Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2020 r.
6:33

Zielony Budżet Lublina. Zgłoszono 133 pomysły, te przeszły pierwszą ocenę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 5 A A
Miejskie łąki tak spodobały się mieszkańcom, że do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu zgłosili sporo takich pomysłów<br />
Miejskie łąki tak spodobały się mieszkańcom, że do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu zgłosili sporo takich pomysłów
(fot. Fot. Maciej kaczanowski)

Szpalery drzew osłaniających bloki przed ulicznym hałasem, zielone przystanki autobusowe i nowe kwietne łąki. To niektóre spośród 133 pomysłów rywalizujących w tym roku o pieniądze z Zielonego Budżetu, czyli 2 mln zł na propozycje mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas jesiennego naboru mieszkańcy zgłosili władzom miasta 145 pomysłów dotyczących upiększania Lublina zielenią, urządzania nowych skwerów, ale też projektowania kolejnych miejsc do wypoczynku. Zwycięskie pomysły ma wskazać zespół ekspertów. Będą oni wybierać spośród 133 propozycji, które przeszły ocenę formalną. Wczoraj ogłoszono ich wykaz. – Pomysły zweryfikowano m.in. pod kątem możliwości ich realizacji, własności terenów i zapisów ewentualnych planów zagospodarowania przestrzennego – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. Na tym etapie odrzucono 12 projektów, których autorzy mają tydzień na złożenie odwołania.

Kogo odrzucono

Wśród zdyskwalifikowanych pomysłów jest m.in. szpaler drzew przy ul. Szeligowskiego. Ratusz uznał, że nie ma sensu sadzić zieleni, którą zmiecie planowaną budowe drogi. Nierealne zdaniem urzędników jest też posadzenie drzew przy Dożynkowej. Ratusz stwierdził, że to niezgodne z planem zagospodarowania. Urzędnicy nie godzą się też na parki kieszonkowe na skraju Kośminka (przy granicy z Felinem), bo „w przyszłości” przez te działki „będą poprowadzone tymczasowe drogi dojazdowe do budów”.

Nie zanosi się na powstanie psiego wybiegu w os. Botanik (brak dojazdu), pod znakiem zapytania jest także ogród deszczowy przy Muzycznej, bo według miasta działki są za strome. Projekt zgłoszony jako „jedyny możliwy skwer na Gęsiej” jest zdaniem Ratusza… niemożliwy do wykonania, bo działka jest w dzierżawie. Nie będzie też „skwerku czytelnika” na Wieniawie, bo koliduje z zatwierdzonymi planami przebudowy Al. Racławickich.

Kto został w grze

Nadal szansę mają pomysły na posadzenie zieleni na dachach wiat przystankowych w śródmieściu Lublina, zazielenienie przystanków na Konstantynowie, odtworzenie strumienia w Ogrodzie Saskim, czy donice z kwiatami przy Dworcu Głównym PKP. Wśród projektów jest także plan ułożenia kamieni mających uniemożliwiać kierowcom rozjeżdżanie śródmiejskich trawników.

W grze jest wciąż propozycja, by część chodników na Żmigrodzie… zamienić na zieleńce. Komisja będzie też oceniać pomysł, by w Lublinie stanęły automaty wydające nasiona roślin miododajnych, jest także pomysł na ochronę dębów na os. Świt, na ogród deszczowy przy ul. Mickiewicza, czy też urządzenie skweru Borowiczan i starego cmentarza niemieckiego.

O pieniądze z Zielonego Budżetu rywalizują też projekty dotyczące sadzenia drzew. Chodzi m.in. o szpalery wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, ul. Zelwerowicza między Poligonową a Koncertową, wzdłuż Koncertowej, Nadłącznej oraz Krakowskiego Przedmieścia. Wśród projektów dopuszczonych do drugiego etapu jest też urządzenie akacjowej alei wzdłuż ul. Wróblewskiego od pl. Wolności do deptaka oraz wiele pomysłów na kwietne łąki, m.in. przy ul. Puchacza, Dywizjonu 303, Łęczyńskiej, Zygmunta Augusta oraz Wrotkowskiej.

Jak będą oceniać

Projekty będzie oceniać siedmioosobowa komisja. – Podstawowymi kryteriami branymi pod uwagę będą: udział zieleni, kontekst otoczenia, pomysłowość i funkcjonalność – zapowiada Jędrek. Wyniki powinny być znane jeszcze w styczniu. Kto zasiada w komisji? Anna Bakiera, Kamila Boguszewska, Margot Dudkiewicz, Kamila Rojek, Marcin Skrzypek, Dawid Soszyński i Ewa Trzaskowska.

e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 08:13
+7
Brawo :) cieszą mnie takie informacje - pamiętajmy że potrzeba także czasu aż te wszystkie drzewa beda dorosłe, Wazne jest zeby miasto ( firmy zajmujace sie zielenia ) PODLEWAŁO ROŚLINY W OKRESIE SUSZY ! bo około 70% drzew uschło :(
Avatar
Lubelyn / 17 stycznia 2020 o 13:52
+4
Miejskie łąki miały cieszyć oko i poniekąd poprawiać estetykę miejsc w których się znajdowały, a tymczasem stare baby z okolicznych bloków wyrywały kwiaty razem z korzeniami pozostawiając po nich tylko dziurę. W Polsce jak w lesie i nie warto dla ogółu robić nic.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 13:16
+2
łąki to wywalanie kasy w błoto. zasadzą je we wrześniu i ścinają listopadzie. najpierw hajs na zasadzenie, a potem na panów z kosiarkami.
Avatar
Fundacja Łąka / 18 stycznia 2020 o 09:31
0
[table] Cieszymy się że łąki kwietne są takie popularne, największe projekty łąkowe w Polsce to nasze dzieło ***laka.org.pl zapraszamy także na naszą nową stronę ***panilaka.pl za dwa tygodnie. [/table]
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 19:18
0
Teraz się zieleni nagle wszystkim zachciało, no to skoro tak to niech ludzie zgłaszają pomysły jak przyozdobić takie miejsca jak plac Teatralny i plac pod Centrum Kultury. Obydwa te miejsca powstały tylko po to by za długo na nich nie przebywać - 5 minut i ma się dosyć wszystkiego, te betonowe grobowce przepełniają depresją, zero jakiejkolwiek roślinności, zero fantazji. Ja mam co do placu Teatralnego taki pomysł - te kamienne leżaki won, quasi-kamienne ławki( bez oparcia) także won - co w zamian? na skrajach placu Teatralnego umieścić ze 4-5 kamiennych donic i posadzić krzewy, w kształcie najlepiej kulistym, coś na modłę francuskich ogrodów, by nadać temu miejscu odrobinę finezji a nie że takie miejsce w centrum i wygląda jak potężny grób faraona Tutenchamona. A co do ławek to umieścić klasyczne drewniane( z oparciem) zwrócone przodem w kierunku budynku CSK. Definitywnie uważam, że plac Teatralny wymaga zabiegów kosmetyczno-estetycznych. Plac pod Centrum Kultury - to samo - jakieś krzewy w kamiennych donicach - bo tam nic nie ma. Betonu, szkła, kamienia i modernizacji na modłę unijną ci u nas dostatek, czas na lekkie inżynierie w obiekty już przebudowane by nie były smutne i pozbawione jakiejkolwiek fantazji. Tylko zastrzegam - do tego trzeba mieć wyczucie i zmysł artystyczny. A poza tym uważam, że czas najwyższy aby komunikacja miejska oraz taksówki powróciły na odcinek trasy koło poczty polskiej na Krakowskim Przedmieściu( należy zatem przebudować ten odcinek nadając uprawnienia do przejazdów pojazdom MPK oraz taksówkom, wyznaczyć ponadto - kilka miejsc postojowych dla taksówek oraz rozlokować zespół przystankowy pod dawną nazwą "pl. Litewski 03 i 04 - jeden przystanek w okolicy samej poczty, drugi zaś na przeciwko, w miejscu, w którym niegdyś był baobab - teraz to trudno to wskazać).
Teraz się zieleni nagle wszystkim zachciało, no to skoro tak to niech ludzie zgłaszają pomysły jak przyozdobić takie miejsca jak plac Teatralny i plac pod Centrum Kultury. Obydwa te miejsca powstały tylko po to by za długo na nich nie przebywać - 5 minut i ma się dosyć wszystkiego, te betonowe grobowce przepełniają depresją, zero jakiejkolwiek roślinności, zero fantazji. Ja mam co do placu Teatralnego taki pomysł - te kamienne leżaki won, quasi-kamienne ławki( bez oparcia) także won - co w zamian? na skrajach placu Teatralnego umieścić ze 4-... rozwiń
