Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2018 r.
6:43

Zalew Zemborzycki będzie przebudowany. Spuszczą wodę i oczyszczą dno?

1258 83 A A

Zalew Zemborzycki będzie przebudowany. W grę wchodzi spuszczenie wody i oczyszczenie dna akwenu. Zmiany obejmą również dolinę Bystrzycy. Inwestycja pochłonie kilkaset milionów złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarząd nad Zalewem Zemborzyckim przejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Instytucja ta, funkcjonująca od 1 stycznia, powstała w wyniku wejścia w życie nowego prawa wodnego. Zajmuje się m.in. ustalaniem cen za wodę, ochroną przeciwpowodziową oraz zarządzaniem zbiornikami wodnymi.

Do dziś przejęła od samorządów ok. 99 proc. akwenów w Polsce. Blisko 300-hektarowy Zalew Zemborzycki jest jednym z ostatnich. Wczoraj oficjalnie zapowiedziano jego rewitalizację.

– Zalew został wybudowany w 1974 r. i od tamtej pory nie był remontowany. Ma szereg wad konstrukcyjnych – twierdzi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, które mają już swój pomysł na oczyszczenie zalewu utworzonego na torfowiskach. – Na pewno trzeba będzie spuścić wodę i wykopać ten torf. Konieczne będzie też wybudowanie dodatkowego zbiornika przed zalewem, który będzie pełnił funkcję filtracyjną.

– Spuszczenie wody to pomysł najgorszy z możliwych. To degradacja zbiornika, jakim on jest. Czyli zbiornika rekreacyjnego, dla żeglarzy, dla wędkarzy – krytykuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Twierdzi, że trzeba zebrać z dna około 2 metrów namułu, ale nie w taki sposób.

– Nie zdecydowaliśmy się na takie radykalne działania. Opracowaliśmy dokumentację stopniowego oczyszczania poprzez wysysanie namułu, ale to jest inwestycja, na którą potrzeba ponad 100 milionów zł i nie było źródła finansowania – dodaje Żuk, który nie zgadza się też ze stwierdzeniem, że zalew nie był remontowany. Przypomina, że to władze miasta zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne. Dodaje, że również w koncepcji Ratusza mowa jest o dodatkowym zbiorniku oczyszczającym wodę wpływającą do zalewu.

Jak ma wyglądać nowa operacja na żywym zalewie? Szczegóły powinny być znane w ciągu miesiąca. Opracowaniem dokumentacji mają się zająć pracownicy podległego Wodom Polskim Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Mamy zespół, który zajmie się tylko i wyłącznie tym tematem. Bierzemy pod uwagę kilka koncepcji i skupiamy się na wyborze tej najlepszej – mówi Agnieszka Szymula, dyrektor lubelskiego RZGW.

Koncepcja ma obejmować nie tylko zalew, ale również dolinę Bystrzycy. – To wstyd dla miasta, że przez tyle lat nie potrafiono odwrócić się w stronę rzeki, by wykorzystać ją w sposób rekreacyjny i turystyczny. Najwyższy czas to zmienić – twierdzi Daca. Ale również z tą oceną nie zgadza się samorząd miasta, który już od dłuższego czasu ma własną koncepcję zagospodarowania doliny rzecznej.

Wstępne koszty inwestycji planowanej przez Wody Polskie w zalewie i dolinie rzeki są szacowane nawet na 300 mln zł. – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska jest gotów wesprzeć nas finansowo. Mamy też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy ministerialny program rozwoju retencji, w który ta inwestycja się wpisuje. Myślę, że znalezienie środków nie będzie problemem – przekonuje Daca.

Zdaniem prof. Mariana Harasimiuka z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS, kluczowe jest potraktowanie zagadnienia kompleksowo. – Już pierwsza, niestety niezrealizowana koncepcja budowy zalewu zakładała utworzenie dodatkowego zbiornika, powyżej głównego akwenu, który zatrzymywałby wnoszony przez rzekę muł i zanieczyszczenia. Konsekwencje tego braku odczuwamy po latach. Najważniejsze, żeby projekt był spójny w sensie przyrodniczym i użytkowym i zakładał rewitalizację na odcinku od dodatkowego zbiornika aż do końca lubelskiego odcinka Bystrzycy – przekonuje prof. Harasimiuk. – Oczywiście, ze względu na występujące w zalewie i jego otoczeniu zwierzęta, spuszczanie wody powinno odbywać się stopniowo i w odpowiednich terminach, ale nie ma innej metody na skuteczną rekonstrukcję zbiornika.

