Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2018 r.
6:43

Zalew Zemborzycki będzie przebudowany. Spuszczą wodę i oczyszczą dno?

1252 82 A A

Zalew Zemborzycki będzie przebudowany. W grę wchodzi spuszczenie wody i oczyszczenie dna akwenu. Zmiany obejmą również dolinę Bystrzycy. Inwestycja pochłonie kilkaset milionów złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarząd nad Zalewem Zemborzyckim przejmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Instytucja ta, funkcjonująca od 1 stycznia, powstała w wyniku wejścia w życie nowego prawa wodnego. Zajmuje się m.in. ustalaniem cen za wodę, ochroną przeciwpowodziową oraz zarządzaniem zbiornikami wodnymi.

Do dziś przejęła od samorządów ok. 99 proc. akwenów w Polsce. Blisko 300-hektarowy Zalew Zemborzycki jest jednym z ostatnich. Wczoraj oficjalnie zapowiedziano jego rewitalizację.

– Zalew został wybudowany w 1974 r. i od tamtej pory nie był remontowany. Ma szereg wad konstrukcyjnych – twierdzi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, które mają już swój pomysł na oczyszczenie zalewu utworzonego na torfowiskach. – Na pewno trzeba będzie spuścić wodę i wykopać ten torf. Konieczne będzie też wybudowanie dodatkowego zbiornika przed zalewem, który będzie pełnił funkcję filtracyjną.

– Spuszczenie wody to pomysł najgorszy z możliwych. To degradacja zbiornika, jakim on jest. Czyli zbiornika rekreacyjnego, dla żeglarzy, dla wędkarzy – krytykuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Twierdzi, że trzeba zebrać z dna około 2 metrów namułu, ale nie w taki sposób.

– Nie zdecydowaliśmy się na takie radykalne działania. Opracowaliśmy dokumentację stopniowego oczyszczania poprzez wysysanie namułu, ale to jest inwestycja, na którą potrzeba ponad 100 milionów zł i nie było źródła finansowania – dodaje Żuk, który nie zgadza się też ze stwierdzeniem, że zalew nie był remontowany. Przypomina, że to władze miasta zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne. Dodaje, że również w koncepcji Ratusza mowa jest o dodatkowym zbiorniku oczyszczającym wodę wpływającą do zalewu.

Jak ma wyglądać nowa operacja na żywym zalewie? Szczegóły powinny być znane w ciągu miesiąca. Opracowaniem dokumentacji mają się zająć pracownicy podległego Wodom Polskim Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Mamy zespół, który zajmie się tylko i wyłącznie tym tematem. Bierzemy pod uwagę kilka koncepcji i skupiamy się na wyborze tej najlepszej – mówi Agnieszka Szymula, dyrektor lubelskiego RZGW.

Koncepcja ma obejmować nie tylko zalew, ale również dolinę Bystrzycy. – To wstyd dla miasta, że przez tyle lat nie potrafiono odwrócić się w stronę rzeki, by wykorzystać ją w sposób rekreacyjny i turystyczny. Najwyższy czas to zmienić – twierdzi Daca. Ale również z tą oceną nie zgadza się samorząd miasta, który już od dłuższego czasu ma własną koncepcję zagospodarowania doliny rzecznej.

Wstępne koszty inwestycji planowanej przez Wody Polskie w zalewie i dolinie rzeki są szacowane nawet na 300 mln zł. – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska jest gotów wesprzeć nas finansowo. Mamy też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy ministerialny program rozwoju retencji, w który ta inwestycja się wpisuje. Myślę, że znalezienie środków nie będzie problemem – przekonuje Daca.

