Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2021 r.
6:31

Wycinka przy Jutrzenki. Firma, której wspólnikiem jest były przewodniczący Rady Miasta ma stawiać blok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 48 A A
O tej wycince powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, której żal jest usuniętych drzew. – Zasłaniały trwającą budowę – tłumaczy kobieta.
O tej wycince powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, której żal jest usuniętych drzew. – Zasłaniały trwającą budowę – tłumaczy kobieta. (fot. Dominik Smaga)

Przy ul. Jutrzenki wycięte zostały drzewa chronione planem zagospodarowania terenu. Na ich usunięcie, na wniosek dewelopera, zezwolił Urząd Miasta, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Tuż obok usunięte zostały również dziesiątki innych drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przy ul. Jutrzenki pod topór poszły ostatnio drzewa rosnące obok placu budowy nowych bloków. Budynki stawianie są w miejscu, które przez wiele lat było zajęte przez stalowy szkielet niedoszłej hali sportowej. Dziś szkieletu już nie ma, rosną za to bloki stawiane wspólnie przez dwie lubelskie firmy deweloperskie: Idea Invest oraz TBV. Tuż obok, w miejscu parkingu strzeżonego mają powstać kolejne mieszkania, innego dewelopera.

Cenniejsze też wycięto

Ekipy z piłami wycięły zieleń rosnącą niedaleko chodnika. O tej wycince powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, której żal jest usuniętych drzew. – Zasłaniały trwającą budowę – tłumaczy kobieta. Według jej informacji usunięcie zieleni ma związek z budową planowaną w miejscu parkingu, do której szykuje się spółka Helvetia City, działająca poprzednio pod nazwą RWS Inwestycje. Jednym z jej wspólników jest były przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk.

6 października spółka dostała od Urzędu Miasta pozwolenie na budowę bloku mieszkalnego w miejscu dawnego parkingu. Natomiast 29 października ta sama firma dostała również zgodę na wycinkę zieleni. Zgoda dotyczyła drzew wskazanych w obowiązującym planie zagospodarowania terenu jako cenne okazy do zachowania.

Do zachowania, ale…

Plan zagospodarowania uchwalony przez Radę Miasta w maju 2018 r. (jeszcze za czasów Kowalczyka) wskazywał przy Jutrzenki dziesięć takich okazów. Dokument mówi, że „nakazuje się ochronę istniejących drzew o szczególnych walorach przyrodniczych”, ale nie wyklucza „konieczności wycinki ze względów sanitarnych bądź bezpieczeństwa”. Właśnie z tego zapisu skorzystano w tym przypadku.

– 29 października, na podstawie zapisu w miejscowym planie zagospodarowania dopuszczającego możliwość wycinki ze względów sanitarnych bądź bezpieczeństwa, wydano decyzję zezwalającą na usunięcie trzech drzew przy ul. Jutrzenki – potwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

„Względy bezpieczeństwa”

Jakie argumenty przekonały urzędników, że drzewa należy wyciąć? – Decyzja taka podyktowana była niemożliwą do uniknięcia ze względów technicznych kolizją z sieciami i przyłączami w ramach budowy nowej infrastruktury sieciowo-drogowej oraz przebudowy ciągu pieszego – stwierdza Głazik. – Pozostawienie drzew w przebiegu sieci uzbrojenia terenu i ciągów komunikacyjnych zagrażałoby bezpieczeństwu.

(fot. Dominik Smaga)

Zastępcze gdzieś daleko

Plan zagospodarowania mówi również o tym, że w razie wycinki drzew objętych przez ten dokument ochroną, należy posadzić nowe. Tak ma być w tym przypadku.

– Usunięte drzewa mają zostać zastąpione nowymi nasadzeniami drzew liściastych ozdobnych w możliwie najbliższym miejscu – informuje Monika Głazik. Oznacza to, że zamiast dużych i cennych drzew koło ul. Jutrzenki pojawią się młode sadzonki. Urzędnicy uznali też, że odpowiednią rekompensatą za wycinkę będzie posadzenie nowej zieleni… w innej części miasta. – W ramach decyzji wnioskodawca został zobowiązany do wykonania nasadzeń zastępczych w pasie drogowym al. Mazowieckiego w liczbie sześciu ozdobnych drzew liściastych: jednego klonu francuskiego i pięciu wiązowców, a także 2400 sztuk krzewów irgi poziomej.

Wycięto wiele innych

Przy Jutrzenki nietrudno zauważyć, że świeżo wyciętych drzew jest znacznie więcej niż wspomniane trzy.