Formalne przejęcie zalewu przez Wody Polskie nie powinno mieć wpływu na możliwości wypoczynku nad wodą, o ile nie zostanie spuszczona. – I tak nie byliśmy właścicielem wody – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Jesteśmy tylko zarządcą nabrzeża i to się nie zmienia.

Quiz: Jaka to melodia. Zgadnij, kto śpiewa te kultowe przeboje?

Jaka to melodia. Zgadnij, kto śpiewa te kultowe przeboje?

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 07:04
+55
Gdyby wybory były co pół roku, to Lublin miałby już dawno swoją Maderę.
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 06:54
+48
Czyli dziś należy spodziewać się konferencji ministranta Tułajewa o tym jak wspaniale przebuduje Nam zalew...
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 07:53
+45
Prezes nowej instytucji MUSI WYKAZAĆ SIĘ inicjatywą. Minie trochę czasu to mu przejdzie.
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 08:06
+41
przecież to zwykła kiełbasa wyborcza PiSowców
Avatar
nie bądźcie głupi / 14 września 2018 o 08:12
+39
PiS-owi ledwie starcza na premie i nagrody dla swoich biernych miernych ale wiernych PiSiewiczów a wy myślicie, że położą kilkaset mln na oczyszczanie zalewu? Prawi i Sprawiedliwi uwielbiają obiecywać, szczególnie przed wyborami
Avatar
Tomaszek / 14 września 2018 o 07:51
+39
czyli dziś należy spodziewać się konferencji ministranta tułajewa o tym jak wspaniale przebuduje nam zalew...
 no, no. bardzo proszę nie robić sobie podśmiec***ków z naszego męża stanu. 9 września obiecał przebudowę ul. kalinowszczyzna? obiecał. więc, żeby spełnić swoje obietnice juz 6 września ogłosili postępowanie przetargowe. taki ma zapał do pracy nasz ministrant. myślę, że z zalewem będzie podobnie. w pis po cichu mówi się, choć narazie nieśmiało, że chcieliby tutaj wybudowac kompleks na wzór dubaj mariny - oczywiście większy i ładniejszy. ale to wszystko zależy od was mieszkańcy. 21 wybierzcie prawidłowo.
 no, no. bardzo proszę nie robić sobie podśmiec***ków z naszego męża stanu. 9 września obiecał przebudowę ul. kalinowszczyzna? obiecał. więc, żeby spełnić swoje obietnice juz 6 września ogłosili postępowanie przetargowe. taki ma zapał do pracy nasz ministrant. myślę, że z zalewem będzie podobnie. w pis po cichu mówi się, choć narazie nieśmiało, że chcieliby tutaj wybudowac kompleks na wzór dubaj mariny - oczywiście większy i ładniejszy. ale to wszystko zależy od was mieszkańcy. 21 wybierzcie prawidłowo. rozwiń
Avatar
Obywatel MC / 14 września 2018 o 07:24
+38
zaraz się pitucha z tułajewem zaczną prężyć, że to ich pomysł, że walczyli o to od stuleci i wkońcu się udało a cała reszta im tylko przeszkadzała
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 07:08
+36
2 dni później wyjdzie Tułajka i będzie bajka...
Avatar
pan / 14 września 2018 o 08:16
+31
Nie lubię psisowcow ale taka jest prawda że Żuk nic przez wszystkie lata nie zrobił żeby przywrócić zalew mieszkańcom. Trzeba sposcic wode i naprawić to co spartolili w prl-u. I ktokolwiek to zrobi będę bił mu brawo
 Zrobił tyle ile mógł - remont zapory, etc. Co ty myślisz, że Lublin jest tak bogaty, że może sobie w każdej chwili wyciągnąć 100 czy tam 200 mln na oczyszczanie zalewu? Gdyby mógł, byłoby to już dawno zrobione.
Avatar
~~Lubelak / 14 września 2018 o 07:02
+17
Wyczyścić ten syf w końcu. To miasto zasługuje na czysty zalew. A nabrzeża wydzierżawić dla przedsiębiorców, niech stawiają swoje budki, knajpki. Niech coś w końcu się tam zacznie dziać, nie tylko syf, kila i mogiła !
Avatar
Gość / 2 listopada 2018 o 08:36
0
A remont tamy? Czy jest w zadawalajacym stanie ?
Avatar
Majster / 29 października 2018 o 10:22
0
Z czego sfinansowac? A no jest przeciez w zalewie podobno 5mln szesciennych torfu, sprzedajac to po 20zl za m3 mamy 100mln zl.
Avatar
Gość / 15 września 2018 o 14:52
0
I pewnie Budimex wyciągnie muł
Avatar
Pw / 15 września 2018 o 09:05
+1
Najpierw trzeba załatwić sprawę zniezysczeń. Osobiście widziałem jak rolnicy wylewają gnojówkę do rowów za Zalewem.
Avatar
Gość / 15 września 2018 o 06:49
0
historia linii się powtarzać, a w tym przypadku kilkakrotnie, o torfie było już dawno itd. ***forum.gazeta.pl/forum/w,62,44296226,44296226,rewitalizacja_zalewu_zemborzyckiego_konferencja.html
Avatar
45 letni rencista / 15 września 2018 o 04:35
0
Jeśli się za to wezmą to czuje że zalew będzie wyłączony z jakiegokolwiek użytku na kilka dobrych lat. W miejscu wody powstanie jedna wielka pustynia. Szkoda tylko wędkarzy i restauratorow. A żeby pojechać gdzieś nad wodę to chyba najbliżej Pojezierze. No, ale jak mus to mus.
Avatar
Chlopek - roztropek / 15 września 2018 o 02:18
-1
Dobra wszystko fajnie malkontentem zazwyczaj nie jestem w przeciwienstwie do 99% moherowej społeczności Lublina i 60% młodej ale ... Czy ktoś z rozpływających się nad tym jak to dobry PiS spuszcza (się) na lud zbawienie w postaci czystego krystalicznie zalewu (z wpływajacym szambem zrzucanym.do Bystrzycy) zastanowił się nad takimi PIERDOŁAMI (o których mówił Żuk) jak wylaczenie akwenu z życia na wieke lat, smród z torfowisk czy - i tu glowny argument - miejsce do składowania torfu. Kurw. ła ludzie to sa grube hektary wody. Jakby to wyciagnac dwa metry wglab to tego by było tak w opór ciezko określić rząd wielkości ton, że w miejscu takiej Bychawy można by usypac Mount Everest. Pis sie rwie do wielkich projektow ale czy mysli realnie o podstawach ? Żuk jest realista i ma na wszystko gotowy plan realny i możliwy. Żuk przychodzi z projektem i dokumentacją w ręku a pis z megaobietnicami.
Dobra wszystko fajnie malkontentem zazwyczaj nie jestem w przeciwienstwie do 99% moherowej społeczności Lublina i 60% młodej ale ... Czy ktoś z rozpływających się nad tym jak to dobry PiS spuszcza (się) na lud zbawienie w postaci czystego krystalicznie zalewu (z wpływajacym szambem zrzucanym.do Bystrzycy) zastanowił się nad takimi PIERDOŁAMI (o których mówił Żuk) jak wylaczenie akwenu z życia na wieke lat, smród z torfowisk czy - i tu glowny argument - miejsce do składowania torfu. Kurw. ła ludzie to sa grube hektary wody. Jakby to wyciagnac... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec Lublina od 60 lat / 15 września 2018 o 00:48
0
Bez przesady bie dzieje sie tam bic a akweb wymiera oraz nob stop sinice hm mysle ze juz dawno powinno sie torf wybrac zreszta chcieli to zrobic iles lat temu Niemcy ale wladze sie bie zgodzily i wstyd ze takie male miejscowoscie maja akweny a Lublin z roku na rok padaczka i baseny sa ok w Pulawach dla ludzi rodzin a nie Wrotkow marny Lublin zebada!! a prezydent chyba przesaszil bo tyle lat i nic a wybory i nagle!!!Wszystko tam wymarlo a potecjal ma no ale wybory!!! smiech!! Niech jada do innych miejcowosci radni Lublina prezydebci i zobacza co mozna a puzniej sie wypowiadaja!! jakos nic od 10 lat sie nie zmienia tylko obuecanki no i info sa sinice zalosne a tor wodny czyli w sinicach plywaja oj wladze miasta zalosne i teraz na pokaz!!!
