Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2009 r.
20:16
Edytuj ten wpis

Wojna na siedzenia: Kto przez cztery lata będzie woził lubelskich pasażerów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Startująca w przetargu warszawska spółka Warbus zarzuca Zarządowi Transportu Miejskiego złamanie prawa. Bo ZTM wezwał do uzupełnienia oferty firmę, która zaproponowała autobusy mające za mało miejsc, zamiast ofertę odrzucić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spór dotyczy przetargu mającego wyłonić firmę, która na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego przejmie wykonywane teraz przez prywatnych przewoźników kursy na liniach 6, 18, 21 i 39.

Wygrany będzie musiał honorować miejskie bilety, także te okresowe. Konieczne będzie także przemalowanie wozów w miejskie barwy lub w odpowiedni sposób oklejenie ich kolorową folią.

Najtańszą ofertę w tym przetargu złożyło Autobusowe Konsorcjum Lubelskie (AKL). A reguły są takie, że kontrakt dostanie ta firma, która zaproponuje najniższą cenę. To jedyne kryterium oceny ofert.

Ale oceniane mogą być tylko te oferty, które spełniają określone przez ZTM warunki. Część tych wymogów dotyczy samych pojazdów: czystości spalin, liczby otwieranych okien czy też liczby miejsc w pojeździe.

Warszawska spółka Warbus (sprawę jako pierwsza opisała wczoraj "Gazeta Wyborcza Lublin”) twierdzi, że oferta AKL nie spełniała wymagań.

– Część zaproponowanych autobusów miała zbyt małą liczbę miejsc – mówi Kazimierz Kulik, prezes Warbusu. Potwierdza to również Zarząd Transportu Miejskiego. – Liczba siedzeń nie była zgodna z wymogami – przyznaje Justyna Góźdź z ZTM.

– Pomyłka polegała na tym, że do wykazu taboru wpisany był nie ten autobus, co trzeba. Ale z pozostałych dokumentów oferty wynikało, że mamy odpowiednią liczbę pojazdów spełniających wymagania przetargowe – zapewnia Artur Motyl, szef Autobusowego Konsorcjum Lubelskiego. Właśnie dlatego zarząd nie odesłał AKL z kwitkiem.

– Wezwaliśmy AKL do uzupełnienia dokumentów. Prawo zamówień publicznych dopuszcza taką możliwość – stwierdza Góźdź.

Z tym nie zgadza się Warbus. – Oferta powinna zostać odrzucona jako niespełniająca wymogów formalnych – uważa Kulik.

Jego firma wniosła oficjalny protest, a gdy ZTM go odrzucił, poszła walczyć dalej do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Do czasu rozstrzygnięcia tego odwołania przetargu nie będzie można rozstrzygnąć.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MaFi / 29 grudnia 2009 o 12:54
0
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydwu przypadkach.


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydw... rozwiń
Avatar
areq47 / 29 grudnia 2009 o 11:07
0
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie rozwiń
Avatar
wiesniak / 29 grudnia 2009 o 10:31
0
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .
Avatar
VIP / 29 grudnia 2009 o 08:56
0
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej panie V-ce prezydent??) który nagle po cichu z P.O. prezesa stał się prezesem bez ogłaszania żadnych konkursów ?? Zbieranina dzieci z przedszkola lepiej by poprowadziła i naprawiła komunikacje w mieście.



tubtin - miasto flustracji.
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej p... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2009 o 08:52
0
lubelski ZTM to jeden wielki niewypał i porażka.
Avatar
ryjn7m / 29 grudnia 2009 o 08:27
0
To od kiedy mają prywatni honorowac bilety i przejazdówki?? czy to w ogóle wejdzie?????
Avatar
MaFi / 29 grudnia 2009 o 12:54
0
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydwu przypadkach.


Bojkotuj sobie ile wlezie (jeśli jakimś cudem protest Warbusu zostanie uznany).
Bo i tak nie ma znaczenia ile ludzi będzie jeździć i ile biletów skasują/sprzedadzą w autobusach Warbus (lub AKL).
Warbus (lub AKL) będzie miał płacone przez ZTM za tzw. wozokilometry, czyli za kwotę za jaką wygrał przetarg, a nie za sprzedane bilety czy określoną liczbę przewożonych pasażerów.
Więc im to rybka czy będą wozić powietrze, czy autobus będzie wypchany po brzegi. Bo będą dostawać tyle samo pieniędzy w obydw... rozwiń
Avatar
areq47 / 29 grudnia 2009 o 11:07
0
wiesniak napisał:
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie

tyle że ta firma z Warszawy dawała nam dużo lepsze warunki jeśli chodzi o standard autobusów! Korzyścią dla pasażerów było by, gdyby wygrała Warszawska firma. AKL przez lata woziło nas starymi rzęchami, i jak widać nie planują niczego zmieniać w najbliższym czasie rozwiń
Avatar
wiesniak / 29 grudnia 2009 o 10:31
0
Zamiast swoim dac zarobic gdzie bezrobocie siega prawie 9 procent a wawa 2 procent to pewna firma hce ogolic mieszkancow zreszty zludzen ,dlatego jak wygra firma z poza Lublina powinna wozic powietrze ludzie moga bojkotowac przewoznika .
Avatar
VIP / 29 grudnia 2009 o 08:56
0
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej panie V-ce prezydent??) który nagle po cichu z P.O. prezesa stał się prezesem bez ogłaszania żadnych konkursów ?? Zbieranina dzieci z przedszkola lepiej by poprowadziła i naprawiła komunikacje w mieście.



tubtin - miasto flustracji.
To przecież oczywiste. Jak ludzie co przez tyle lat pozwalali (ciekawe czy za uścisk dłoni prezesa czy moze coś innego) na powsatnie i narastanie patologii systemu lubelskiej komunikacji, nagle mają to naprawić ?? To są takie nieudojdy że nawet przetargu odpowiednio nie umieją rozpisać, a wprowadzenie wspólnego biletu uzależniają od podwyżki cen biletów, bez podnoszenia jakości świadczonych usug przez lata !! Zresztą czego wymagać od tej firmy i zbieraniny ludzi z MPK i BTZ UM z ich prezesem na czele (czy to nie kolega naszej byłej p... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2009 o 08:52
0
lubelski ZTM to jeden wielki niewypał i porażka.
Avatar
ryjn7m / 29 grudnia 2009 o 08:27
0
To od kiedy mają prywatni honorowac bilety i przejazdówki?? czy to w ogóle wejdzie?????
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski

Powiślak Końskowola znowu na drodze Motoru w Pucharze Polski 0 0

Piłkarze Motoru w środę rozegrają ćwierćfinałowy mecz Pucharu Polski LZPN. Ich rywalem będzie Powiślak Końskowola, który przed rokiem wyeliminował żółto-biało-niebieskich, ale na etapie półfinału. Mecz rozpocznie się o godz. 16

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem
film

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem 0 0

To podwójne zabójstwo wstrząsnęło całą Polską. Mężczyzna, który odsiadywał wyrok za zamordowanie swojej dziewczyny, w ostatnim czasie otrzymał 96 przepustek z więzienia. Na ostatniej zamordował kolejną kobietę i jej trzyletniego syna.

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań

Bakłażany, dynie i patisony. Przepisy na 7 jesiennych dań 0 0

Na horyzoncie złota, polska jesień. Na targu bakłażany, dynie i patisony mienią się kolorami i smakami. Oto siedem smakowitych dań z regionalną kuchnią w tle

Food Trucki pożegnają lato w Puławach
28 września 2018, 0:00

Food Trucki pożegnają lato w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 28-30 września w Galerii Zielonej w Puławach zorganizowany zostanie ostatni w tym sezonie zlot Food Trucków.

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie

Muszą emigrować, żeby ratować dziecko. W Polsce leczenie kosztuje ponad 2 mln zł rocznie 3 2

Ponad dwa miliony złotych mogłoby kosztować w kraju roczne leczenie 11-miesięcznego Krystiana ze Świdnika, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Jedyną szansą w walce ze śmiertelną chorobą jest lek, który w Polsce nie jest refundowany. – Jeśli nic się nie zmieni, będziemy zmuszeni do emigracji i leczenia dziecka za granicą – mówią zdesperowani rodzice

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie

Na kawę albo na kotleta. Nowe miejsca w Lublinie 0 0

Już dziś gości zaprosi marka ogólnopolska - Organic Coffee. W połowie października otwarcie nowego baru lubelskiej marki. Swoje czwarte miejsce będzie miał Bar Promyk