– W związku z realizowaną inwestycją mieszkaniową wystąpiła konieczność usunięcia drzew kolidujących z pracami drogowymi i budowlanymi. Decyzję w zakresie wycinki wydał marszałek województwa. Dotyczy ona usunięcia 34 drzew, pod warunkiem wykonania nasadzeń zastępczych w liczbie 47 drzew, w terminie do 30 czerwca 2022 r. – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Urząd tłumaczy, że w ramach obsługi nowych bloków planowana jest budowa 150-metrowej przecznicy ul. Jutrzenki oraz remont ul. Jutrzenki od wspomnianej przecznicy do ul. Filaretów. Przewidywana jest też przebudowa tras dla pieszych, zaś już wykonano nowy chodnik po północnej stronie ul. Jutrzenki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-bez-owijania- / 19 listopada 2021 r. o 08:10
Dewelorozwój aż furczy !!
 Jak to? Przecież jeszcze niedawno namiętnie klepałeś, że dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
milenaaa / 19 listopada 2021 r. o 07:44
No lepiej jak tam stało to koromysło? Ten szkielet? Wtedy było narzekanie, teraz ktoś coś z tym miejscem robi i też narzekanie
Avatar
bedebulobukabytosan / 19 listopada 2021 r. o 08:29
Niech sobie trolle wyją. Budować nowe bloki, inaczej żaden młody człowiek nie będzie chciał tu zostać.
Avatar
BillyWhite / 19 listopada 2021 r. o 09:14
Czubiaki - z ładnego i zielonego niegdyś osiedla dewelo-banda wkrótce zrobi Wam oborę urbanistyczną. Nie zapomnijcie "P0dziękować" Dziadowi Jakubowickiemu za te atrakcje przy najbliższych wyborach. (żartuję! wiem, że do wyborów zaP0mnicie!)
 tak juz lecimy zaglosowac na Tulajewa bo oplacony pisowski podnozek napisal w internecie zeby na Zuka nie glosowac hahaha, nikt cie tu nie traktuje powaznie zrozum to w koncu balwanie
Avatar
Dzess99 / 19 listopada 2021 r. o 09:18
Boże jaka nienawiść kipi w tych komentarzach. Nic tylko skrytykować, bo ktoś tak kazał? brawo... najwyższy poziom rozmowy... Lublin się rozwija, powstają nowe bloki, nowe mieszkania. Młodzi chcą żyć w nowym budownictwie, a nie w 60 letnich blikach, w których słyszysz jak przez ścianę sąsiad oddycha.. Na prawdę nie możemy podnosić swojego standardu życia?
Avatar
___K___ / 19 listopada 2021 r. o 11:34
Najśmieszniejsze jest to że ci co protestują najgłośniej mieszkają w blokach i żeby je postawić ktoś wyciął kilka drzew a może więcej. Wtedy nie przeszkadzało najwyraźniej
Udajesz, że obce ci jest pojęcie ładu urbanistycznego, ścierK0 z agencji? Ktoś kiedyś zaprojektował Czuby całkiem nienajgorzej. Tymczasem teraz P0d rządami dewelo-ubogacacza to, co w planach było przeznaczone na sport/rekreację, zieleń, czy nawet parkingi, zostaje przekształcone od ręki, żeby banda cwanych dewelo-buraczków mogła zarobić K0lejne dziesiątki mln. (A czy zarobi - to się jeszcze okaże, bo sprzedaż apartamĘtów już nurkuje).
Odkąd cię widze na forum, wiecznie piszesz o zapaści na rynku nieruchomości, a rzeczywistość jest kompletnie odmienna. Może czas się obudzić z tego narkotycznego snu, matołku?
Odkąd cię widze na forum, wiecznie piszesz o zapaści na rynku nieruchomości, a rzeczywistość jest kompletnie odmienna. Może czas się obudzić z tego narkotycznego snu, matołku? rozwiń
Avatar
milenaaa / 19 listopada 2021 r. o 09:38
Najśmieszniejsze jest to że ci co protestują najgłośniej mieszkają w blokach i żeby je postawić ktoś wyciął kilka drzew a może więcej. Wtedy nie przeszkadzało najwyraźniej
Avatar
___K___ / 19 listopada 2021 r. o 11:06
Dewelorozwój aż furczy !!
Jak to? Przecież jeszcze niedawno namiętnie klepałeś, że dewelo-rozwój skończył się w marcu 2020.
Bo ten troll, kronikidewelorozwoju , nie patrzy, czy to ma sens, tylko wkleja te swoje farmazony.
Avatar
krystyna688 / 19 listopada 2021 r. o 11:04
Najlepiej żeby wszystko zburzyć i trawą zasiać cały Lublin
Avatar
