Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2020 r.
11:01

Lublin: Koronawirus spustoszy miejską kasę. Mowa o setkach milionów złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
44 14 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

W setkach milionów złotych mierzona może być luka w kasie miasta spowodowana epidemią. Przez zastój gospodarki budżet straci część wpływów z podatku i będzie ciąć inwestycje. Prezydent Lublina mówi, że nie może jeszcze oszacować tego uszczerbku. Niektóre miasta już to zrobiły, a ich szacunki są przygnębiające

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wstępne wyliczenia podali już prezydenci Warszawy i Wrocławia. – Ubytki w dochodach będą bardzo duże, nawet rzędu 2 mld zł – przyznał na konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Wrocław spodziewa się nawet 500 mln zł uszczerbku. W obu miastach oznaczałoby to utratę 10 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów. Jeżeli w takim samym stopniu ucierpieć miałaby kasa Lublina, oznaczałoby to ubytek 250 mln zł.

10 proc. czyli ile?

Możliwa utrata 250 mln zł robi jeszcze większe wrażenie, jeśli porównamy tę kwotę z niektórymi wydatkami miasta. Przypomnijmy, że budowa stadionu Arena Lublin wraz z przyległymi drogami kosztowała 200 mln zł, kompleks Aqua Lublin zbudowano za 105 mln zł, zaś podpisany niedawno kontrakt na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego opiewa na 104 mln zł.

Wspomniana kwota 250 mln zł możliwego zmniejszenia dochodów to czterokrotność rocznych wydatków na odbiór i zagospodarowanie odpadów z gospodarstw domowych. To także więcej niż wynosi zapłata dla przewoźników komunikacji miejskiej, dla których zarezerwowano w tegorocznym budżecie Lublina 160 mln zł.

Zapaść komunikacji

Już teraz widać, że jednym z większych problemów dla kasy miasta będzie utrzymanie komunikacji zbiorowej, która nawet bez kryzysu nie wyżyje ze sprzedaży biletów. W najlepszym wypadku pokrywają one połowę kosztów, a resztę dokłada miasto. Wkrótce będzie dokładać więcej, bo wpływy z biletów stopniały z dnia na dzień. – O około 90 proc. – przyznaje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tymczasem koszty utrzymania komunikacji, mimo okrojenia rozkładu, spadły minimalnie. – Jedynie o ok. 10 proc. – informuje Góźdź i wyjaśnia, że wśród kosztów dominują wydatki na utrzymanie zajezdni i pojazdów, płace kierowców, ubezpieczenia i podatki. ZTM nie okroi mocniej rozkładów, bo część mieszkańców nadal dojeżdża komunikacją miejską do pracy, a przez rządowe rozporządzenie autobusy muszą jeździć niemal puste. – Można wykorzystać średnio tylko 13 proc. miejsc w pojeździe.

Lublin nie policzył

Czy rzeczywiście kasa miasta może się spodziewać utraty nawet 250 mln zł, czyli 10 proc. planowanych na ten rok dochodów? Ratusz przyznaje, że spodziewa się zmniejszenia wpływów podatkowych, ale na razie nie podaje jakichkolwiek wyliczeń.

– Aktualnie nie jest możliwe oszacowanie konsekwencji finansowych dla budżetu miasta w związku z obecną sytuacją w kraju i ogłoszonym stanem epidemii – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Wstępnie będzie to możliwe na początku czerwca.

Urzędnicy zapewniają, że „analizują sytuację”, żeby podjąć „adekwatne kroki”, co oznacza po prostu cięcia wydatków. – Prawdopodobnie będziemy musieli przełożyć wiele planowanych remontów i modernizacji – przyznaje Stryczewska.

Inwestycje na półkę

– Na pewno będziemy chronić inwestycje z dofinansowaniem unijnym, m. in. budowę dworca metropolitalnego i zakup elektrycznych autobusów dla komunikacji miejskiej – zapowiada biuro prasowe Ratusza. Wyklucza też rezygnację z dofinansowanej przez Unię Europejską rozbudowy wodociągu, sieci kanalizacyjnej i ciepłowniczej. Na liście inwestycji „nie do ruszenia” wymienia też obiekty oświatowe. – Przy ul. Berylowej, Sławinkowskiej i na Felinie.