Avatar
Fundacja Łąka / 18 stycznia 2020 o 09:31
0
[table] Cieszymy się że łąki kwietne są takie popularne, największe projekty łąkowe w Polsce to nasze dzieło ***laka.org.pl zapraszamy także na naszą nową stronę ***panilaka.pl za dwa tygodnie. [/table]
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 19:18
0
Teraz się zieleni nagle wszystkim zachciało, no to skoro tak to niech ludzie zgłaszają pomysły jak przyozdobić takie miejsca jak plac Teatralny i plac pod Centrum Kultury. Obydwa te miejsca powstały tylko po to by za długo na nich nie przebywać - 5 minut i ma się dosyć wszystkiego, te betonowe grobowce przepełniają depresją, zero jakiejkolwiek roślinności, zero fantazji. Ja mam co do placu Teatralnego taki pomysł - te kamienne leżaki won, quasi-kamienne ławki( bez oparcia) także won - co w zamian? na skrajach placu Teatralnego umieścić ze 4-5 kamiennych donic i posadzić krzewy, w kształcie najlepiej kulistym, coś na modłę francuskich ogrodów, by nadać temu miejscu odrobinę finezji a nie że takie miejsce w centrum i wygląda jak potężny grób faraona Tutenchamona. A co do ławek to umieścić klasyczne drewniane( z oparciem) zwrócone przodem w kierunku budynku CSK. Definitywnie uważam, że plac Teatralny wymaga zabiegów kosmetyczno-estetycznych. Plac pod Centrum Kultury - to samo - jakieś krzewy w kamiennych donicach - bo tam nic nie ma. Betonu, szkła, kamienia i modernizacji na modłę unijną ci u nas dostatek, czas na lekkie inżynierie w obiekty już przebudowane by nie były smutne i pozbawione jakiejkolwiek fantazji. Tylko zastrzegam - do tego trzeba mieć wyczucie i zmysł artystyczny. A poza tym uważam, że czas najwyższy aby komunikacja miejska oraz taksówki powróciły na odcinek trasy koło poczty polskiej na Krakowskim Przedmieściu( należy zatem przebudować ten odcinek nadając uprawnienia do przejazdów pojazdom MPK oraz taksówkom, wyznaczyć ponadto - kilka miejsc postojowych dla taksówek oraz rozlokować zespół przystankowy pod dawną nazwą "pl. Litewski 03 i 04 - jeden przystanek w okolicy samej poczty, drugi zaś na przeciwko, w miejscu, w którym niegdyś był baobab - teraz to trudno to wskazać).
Teraz się zieleni nagle wszystkim zachciało, no to skoro tak to niech ludzie zgłaszają pomysły jak przyozdobić takie miejsca jak plac Teatralny i plac pod Centrum Kultury. Obydwa te miejsca powstały tylko po to by za długo na nich nie przebywać - 5 minut i ma się dosyć wszystkiego, te betonowe grobowce przepełniają depresją, zero jakiejkolwiek roślinności, zero fantazji. Ja mam co do placu Teatralnego taki pomysł - te kamienne leżaki won, quasi-kamienne ławki( bez oparcia) także won - co w zamian? na skrajach placu Teatralnego umieścić ze 4-... rozwiń
Avatar
Lubelyn / 17 stycznia 2020 o 13:52
+4
Miejskie łąki miały cieszyć oko i poniekąd poprawiać estetykę miejsc w których się znajdowały, a tymczasem stare baby z okolicznych bloków wyrywały kwiaty razem z korzeniami pozostawiając po nich tylko dziurę. W Polsce jak w lesie i nie warto dla ogółu robić nic.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 13:16
+2
łąki to wywalanie kasy w błoto. zasadzą je we wrześniu i ścinają listopadzie. najpierw hajs na zasadzenie, a potem na panów z kosiarkami.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 08:13
+7
Brawo :) cieszą mnie takie informacje - pamiętajmy że potrzeba także czasu aż te wszystkie drzewa beda dorosłe, Wazne jest zeby miasto ( firmy zajmujace sie zielenia ) PODLEWAŁO ROŚLINY W OKRESIE SUSZY ! bo około 70% drzew uschło :(
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Żuk idzie do sądu