Zdaniem prof. Mariana Harasimiuka z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS, kluczowe jest potraktowanie zagadnienia kompleksowo. – Już pierwsza, niestety niezrealizowana koncepcja budowy zalewu zakładała utworzenie dodatkowego zbiornika, powyżej głównego akwenu, który zatrzymywałby wnoszony przez rzekę muł i zanieczyszczenia. Konsekwencje tego braku odczuwamy po latach. Najważniejsze, żeby projekt był spójny w sensie przyrodniczym i użytkowym i zakładał rewitalizację na odcinku od dodatkowego zbiornika aż do końca lubelskiego odcinka Bystrzycy – przekonuje prof. Harasimiuk. – Oczywiście, ze względu na występujące w zalewie i jego otoczeniu zwierzęta, spuszczanie wody powinno odbywać się stopniowo i w odpowiednich terminach, ale nie ma innej metody na skuteczną rekonstrukcję zbiornika.

Formalne przejęcie zalewu przez Wody Polskie nie powinno mieć wpływu na możliwości wypoczynku nad wodą, o ile nie zostanie spuszczona. – I tak nie byliśmy właścicielem wody – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Jesteśmy tylko zarządcą nabrzeża i to się nie zmienia.

Quiz: Jaka to melodia. Zgadnij, kto śpiewa te kultowe przeboje?

Jaka to melodia. Zgadnij, kto śpiewa te kultowe przeboje?