Z czego zatem zrezygnuje miasto? Prezydent Lublina stwierdza, że wstępne decyzje zapadną na przełomie maja i czerwca.

Prezydenci apelują

– Jeżeli samorządy będą drastycznie przycinać inwestycje, to tylko pogłębi to kryzys gospodarczy w naszym kraju – ocenia Trzaskowski, który wraz z Krzysztofem Żukiem i prezydentami pozostałych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich zaapelował do premiera o to, by pozwolono samorządom na większe zadłużenie oraz na zaciąganie długu na wydatki bieżące (teraz samorząd może brać dług tylko na inwestycje). Prezydenci przekonują, że cięcia, które muszą wprowadzać w swoich budżetach „nie pozwolą skutecznie pomagać przedsiębiorcom i jednocześnie zapewnić mieszkańcom usługi na wystarczającym poziomie”.

O wsparcie dla samorządów apeluje również Związek Miast Polskich (Lublin też jest jego członkiem), skąd słychać m.in. prośby o rządową rekompensatę mającą załatać ubytki w miejskich kasach spowodowane epidemią.

Toną nawet baseny

Ogromnych strat może się również spodziewać najbardziej deficytowa ze spółek prowadzonych przez samorząd Lublina. Mowa o Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który zarządza m.in. popularnym kompleksem wodnym Aqua Lublin, czy też basenem przy Łabędziej, a mimo to corocznie przynosi kilkumilionową stratę. W roku 2018 strata wyniosła 5,4 mln zł, bilans za zeszły rok nie jest jeszcze dostępny, w bieżącym roku może być rekordowo źle.

– W związku z koniecznością zamknięcia wszystkich obiektów spółka straciła wszystkie przychody od klientów komercyjnych, czyli osób, które przychodzących do nas, aby skorzystać z basenów i innych atrakcji – przyznaje Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR. Zwykle przez Aqua Lublin przewijały się dziesiątki tysięcy klientów miesięcznie, a teraz cały kompleks jest zamknięty na głucho. I nie jest to jedyny problem. – W naszych obiektach nie trenują też kluby sportowe, których treningi były opłacane przez miasto.

Jak bardzo ucierpi na tym spółka? – Szczegółowy raport właśnie powstaje i pewnie po świętach będziemy znali dokładne straty – mówi Bednarczyk i zapewnia, że spółka „podjęła szereg działań oszczędnościowych”. – Chociażby ograniczenie obsługi obiektów do absolutnego minimum.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lolus / 11 kwietnia 2020 r. o 13:04
+35
Tak to jest jak miernota rządzi miastem. Bez sensu iwestycje. Lublin zadłużony do granic możliwości i żadnego zabezpieczenia na wypadek jakiegoś nieszczęścia.... Dziękuje głupawym lemingom za wybór tego sułtana developerów.
 No jasne najlepiej jakby było klepisko i sciernisko, takiego wsamraśnego Lublina chcą pisiorki, a takiego - zgrajo przugłupów oszołomów i wyznawców psychicznego prezia, dla was miejsca w lublinie nia ma o czym chyba juz wiecie, jeśli w ogóle cokolwiek wiecie
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 11 kwietnia 2020 r. o 13:35
+34
Pisowskie trolle z Biura Propagandy PiS już rzuciły się do komentowania a może to nawet jeden troll tyle że pod różnymi nickami. Jeszcze tylko brakuje Aarona Langmana do kompletu. Po czym poznać pisowskiego trolla? Po tym, że wszędzie robi wrzutki o deweloperach, często używa słowa "dewelo-rozwój" i generalnie pisze nie na temat, próbując skrytykować Żuka dosłownie za wszystko. Jak nie ma inwestycji to piszą, że miasto się nie rozwija a jak inwestycje są to pojawia się narracja, że niepotrzebne, bezsensowne itd. W skrócie propaganda, demagogia i populizm.
Avatar
___K___ / 11 kwietnia 2020 r. o 13:45
+32
Tak to jest jak miernota rządzi miastem. Bez sensu iwestycje. Lublin zadłużony do granic możliwości i żadnego zabezpieczenia na wypadek jakiegoś nieszczęścia.... Dziękuje głupawym lemingom za wybór tego sułtana developerów.
To teraz odnieś to do całego kraju. PiS i jego wyznawcy przejedli publiczną kasę, rozdawali na prawo i lewo, nie czynili żadnych inwestycji, dotowali Kościół. Nie mamy realnie żadnego zabezpieczenia, które można było - jak wiele krajów Europy Zachodniej - zabezpieczyć podczas dobrej koniunktury. Ale PiS wolał rozdawać kasę i zabezpieczać sobie głosy wyborców, tumanów niemających żadnej wiedzy o gospodarce i często o czymkolwiek. Dziękuję głupim (nawet nie głupawym) PiSmatołkom za wybór skleryczałych politykierów, fachowców od niczego.
To teraz odnieś to do całego kraju. PiS i jego wyznawcy przejedli publiczną kasę, rozdawali na prawo i lewo, nie czynili żadnych inwestycji, dotowali Kościół. Nie mamy realnie żadnego zabezpieczenia, które można było - jak wiele krajów Europy Zachodniej - zabezpieczyć podczas dobrej koniunktury. Ale PiS wolał rozdawać kasę i zabezpieczać sobie głosy wyborców, tumanów niemających żadnej wiedzy o gospodarce i często o czymkolwiek. Dziękuję głupim (nawet nie głupawym) PiSmatołkom za wybór skleryczałych politykierów, fachowców od ... rozwiń
Avatar
Niemamloginu / 11 kwietnia 2020 r. o 13:49
+29
Tak to jest jak miernota rządzi miastem. Bez sensu iwestycje. Lublin zadłużony do granic możliwości i żadnego zabezpieczenia na wypadek jakiegoś nieszczęścia.... Dziękuje głupawym lemingom za wybór tego sułtana developerów.
Do pięt nie dorastasz tej "miernocie", śmieszny trollu. Ps : Lepiej poczytaj jak to PIS nas bez przerwy zabezpiecza na wypadek nieszczęścia wydając pieniądze ze wszystkich funduszy będących bezpiecznikami i zaskórniakami na czarną godzinę: ***s://wyborcza.pl/7,155287,25407760,na-13-emerytury-pis-chce-wydac-zaskorniaki-polakow-na-trudne.html Tak jesteśmy obecnie zabezpieczeni, że na sprzęt do szpitali musi się zrzucać WOŚP, Caritas, prywatne firmy i postronni ludzie bo na nic nie ma pieniędzy.
Do pięt nie dorastasz tej "miernocie", śmieszny trollu. Ps : Lepiej poczytaj jak to PIS nas bez przerwy zabezpiecza na wypadek nieszczęścia wydając pieniądze ze wszystkich funduszy będących bezpiecznikami i zaskórniakami na czarną godzinę: ***s://wyborcza.pl/7,155287,25407760,na-13-emerytury-pis-chce-wydac-zaskorniaki-polakow-na-trudne.html Tak jesteśmy obecnie zabezpieczeni, że na sprzęt do szpitali musi się zrzucać WOŚP, Caritas, prywatne firmy i postronni ludzie bo na nic nie ma pieniędzy. rozwiń
Avatar
Marek84 / 11 kwietnia 2020 r. o 15:31
+20
Tak to prawda, że jeśli samorządy w ogóle zrezygnują z inwestycji, to kryzys w kraju będzie jeszcze większy. Dlatego nie należy rezygnować ze wszystkich a tylko z tych z których można i/lub trzeba. Tak swoją drogą ciekawe czy rząd w jakikolwiek sposób pomoże samorządom, czy jak zwykle zostawi je na pastwę losu ze swoimi problemami. W końcu prezes NBP niedawno przekonywał, że gotówki mamy nieprzebrane ilości, więc chyba to nie będzie wielki kłopot wpompować część środków w biedne lokalne samorządy, które co roku dopłacają ze swoich budżetów grube miliony na przykład do oświaty?
Tak to prawda, że jeśli samorządy w ogóle zrezygnują z inwestycji, to kryzys w kraju będzie jeszcze większy. Dlatego nie należy rezygnować ze wszystkich a tylko z tych z których można i/lub trzeba. Tak swoją drogą ciekawe czy rząd w jakikolwiek sposób pomoże samorządom, czy jak zwykle zostawi je na pastwę losu ze swoimi problemami. W końcu prezes NBP niedawno przekonywał, że gotówki mamy nieprzebrane ilości, więc chyba to nie będzie wielki kłopot wpompować część środków w biedne lokalne samorządy, które co roku dopłacają ze swoich budżetów g... rozwiń
Avatar
Motorlublin / 11 kwietnia 2020 r. o 12:15
+12
Miasto powinno zaoszczędzić na paliwie. Obiekty sportowe i nie trenujące kluby to brak sprzątania i użycia mediów ochrony itp. Rotacja pracowników praca w domu ulgi na dzieci to obniżone koszty pracy i mediów. Brak zimy to kolejne miliony na plus. Nie tylko brak odśnieżania ale i latanie dziur. Lublin jako stolica wschodniej strony niskimi kosztami pracy budowanymi eskami powinna być dobrym miejscem dla biznesu
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 11 kwietnia 2020 r. o 16:05
+10
Najważniejsza jest teraz budowa nowego stadionu żużlowego.  Oczywiście remont Racławickich też jest niezwykle ważny , byc moze bez przebudowy  instalacji podziemnych niemozliwe będzie oddanie do użytku kloca postawionego przez dewelopera. A tak w ogóle to czy miasto ma już plan ratunkowy dla dewelorozwoju ?[/quote]   [quote]Marzec 2020 przejdzie do pamięci jako miesiąc, w którym skończył się dewelorozwój. Nie ma takiej możliwości, żeby dewelo-sułtanat pozbawiony nie 10, ale raczej powiedziałbym 20, może 30 i więcej procent dochodów, był w stanie uchronić przed zatonięciem pato-deweloperskie byznesy zakredytowane na banki ziemi i odcięte z dnia na dzień i już chyba na zawsze od dopływu świeżych jelonków kupujących pod wynajem. Na razie, jak widać, cwaniaki mają jeszcze pieniążki na sponsorowanie swojej farmy od plusikowania własnych pro-dewelorozwojowych wy(mi)POcin, ale jak długo jeszcze?
 Ten wyraz chyba znajduje się w pisowskiej broszurce ze słówkami-kluczami których trolle mają używać w internecie.
 Ten wyraz chyba znajduje się w pisowskiej broszurce ze słówkami-kluczami których trolle mają używać w internecie. rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 12 kwietnia 2020 r. o 00:00
+8
ps czy ratusz, który odizolował się od podatnika,  oddał już  sprzęt komputerowy potrzebującym dzieciom ?
Avatar
Aaron_Langman / 11 kwietnia 2020 r. o 23:58
+6
11.04.1941 r. - umiera Wacław Bajkowski, członek Stronnictwa Narodowego, adwokat, prezydent Lublina w latach 1916 - 1918.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 11 kwietnia 2020 r. o 19:12
+4
Najważniejsza jest teraz budowa nowego stadionu żużlowego.  Oczywiście remont Racławickich też jest niezwykle ważny , byc moze bez przebudowy  instalacji podziemnych niemozliwe będzie oddanie do użytku kloca postawionego przez dewelopera. A tak w ogóle to czy miasto ma już plan ratunkowy dla dewelorozwoju ?
 Pomysł nowego stadionu dla żużlaków za 400 mln zrodził się w chorych głowach podczas szalonych lat dewelorozwoju. Chodziło o zwolnienie terenów przy Zygmuntowskich pod budowę kolejnych apartamĘtów dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami. Teraz, kiedy ePOka dewelorozwoju dobiegła końca, sprawa jest już oczywiście nieaktualna.
 Pomysł nowego stadionu dla żużlaków za 400 mln zrodził się w chorych głowach podczas szalonych lat dewelorozwoju. Chodziło o zwolnienie terenów przy Zygmuntowskich pod budowę kolejnych apartamĘtów dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami. Teraz, kiedy ePOka dewelorozwoju dobiegła końca, sprawa jest już oczywiście nieaktualna. rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 12 kwietnia 2020 r. o 00:00
+8
ps czy ratusz, który odizolował się od podatnika,  oddał już  sprzęt komputerowy potrzebującym dzieciom ?
Avatar
Aaron_Langman / 11 kwietnia 2020 r. o 23:58
+6
11.04.1941 r. - umiera Wacław Bajkowski, członek Stronnictwa Narodowego, adwokat, prezydent Lublina w latach 1916 - 1918.
Avatar
Agent_Tomek / 11 kwietnia 2020 r. o 20:57
-11
Najważniejsza jest teraz budowa nowego stadionu żużlowego.  Oczywiście remont Racławickich też jest niezwykle ważny , byc moze bez przebudowy  instalacji podziemnych niemozliwe będzie oddanie do użytku kloca postawionego przez dewelopera. A tak w ogóle to czy miasto ma już plan ratunkowy dla dewelorozwoju ?
Pomysł nowego stadionu dla żużlaków za 400 mln zrodził się w chorych głowach podczas szalonych lat dewelorozwoju. Chodziło o zwolnienie terenów przy Zygmuntowskich pod budowę kolejnych apartamĘtów dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami. Teraz, kiedy ePOka dewelorozwoju dobiegła końca, sprawa jest już oczywiście nieaktualna.
 "Dewelo-rozwój", "dewelo-prezydent", "ludzie z wypchanymi portfelami", "Detroit Wschodu", "bizancjum", "pato-deweloperka". Trolle z pisowskiej stajni przypominają do złudzenia prymitywne boty wklejające w kółko kilka tych samych zwrotów.
 "Dewelo-rozwój", "dewelo-prezydent", "ludzie z wypchanymi portfelami", "Detroit Wschodu", "bizancjum", "pato-deweloperka". Trolle z pisowskiej stajni przypominają do złudzenia prymitywne boty wklejające w kółko kilka tych samych zwrotów. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 11 kwietnia 2020 r. o 19:12
+4
Najważniejsza jest teraz budowa nowego stadionu żużlowego.  Oczywiście remont Racławickich też jest niezwykle ważny , byc moze bez przebudowy  instalacji podziemnych niemozliwe będzie oddanie do użytku kloca postawionego przez dewelopera. A tak w ogóle to czy miasto ma już plan ratunkowy dla dewelorozwoju ?
 Pomysł nowego stadionu dla żużlaków za 400 mln zrodził się w chorych głowach podczas szalonych lat dewelorozwoju. Chodziło o zwolnienie terenów przy Zygmuntowskich pod budowę kolejnych apartamĘtów dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami. Teraz, kiedy ePOka dewelorozwoju dobiegła końca, sprawa jest już oczywiście nieaktualna.
 Pomysł nowego stadionu dla żużlaków za 400 mln zrodził się w chorych głowach podczas szalonych lat dewelorozwoju. Chodziło o zwolnienie terenów przy Zygmuntowskich pod budowę kolejnych apartamĘtów dla Ludzi z Wypchanymi Portfelami. Teraz, kiedy ePOka dewelorozwoju dobiegła końca, sprawa jest już oczywiście nieaktualna. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 11 kwietnia 2020 r. o 16:05
+10
Najważniejsza jest teraz budowa nowego stadionu żużlowego.  Oczywiście remont Racławickich też jest niezwykle ważny , byc moze bez przebudowy  instalacji podziemnych niemozliwe będzie oddanie do użytku kloca postawionego przez dewelopera. A tak w ogóle to czy miasto ma już plan ratunkowy dla dewelorozwoju ?[/quote]   [quote]Marzec 2020 przejdzie do pamięci jako miesiąc, w którym skończył się dewelorozwój. Nie ma takiej możliwości, żeby dewelo-sułtanat pozbawiony nie 10, ale raczej powiedziałbym 20, może 30 i więcej procent dochodów, był w stanie uchronić przed zatonięciem pato-deweloperskie byznesy zakredytowane na banki ziemi i odcięte z dnia na dzień i już chyba na zawsze od dopływu świeżych jelonków kupujących pod wynajem. Na razie, jak widać, cwaniaki mają jeszcze pieniążki na sponsorowanie swojej farmy od plusikowania własnych pro-dewelorozwojowych wy(mi)POcin, ale jak długo jeszcze?
 Ten wyraz chyba znajduje się w pisowskiej broszurce ze słówkami-kluczami których trolle mają używać w internecie.
 Ten wyraz chyba znajduje się w pisowskiej broszurce ze słówkami-kluczami których trolle mają używać w internecie. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 11 kwietnia 2020 r. o 15:42
-8
Marzec 2020 przejdzie do pamięci jako miesiąc, w którym skończył się dewelorozwój. Nie ma takiej możliwości, żeby dewelo-sułtanat pozbawiony nie 10, ale raczej powiedziałbym 20, może 30 i więcej procent dochodów, był w stanie uchronić przed zatonięciem pato-deweloperskie byznesy zakredytowane na banki ziemi i odcięte z dnia na dzień i już chyba na zawsze od dopływu świeżych jelonków kupujących pod wynajem. Na razie, jak widać, cwaniaki mają jeszcze pieniążki na sponsorowanie swojej farmy od plusikowania własnych pro-dewelorozwojowych wy(mi)POcin, ale jak długo jeszcze?
Marzec 2020 przejdzie do pamięci jako miesiąc, w którym skończył się dewelorozwój. Nie ma takiej możliwości, żeby dewelo-sułtanat pozbawiony nie 10, ale raczej powiedziałbym 20, może 30 i więcej procent dochodów, był w stanie uchronić przed zatonięciem pato-deweloperskie byznesy zakredytowane na banki ziemi i odcięte z dnia na dzień i już chyba na zawsze od dopływu świeżych jelonków kupujących pod wynajem. Na razie, jak widać, cwaniaki mają jeszcze pieniążki na sponsorowanie swojej farmy od plusikowania własnych pro-dewelorozwojowych wy(mi)P... rozwiń
Avatar
Marek84 / 11 kwietnia 2020 r. o 15:31
+20
Tak to prawda, że jeśli samorządy w ogóle zrezygnują z inwestycji, to kryzys w kraju będzie jeszcze większy. Dlatego nie należy rezygnować ze wszystkich a tylko z tych z których można i/lub trzeba. Tak swoją drogą ciekawe czy rząd w jakikolwiek sposób pomoże samorządom, czy jak zwykle zostawi je na pastwę losu ze swoimi problemami. W końcu prezes NBP niedawno przekonywał, że gotówki mamy nieprzebrane ilości, więc chyba to nie będzie wielki kłopot wpompować część środków w biedne lokalne samorządy, które co roku dopłacają ze swoich budżetów grube miliony na przykład do oświaty?
Tak to prawda, że jeśli samorządy w ogóle zrezygnują z inwestycji, to kryzys w kraju będzie jeszcze większy. Dlatego nie należy rezygnować ze wszystkich a tylko z tych z których można i/lub trzeba. Tak swoją drogą ciekawe czy rząd w jakikolwiek sposób pomoże samorządom, czy jak zwykle zostawi je na pastwę losu ze swoimi problemami. W końcu prezes NBP niedawno przekonywał, że gotówki mamy nieprzebrane ilości, więc chyba to nie będzie wielki kłopot wpompować część środków w biedne lokalne samorządy, które co roku dopłacają ze swoich budżetów g... rozwiń
Avatar
Niemamloginu / 11 kwietnia 2020 r. o 13:49
+29
Tak to jest jak miernota rządzi miastem. Bez sensu iwestycje. Lublin zadłużony do granic możliwości i żadnego zabezpieczenia na wypadek jakiegoś nieszczęścia.... Dziękuje głupawym lemingom za wybór tego sułtana developerów.
Do pięt nie dorastasz tej "miernocie", śmieszny trollu. Ps : Lepiej poczytaj jak to PIS nas bez przerwy zabezpiecza na wypadek nieszczęścia wydając pieniądze ze wszystkich funduszy będących bezpiecznikami i zaskórniakami na czarną godzinę: ***s://wyborcza.pl/7,155287,25407760,na-13-emerytury-pis-chce-wydac-zaskorniaki-polakow-na-trudne.html Tak jesteśmy obecnie zabezpieczeni, że na sprzęt do szpitali musi się zrzucać WOŚP, Caritas, prywatne firmy i postronni ludzie bo na nic nie ma pieniędzy.
Do pięt nie dorastasz tej "miernocie", śmieszny trollu. Ps : Lepiej poczytaj jak to PIS nas bez przerwy zabezpiecza na wypadek nieszczęścia wydając pieniądze ze wszystkich funduszy będących bezpiecznikami i zaskórniakami na czarną godzinę: ***s://wyborcza.pl/7,155287,25407760,na-13-emerytury-pis-chce-wydac-zaskorniaki-polakow-na-trudne.html Tak jesteśmy obecnie zabezpieczeni, że na sprzęt do szpitali musi się zrzucać WOŚP, Caritas, prywatne firmy i postronni ludzie bo na nic nie ma pieniędzy. rozwiń
Avatar
___K___ / 11 kwietnia 2020 r. o 13:45
+32
Tak to jest jak miernota rządzi miastem. Bez sensu iwestycje. Lublin zadłużony do granic możliwości i żadnego zabezpieczenia na wypadek jakiegoś nieszczęścia.... Dziękuje głupawym lemingom za wybór tego sułtana developerów.
To teraz odnieś to do całego kraju. PiS i jego wyznawcy przejedli publiczną kasę, rozdawali na prawo i lewo, nie czynili żadnych inwestycji, dotowali Kościół. Nie mamy realnie żadnego zabezpieczenia, które można było - jak wiele krajów Europy Zachodniej - zabezpieczyć podczas dobrej koniunktury. Ale PiS wolał rozdawać kasę i zabezpieczać sobie głosy wyborców, tumanów niemających żadnej wiedzy o gospodarce i często o czymkolwiek. Dziękuję głupim (nawet nie głupawym) PiSmatołkom za wybór skleryczałych politykierów, fachowców od niczego.
To teraz odnieś to do całego kraju. PiS i jego wyznawcy przejedli publiczną kasę, rozdawali na prawo i lewo, nie czynili żadnych inwestycji, dotowali Kościół. Nie mamy realnie żadnego zabezpieczenia, które można było - jak wiele krajów Europy Zachodniej - zabezpieczyć podczas dobrej koniunktury. Ale PiS wolał rozdawać kasę i zabezpieczać sobie głosy wyborców, tumanów niemających żadnej wiedzy o gospodarce i często o czymkolwiek. Dziękuję głupim (nawet nie głupawym) PiSmatołkom za wybór skleryczałych politykierów, fachowców od ... rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 11 kwietnia 2020 r. o 13:35
+34
Pisowskie trolle z Biura Propagandy PiS już rzuciły się do komentowania a może to nawet jeden troll tyle że pod różnymi nickami. Jeszcze tylko brakuje Aarona Langmana do kompletu. Po czym poznać pisowskiego trolla? Po tym, że wszędzie robi wrzutki o deweloperach, często używa słowa "dewelo-rozwój" i generalnie pisze nie na temat, próbując skrytykować Żuka dosłownie za wszystko. Jak nie ma inwestycji to piszą, że miasto się nie rozwija a jak inwestycje są to pojawia się narracja, że niepotrzebne, bezsensowne itd. W skrócie propaganda, demagogia i populizm.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Tabliczka z nazwą ulicy. Ustawiona tak, by nikt jej nie zobaczył

Biała Podlaska: Tabliczka z nazwą ulicy. Ustawiona tak, by nikt jej nie zobaczył

Mieszkańca ulicy Zawilcowej bardzo zdziwił sposób ustawienia nowej tablicy z nazwą jego ulicy. – Tablica dla nikogo nie jest widoczna – zaalarmował nas kilka dni temu Czytelnik. Gdy zapytaliśmy o to w Urzędzie Miasta, tablica została przeniesiona na drugą stronę ulicy.

W czwartek ostateczna decyzja w sprawie stadionu żużlowego w Lublinie

W czwartek ostateczna decyzja w sprawie stadionu żużlowego w Lublinie

Już w czwartek ma zapaść ostateczna decyzja o lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Tego dnia radni mają głosować nad planem zagospodarowania terenów po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Właśnie tam miałby być budowany taki obiekt

Świętojańska sobota w Nałęczowie
19 czerwca 2021, 10:00

Świętojańska sobota w Nałęczowie

W sobotę w Nałęczowie wiele atrakcji dla całych rodzin. O godz. 10 na placu przed Urzędem Miasta działać będzie Dmuchane Wesołe Miasteczko, a w tym samym czasie na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury rozpocznie się Świętojański Kiermasz Produktów Lokalnych.

Lubelskie: Nauczyciele z medalami państwowymi i resortowymi [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Nauczyciele z medalami państwowymi i resortowymi [zdjęcia]

Nauczyciele i pracownicy oświaty docenieni. W Roskoszy w powiecie bialskim Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty, wręczyła medale.

Puławy: Dzieci namalowały wiersze Baczyńskiego. Ponad 1200 prac
galeria

Puławy: Dzieci namalowały wiersze Baczyńskiego. Ponad 1200 prac

Takiego zainteresowania konkursem Szkoły Podstawowej nr 2 nikt się nie spodziewał. Do Puław, od utalentowanych dzieci z całego kraju, wpłynęło 1225 prac. Wyróżniono blisko 40. Dzieci pokazały, jak wyobrażają sobie świat opisywany w wierszach patrona puławskiej "dwójki", K.K. Baczyńskiego.

Lublin: Miejska spółka znów pod kroplówką. MOSiR idzie po prośbie, by zapłacić pracownikom

Lublin: Miejska spółka znów pod kroplówką. MOSiR idzie po prośbie, by zapłacić pracownikom

Dwa miliony złotych ma dostać z kieszeni podatników Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Miejska spółka znowu przyszła do Ratusza po zastrzyk pieniędzy, a Ratusz nie zamierza jej odmawiać. O ratowaniu spółki już w czwartek decydować ma Rada Miasta

Lublin: Baseny nad Zalewem Zemborzyckim będą czynne dłużej

Lublin: Baseny nad Zalewem Zemborzyckim będą czynne dłużej

O godzinę wcześniej niż zwykle, czyli o godz. 10 zamiast o 11, otwierane będą w ten weekend baseny ośrodka Słoneczny Wrotków

Rodzinne warsztaty plastyczne
19 czerwca 2021, 10:00

Rodzinne warsztaty plastyczne

Biblioteka Na Poziomie zaprasza 19 czerwca o godz. 10 na rodzinne warsztaty plastyczne - Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie. Wydarzenie odbędzie się na terenach zielonych przy bibliotece (Sławin 20).

Edach Budowlani Lublin kontra Ogniwo Sopot. Czy sprawią niespodziankę?

Edach Budowlani Lublin kontra Ogniwo Sopot. Czy sprawią niespodziankę?

W ostatniej kolejce sezonu Edach Budowlani podejmą Ogniwo Sopot. Sobotnie spotkanie na stadionie przy ul. Krasińskiego rozpocznie się o godzinie 14

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Pięć lat więzienia grozi mężczyźnie, który uszkodził zaparkowane volvo. Zrobił to lakierem do paznokci.

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

LUK Politechnika Lublin pozyskała zawodników na środek bloku, rozegranie i przyjęcie.

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"
film

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"

W piątek (18 czerwca) piłkarze reprezentacji Polski wylecieli z Gdańska do Sewilli na mecz z Hiszpanią. Pod hotel, w którym mieszkają nasi reprezentanci przyszło kilkudziesięciu kibiców. Biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią w sobotę (19 czerwca) o 21:00.

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

W sobotę tuż przed 19 będzie już jasne, który z trójki zespołów: Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm będzie blisko utrzymania. O tym, czy jedna z tych ekip na pewno zachowa ligowy byt przekonamy się dopiero w niedzielę wieczorem, kiedy poznamy rozstrzygnięcia w grupie czwartej III ligi.

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

74-letnia kobieta straciła ponad 70 tys. złotych. Chciała zarobić na kryptowalutach.

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

System klimatyzacji to system chłodzenia powietrzem, który działa w trybie recyrkulacji. Klimatyzatory obniżają temperaturę, utrzymując ustawioną wartość, ale nie wpływają na wymianę powietrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.