trasę wrócą zaledwie dwa kursy dziennie: o godz. 4.22 i 8.35. Pierwszy z nich dojedzie do Warszawy Centralnej w 2 godziny i 42 minuty, drugi będzie potrzebował aż 2 godzin i 55 minut, czyli tylko o 10 minut mniej niż najszybszy z pociągów kursujących objazdem.

Taki rozkład ma obowiązywać przez miesiąc. W połowie grudnia, jak co rok, koleje w całej Europie wprowadzą nowe rozkłady. Dla pasażerów z Lublina ma to skutkować większą liczbą kursów z Lublina przez Puławy nie tylko do stolicy, ale także do dalszych miast. Gorszą wiadomością jest to, że rozkład nie przewiduje na razie skrócenia czasu przejazdu do Warszawy.

Wizerunkową zmianą – okazuje się, że dla wielu jednak ważną – ma być przemianowanie stacji Lublin na „Lublin Główny”. Tablice z taką nazwą już stoją na nowo wybudowanym peronie 3. Do przebudowania pozostały perony nr 1 i 2.

W rozkładzie jazdy nadal nie pokazuje się nowy przystanek Lublin Zachód przygotowany na wysokości dzielnicy Czuby. Jeszcze niedawno zapowiadano, że asfalt na kolejowym odcinku drogi dojazdowej do peronu zostanie położony w połowie października. Taka deklaracja padła na zorganizowanej na peronie wrześniowej konferencji prasowej. Zbiegła się ona w czasie z finiszem kampanii wyborczej, pomyślnej dla wojewody Przemysława Czarnka, który był jednym z gości konferencji.

