Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 kwietnia 2017 r.
18:00

18-letni Kamil kocha bociany. Otworzył dla nich ośrodek rehabilitacji

Pierwsze marzenie Kamila Piwowarczyka z podlubelskiej Kozubszczyzny już się spełniło. To profesjonalny Ośrodek Rehabilitacji Bocianów, który założył i od marca już oficjalnie prowadzi. Na tym pomoc bocianom przez 18-latka się jednak nie kończy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Skąd miłość do boćków? To piękny, duży ptak, bardzo charakterystyczny i przyjazny - tłumaczy Kamil Piwowarczyk z Kozubszczyzny koło Lublina, który od kilku lat opiekuje się chorymi boćkami. - Bociany przystosowują się do warunków, w których żyją. Świetnie odnajdują się w danym środowisku. 

Kamil był już bohaterem kilku naszych tekstów. Startował również w naszym plebiscycie, zdobywając tytuł Człowieka Roku 2015 w kategorii zwykły bohater.

Marzeniem Kamila było stworzenie profesjonalnego ośrodka, gdzie chore boćki, które uległy różnego rodzaju wypadkom mogłyby spokojnie dochodzić do zdrowia. I to 18-latkowi właśnie się udało.

Leczenie i rehabilitacja

- Ośrodek Rehabilitacji Bocianów prowadzę od marca, wtedy otrzymałem zezwolenie z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na utworzenie takiego ośrodka - opowiada nam Kamil. - Myślałem o tym już od dawna. Udało mi się stworzyć odpowiednie warunki aby takie miejsce prowadzić.

- Ośrodek rehabilitacji zwierząt z Kozubszczyzny jest już wpisany na oficjalną listę ośrodków - potwierdza Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
To jedyny ośrodek w Lubelskiem, który skupia się wyłącznie na pomocy bocianom, zapewniając im leczenie, opiekę i odpowiednie warunku do tego aby ptaki mogły odzyskać zdrowie i sprawność. Chłopak ma wsparcie rodziców.

- Współpracujemy z lekarzem weterynarii, który zajmuje się bocianami. Stworzyliśmy wybieg dla ptaków i zabezpieczyliśmy teren przed drapieżnikami, żeby bociany czuły się u nas bezpiecznie. Jest też oczko wodne. W niedzielę wlaliśmy już wodę. Są też bocianie gniazda. Dla ptaków, które latają powstanie też specjalna woliera z miękkiej siatki - wylicza Kamil.

To szósty z kolei ośrodek rehabilitacji zwierząt w województwie lubelskim. - Dwa z ich prowadzi Poleski Park Narodowym, jeden jest z Leonowie, prowadzi go osoba prywatna, kolejny prowadzony jest przez Lubelską Straż Ochrony Zwierząt w Romanówce koło Wojciechowa. Ostatni z nich - ten najbardziej znany w Lublinie - Klinika Chirurgii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - mówi Paweł Duklewski.

Pięć lat z bocianami

Kamil Piwowarczyk z Kozubszczyzny jest niewątpliwie najmłodszą osobą, która prowadzi ośrodek rehabilitacji zwierząt w województwie lubelskim. Uczeń II klasy technikum leśnego niesie pomoc bocianom już od 5 lat.

- Pierwszym bocianem, którym się opiekowałem był Stefan. To było w 2012 roku - wspomina Kamil. - Został do nas przywieziony z Płouszowic (gmina Jastków - przy. aut.). Był osłabiony i nie odleciał. Kiedy do nas trafił, miałem 13 lat.

Obecnie pod opieką Kamila są dwa boćki: Kajtek i od tygodnia Max.  Pierwszy z nich trafił do nas we wrześniu 2016 roku z okolic Dęblina. Miał uszkodzone skrzydło. Jest ślepy na jedno oko - opisuje swojego skrzydlatego podopiecznego Kamil. - Drugiego bociana mamy od czwartku. Wcześniej przebywał w Strzelcach koło Nałęczowa, w tej miejscowości jest monitorowane gniazdo bocianie. Zajmuje się nim Marcin Kuś, z którym się przyjaźnię. Bocian, który do tego gniazda wrócił zaczął atakować tego kalekiego. Tak podpowiadał mu instynkt. Marcin zaproponował, że tego atakowanego boćka do mnie przetransportuje. Tak też się stało.

