Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2016 r.
11:51

Większa Strefa Płatnego Parkowania. Zapłacimy również kartą. Co jeszcze się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A

Od wczoraj miasto szuka firmy, która urządzi nową Strefę Płatnego Parkowania i na blisko trzy lata zostanie jej operatorem. W powiększonej strefie stanie 150 parkomatów, które mają przyjmować płatności nie tylko gotówką, ale też kartą. Kolejną nowością jest to, że kupując bilet trzeba będzie podać numer rejestracyjny swojego samochodu

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy operator przejmie strefę 1 lipca, ale wcześniej czeka go sporo pracy. Musi zaprojektować i wykonać oznakowanie miejsc parkingowych – każde być wyznaczone liniami malowanymi na jezdni lub chodniku. Jego zadaniem będzie też ustawienie znaków oraz zakup i ustawienie parkomatów.

Parkomaty

Urządzenia będą wyglądać inaczej niż obecnie. Będą mieć klawiaturę do wpisywania numeru rejestracyjnego, tak jak np. w Warszawie. Podanie numeru będzie obowiązkowe. Po co?

– Żeby nie dochodziło do handlu zużytymi biletami – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Wiemy o sytuacjach, że ktoś, kto dostał wezwanie do opłaty dodatkowej szukał na forach internetowych osoby parkującej w tym samym czasie i rejonie. Potem kupował od niej bilet i składał odwołanie tłumacząc, że miał bilet. Niestety nie było podstaw, żeby takich reklamacji nie uwzględniać.

Także kartą

Nowe urządzenia będą przyjmować bilon o nominałach od 10 gr do 5 zł, ale w dokumentach przetargowych Zarząd Dróg i Mostów zastrzegł, że w razie wprowadzenia w Polsce euro automaty muszą być przestrojone na tę walutę. Płacić będzie można nie tylko monetami, ale i kartą, także zbliżeniowo. Takich parkomatów nowy operator ustawić ma 150, czyli o 60 więcej niż jest w istniejącej strefie.

Strefa rośnie

Urządzeń będzie więcej, bo i sama strefa będzie powiększona o dwa obszary: jeden sięgający do al. Unii Lubelskiej i al. Piłsudskiego, a drugi do al. Długosza, Akademickiej i Obrońców Pokoju. Tu, gdzie stoi się za darmo, a trzeba będzie płacić, nowy operator będzie musiał przeprowadzić kampanię informacyjną . Od połowy czerwca ma wkładać za wycieraczki aut foldery informacyjne, których będzie 5 tys.

Również z dwutygodniowym wyprzedzeniem operator musi uruchomić biuro obsługi klientów, w którym będzie można np. kupić abonament parkingowy. Nie wszystko da się tu jednak załatwić. Miasto zastrzega sobie wyłączne prawo do wydawania abonamentów dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych, pobieranie opłaty dodatkowej, sprzedaż „kopert” i rozpatrywanie reklamacji.

Nowy gospodarz

1 lipca strefa ma już działać w nowych granicach, na nowych zasadach i z nowym operatorem, który ma serwisować i opróżniać z monet parkomaty, umożliwiać płacenie telefonem, prowadzić biuro obsługi oraz dbać o czystość miejsc parkingowych i je odśnieżać. A także zapewniać stałą obecność w strefie 11 kontrolerów sprawdzających czy kierowcy płacą i wystawiających wezwania tym, którzy nie zapłacili.

Oczywiście nic za darmo. Firma obsługująca strefę zatrzyma dla siebie określony procent od wpływów z opłat za postój. Obecny operator bierze nieco ponad 40 proc. W przetargu mającym wyłonić nową firmę będzie się liczyć właśnie wysokość tej prowizji. Operator będzie obsługiwać strefę do końca marca 2020 r. Wartość takiego zlecenia miasto szacuje na 12 mln zł.

Strefa po nowemu

• Tereny, gdzie już teraz płaci się za postój zostaną określone jako Podstrefa A, a postój tu będzie droższy, niż obecnie. Dla tego obszaru ustalono następujące stawki: 3 zł za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą, 4,30 zł za trzecią, 3 zł za każdą kolejna, 20 zł za bilet dobowy, 200 zł za miesięczny, 900 za półroczny, 1600 za roczny, 100 zł za roczny abonament dla mieszkańca strefy, 800 zł za „kopertę”.

• Obszary, na których postój dopiero ma się stać płatny zostaną określone jako Podstrefa B (takie oznaczenie znajdzie się też na parkomatach) i będą tu obowiązywać niższe stawki. Niższe, czyli te, które obowiązują w obecnej strefie: 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą, 2,80 za trzecią, 2 zł za każdą kolejną, 15 zł za bilet dobowy, 150 zł za miesięczny, 750 zł za półroczny, 1300 za roczny, 100 zł za roczny abonament dla mieszkańca podstrefy, 600 zł za „kopertę”.

• Ważny w obu podstrefach abonament dla osób niepełnosprawnych kosztować ma 4 zł miesięcznie i można będzie wykupić go na zapas, na okres ważności uprawniających dokumentów, maksymalnie na 18 miesięcy.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BudŻet / 20 stycznia 2016 o 06:39
0

I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!

Jeżeli jedynym argumentem jest krzyk, to wolałbym, byś poprosił, o zamontowanie parkomatu w miejscu, w którym sam parkujesz.

Po powiększeniu strefy zabraknie miejsc poza nią, bo tak już jest we wszystkich przyległych miejskich i prywatnych ulicach i osiedlach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Nie krzycz, a spokojnie poproś o parkomat w miejscu, a którym sam(a) parkujesz.

Jeżeli jedynym argumentem jest krzyk, to wolałbym, byś poprosił, o zamontowanie parkomatu w miejscu, w którym sam parkujesz.

Po powiększeniu strefy zabraknie miejsc poza nią, bo tak już jest we wszystkich przyległych miejskich i prywatnych ulicach i osiedlach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Nie krzycz, a spokojnie poproś o parkomat w miejscu, a którym sam(a) parkujesz.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:46
0
I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:46
0
I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:34
0
Co rozumie się przez mieszkańca podstrefy ? Czy abonament typu ''M'' wydaje się na czas zameldowania w SPP ? Czy wymagany będzie dowód rejestracyjny pojazdu będącego własnością lub współwłasnością osoby ubiegającej się o abonament ? Co z osobami które mają auto w leasingu ?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:33
0
Chore!!! Na początku była strefa płatnego parkowania teraz ja powiększamy a za pewien czas znowu ja powiększamy. Może odrazu niech władze wprowadzą podatek od posiadania prawa jazdy. To nikt nie oszuka i będą mniejsze koszty utrzymania biur i kontroli czy mamy kupiony bilet parkingowy.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 17:04
0
Na Leszczyńskiego by strefę zrobili bo parkingowi nielegalni żebrzą a chodniki samochodami urzędasów zblokowane do urzedu nie ma jak dojechać
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:49
0
Kieliszek to niech sie lepiej weżmie za zmiotke bo jak sie bierze za coś poważnego to zawsze jest spierdolo
Avatar
BudŻet / 19 stycznia 2016 o 14:30
0

Już dawno strefa powinna być powiększona!!!

Już dawno, to miał zostać wprowadzony system parkuj i jedź, który mógł rozwiązać problemy komunikacyjne w naszym mieście.

Skoro strefa płatnego parkowania już dawno powinna być powiększona, to może trzeba byłoby zacząć od Twojego miejsca parkowania, postoju i garażowania, bo najprościej postulować zmiany, które dotyczą innych, a nie tego, który je zgłasza.

Przecież nasza miejska strefa płatnego parkowania jest tylko i wyłącznie maszynką do robienia pieniędzy i przysparzania problemów mieszkańców osiedli, które do niej przylegają, a nie rozwiązywania problemów komunikacyjnych śródmieścia.

Już dawno, to miał zostać wprowadzony system parkuj i jedź, który mógł rozwiązać problemy komunikacyjne w naszym mieście.

Skoro strefa płatnego parkowania już dawno powinna być powiększona, to może trzeba byłoby zacząć od Twojego miejsca parkowania, postoju i garażowania, bo najprościej postulować zmiany, które dotyczą innych, a nie tego, który je zgłasza.

Przecież nasza miejska strefa płatnego parkowania jest tylko i wyłącznie maszynką do robienia pieniędzy i przysparzania problemów mieszkańców osiedli, któr... rozwiń

Avatar
student / 19 stycznia 2016 o 13:43
0

Ciekawe czy w końcu lubelskie k... przesiądą się do autobusów i nie będą zajmowali miejsc parkingowych studentom?

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 13:42
0
Już dawno strefa powinna być powiększona!!!
Avatar
BudŻet / 20 stycznia 2016 o 06:39
0

I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!

Jeżeli jedynym argumentem jest krzyk, to wolałbym, byś poprosił, o zamontowanie parkomatu w miejscu, w którym sam parkujesz.

Po powiększeniu strefy zabraknie miejsc poza nią, bo tak już jest we wszystkich przyległych miejskich i prywatnych ulicach i osiedlach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Nie krzycz, a spokojnie poproś o parkomat w miejscu, a którym sam(a) parkujesz.