Bez przesady bie dzieje sie tam bic a akweb wymiera oraz nob stop sinice hm mysle ze juz dawno powinno sie torf wybrac zreszta chcieli to zrobic iles lat temu Niemcy ale wladze sie bie zgodzily i wstyd ze takie male miejscowoscie maja akweny a Lublin z roku na rok padaczka i baseny sa ok w Pulawach dla ludzi rodzin a nie Wrotkow marny Lublin zebada!! a prezydent chyba przesaszil bo tyle lat i nic a wybory i nagle!!!Wszystko tam wymarlo a potecjal ma no ale wybory!!! smiech!! Niech jada do innych miejcowosci radni Lublina prezydebci i zobacza... rozwiń
Avatar
anka / 14 września 2018 o 22:50
+1
A co ze smrodem z torfowisk?
Avatar
ciekawa / 14 września 2018 o 22:26
+3
Wody Polskie są spółką Skarbu Państwa. Nad spółką nadzór sprawuje właściwy minister. Zalew Zemborzycki stanowi własność Skarbu Państwa, więc nie rozumiem dlaczego Gmina Lublin ma wydawać swoje pieniądze na nie swoją własność? Skoro Skarb Państwa przez tyle lat nie zabezpieczył środków na remonty , a władze miasta na własny koszt zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne to Gmina powinna żądać zwrotu tych pieniędzy od Skarbu Państwa. Nie rozumiem też tego, że skoro powstała spółka celowa powołana przez Skarb Państwa do zarządzania zbiornikami wodnymi, to dlaczego nie przejęła zarządu nad Zalewem do tej pory (przez ponad 8 miesięcy)?Jeżeli tak ciężko to zrobić, to oczyszczanie zalewu będzie trwało zapewne dziesiątki lat, a smród będzie na pół miasta. Z niecierpliwością czekam na efekty pracy powołanej przez Skarb Państwa spółki, a nie pomysły. Bo pomysł wybrania torfu z Zalewu Zemborzyckiego o ile mi wiadomo to ma już kilkadziesiąt lat historii, a do tej pory nic nie zrobiono (a byli podobno chętni żeby zrobić to za darmo). Ciekawi mnie jakie środki w ostatnich latach Skarb Państwa przeznaczył na sprawowanie przez Prezydenta zarządu (o ile tak w ogóle było) nad Zalewem Zemborzyckim ( bo skoro Skarb Państwa powierzył mu w zarząd własną nieruchomość to powinie on przekazać środki na zadania związane z realizacją tych zadań w ramach zarządu)
Wody Polskie są spółką Skarbu Państwa. Nad spółką nadzór sprawuje właściwy minister. Zalew Zemborzycki stanowi własność Skarbu Państwa, więc nie rozumiem dlaczego Gmina Lublin ma wydawać swoje pieniądze na nie swoją własność? Skoro Skarb Państwa przez tyle lat nie zabezpieczył środków na remonty , a władze miasta na własny koszt zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne to Gmina powinna żądać zwrotu tych pieniędzy od Skarbu Państwa. Nie rozumiem też tego, że skoro powstała spółka celowa powołana przez Skarb Państwa do zarz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 0

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 0 0

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 4 6

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 0

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 86 47

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 18 6

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 38 15

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 1 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 11 2

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 71 37

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 65 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 5 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 1 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy

83-latek spowodował wypadek. Stracił prawo jazdy 3 3

Do wypadku doszło w środę przed godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Sitnickiej, Glinki i Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!