Politycy odjechali z przystanku, a obiecanego asfaltu wciąż nie ma, jest tylko ubity tłuczeń powleczony warstwą rzadkiego błota, obok którego trwa montaż barier energochłonnych mających uchronić kierowców przed wjazdem na szyny. Cicho jest także o miejskim odcinku drogi dojazdowej od pętli trolejbusowej przy os. Poręba. Zjazd w kolejową drogę czekającą na asfalt możliwy jest dziś tylko od ul. Węglinek, której prowizoryczna nawierzchnia przypomina księżycowy krajobraz.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł / 8 listopada 2019 o 00:10
+40
Znowu prawie 3 godziny do Warszawy??? Niespełna 150 kilometrów!!! Poważnie?!?!?
Avatar
xxx / 7 listopada 2019 o 17:30
+37
a te pociągi nie miały jeździć 1.5 godziny? po co był ten remont?
Avatar
123 / 7 listopada 2019 o 17:39
+33
A przed remontem nie było szybciej?
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:36
+31
A gdzie ta krotsza podróż?
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:26
+28
Czyli 3 godziny z zachodniego w W-wie busem do Lublina jeszcze długo będzie najlepszym wyjściem?
Avatar
Władek / 7 listopada 2019 o 22:31
+26
Dalej będzie się 3 godz. kechało? Nie no bez jaj...
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 22:03
+25
Sorry ale z pretensjami poczekajcie do zakończenia remontu Teraz uruchamia się jeden tor a na drugim prowadzone są jeszcze prace i ze względów bezpieczeństwa pociągi nie mogą rozwijać maksymalnie dopuszczonej prędkości tak jak na ulicy gdy remontowany jest jeden pas jezdni A co do stacji Lublin zachód to chyba wojewoda Czarnek obiecał otwarcie w październiku ? To proszę do niego kierować swoje żale a nie do prezydenta Żuka
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:30
+24
Dyliżansem na Dzikim Zachodzie szybciej się podróżowało niż PKP.
Avatar
matrix / 7 listopada 2019 o 22:57
+23
No extra, super!!! Ale ja się pytam kiedy skończą wiadukt na diamentowej? Bo już nerwowo można się wykończyć, ile czasu,. zdrowia i paliwa ludzie tracą!!! Czy ktoś pracuje przy tej inwestycji i powie szczerze?
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 17:39
+22
Patrzać na stan robót to wątpię. Poza tym nie lepiej poczekać chwilę i zrobić wszystko jak należy? Jak i tak to trwa i trwa? Wiadukt na Diamentowej dalej nie jest ukończony. W Niemczech podobny wiadukt na trasie Frankfurt - Berlin w 10 dni zamontowali. Tyle trwało rozwalenie starego i wsunięcie nowego, budowanego obok. Można?
Avatar
ano ino jużci / 14 listopada 2019 o 23:24
0
"W połowie grudnia, jak co rok".....a "co rok to prorok"- było kiedyś takie powiedzenie. Poprawnie: każdego roku panie proroku
Avatar
ale jaja / 10 listopada 2019 o 19:22
+3
jak gdyby nie PiS to chamstwo bez szkol i edukacji by do warszawskich urzędasów nadal busami jeździła a teraz jak jest nalezna lokomocja to oczywiście opluć i z wymyślać. Ne nauczyli was logiki i myslenia i tyle w temacie.
 Tyle, że chamstwo bez szkół i edukacji to w wiekszości elektorat pis. Jak widze u kolegi nauczanie myślenia poziom ekspert.
Avatar
kom / 8 listopada 2019 o 21:13
+1
Nie ma się co podniecać ! Lublin to wiocha i grajdoł i tak jest traktowany !
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 18:04
+13
W latach 70 ekspres Bystrzyca pokonywał trasę Lublin Warszawa w czasie poniżej 2 godzin. 140 lat temu pociąg potrzebował na przebycie tej trasy 7 godzin .Szybkość pociągu wynosiła 35 wiorst na godzinę tj 37,3 km godz. Tory doprowadzono do Lublina w marcu 1877 roku po 2 latach budowy od podstaw.
Avatar
polak i Patriota... / 8 listopada 2019 o 17:49
-9
jak gdyby nie PiS to chamstwo bez szkol i edukacji by do warszawskich urzędasów nadal busami jeździła a teraz jak jest nalezna lokomocja to oczywiście opluć i z wymyślać. Ne nauczyli was logiki i myslenia i tyle w temacie.
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 16:57
+3
Pajacykowi naprawiacze dlaczego nie zatrzymaliscie tych którzy zniszczyli polska gospodarkę i wyprzedali co się dało ?
Avatar
xxx / 8 listopada 2019 o 15:57
+6
Niech Żuczysko wybuduje ten kawałek drogi ! Miasto tez powinno dbać o dojazdy i dojścia do stacji kolejowych - dodatkowo miasto Lublin niepotrzebnie tak się odwraca od kolei - powinno zabiegać o kolej aglomeracyjną. Miasto powinno wziąć jakąś niewielką część przy budowie dojazdów miało kilka lat.
 Żuczystko to tatko na ciebie wołał, jak cie z widłami po polu ganiał.
Avatar
misiewicz / 8 listopada 2019 o 15:02
+11
Kur... jak czytam wypowiedzi tępych ekspertów typu gdzie ta krótsza podróż to aż mi się coś robi ...a pomyślałeś pajacu jeden z drugim że na razie oddany jest tylko 1 tor i trwają roboty, pracują i kręcą się ludzie jeździ inny sprzęt ?? Pomyślałeś że jeszcze w wielu miejscach nie ma czynnych szlabanów i pociąg musi wyhamowywać przed takim praktycznie do 20km/h by podobno pajac do Ciebie zwany mistrzem kierownicy czasem nie wjechał na pałę ? Jak się zsumuje te czynniki to właśnie taki powstanie czas przejazdu ale albo udajesz idiotę i piszesz by pisać albo faktycznie nim jesteś ....
 A docelowo przy dobrych wiatrach ma byc 1 30 h- 1 40 h a nie tak dawno jechało sie rowno 2 i 5 min godziny na centralny. Na zachodzie pociagi bede smigac po 160- 200 km/h u nas do 130 plus zrzut używanego taboru - tyle kasy w piach.
 A docelowo przy dobrych wiatrach ma byc 1 30 h- 1 40 h a nie tak dawno jechało sie rowno 2 i 5 min godziny na centralny. Na zachodzie pociagi bede smigac po 160- 200 km/h u nas do 130 plus zrzut używanego taboru - tyle kasy w piach. rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 12:43
+9
Przystanek pociągów w Konopnicy jest niezbędny, dojazd jest dobry, wielkie zapotrzebowanie i odpowiednia odległość. Ten przystanek w polu jest może potrzebny ale dla połączeń lokalnych. Ciekawe który dygnitarz zrobił sobie przystanek kolejowy obok swojego domu? bagatelizując potrzeby kilku miast i wielu gmin po północno zachodniej części naszego miasta. Czy ktoś zna odpowiedź?
Avatar
AA / 8 listopada 2019 o 11:49
+8
Dlaczego przystanku Lublin Zachód nie wybudowano tam gdzie jest bardzo dobry dojazd dla mieszkańców większości dzielnic miasta i mieszkańców Kraśnika oraz Bełżyc i Opola? To miejsce jest w Konopnicy w pobliżu zjazdu na ekspresówkę. Czyżby chodziło o coś innego niż o wygodę pasażerów???
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 71 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010