Jeżeli jedynym argumentem jest krzyk, to wolałbym, byś poprosił, o zamontowanie parkomatu w miejscu, w którym sam parkujesz.

Po powiększeniu strefy zabraknie miejsc poza nią, bo tak już jest we wszystkich przyległych miejskich i prywatnych ulicach i osiedlach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Nie krzycz, a spokojnie poproś o parkomat w miejscu, a którym sam(a) parkujesz.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:46
0
I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:46
0
I PRAWIDŁOWO ŻE POWIĘKSZAJĄ!!! WRESZCIE BĘDĄ WOLNE MIEJSCA W CENTRUM!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:34
0
Co rozumie się przez mieszkańca podstrefy ? Czy abonament typu ''M'' wydaje się na czas zameldowania w SPP ? Czy wymagany będzie dowód rejestracyjny pojazdu będącego własnością lub współwłasnością osoby ubiegającej się o abonament ? Co z osobami które mają auto w leasingu ?
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:33
0
Chore!!! Na początku była strefa płatnego parkowania teraz ja powiększamy a za pewien czas znowu ja powiększamy. Może odrazu niech władze wprowadzą podatek od posiadania prawa jazdy. To nikt nie oszuka i będą mniejsze koszty utrzymania biur i kontroli czy mamy kupiony bilet parkingowy.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 17:04
0
Na Leszczyńskiego by strefę zrobili bo parkingowi nielegalni żebrzą a chodniki samochodami urzędasów zblokowane do urzedu nie ma jak dojechać
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:49
0
Kieliszek to niech sie lepiej weżmie za zmiotke bo jak sie bierze za coś poważnego to zawsze jest spierdolo
Avatar
BudŻet / 19 stycznia 2016 o 14:30
0

Już dawno strefa powinna być powiększona!!!

Już dawno, to miał zostać wprowadzony system parkuj i jedź, który mógł rozwiązać problemy komunikacyjne w naszym mieście.

Skoro strefa płatnego parkowania już dawno powinna być powiększona, to może trzeba byłoby zacząć od Twojego miejsca parkowania, postoju i garażowania, bo najprościej postulować zmiany, które dotyczą innych, a nie tego, który je zgłasza.

Przecież nasza miejska strefa płatnego parkowania jest tylko i wyłącznie maszynką do robienia pieniędzy i przysparzania problemów mieszkańców osiedli, które do niej przylegają, a nie rozwiązywania problemów komunikacyjnych śródmieścia.

Już dawno, to miał zostać wprowadzony system parkuj i jedź, który mógł rozwiązać problemy komunikacyjne w naszym mieście.

Skoro strefa płatnego parkowania już dawno powinna być powiększona, to może trzeba byłoby zacząć od Twojego miejsca parkowania, postoju i garażowania, bo najprościej postulować zmiany, które dotyczą innych, a nie tego, który je zgłasza.

Przecież nasza miejska strefa płatnego parkowania jest tylko i wyłącznie maszynką do robienia pieniędzy i przysparzania problemów mieszkańców osiedli, któr... rozwiń

Avatar
student / 19 stycznia 2016 o 13:43
0

Ciekawe czy w końcu lubelskie k... przesiądą się do autobusów i nie będą zajmowali miejsc parkingowych studentom?

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 13:42
0
Już dawno strefa powinna być powiększona!!!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia]
galeria
film

Kierowcy jeszcze nie nauczyli się tędy jeździć. Wjechał w naukę jazdy [zdjęcia] 6 0

Do wypadku doszło w poniedziałek rano w Zamościu na rondzie im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie]
film

Ulewny deszcz, burze, grad. Kiedy zmieni się pogoda? [nowe ostrzeżenie] 4 0

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego wydało IMGW.

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina 4 0

Uwaga na utrudnienia w ruchu w okolicach Płouszowic na drodze S19 między węzłami Lublin Sławinek a Lublin Węglin.

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin
20 lipca 2018, 19:00

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Poli Rise.

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami
galeria

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami 0 1

3,3 mln widzów zgromadził przed telewizorami pilot serialu „Drogi Wolności”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na lubelskim Starym Mieście.

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją 1 0

Najwyższą władzą administracyjną dla wszystkich okupowanych przez Austro-Węgry obszarów była Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando – AOK). Natomiast na terenie Królestwa Polskiego najwyższą władzą administracyjną w pierwszym roku wojny komendy etapowe armii (Armeeetappenkommando – AEK) i gubernatorstwa wojskowe (Militärgouvernement), zaś od 1 września 1915r. Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (Militärgeneralgouvernement in Polen).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 15 6

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 22 16

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 1

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 2

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!