___K___ / 19 listopada 2021 r. o 11:08
Czubiaki - z ładnego i zielonego niegdyś osiedla dewelo-banda wkrótce zrobi Wam oborę urbanistyczną. Nie zapomnijcie "P0dziękować" Dziadowi Jakubowickiemu za te atrakcje przy najbliższych wyborach. (żartuję! wiem, że do wyborów zaP0mnicie!)
[...] nikt cie tu nie traktuje powaznie zrozum to w koncu balwanie
Traktuje, traktuje. Nawet zatrudniają tresowaną małpę, żeby tłukła mi w czerwone łapki.
Wczoraj pisałeś, że trzeba być idiotą (moja interpretacja twoich słów), żeby się łapkami przejmować...
Wczoraj pisałeś, że trzeba być idiotą (moja interpretacja twoich słów), żeby się łapkami przejmować... rozwiń
Avatar
Bolko.54-Dziesiata_ / 22 listopada 2021 r. o 23:05
Co pozostanie po Żuku? - pustynia o sława "największego rzeźnika drzew" w historii miasta. Jak miło! - splunąć na tych bezkarnych łobuzów!
Avatar
tadek68 / 22 listopada 2021 r. o 21:10
Kogo wybieracie to tak macie, jak by PiS zarządzał było by 500 na każde drzewo i S**sinowa rodzina w kazdym urzędzie pilnowała jak swego, po swojemu. POPiS to po postkomunie największa zaraza na jaką trudno o szczepionkę i leki, chyba, że kij z uschniętych badyli? RP niszczy dokumentnie tzw banda czterech pomazańców, kłamców i przebierańców, gorszych niż korniki i hemoroidy na raz, to zwykły nowotwór przerzutowy wyjątkowo destrukcyjny.
Avatar
Ichtis / 20 listopada 2021 r. o 19:52
Niestety, przytaczam tylko nagie fakty. Nasi umiłowani Ratuszowcy działają z rozmachem - mimo już ponad 1,5 miliardowego zadłużenia miasta... Proszę zajrzeć choćby na dzisiejszą stronę Kuriera Lubelskiego pt. "Wielkie sadzenie. Kilkaset drzew pojawi się na terenie Lublina": ***s://***.pl/wielkie-sadzenie-kilkaset-drzew-pojawi-sie-na-terenie-lublina-zobacz-gdzie-wyrosna-lipy-a-gdzie-wisnie-ozdobne/ar/c8-15911511
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:47
Najśmieszniejsze jest to że ci co protestują najgłośniej mieszkają w blokach i żeby je postawić ktoś wyciął kilka drzew a może więcej. Wtedy nie przeszkadzało najwyraźniej
Udajesz, że obce ci jest pojęcie ładu urbanistycznego, ścierK0 z agencji? Ktoś kiedyś zaprojektował Czuby całkiem nienajgorzej. Tymczasem teraz P0d rządami dewelo-ubogacacza to, co w planach było przeznaczone na sport/rekreację, zieleń, czy nawet parkingi, zostaje przekształcone od ręki, żeby banda cwanych dewelo-buraczków mogła zarobić K0lejne dziesiątki mln. (A czy zarobi - to się jeszcze okaże, bo sprzedaż apartamĘtów już nurkuje).
Matole - tobie nie chodzi o żaden ład urbanistyczny! Ty specjalnie wyszukujesz teksty w jakikolwiek sposób związane z Żukiem tylko po to, by w niego walić. Co więcej - nie ma w tych twoich wklejkach żadnych konkretnych zarzutów, same ogólniki, bezpodstawne oskarżenia itp. Ja na miejscu Żuka już dawni bym się wkurzył i zażądał od DW usunięcia twoich wpisów jako szkalujących jego dobre imię. Ale najwyraźniej on jest ponad takie szczekaczki opłacane przez Nowogrodzką z państwowych funduszy.`
Matole - tobie nie chodzi o żaden ład urbanistyczny! Ty specjalnie wyszukujesz teksty w jakikolwiek sposób związane z Żukiem tylko po to, by w niego walić. Co więcej - nie ma w tych twoich wklejkach żadnych konkretnych zarzutów, same ogólniki, bezpodstawne oskarżenia itp. Ja na miejscu Żuka już dawni bym się wkurzył i zażądał od DW usunięcia twoich wpisów jako szkalujących jego dobre imię. Ale najwyraźniej on jest ponad takie szczekaczki opłacane przez Nowogrodzką z państwowych funduszy.` rozwiń
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:46
Bezczelność dewelo-bandy jest P0rażająca. P0 prostu robią, co tylK0 zechcą. Zarząd dewelo-folwarku tylko przybija pieczątki tak, jak dewelo-ścier_K_a z agencji pato-pr przybija sobie zielone łapki.
