Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2017 r.
21:13

Zamiast niszczyć barszcz Sosnowskiego, ogradzają go. Nie ma chętnych do walki z rośliną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miasto ma problem ze znalezieniem firmy, której zleci niszczenie barszczu Sosnowskiego. Dlatego walka z groźnym chwastem ogranicza się do ogrodzenia miejsc gdzie występuje roślina. Czy uda się ją zniszczyć, zanim zacznie się rozsiewać po okolicy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O barszczu rosnącym przy Wądolnej (na zdjęciu) informowałam Straż Miejską już dwa miesiące temu – skarży nam się Czytelniczka. – Straż tylko ogrodziła rośliny. Proszę przyjechać, popatrzeć jak kwitną.

– Mieliśmy siedem zgłoszeń od mieszkańców z ul. Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta i Nadbystrzyckiej – wylicza Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej. – Na barszcz natknęliśmy się też przy Wąwozowej, Zawilcowej, Agronomicznej i al. Andersa.

Strażnicy zastrzegają, że nie mogą sami niszczyć groźnej rośliny. Nie tylko dlatego, że nie mają odpowiednich strojów i innych zabezpieczeń. – Samo wyrwanie rośliny tu nie wystarczy – podkreśla Bańka. – Powinien się tym zająć specjalista, który usunie barszcz w sposób trwały.

Specjalistyczną firmę do tych zadań corocznie wynajmował Urząd Miasta. Ale w tym roku ma z tym problem. – Nikt nie chce przyjąć zlecenia – tłumaczy Józef Piotr Wrona z Biura Miejskiego Architekta Zieleni. – Wysyłaliśmy już zapytania do firm, nikt się nie zgłosił. Próbujemy ponownie, zamieściliśmy ogłoszenie.

Tymczasem mieszkańcy Wądolnej patrzą na barszcz z coraz większym niepokojem. – Boję się, że zacznie się rozsiewać – mówi nasza Czytelniczka. Ratusz uspokaja, że na razie nie ma takiego zagrożenia.

– Barszcz rozsiewa się w drugiej połowie sierpnia – mówi Wrona. Ale zastrzega, że roślina cały czas jest niebezpieczna. – Nie wolno jej dotykać, nie wolno się do niej zbliżać, nawet jej wąchanie jest szkodliwe.

Olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego unoszą się w powietrzu i są groźne dla ludzi. Gdy osiądą na skórze mogą powodować bardzo silne oparzenia i powstawanie trudno gojących się ran, a nawet oparzenia górnych dróg oddechowych. Roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów.
Nie można też wpadać w panikę na widok każdej dużej rośliny, a takie przypadki też się zdarzają. Barszcz Sosnowskiego i jego równie niebezpieczny krewniak, barszcz Mantegazziego bywają mylone z dziką pietruszką, arcydzięglem, a nawet wrotyczem pospolitym.

Dodajmy, że Ratusz – o ile znajdzie wykonawcę usługi – będzie zlecać niszczenie barszczu tylko na terenach miejskich. Na nieruchomościach prywatnych powinien się tym zająć właściciel działki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 r. o 02:37
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 r. o 10:41
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:54
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:47
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:10
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 07:23
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 r. o 06:49
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 06:24
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 06:22
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 r. o 02:05
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania. 
Avatar
Gość / 21 lipca 2017 r. o 02:37
komuchy w PRL uwierzyły towarzyszom radzieckim, że barszcz sosnowskiego ze względu na dużą ilość zielonki to doskonała pasza dla krówek i sprowadzili to gówno z ZSRR. Hodowano to eksperymentalnie na poletkach doświadczalnych na Felinie, a teraz dziwota że rośnie tam i rozsiewa się bez kontroli dalej. Nawet nie wiem czy skarmiano tym bydło. Faktem jest że ta trucizna rośnie dziś w miejscach gdzie dawniej były PGR-y
Avatar
ja / 30 czerwca 2017 r. o 10:41
a z maryją to walczą pedały ***e w *** *** wam w *** *** ***e pedały jjncdtvcinbcjvxxhjbvhbv4v8b;/
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:54
Chikara 250 WG + Roundup 360 SL i po gościu , skuteczny w 98%-tach.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:47
Oblać napalmem i wypalić!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 08:10
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś po***ona, że chciałem tylko zagadać i że będzie bulić odszkodowanie. odwracam głowę, a tu z kibla wybuega jej fagas, gościu dwa razy większy ode mnie i nawet nic nie powiedział tylko wyjebał mi od razu lepę i mówi że c*** go to obchodzi, ale mam mu odkupić zupę bo on jest głodny po treningu i nie ma już kasy. ja mu mówię, że to jego po***ona dziewczyna mnie nim oblała, dodatkowo zniszczyła mi ciuchy i mnie poparzyła więc niech ma do niej pretensje. on wziął tylko kolejny zamach i drze mordę "odkupuj mi c***u zupę bo cię cwelu zajebie, a z zawodu jestem bokserem". dopiero wtedy skumałem że to słynny bokser, były mistrz świata wagi ciężkiej albert sosnowski więc podniosłem się i od razu zjebałem stamtąd po drodze wytrącając jakiemuś dziadkowi talerz z naleśnikami xd patrzę a on mnie goni, udało mi uciec do auta, odpalam silnik i ruszam i pierwsze co słyszę to komunikat, że "kolejna osoba poparzona barszczem sosnowskiego - szczegóły za chwilę w rmf radio muzyka fakty rmf fm". więc myślę, że ten s***el specjalnie prowokuje takie sytuacje i jest w zmowie z dziennikarzami, bo niby skąd by tak szybko wiedzieli o tej całej akcji i poparzeniu?
wchodzę do baru, zamawiam schabowego, oczywiście muszę czekać aż się dosmaży więc babka dała mi sam kompot. idę z tym kompotem, patrzę jakaś laska 9/10 siedzi widzę, że chyba nie jest sama, bo stoi talerz z barszczem czerwonym naprzeciwko niej, ale mówię c*** raz się żyje - pośmieszkuję sobie. laska też pije kompot więc podchodzę do niej i mówię hehe "kocham cię rybko, pij ze mno kompot xd" a ta tylko wzięła zamach i ***a wylała na mnie cały talerz tego barszczu. cały u***y na czerwono z poparzoną ręką drę się na nią, że jest jakaś... rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 07:23
sadzic palic zalegalizowac, po barszczu musi byc faza lepsza niz po dupalaczach.
Avatar
Jan / 30 czerwca 2017 r. o 06:49
A kontrolowanie podpalić to
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 06:24
200 zł za m/kw bez faktury i zniszczę . Wszystkie wskazane ogniska barszczu.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 r. o 06:22
He he nakazać jest komu, ukarać jest komu ale zrobić Oooooooooooo to całkiem do d.......
Avatar
kol90 / 30 czerwca 2017 r. o 02:05
Wziąść przenośny miotacz ognia i wypalić chwasta ! Nie bawić się w jakiś ochronne ubrania.