Prezydent Żuk idzie do sądu 0 19

Prezydent Lublina nie zrezygnuje z zaskarżenia wyroku w sprawie górek czechowskich, mimo apeli miejskich aktywistów i radnych opozycji. Prezydent szczegółowo wylicza skutki, które – jego zdaniem i wbrew twierdzeniom aktywistów – może mieć dla okolicznych mieszkańców uprawomocnienie się wyroku.

Niecodzienna akcja straży pożarnej w Lublinie. Kierowca nie zaciągnął hamulca ręcznego

Niecodzienna akcja straży pożarnej w Lublinie. Kierowca nie zaciągnął hamulca ręcznego 0 1

Do nietypowego zdarzenia doszło wczoraj przed godz. 21 na ul. Tumidajskiego w Lublinie.

W Lublinie można bezpłatnie nauczyć się Polskiego Języka Migowego

W Lublinie można bezpłatnie nauczyć się Polskiego Języka Migowego 0 0

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 38 przy ul. Relaksowej 25 (tel. 81 311 01 12) trwają zapisy na bezpłatne zajęcia z Polskiego Języka Migowego.

Koncert przebojów Anny German i Bernarda Ładysza w Teatrze Muzycznym
24 kwietnia 2020, 17:00

Koncert przebojów Anny German i Bernarda Ładysza w Teatrze Muzycznym 0 0

W niedzielę, 5 kwietnia o godz. 17 w Teatrze Muzycznym w Lublinie (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert "Anna German i Bernard Ładysz - jakich nie znacie".

MKS Perła kontra JKS Jarosław

MKS Perła kontra JKS Jarosław 0 1

MKS Perła Lubin dzisiaj o godz. 18 w hali Globus zmierzy się z EUROBUD JKS Jarosław.

Co dzieje się w Małpim Gaju w Białej Podlaskiej?

Co dzieje się w Małpim Gaju w Białej Podlaskiej? 15 5

Mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą się zastanawiać co dzieje się w Małpim Gaju przy ulicy Zamkowej. Powstaje tu park oraz ścieżka pieszo-rowerowa.

Niepełnosprawni z Białej Podlaskiej mogą wnioskować o asystentów. Mają czas do jutra

Niepełnosprawni z Białej Podlaskiej mogą wnioskować o asystentów. Mają czas do jutra 0 0

Do piątku można składać wnioski do programu asystenckiego dla osób niepełnosprawnych. Nabór prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Budżet obywatelski w Lublinie się zmieni. Ten nowy plac zabaw to efekt głosowania mieszkańców
galeria

Budżet obywatelski w Lublinie się zmieni. Ten nowy plac zabaw to efekt głosowania mieszkańców 1 6

Nowy regulamin budżetu obywatelskiego ma dziś zatwierdzić Rada Miasta na prośbę prezydenta. Zmieniona ma zostać m.in. maksymalna wartość zgłaszanych projektów ogólnomiejskich, zaś te dzielnicowe już nie będą mogły dotyczyć niczego innego poza inwestycjami. Co jeszcze ma się zmienić?

Liga Mistrzów. Guardiola lepszy od Zidana
film

Liga Mistrzów. Guardiola lepszy od Zidana 0 0

W środowym hicie Ligi Mistrzów Real Madryt przegrał na Santiago Bernabeu z Manchesterem City 1:2 mimo, że jako pierwszy zdobył gola i mocno skomplikował sobie sprawę awansu do ćwierćfinału

Mieszkaniec Puław od kilku lat znęcał się nad ojcem i bratem

Mieszkaniec Puław od kilku lat znęcał się nad ojcem i bratem 8 0

25-letni mieszkaniec Puław trafił do aresztu za znęcanie się nad swoim ojcem i bratem. Mężczyzna wyzywał swoich najbliższych, bił ich i groził im nożem. Jak się okazało, trwało to od kilku lat. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy po awanturze domowej, był nietrzeźwy. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Chełm: Trzydniowe obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Chełm: Trzydniowe obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych 0 3

Konferencje, wykłady, projekcje filmowe, wieczór pamięci – przez trzy dni od piątku, 28 lutego do niedzieli 1 marca w Chełmie będą trwały wydarzenia upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

Lubelskie: Nocny pożar kurnika. Padło 5 tysięcy indyków
galeria

Lubelskie: Nocny pożar kurnika. Padło 5 tysięcy indyków 76 4

W nocy strażacy gasili pożar kurnika w miejscowości Chrząchów (gmina Końskowola).

Spektakl "Przychodzi baba do lekarza" w Lublinie
13 marca 2020, 19:30

Spektakl "Przychodzi baba do lekarza" w Lublinie 0 0

Agencja Koncertowa TOMMA zaprasza na spektakl "Przychodzi baba do lekarza", który będzie można zobaczyć 13 marca o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15).

Pożegnanie z zielenią na rynku w Końskowoli. Powstaje plac z granitowych płyt
galeria

Pożegnanie z zielenią na rynku w Końskowoli. Powstaje plac z granitowych płyt 35 22

Przebudowa rynku wchodzi w decydującą fazę. Wokół odrestaurowanego, dawnego ratusza powstaje plac z granitowych płyt. Przy chodnikach posadzono nowe drzewka i zamontowano słupy dla lamp oświetleniowych. Na wschodniej i północnej stronie widać już zarys nowych trawników.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r. 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.