Max w nowym miejscu się już zaaklimatyzował. - Ma gniazdo na słupku - opowiada Kamil. – Jest ono umieszczone ok. 70 centymetrów nad ziemią. Ma kładkę, pod której bocian wchodzi do gniazda.

Wdrukowanie na człowieka

Do tej pory Kamil opiekował się już ok. 10 bocianami, które przywozili do niego różni ludzie. - Bociany zostały wypuszczone na wolność. Te dwa, które są teraz, są kalekie - mówi 18-latek.
Zapewne kolejne boćki pojawią się w ośrodku w ciągu najbliższych miesięcy.

- Pewnie na początku czerwca będą wyrzucane z gniazda młode, te które są najsłabsze - przewiduje Kamil. - Później w lipcu i sierpniu młode będą uczyć się latach. Wtedy też dochodzi do kontuzji i złamań bo na przykład młode wlecą w linie energetyczne. Później będą pojawiać się zaś te zimujące w Polsce. Ptaki, które z różnych przyczyn nie odleciały na zimę do Afryki.

Opiekun bocianów z Kozubszczyzny nie oswaja ptaków, którymi się zajmuje. Wszystko po to aby mogły z powrotem wrócić do naturalnego środowiska. U bocianów występuje bowiem tzw. zjawisko wdrukowania zachowań. Na przykład pisklęta w swoim dorosłym życiu powielają zachowania rodziców: np. budują gniazdo na dachu, bo w takim miejscu się wychowały.

- Może też być tzw. wdrukowanie na człowieka - mówi Kamil. - Bocian zaczyna traktować człowieka jako swój gatunek i go naśladuje. I tak oswojone bociany nie boją się na przykład psów. Lądują na ulicach, parkingach przez co są narażone na niebezpieczeństwo. Trudniej odnaleźć się im w naturalnym środowisku. Dlatego bardzo mi zależy mi na tym, aby ich nie oswajać.

Gniazda bocianie

Na terenie Ośrodka Rehabilitacji Bocianów w miejscowości Kozubszczyzna siedzibę ma również Stowarzyszenie „Szansa dla Bociana”, które podejmuje działania mające na celu ochronę bociana białego w Lubelskiem.

Kamil, który to stowarzyszenie prowadzi, przyjmuje zgłoszenia o uszkodzonych, walących się bocianich gniazdach. - Jeśli dostanę takie zgłoszenie, kontaktuję się albo z gminą, żeby się tą sprawą zajęli, albo z PGE - dodaje nasz rozmówca.

Od początku tego roku miał już kilka zgłoszeń dotyczących odbudowy bocianich gniazd. - Jedno z nich pochodziło z Terespola - mówi Kamil. I dodaje: Wspólnymi siłami od stycznia udało się już odbudować sześć bocianich gniazd; poza Terespolem także m.in. w Ożarowie i w Rozkopaczewie.

Kamil ma już nowe plany związane ze swoją bocianią pasją. Być może to co dzieje się w Ośrodku Rehabilitacji Bocianów w Kozubszczyźnie będzie można śledzić w Internecie. - Przymierzam się do kupna kamery - zapowiada.

18-letni opiekun boćków ma też nadzieję, że być może z czasem w jego ośrodku pojawią się też pisklęta. Na przylot bocianów są przygotowane już gniazda m.in. na stodole. - Być może lecące ptaki zauważą inne bociany i będą chciały u nas zostać na dłużej. Być może będzie to któryś z moich dawnych podopiecznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ośrodka, który prowadzi nasz bohater: www.bocianiazyl.pl.

Pozostałe informacje

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium