Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2017 r.
12:46

Wojewoda podpisał decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
32 156 A A

Wojewoda zdecydował o usunięciu Krzysztofa Żuka ze stanowiska prezydenta Lublina. Ale zarządzenie wojewody o „wygaszeniu mandatu” prezydenta nie od razu stanie się prawomocne, bo Żuk może się odwołać do sądu i zapowiada, że to zrobi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda tłumaczy, że był zobowiązany do wydania takiego zarządzania, bo inaczej sam narażałby się na zarzut niedopełnienia obowiązków. – Ja ryzykować nie będę – mówi wojewoda Przemysław Czarnek.

Zarządzenie wojewody związane jest z zarzutami, które stawia prezydentowi Centralne Biuro Antykorupcyjne. W ocenie CBA Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc przez dwa lata stanowisko prezydenta Lublina z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. CBA wskazuje na przepisy zakazujące łączenia pewnych stanowisk i mówiące, że naruszenie zakazu jest równoznaczne z utratą stanowiska, w tym przypadku prezydenta.

Sam zainteresowany twierdzi, że prawa nie złamał, a ustawowy zakaz nie ma w tym przypadku zastosowania. Żuk powołuje się na ustawowy wyjątek od zakazu, a konkretnie przepis pozwalający prezydentowi zasiadać w spółce, do której został zgłoszony jako przedstawiciel Skarbu Państwa, albo został zgłoszony przez spółkę, w której Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziału.

– Nie może Skarb Państwa zgłosić swojego reprezentanta do spółki, w której nie ma ani jednej akcji – podkreśla wojewoda. Przypomina też, że Skarb Państwa ma w PZU SA zaledwie 34,4 proc. akcji. – A nie wymagane w ustawie 50 proc.

– Udział Skarbu Państwa nie przekracza wprawdzie 50 proc. kapitału zakładowego, ale Skarb Państwa posiada na zgromadzeniu wspólników faktycznie ponad 50 proc. głosów – tłumaczył w listopadzie Krzysztof Żuk. Z tym nie zgadza się wojewoda, który mówi, że przepisy trzeba czytać dosłownie, jeśli nie budzą one wątpliwości, a w tym przypadku ustawa wprost mówi o 50 proc. udziałów lub akcji.

O odsunięcie prezydenta od władzy jako pierwsze wystąpiło CBA kierując do Rady Miasta wniosek o stwierdzenie, że Żuk z mocy prawa przestał być prezydentem Lublina. Wniosek ten został odrzucony radę głosami radnych koalicji PO i Wspólnego Lublina, która ma w Radzie Miasta jeden głos przewagi nad opozycyjnym względem prezydenta klubem PiS.

Taka decyzja zapadła w połowie listopada. Wezwanie bardzo podobne do tego skierowanego przez CBA wysłał do Rady Miasta także wojewoda, dając radnym miesiąc na stwierdzenie, że Żuk nie jest już prezydentem. Do głosowania nad tym wnioskiem nie doszło. To otworzyło wojewodzie drogę do wydania tzw. zarządzenia zastępczego.

Sam prezydent przekonywał, że wojewoda nie jest zobowiązany do wydania takiego zarządzenia i powinien sam zbadać sprawę.

Niedawno Żuk oświadczył też, że pozbawianie go stanowiska prezydenta niczemu by nie służyło, bo w radzie nadzorczej PZU Życie nie zasiada od stycznia 2016 r., więc trudno doszukiwać się choćby potencjalnego konfliktu interesów, który można by rozwiązać odsuwając go od rządzenia Lublinem.

– Wojewoda jest związany ustaleniami CBA, które jest wyspecjalizowanym organem – mówi tymczasem Przemysław Czarnek. Zapewnia jednak, że przeanalizował materiały przekazane mu przez CBA i nie ma wątpliwości, że Żuk złamał prawo.

Zarządzenie może być zaskarżone przez prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Złożenie takiego odwołania sprawia, że zarządzenie nie może być wykonane do czasu prawomocnego wyroku na niekorzyść Żuka.

Jeśli prezydent nie odwoła się w ciągu 30 dni od zarządzenia, to stanie się ono prawomocne, a miastem zacznie rządzić komisarz wskazany przez premiera.

Sonda: Co sądzisz o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka?

Liczba głosów: 5469
75.33%
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
20.28%
Dobra decyzja, prezydent złamał prawo
4.39%
Trudno powiedzieć

Komentarze 156

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:12
+2
Mam nadzieję, że Pan Prezydent odwoła się do sądu. Tak należy postępować z tymi minernotami z PiS
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:08
+2
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:08
+2
Pan prezydent Żuk w końcu po latach marazmu i rządach poprzednich prezydentów "ruszyl" Lublin. I staniemy za Nim murem.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 14:05
+2
ŻUK JEST DOBRYM PREZYDENTEM!!! Bardzo dobrze wykorzystuje środki Unijne, rozwinął infrastrukturę, niestety włodarze PiSowscy wykorzystywali struktury samorządowe miasta itp. jedynie jako trampoliny do "większej" polityki. Żuk to fachowiec ekonomiczny i mądry człowiek! Niech WSA go utrzyma i utrze troszkę nosa wojewodzie!!!
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:59
+2
I teraz zasypie internet lawina komentarzy pisowskich dzieci poupychanych po urzędach i spółkach...
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:54
+2
zła decyzja !
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:53
+2
Żuk to prezydent na jakiego niektórzy czekali od wielu wielu lat. A teraz przy pomocy podstępnej interpretacji przepisów, wynajdywania kruczków prawnych próbuje się go odwołać i, co chyba najgorsze, zastąpić Pruszkowskim, Muszyńskim, Tułajewem czy innym Czarnkiem czyli ludźmi bez kompetencji, bez doświadczenia, miernymi ale za to wiernymi partii. Lublinowi takiego prezydenta nie trzeba - potrzebny jest gospodarz, który od polityki stroni, w 100% pochłonięty działaniem na rzecz mieszkańców czyli dokładnie kimś takim jak prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:53
+2
Żuk to prezydent na jakiego niektórzy czekali od wielu wielu lat. A teraz przy pomocy podstępnej interpretacji przepisów, wynajdywania kruczków prawnych próbuje się go odwołać i, co chyba najgorsze, zastąpić Pruszkowskim, Muszyńskim, Tułajewem czy innym Czarnkiem czyli ludźmi bez kompetencji, bez doświadczenia, miernymi ale za to wiernymi partii. Lublinowi takiego prezydenta nie trzeba - potrzebny jest gospodarz, który od polityki stroni, w 100% pochłonięty działaniem na rzecz mieszkańców czyli dokładnie kimś takim jak prezydent Żuk.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 13:49
+2
Niszczenia Kraju ciąg dalszy !!! Polacy oprzytomniejcie dokąd ta sekta będzie rządzić misiewiczami ! Czy ktoś dał im prawo do niszczenia wszystkiego jak Hunowie przed wiekami ! Groza !
Avatar
Iza / 6 lutego 2017 o 13:48
+2
Wojewoda dał ciała, bo to kolejny misiewicz jest. A Żuk i tak wygra w sądzie.
Avatar
polsilver / 9 lutego 2017 o 17:05
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Z tego wojewody takie wielkie chłopisko a zachowuje się jak mały kundel
do tego nieogolony
Avatar
munk / 9 lutego 2017 o 16:49
0
"do Patrioty"piszesz bzdury,zastanów sie wpierw potem pisz podobne jak wasza premier opowiadała przed wyborami, że Polska w ruinie,po wyborach nagle Polska wypiękniała zakłamany pisowski lud
Avatar
M / 7 lutego 2017 o 08:07
0
Lubelak napisał:
patriota napisał:
Ale i zadłuża Lublin. A kto będzie spłacał kredyt? Napewno nie pan Żuk, tylko podatnicy - jak zwykle. A przebudowa Solidarności i Sikorskiego to chyba chybiona inwestycja. Wiele ulic w Lublinie ma tzw. "kocie łby", wiele nawierzchni ulic nie remontowano od lat, a także sypiące się mosty na których ograniczono tylko tonaż i prędkość. Kiedy mosty doczekają się remontów? A poza tym bardzo wiele chodników na lubelskich ulicach czeka na wymianę nawierzchni. Lepiej jest przeznaczyć miliony na przebudowę Solidarności - Sikorskiego nowym rondem i kaskadą, chociaż obwodnica Lublina w pewnym stopniu odciążyła między innymi to skrzyżowanie. Wielka inwestycja to i wielkie brawa będą po zakończeniu.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują limuzyny które pózniej są wykorzystywane dla szeregowych pracowników... Krzyczeli na demonstracjach... teraz demonstracje to zło... Stajkowali.... teraz strajki to łamanie demokracji... PIS to jedne wielkie szuje... najbardziej fałszywe ze wszystkich szuj które kiedykowiek były w sejmie.