Ty musisz być z PiSu - nigdzie indziej nie jest obecna aż taka faza manii prześladowczej. Minusują cię normalni ludzie!!!  I jeszcze te wszechobecne wyzwiska, obrażanie adwersarzy, doszukiwanie się zmasowanych ataków na ciebie, jedynego sprawiedliwego. Wypisz, wymaluj - prezes :-)
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:45
Właśnie Ratusz z wikla pompą ogłosił finalizację wiekiej akcji zazieleniania Lublina - za 885,4 tys. zł. mają zostać posadzone drzewa na terenie 25 lubelskich dzielnic. Ale jeżeli przyjrzeć się dokładniej, okazuje się,  że w całym, ponad 300-tysięcznym mieście ma to być raptem 832 drzew. No, po prostu szał! Pomijając już fakt, że na razie to będą drzewka, a drzewami staną się dopiero za jakieś kilkadziesiąt lat, to warto porównać ten pseudo-rozamach z ilością prawdziwie okazałych drzew wykarczowanych bez litościw za zgodą Ratusza tym samym czasie. Tak jak opisano w artykule, tylko na JEDNEJ budowie, przy ul.Jutrzenki, wyrżnięto w sumie 37 dużych  drzew, a np. na budowie kolejnego marketu przy Zelwerowicza ma zostać usuniętych kolejnych 150! Cóż, chyba nie powinno nas to dziwić - jak zwykle przy pomocy takiego, nomen omen, dosłownie "listka" figowego włodarze miasta zamierzają przykryć swoje  antyprzyrodnicze działania. Tfu, co za hipokryzja!
Sugerujesz, że za jedną sadzonkę wraz z kosztami nasadzenia płacić będziemy jako mieskzańcy ponad 1.000 zł? Nie za mocno się w główkę uderzyłeś?
Sugerujesz, że za jedną sadzonkę wraz z kosztami nasadzenia płacić będziemy jako mieskzańcy ponad 1.000 zł? Nie za mocno się w główkę uderzyłeś? rozwiń
Avatar
Ichtis / 20 listopada 2021 r. o 11:03
PS. Oczywiście - z wielką POMPĄ..
Avatar
Ichtis / 20 listopada 2021 r. o 11:02
Właśnie Ratusz z wikla pompą ogłosił finalizację wiekiej akcji zazieleniania Lublina - za 885,4 tys. zł. mają zostać posadzone drzewa na terenie 25 lubelskich dzielnic. Ale jeżeli przyjrzeć się dokładniej, okazuje się,  że w całym, ponad 300-tysięcznym mieście ma to być raptem 832 drzew. No, po prostu szał! Pomijając już fakt, że na razie to będą drzewka, a drzewami staną się dopiero za jakieś kilkadziesiąt lat, to warto porównać ten pseudo-rozamach z ilością prawdziwie okazałych drzew wykarczowanych bez litościw za zgodą Ratusza tym samym czasie. Tak jak opisano w artykule, tylko na JEDNEJ budowie, przy ul.Jutrzenki, wyrżnięto w sumie 37 dużych  drzew, a np. na budowie kolejnego marketu przy Zelwerowicza ma zostać usuniętych kolejnych 150! Cóż, chyba nie powinno nas to dziwić - jak zwykle przy pomocy takiego, nomen omen, dosłownie "listka" figowego włodarze miasta zamierzają przykryć swoje  antyprzyrodnicze działania. Tfu, co za hipokryzja!
Właśnie Ratusz z wikla pompą ogłosił finalizację wiekiej akcji zazieleniania Lublina - za 885,4 tys. zł. mają zostać posadzone drzewa na terenie 25 lubelskich dzielnic. Ale jeżeli przyjrzeć się dokładniej, okazuje się,  że w całym, ponad 300-tysięcznym mieście ma to być raptem 832 drzew. No, po prostu szał! Pomijając już fakt, że na razie to będą drzewka, a drzewami staną się dopiero za jakieś kilkadziesiąt lat, to warto porównać ten pseudo-rozamach z ilością prawdziwie okazałych drzew wykarczowanych bez litościw za zgodą Ratusza tym samym... rozwiń
Avatar
zLublina / 19 listopada 2021 r. o 18:32
piątek piąteczek piątunio :) jak tam kroniki udało się dzisiaj wyrobić dniówkę? :) ile razy musiałeś dodać i usunąć swoje wpisy? :) pochwal się :) Nowogrodzka nie planuje żadnych podwyżek dla swoich trolli? :)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 listopada 2021 r. o 17:19
Wszędzie tam, gdzie na gruntach P0łożą swoje łapska burackie cfaniaczki z Loży Deweloperskiej, urbanistyczna demolka odbywa się na zasadach wolnoamerykanki przy pełnym wsparciu P0lsK0-Wolskiej Zjednoczonej Partii Deweloperskiej.