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 dni temu o 07:04
+51
Gdyby wybory były co pół roku, to Lublin miałby już dawno swoją Maderę.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 06:54
+49
Czyli dziś należy spodziewać się konferencji ministranta Tułajewa o tym jak wspaniale przebuduje Nam zalew...
Avatar
Gość / 6 dni temu o 07:53
+43
Prezes nowej instytucji MUSI WYKAZAĆ SIĘ inicjatywą. Minie trochę czasu to mu przejdzie.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 08:06
+39
przecież to zwykła kiełbasa wyborcza PiSowców
Avatar
Tomaszek / 6 dni temu o 07:51
+38
czyli dziś należy spodziewać się konferencji ministranta tułajewa o tym jak wspaniale przebuduje nam zalew...
 no, no. bardzo proszę nie robić sobie podśmiec***ków z naszego męża stanu. 9 września obiecał przebudowę ul. kalinowszczyzna? obiecał. więc, żeby spełnić swoje obietnice juz 6 września ogłosili postępowanie przetargowe. taki ma zapał do pracy nasz ministrant. myślę, że z zalewem będzie podobnie. w pis po cichu mówi się, choć narazie nieśmiało, że chcieliby tutaj wybudowac kompleks na wzór dubaj mariny - oczywiście większy i ładniejszy. ale to wszystko zależy od was mieszkańcy. 21 wybierzcie prawidłowo.
 no, no. bardzo proszę nie robić sobie podśmiec***ków z naszego męża stanu. 9 września obiecał przebudowę ul. kalinowszczyzna? obiecał. więc, żeby spełnić swoje obietnice juz 6 września ogłosili postępowanie przetargowe. taki ma zapał do pracy nasz ministrant. myślę, że z zalewem będzie podobnie. w pis po cichu mówi się, choć narazie nieśmiało, że chcieliby tutaj wybudowac kompleks na wzór dubaj mariny - oczywiście większy i ładniejszy. ale to wszystko zależy od was mieszkańcy. 21 wybierzcie prawidłowo. rozwiń
Avatar
nie bądźcie głupi / 6 dni temu o 08:12
+36
PiS-owi ledwie starcza na premie i nagrody dla swoich biernych miernych ale wiernych PiSiewiczów a wy myślicie, że położą kilkaset mln na oczyszczanie zalewu? Prawi i Sprawiedliwi uwielbiają obiecywać, szczególnie przed wyborami
Avatar
Obywatel MC / 6 dni temu o 07:24
+34
zaraz się pitucha z tułajewem zaczną prężyć, że to ich pomysł, że walczyli o to od stuleci i wkońcu się udało a cała reszta im tylko przeszkadzała
Avatar
Gość / 6 dni temu o 07:08
+33
2 dni później wyjdzie Tułajka i będzie bajka...
Avatar
pan / 6 dni temu o 08:16
+29
Nie lubię psisowcow ale taka jest prawda że Żuk nic przez wszystkie lata nie zrobił żeby przywrócić zalew mieszkańcom. Trzeba sposcic wode i naprawić to co spartolili w prl-u. I ktokolwiek to zrobi będę bił mu brawo
 Zrobił tyle ile mógł - remont zapory, etc. Co ty myślisz, że Lublin jest tak bogaty, że może sobie w każdej chwili wyciągnąć 100 czy tam 200 mln na oczyszczanie zalewu? Gdyby mógł, byłoby to już dawno zrobione.
Avatar
prawdę ci powiem / 6 dni temu o 08:31
+21
Wody Polskie - twór który powstał tylko po to, żeby napełnić kabzę wygłodniałych PiSiewiczów !!!
Avatar
Gość / 5 dni temu o 14:52
0
I pewnie Budimex wyciągnie muł
Avatar
Pw / 5 dni temu o 09:05
0
Najpierw trzeba załatwić sprawę zniezysczeń. Osobiście widziałem jak rolnicy wylewają gnojówkę do rowów za Zalewem.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 06:49
0
historia linii się powtarzać, a w tym przypadku kilkakrotnie, o torfie było już dawno itd. ***forum.gazeta.pl/forum/w,62,44296226,44296226,rewitalizacja_zalewu_zemborzyckiego_konferencja.html
Avatar
45 letni rencista / 5 dni temu o 04:35
0
Jeśli się za to wezmą to czuje że zalew będzie wyłączony z jakiegokolwiek użytku na kilka dobrych lat. W miejscu wody powstanie jedna wielka pustynia. Szkoda tylko wędkarzy i restauratorow. A żeby pojechać gdzieś nad wodę to chyba najbliżej Pojezierze. No, ale jak mus to mus.
Avatar
Chlopek - roztropek / 5 dni temu o 02:18
-1
Dobra wszystko fajnie malkontentem zazwyczaj nie jestem w przeciwienstwie do 99% moherowej społeczności Lublina i 60% młodej ale ... Czy ktoś z rozpływających się nad tym jak to dobry PiS spuszcza (się) na lud zbawienie w postaci czystego krystalicznie zalewu (z wpływajacym szambem zrzucanym.do Bystrzycy) zastanowił się nad takimi PIERDOŁAMI (o których mówił Żuk) jak wylaczenie akwenu z życia na wieke lat, smród z torfowisk czy - i tu glowny argument - miejsce do składowania torfu. Kurw. ła ludzie to sa grube hektary wody. Jakby to wyciagnac dwa metry wglab to tego by było tak w opór ciezko określić rząd wielkości ton, że w miejscu takiej Bychawy można by usypac Mount Everest. Pis sie rwie do wielkich projektow ale czy mysli realnie o podstawach ? Żuk jest realista i ma na wszystko gotowy plan realny i możliwy. Żuk przychodzi z projektem i dokumentacją w ręku a pis z megaobietnicami.
Dobra wszystko fajnie malkontentem zazwyczaj nie jestem w przeciwienstwie do 99% moherowej społeczności Lublina i 60% młodej ale ... Czy ktoś z rozpływających się nad tym jak to dobry PiS spuszcza (się) na lud zbawienie w postaci czystego krystalicznie zalewu (z wpływajacym szambem zrzucanym.do Bystrzycy) zastanowił się nad takimi PIERDOŁAMI (o których mówił Żuk) jak wylaczenie akwenu z życia na wieke lat, smród z torfowisk czy - i tu glowny argument - miejsce do składowania torfu. Kurw. ła ludzie to sa grube hektary wody. Jakby to wyciagnac... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec Lublina od 60 lat / 5 dni temu o 00:48
0
Bez przesady bie dzieje sie tam bic a akweb wymiera oraz nob stop sinice hm mysle ze juz dawno powinno sie torf wybrac zreszta chcieli to zrobic iles lat temu Niemcy ale wladze sie bie zgodzily i wstyd ze takie male miejscowoscie maja akweny a Lublin z roku na rok padaczka i baseny sa ok w Pulawach dla ludzi rodzin a nie Wrotkow marny Lublin zebada!! a prezydent chyba przesaszil bo tyle lat i nic a wybory i nagle!!!Wszystko tam wymarlo a potecjal ma no ale wybory!!! smiech!! Niech jada do innych miejcowosci radni Lublina prezydebci i zobacza co mozna a puzniej sie wypowiadaja!! jakos nic od 10 lat sie nie zmienia tylko obuecanki no i info sa sinice zalosne a tor wodny czyli w sinicach plywaja oj wladze miasta zalosne i teraz na pokaz!!!
Bez przesady bie dzieje sie tam bic a akweb wymiera oraz nob stop sinice hm mysle ze juz dawno powinno sie torf wybrac zreszta chcieli to zrobic iles lat temu Niemcy ale wladze sie bie zgodzily i wstyd ze takie male miejscowoscie maja akweny a Lublin z roku na rok padaczka i baseny sa ok w Pulawach dla ludzi rodzin a nie Wrotkow marny Lublin zebada!! a prezydent chyba przesaszil bo tyle lat i nic a wybory i nagle!!!Wszystko tam wymarlo a potecjal ma no ale wybory!!! smiech!! Niech jada do innych miejcowosci radni Lublina prezydebci i zobacza... rozwiń
Avatar
anka / 6 dni temu o 22:50
+1
A co ze smrodem z torfowisk?
Avatar
ciekawa / 6 dni temu o 22:26
+3
Wody Polskie są spółką Skarbu Państwa. Nad spółką nadzór sprawuje właściwy minister. Zalew Zemborzycki stanowi własność Skarbu Państwa, więc nie rozumiem dlaczego Gmina Lublin ma wydawać swoje pieniądze na nie swoją własność? Skoro Skarb Państwa przez tyle lat nie zabezpieczył środków na remonty , a władze miasta na własny koszt zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne to Gmina powinna żądać zwrotu tych pieniędzy od Skarbu Państwa. Nie rozumiem też tego, że skoro powstała spółka celowa powołana przez Skarb Państwa do zarządzania zbiornikami wodnymi, to dlaczego nie przejęła zarządu nad Zalewem do tej pory (przez ponad 8 miesięcy)?Jeżeli tak ciężko to zrobić, to oczyszczanie zalewu będzie trwało zapewne dziesiątki lat, a smród będzie na pół miasta. Z niecierpliwością czekam na efekty pracy powołanej przez Skarb Państwa spółki, a nie pomysły. Bo pomysł wybrania torfu z Zalewu Zemborzyckiego o ile mi wiadomo to ma już kilkadziesiąt lat historii, a do tej pory nic nie zrobiono (a byli podobno chętni żeby zrobić to za darmo). Ciekawi mnie jakie środki w ostatnich latach Skarb Państwa przeznaczył na sprawowanie przez Prezydenta zarządu (o ile tak w ogóle było) nad Zalewem Zemborzyckim ( bo skoro Skarb Państwa powierzył mu w zarząd własną nieruchomość to powinie on przekazać środki na zadania związane z realizacją tych zadań w ramach zarządu)
Wody Polskie są spółką Skarbu Państwa. Nad spółką nadzór sprawuje właściwy minister. Zalew Zemborzycki stanowi własność Skarbu Państwa, więc nie rozumiem dlaczego Gmina Lublin ma wydawać swoje pieniądze na nie swoją własność? Skoro Skarb Państwa przez tyle lat nie zabezpieczył środków na remonty , a władze miasta na własny koszt zlecały odnowę głównej zapory i zabezpieczają zapory boczne to Gmina powinna żądać zwrotu tych pieniędzy od Skarbu Państwa. Nie rozumiem też tego, że skoro powstała spółka celowa powołana przez Skarb Państwa do zarz... rozwiń
Avatar
ada / 6 dni temu o 22:07
0
zalew był budowany przez obywateli w czynie społecznym, przez wszystkich-dla nas wszystkich. Teraz pojawią się w imię odbudowy płatne parkingi i komercyjne obiekty i się wszystko co dobre skończy
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:36
+2
Najpierw wybudujcie kanalizacje we wszystkich wioskach, bo jak do tej pory całe gówno z chlewa spływa do zalewu i z tego powodu od lat Zalew to szambo i nikt tam normalny się nie kąpie...
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Auto i telefon za dobre wyniki kontroli? Były zastępca szefa Inspektoratu Pracy pod lupą prokuratury

Auto i telefon za dobre wyniki kontroli? Były zastępca szefa Inspektoratu Pracy pod lupą prokuratury 0 0

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie byłego zastępcy szefa Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie i działacza „Solidarności”. Krzysztof Sudoł miał latami korzystać z samochodu i telefonu, za który płaciła kontrolowana przez niego firma.

Spektakl "Telewizja kłamie" w Lublinie
16 listopada 2018, 19:00

Spektakl "Telewizja kłamie" w Lublinie 0 1

16 listopada o godz. 19 w Centrum Kongresowym UP (ul. Akademicka 15) odbędzie się pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Telewizja Kłamie.

Obietnice dla Świdnika: In vitro z budżetu miasta i nowe drogi

Obietnice dla Świdnika: In vitro z budżetu miasta i nowe drogi 0 3

Miejski program in vitro i darmowa komunikacja miejska dla seniorów znalazły się w programie wyborczym komitetu Świdnik Wspólna Sprawa. Członkowie świdnickiego stowarzyszenia idą do wyborów szeroką koalicją m.in. z Nowoczesną, PSL i SLD. Wczoraj komitet oficjalnie przedstawił swoich kandydatów do powiatu i miasta a także kandydata na burmistrza miasta.

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu 4 0

Niewybuch bomby lotniczej znaleziono podczas prac polowych.

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy?

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy? 1 0

Gdy na drodze szybkiego ruchu zdarzy się wypadek, w wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek utworzyć tzw. korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy), czyli pozostawić wolne miejsce na przejazd dla służb ratunkowych. Może to zwiększyć szansę na przeżycie uczestników wypadku nawet o 40 proc. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy w Polsce, aby ułatwić straży pożarnej czy karetce pogotowia dojazd na miejsce wypadku?

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód
galeria

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód 6 5

Dzisiaj przed godz. 9 w Kurowie mężczyzna wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód. Karetka zabrała go do szpitala w Puławach.

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu 14 15

W dużych korkach utknęli dzisiaj rano kierowcy jadący ul. Jana Pawła II w stronę Krochmalnej i dalej do Diamentowej i dworca kolejowego. To efekt zmian w organizacji ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową.

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach
27 września 2018, 18:00

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. Puławska Akademia Plastyczna, świętująca X-lecie istnienia, organizuje jubileuszową wystawę Kwiaty, której wernisaż odbędzie się 27 września o godz. 18 w Galerii Inter Libros w Puławach (ul. Głęboka 7a).

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower
film

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower 39 11

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie w niedzielę do Wąwolnicy. Weźmie udział w pierwszym ogólnopolskim święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie 3 2

Nie zatrzymał się do kontroli w Lubartowie, dlatego policjanci ruszyli za nim w pościg. 31-latek był po narkotykach.

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują 0

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało 21 5

Zakończyły się poszukiwania zaginionego w marcu 30-latka z Hutkowa. Ciało mężczyzny znaleziono na posesji jego rodziny.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników. 0

Kondycja firmy zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych są jej pracownicy. Można mieć najlepsze urządzenia, sale konferencyjne, pracować w pięknych wnętrzach, ale nie znaczyć nic na rynku, jeśli zatrudniona kadra nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Czasem dzieje się tak z prozaicznego powodu - braku współpracy między różnymi działami. Im większa organizacja, tym kryzys może narastać. Rozwiązaniem tego problemu są wyjazdy integracyjne, które jednak wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej. Co się zmieniło?

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia 0 0

Jak działają ubezpieczenia społeczne? Skąd biorą się emerytury? Dowiedzą się tego uczniowie szkół, które przystąpią do projektu „Lekcje z ZUS”. A uczniowie, którzy wezmą również udział w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, mają szansę na cenne nagrody i indeksy na studia.

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna"

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna" 1 2

Rozmowa z Pawłem Iwaniukiem, niepełnosprawnym z Białej Podlaskiej, który kandyduje do rady miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.