Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2016 r.
19:43

Wojciech Wilk: Wojewoda nie musi wykonać polecenia CBA

54 43 A A
Według byłego wojewody Wojciecha Wilka, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA<br />
Według byłego wojewody Wojciecha Wilka, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA

Wojewoda Przemysław Czarnek (PiS) nie powinien wydawać zarządzenia zastępczego w sprawie wygaszenia mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuk – twierdzi były wojewoda lubelski Wojciech Wilk (PO)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o sprawę, w której Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Żukowi (PO) złamanie prawa antykorupcyjnego w związku z zasiadaniem przez niego w radzie nadzorczej PZU Życie.

Po tym, jak na wniosek CBA mandatu Żuka nie zgodzili się wygasić lubelscy radni, dokumenty trafiły na biurko wojewody Czarnka (PiS). Ten na zorganizowanej niespełna dwa tygodnie temu konferencji prasowej poinformował, że musi wezwać Radę Miasta do przyjęcia stosownej uchwały, a jeśli to nie przyniesie skutku, wydać zarządzenie zastępcze odwołujące Żuka ze stanowiska. Z decyzją ma się jednak wstrzymać do czasu otrzymania opinii prawników.

W mediach przywoływano przypadek z 2014 r., gdy w podobnej sytuacji ówczesny wojewoda Wojciech Wilk nie wygasił mandatu byłego prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. – Trudno się dziwić. Zarządzenia zastępczego nie wydał kolega z PO w stosunku do prominentnego prezydenta z PO. Takie były standardy – powiedział Czarnek. Tę wypowiedź skomentował  Wojciech Wilk.

– Ta sprawa została dogłębnie przeanalizowana. Zwracaliśmy się o wyjaśnienia do pana prezydenta Zamoyskiego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pytaliśmy o stanowisko Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po zebraniu tych wszystkich materiałów poinformowałem, że nie znalazłem żadnych podstaw do tego, aby wygasić mandat. Uczyniłem to po szeregu czynności sprawdzających – mówi poseł Wilk. – Zupełnie niepotrzebne są tego typu wycieczki, że „kolega załatwia koledze”, zwłaszcza, że prezydent Zamoyski nigdy nie był członkiem Platformy Obywatelskiej. Nigdy też nie miałem przyjemności być jego kolegą.

Według byłego wojewody, jego następca nie ma racji mówiąc, że musi wykonać polecenie CBA. – Moim zdaniem nie jest to właściwe stanowisko. Uważam, że wojewoda ma nie tylko możliwość, ale obowiązek zbadania, jak ta sprawa wygląda. Dopiero po pełnej analizie może wydać zarządzenie, bądź nie. Zdziwiłbym się, gdyby taki dokument został wydany – twierdzi Wilk.

Decyzji w sprawie prezydenta Żuka wciąż nie ma. – Nadal czekamy na opinie prawników. Myślę, że powinniśmy je otrzymać najwcześniej za dwa tygodnie – informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody Czarnka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 r. o 21:14
Nikt z PiSu po odsunięciu Żuka nie dostanie mojego głosu nie ważne czy Żuk jest coś winien czy nie. Jestem Żukowi to w stanie wybaczyć ponieważ dużo dla miasta zrobił
Avatar
Raspberry / 10 grudnia 2016 r. o 23:56
Czekam aż skończy się kadencja tego Żuka. Inne miasta prężnie działają w wielu kwestiach, a Żuk nie dba o losy niektórych ludzi... Przykład? W innych miastach osobom w trudnej sytuacji umorzają długi np. czynszowe, a w Lublinie nie dość, że brak mieszkań dla ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej to nie ma szans na umorzenie długów. Jedynie odpracowanie, a to i tak tylko jak dług sięga małej sumy. I z czego żyć, kiedy trzeba wtedy też wszystko na bieżąco opłacać. Żuk do odwołania!!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 13:04
Totalna pterufikacja umysłu u Pana Posła.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 12:13
Niech Wilk nie podpowiada co ma zrobić Czarnek ,bo sprawa dotyczy kolesia partyjnego Wilka.Niech on sobie przypomni co zrobił w sprawie bzdurnej sprawy radnego z Białej Podlaskiej?Komentarze zbierającego łapówki dla swojego szefa mnie nie interesują.Niech to Wilk sobie przypomni zanim cos powie.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 11:56
Na jakiej ulicy jest Zakład Karny w Opolu Lubelskim? Dzisiaj Mikołaj osadzeni czekają na prezenty.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 10:25
Żukowi już dziękujemy za wszystkie afery i kombinacje partyjne. A PO zdelegalizować, członków posadzić jako obecnych i przyszłych aferzystów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:37
Pisiory szaleją te Pisiewicze wszystkie co żyją za nas u żłobu i koryta. Świń nie brakuję a to chyba epoka świń niech się pożywią i zasrają cały chlew który z Polski robią
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:37
Niech wojewoda wygasi Prezydenta ten złamał prawo nie powołując 3 sędziów Trybunąłu. I co wolno mu? I co robią posłowie i wojewodowie zamiast pro0testować bronią kogoś kogo coraz wiecej ludzi postrzega jako zdrajcę ojczyzny
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:06
Mówią, że Żuk buduje, ok. Za Pruszona nie było w dyspozycji środków z UE. Co miał zrobić???? Ten tylko wypełnia swoje zadania ustawowe. Nic nadzwyczajnego nie robi. Jego obowiązek po prostu.
Avatar
anna / 6 grudnia 2016 r. o 09:06
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
#muremzaZukiem
Chcesz zafundować Żukowi pobyt za kratkami i za 3-metrowym murem ? :)
Avatar
Raspberry / 10 grudnia 2016 r. o 23:56
Czekam aż skończy się kadencja tego Żuka. Inne miasta prężnie działają w wielu kwestiach, a Żuk nie dba o losy niektórych ludzi... Przykład? W innych miastach osobom w trudnej sytuacji umorzają długi np. czynszowe, a w Lublinie nie dość, że brak mieszkań dla ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej to nie ma szans na umorzenie długów. Jedynie odpracowanie, a to i tak tylko jak dług sięga małej sumy. I z czego żyć, kiedy trzeba wtedy też wszystko na bieżąco opłacać. Żuk do odwołania!!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 13:04
Totalna pterufikacja umysłu u Pana Posła.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 12:13
Niech Wilk nie podpowiada co ma zrobić Czarnek ,bo sprawa dotyczy kolesia partyjnego Wilka.Niech on sobie przypomni co zrobił w sprawie bzdurnej sprawy radnego z Białej Podlaskiej?Komentarze zbierającego łapówki dla swojego szefa mnie nie interesują.Niech to Wilk sobie przypomni zanim cos powie.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 11:56
Na jakiej ulicy jest Zakład Karny w Opolu Lubelskim? Dzisiaj Mikołaj osadzeni czekają na prezenty.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 10:25
Żukowi już dziękujemy za wszystkie afery i kombinacje partyjne. A PO zdelegalizować, członków posadzić jako obecnych i przyszłych aferzystów.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:37
Pisiory szaleją te Pisiewicze wszystkie co żyją za nas u żłobu i koryta. Świń nie brakuję a to chyba epoka świń niech się pożywią i zasrają cały chlew który z Polski robią
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:37
Niech wojewoda wygasi Prezydenta ten złamał prawo nie powołując 3 sędziów Trybunąłu. I co wolno mu? I co robią posłowie i wojewodowie zamiast pro0testować bronią kogoś kogo coraz wiecej ludzi postrzega jako zdrajcę ojczyzny
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:06
Mówią, że Żuk buduje, ok. Za Pruszona nie było w dyspozycji środków z UE. Co miał zrobić???? Ten tylko wypełnia swoje zadania ustawowe. Nic nadzwyczajnego nie robi. Jego obowiązek po prostu.
Avatar
anna / 6 grudnia 2016 r. o 09:06
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
#muremzaZukiem
Chcesz zafundować Żukowi pobyt za kratkami i za 3-metrowym murem ? :)
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 r. o 09:03
PO musi odejść w niebyt POlityczny. Dość!!! PIS przez 1 rok zrobił więcej niż wy prze 8 lat. Wy nic nie zrobiliście.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 września 2022 r.

Azoty Puławy – RK Nexe Nasice 32:26. Solidna zaliczka [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – RK Nexe Nasice 32:26. Solidna zaliczka [zdjęcia]

Bardzo dobry mecz w wykonaniu Azotów Puławy. Drużyna Roberta Lisa pokonała we wtorek chorwacki zespół RK Nexe Nasice 32:26 w II rundzie kwalifikacji do Ligi Europejskiej. Rewanż zostanie rozegrany 4 października.

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?

Jak reaguje kobieta, kiedy to mężczyzna dobiera jej suknię ślubną?

Przyszłe panny młode dziwią się zwykle, gdy przy zakupie sukni doradza im mężczyzna. Czasami podchodzą do jego rad nieufnie. Inaczej jest jednak gdy zajmuje się nimi Łukasz Przychodzeń. Do jego lubelskiego salonu ciągną klientki z całej Polski.

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Zamość w finansowym dołku. Prezydent już się głowi, jakie wydatki przyciąć

Te 17 mln zł było potrzebne, aby zrealizować budżet i zapłacić za rozpoczęte inwestycje. Ale przy podejmowaniu uchwały zabrakło jednego głosu i dlatego Zamość nie może wyemitować obligacji. Co teraz? Prezydent już zastanawia się, z jakich inwestycji zrezygnować i czy np. nie trzeba będzie „zamrozić” budżetu obywatelskiego.

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy
zdjęcia
galeria

Zbliża się finał Szlachetnej Paczki. W lubelskim brakuje ponad 220 osób do pomocy

Zaczęło się odliczanie do finału głośnej akcji pomocowej. Szlachetna Paczka czeka na wolontariuszy.

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu
zdjęcia
galeria

Wpadli na chwilę do znajomego. Na koniec taboret poleciał w okno samochodu

Policja zatrzymała dwóch 20-latków, którzy przyszli w odwiedziny do starszego znajomego. Nie wiadomo dlaczego się na niego rzucili.

Lublin. W sobotę startuje "Otwarte Miasto"
1 października 2022, 16:00

Lublin. W sobotę startuje "Otwarte Miasto"

21 artystów, 25 prac w przestrzeni miasta i cały miesiąc zwiedzania. 1 października startuje XIV edycja Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto / OPEN CITY.

Zamość. Mimo protestów mieszkańców jest zgoda dla dewelopera. Ale bloku nie będzie
galeria

Zamość. Mimo protestów mieszkańców jest zgoda dla dewelopera. Ale bloku nie będzie

Protesty mieszkańców na niewiele się zdały. Firma Lege Artis ma zielone światło dla swojej inwestycji mieszkaniowej na ulicy Młyńskiej w Zamościu. Radni, którzy dwukrotnie sprzeciwiali się budowie bloków, na ostatniej sesji zgodzili się, by w trybie ustawy lex deweloper powstały w tej lokalizacji szeregowce.

Rzeźby Rafała Olbińskiego w Galerii Gardzienice
6 października 2022, 18:00
galeria

Rzeźby Rafała Olbińskiego w Galerii Gardzienice

Prace jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów będzie można zobaczyć w Lublinie. Mowa o Rafale Olbińskim, którego rzeźby zaprezentuje Galeria Gardzienice (ul. Grodzka 5a). Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 6 października o godz. 18.

Dużo przyjemniej wyrzucać odpady w Puławach. Wodny świat na śmietnikowej altanie

Dużo przyjemniej wyrzucać odpady w Puławach. Wodny świat na śmietnikowej altanie

Do niedawna była to zwykła ściana osiedlowego śmietnika na puławskim osiedlu Niwa. W ostatni weekend dzięki miejscowym artystom, miłośnikom ulicznej sztuki, altana zyskała zupełnie nowy wygląd.

Lubelskie. Jodek potasu w szkołach i przychodniach. Już rozwożą do każdej gminy w regionie

Lubelskie. Jodek potasu w szkołach i przychodniach. Już rozwożą do każdej gminy w regionie

W szkołach, przychodniach i innych miejscach najbliższych mieszkańcom będzie można zaopatrzyć się w jodek potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Dzisiaj rozpoczęła się dystrybucja preparatów do wszystkich gmin w województwie lubelskim.

Lada dzień 42. Zamojskie Dni Muzyki
30 września 2022, 19:00

Lada dzień 42. Zamojskie Dni Muzyki

Jedna impreza, ale trzy koncerty, a każdy w innym klimacie. Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zaprasza na 42. Zamojskie Dni Muzyki. Start w piątek, finał w niedzielę (30 września-2 października).

Chełm. Trzeba powtórzyć przetarg na deptak

Chełm. Trzeba powtórzyć przetarg na deptak

Miasto unieważniło przetarg na rewitalizację Parku Międzyosiedlowego w Chełmie i przebudowę deptaka. Jedyny oferent zażądał o ponad 8 mln zł więcej, niż planowano wydać na inwestycję.

W środę wielka akcja policji. Pewnie posypią się mandaty

W środę wielka akcja policji. Pewnie posypią się mandaty

Tym razem patrole ustawią się w pobliżu przejść dla pieszych. To będzie kolejna odsłona akcji NURD.

Importowany węgiel trafił do sprzedaży. Obowiązuje limit 3 ton na osobę
wideo
film

Importowany węgiel trafił do sprzedaży. Obowiązuje limit 3 ton na osobę

Od wtorku można kupić importowany węgiel. W Ostrowie Wielkopolskim od tygodni ustawiali się chętni na zakup tego surowca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!