Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2017 r.
21:13

Zamiast niszczyć barszcz Sosnowskiego, ogradzają go. Nie ma chętnych do walki z rośliną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto ma problem ze znalezieniem firmy, której zleci niszczenie barszczu Sosnowskiego. Dlatego walka z groźnym chwastem ogranicza się do ogrodzenia miejsc gdzie występuje roślina. Czy uda się ją zniszczyć, zanim zacznie się rozsiewać po okolicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O barszczu rosnącym przy Wądolnej (na zdjęciu) informowałam Straż Miejską już dwa miesiące temu – skarży nam się Czytelniczka. – Straż tylko ogrodziła rośliny. Proszę przyjechać, popatrzeć jak kwitną.

– Mieliśmy siedem zgłoszeń od mieszkańców z ul. Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta i Nadbystrzyckiej – wylicza Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. – Na barszcz natknęliśmy się też przy Wąwozowej, Zawilcowej, Agronomicznej i al. Andersa.

Strażnicy zastrzegają, że nie mogą sami niszczyć groźnej rośliny. Nie tylko dlatego, że nie mają odpowiednich strojów i innych zabezpieczeń. – Samo wyrwanie rośliny tu nie wystarczy – podkreśla Bańka. – Powinien się tym zająć specjalista, który usunie barszcz w sposób trwały.

Specjalistyczną firmę do tych zadań corocznie wynajmował Urząd Miasta. Ale w tym roku ma z tym problem. – Nikt nie chce przyjąć zlecenia – tłumaczy Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni. – Wysyłaliśmy już zapytania do firm, nikt się nie zgłosił. Próbujemy ponownie, zamieściliśmy ogłoszenie.

Tymczasem mieszkańcy Wądolnej patrzą na barszcz z coraz większym niepokojem. – Boję się, że zacznie się rozsiewać – mówi nasza Czytelniczka. Ratusz uspokaja, że na razie nie ma takiego zagrożenia.

– Barszcz rozsiewa się w drugiej połowie sierpnia – mówi Wrona. Ale zastrzega, że roślina cały czas jest niebezpieczna. – Nie wolno jej dotykać, nie wolno się do niej zbliżać, nawet jej wąchanie jest szkodliwe.

Olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego unoszą się w powietrzu i są groźne dla ludzi. Gdy osiądą na skórze mogą powodować bardzo silne oparzenia i powstawanie trudno gojących się ran, a nawet oparzenia górnych dróg oddechowych. Roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów.
Nie można też wpadać w panikę na widok każdej dużej rośliny, a takie przypadki też się zdarzają. Barszcz Sosnowskiego i jego równie niebezpieczny krewniak, barszcz Mantegazziego bywają mylone z dziką pietruszką, arcydzięglem, a nawet wrotyczem pospolitym.

Dodajmy, że Ratusz – o ile znajdzie wykonawcę usługi – będzie zlecać niszczenie barszczu tylko na terenach miejskich. Na nieruchomościach prywatnych powinien się tym zająć właściciel działki.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 o 02:37
0
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 o 10:41
0
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:54
0
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:47
0
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:10
0
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 07:23
0
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 o 06:49
0
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:24
0
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:22
0
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 o 02:05
0
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania. 
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 o 02:37
0
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 o 10:41
0
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:54
0
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:47
0
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 08:10
0
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 07:23
0
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 o 06:49
0
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:24
0
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 06:22
0
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 o 02:05
0
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania. 
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kradzież rozbójnicza w centrum Lublina. Młoda kobieta będzie miała teraz problem

Kradzież rozbójnicza w centrum Lublina. Młoda kobieta będzie miała teraz problem 2 0

W sobotę młoda kobieta weszła do jednego ze sklepów przy ulicy Lubartowskiej. Tam wykorzystując chwilowe wyjście ekspedientki na zaplecze, postanowiła ukraść dwa piwa.

Tegoroczny Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej już w nowym amfiteatrze

Tegoroczny Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej już w nowym amfiteatrze 0 0

W tym roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbędzie się w kwietniu. Wydarzenie będzie połączone z oficjalnym otwarciem odnowionego amfiteatru.

Azoty Puławy i UKS Olimpia Biała Podlaska awansowały do ćwierćfinałów mistrzostw Polski

Azoty Puławy i UKS Olimpia Biała Podlaska awansowały do ćwierćfinałów mistrzostw Polski 0 0

Młodzi puławianie trafili do grupy śmierci, ale świetnie sobie poradzili

Tak wygląda zalew w Zamościu bez wody. Budują wyspę [zdjęcia]
galeria

Tak wygląda zalew w Zamościu bez wody. Budują wyspę [zdjęcia] 4 4

Trwają prace przy rewitalizacji niecki Zalewu Miejskiego w Zamościu. Porządkowanie terenu wokół akwenu utknęło – jedyna firma, która stanęła do przetargu, chce dużo więcej niż miasto ma do wydania.

Tłusty czwartek ze Stylową Orkiestrą Taneczną w Pracowniach Kultury Tatary
20 lutego 2020, 20:00

Tłusty czwartek ze Stylową Orkiestrą Taneczną w Pracowniach Kultury Tatary 0 0

20 lutego o godz. 20 w Pracowniach Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28a) zostanie zorganizowany Tłusty czwartek ze Stylową Orkiestrą Taneczną. W programie koncert z udziałem młodych lubelskich artystów.

Budowlanka do rozbudowy. Do ZS nr 2 w Puławach dobudują nowe skrzydło

Budowlanka do rozbudowy. Do ZS nr 2 w Puławach dobudują nowe skrzydło 0 4

Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach zyska pięć nowych sal dydaktycznych i windę. Do istniejącego budynku dobudowane zostanie nowe skrzydło. Przewidywany koszt to 2 mln zł, ale dokładne sumy poznamy po rozstrzygnięciu dwóch przetargów. Całość powinna być gotowa przed końcem roku.

Francuzi obrazili się na strefę wolną od LGBT. Burmistrz Włodawy namawia do współpracy

Francuzi obrazili się na strefę wolną od LGBT. Burmistrz Włodawy namawia do współpracy 54 18

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński pisze do Francji list: Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne!

Lublin: Jedne szkoły zlikwidują, inna się tu przeniesie

Lublin: Jedne szkoły zlikwidują, inna się tu przeniesie 0 0

Jest wstępna zgoda Rady Miasta na likwidację szkół dla dorosłych, które działają przy Krochmalnej 17. Słuchaczom działającego tu Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 miasto chce zaproponować dalsze kształcenie w CKU nr 2 przy Pogodnej.

Marina w Puławach ogrzewana na prąd. Kto zapłaci rachunek kolarzy?

Marina w Puławach ogrzewana na prąd. Kto zapłaci rachunek kolarzy? 0 3

Klub kolarski „Pogoń” nie chce się przeprowadzać z budynku w marinie. Nie chce też płacić za jego ogrzewanie. Rachunki przez ostatnich sześć lat za kolarzy płaciło miasto. A te są wysokie - bo obiekt posiada jedynie grzejniki elektryczne. Rocznie to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Francuskie interesy w Azotach. Efekt wizyty Macrona

Francuskie interesy w Azotach. Efekt wizyty Macrona 0 2

Grupa Azoty zacieśnia współpracę z francuską spółką Air Liquide. Obie firmy podpisały umowę dotyczącą produkcji biometanu oraz obniżania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pilotażowa instalacja ma powstać w Puławach.

Avia Świdnik – Włodawianka 7:5. Zapomnieli o obronie

Avia Świdnik – Włodawianka 7:5. Zapomnieli o obronie 0 4

Chyba nawet w hokeju takie wyniki nie zdarzają się już zbyt często. We wtorek Avia i Włodawianka postawiły na atak. Najlepiej świadczy o tym końcowy wynik sparingu, który gospodarze wygrali... 7:5

Miękkie lądowanie Krzysztofa Komorskiego na fotelu dyrektora miejskiej spółki przynoszącej duże straty