Lepiej bym tego nie ujął :) W darciu mordy osiągneli mistrzostwo świata
Lepiej bym tego nie ujął :) W darciu mordy osiągneli mistrzostwo świata rozwiń
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 07:39
0
Koło ch... mi to lata kto co komu wygasił. A już najbardziej denne są te rozdzierania szat na biednym Żukiem.
Avatar
Lubelak / 7 lutego 2017 o 07:33
0
patriota napisał:
Ale i zadłuża Lublin. A kto będzie spłacał kredyt? Napewno nie pan Żuk, tylko podatnicy - jak zwykle. A przebudowa Solidarności i Sikorskiego to chyba chybiona inwestycja. Wiele ulic w Lublinie ma tzw. "kocie łby", wiele nawierzchni ulic nie remontowano od lat, a także sypiące się mosty na których ograniczono tylko tonaż i prędkość. Kiedy mosty doczekają się remontów? A poza tym bardzo wiele chodników na lubelskich ulicach czeka na wymianę nawierzchni. Lepiej jest przeznaczyć miliony na przebudowę Solidarności - Sikorskiego nowym rondem i kaskadą, chociaż obwodnica Lublina w pewnym stopniu odciążyła między innymi to skrzyżowanie. Wielka inwestycja to i wielkie brawa będą po zakończeniu.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują limuzyny które pózniej są wykorzystywane dla szeregowych pracowników... Krzyczeli na demonstracjach... teraz demonstracje to zło... Stajkowali.... teraz strajki to łamanie demokracji... PIS to jedne wielkie szuje... najbardziej fałszywe ze wszystkich szuj które kiedykowiek były w sejmie.
A powiedz mi co robi rząd PISu z Polską? W ciągu pierwszego miesiąca zadłużył Polskę już na 1/3 limitu.... w tamtym roku zadłużenia wzrosły rekordowo... Więc zwolennicy Pisu potrafią robić tylko jedno w kółko... krzyczeć o czymś a robić to gorzej. Krzyczeli o kolesiostwie i nepotyzmie.... wstawili tysiące misiewiczów gorzej od poprzedników... Krzyczeli o długach... zadłużyli znacznie gorzej... Krzyczeli o zegarkach i ośmiorniczkach.... znoszą limity na budżety reprezentacyjne, jeżdzą samochodami pojedyńczo... i kupują lim... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 22:44
0
Panie wojewodo Pan jest tylko nominantem natomiast prezydent Żuk został już dwukrotnie wybrany bezpośrednio w wyborach powszechnych na prezydenta. Mogła Pana partia prawa i sprawiedliwa wystąpić na drogę referendum ale to choć droga długa i niepewna, w której trzeba się spocić i napracować to wobec prezydenta wybranego w wyborach powszechnych bardziej sprawiedliwa niż prymitywna decyzja administracyjna. A CBA to przedszkolaki działające ledwo ciut ponad 10 lat w dodatku polityczne nie profesjonalne w końcu posłami zostali szef CBA Kamiński i twarz CBA agent Kaczmarek. Posłami PiS. A z założenia służby jawne i tajne są apolityczne. Trybunał Stanu Panie wojewodo zaprasza do siebie kiedy nominacja dobiegnie końca. Jaka decyzja takie konsekwencje wojewodo Czarnek.
Panie wojewodo Pan jest tylko nominantem natomiast prezydent Żuk został już dwukrotnie wybrany bezpośrednio w wyborach powszechnych na prezydenta. Mogła Pana partia prawa i sprawiedliwa wystąpić na drogę referendum ale to choć droga długa i niepewna, w której trzeba się spocić i napracować to wobec prezydenta wybranego w wyborach powszechnych bardziej sprawiedliwa niż prymitywna decyzja administracyjna. A CBA to przedszkolaki działające ledwo ciut ponad 10 lat w dodatku polityczne nie profesjonalne w końcu posłami zostali szef CBA Kamiński i... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:27
0
Czy ten też umawiał się, że podpisuje wszystko ... ?
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 21:11
0
Widzę, że cieszą się katolickie prymitywy lubiące dawać księżom grubą kasę. Nie cieszcie się tak wcześnie, bo jeszcze Żuk może się odwołać do WSA.
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 20:55
0
Jaka polityczna decyzja?? Ludzie złamał prawo i tyle
Avatar
Gość / 6 lutego 2017 o 20:24
0
Murem na trawkę
Zobacz wszystkie komentarze 156

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obietnica bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku?

Obietnica bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku? 8 6

Zapowiadany przez prezydenta remont ul. Zana nie został uwzględniony w tegorocznym planie zamówień Zarządu Dróg i Mostów. Nie ma tam również wzmianki o remoncie ul. Herberta, ani też o obiecanym poszerzeniu ul. Gęsiej i Jantarowej. Czy doczekamy się tego w bieżącym roku? Ratusz odpowiada wymijająco

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent 11 8

W niedzielną noc stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej w Lublinie zanotowała, że po raz kolejny przekroczone zostały normy smogowe w Lublinie. Około godz. 21 wskazywały one 186 µg/m3.

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi?

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi? 2 2

Byli miejską ciepłownią, teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chełmska ciepłownia znalazła się wśród 41 firm w kraju, które dostały dofinansowania na projekty rozwojowe i ekologiczne.

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie
11 marca 2020, 19:00

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie 0 0

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka) zaprasza na wyjątkowy koncert trio Pańta / Konrad / Kostov. Artyści będą promować płytę "Roots" 11 marca o godz. 19.

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti
11 marca 2020, 20:00

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti 0 0

11 marca o godz. 20 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) z nowym programem wystąpi stand-uper Błażej Krajewski.

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020 7 9

Do użytku oddane zostaną kolejne odcinki drogi S17 Lublin-Warszawa, trwa budowa S19 w kierunku Rzeszowa, ogłoszony ma być również przetarg na budowę obwodnicy Chełma. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił plany na 2020 rok.

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom 0 1

Ekipy z czołówki zaczynają tracić punkty, więc „czerwono-czarni” powinni to wykorzystać

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat 47 19

W wieku 46 lat zmarł Grzegorz Jędrejek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Urodzony w Puławach sędzia zmarł w niedzielę rano

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty 65 9

PKS Zamość zakończył działalność. Po ogłoszeniu upadłości spółka zawiesiła wykonywanie kursów na kilkunastu trasach

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt!
film

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt! 0 0

W sobotę Dawid Kubacki zwyciężył konkurs pucharu świata w Titisee-Neustadt, a w niedzielę zdołał powtórzyć swój sukces. Dzięki tej wygranej przedłużył fantastyczna passę - po raz ósmy z rzędu znalazł się na podium

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni 0 5

17 stycznia pracownicy Bogdanki otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki roczne. Niektórych dodatek może wynieść nawet 2 tys. zł.

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3 0 0

W meczu 18. kolejki LUK Politechnika Lublin przegrała 2:3 z KPS Siedlce. Była to trzecia z rzędu porażka podopiecznych trenera Macieja Kołodziejczyka, po której beniaminek stracił pozycję wicelidera

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane?
film

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane? 16 3

Tysiące leków dla pacjentów po przeszczepach nie trafia do potrzebujących. Trudno dostępne preparaty zalegają od kilku miesięcy w magazynach jednej z warszawskich aptek. Placówka została zamknięta w wyniku zmian w prawie farmaceutycznym a leki zamiast do chorych, trafią prawdopodobnie do utylizacji.

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu 6 1

Nawet 1050 hPa może osiągnąć w poniedziałek ciśnienie atmosferyczne w całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro możemy mieć m.in. problemy z koncentracją.

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia]
galeria

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia] 0 2

Na pamiątkę chrztu Jezusa prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, obchodzili w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. Lubelscy prawosławni swoje uroczystości odchodzili nad Zalewem Zemborzyckim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.