Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 listopada 2017 r.
10:02

Chce pomagać w Indiach chorym na trąd. Zbiera na wyjazd i zabawki dla dzieci z ośrodka

0 17 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Współpracująca z Centrum Wolontariatu w Lublinie Edyta Masternak postanowiła wyjechać na dwa miesiące do Indii aby pomagać chorym na trąd. Ma w tym pomóc zbiórka pieniędzy w internecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Przedstawiamy Wam Edytę, która współpracuje z naszym Centrum od lat. Od kilku miesięcy myśli o wyjeździe na wolontariat, do ośrodka dla osób dotkniętych trądem Jeevodaya w Indiach. Chce tam pomagać. Jeszcze nie wie, co będzie robić, ale ma ręce i umysł chętne do pracy. A my chcemy pomóc jej zebrać środki na ten cel" - tak zaczyna opis zbiórki na pomagam.pl.

Na wolontariat w Jeevodaya chce wyjechać Edyta Masternak. Na co dzień pracuje w schronisku dla Nieletnich w Dominowie koło Lublina. Jest wychowawczynią przebywających tam chłopców.

- Dlaczego chcę wyjechać? A dlaczego nie? - odpowiada pytaniem na pytanie pani Edyta. - Mogę wziąć tyle urlopu ile potrzebuję. Jestem zdrowa i komunikatywna. Dlaczego mam być empatyczna, tylko chodzić na spotkania, czy siedzieć przez monitorem komputera i mówić jaki to ten świat jest zły. Dlaczego mam czegoś nie zrobić? Nie wykorzystać tego wyjazdu, by pomóc konkretnym osobom?

Spotkanie

W maju 2017 roku na zaproszenie Centrum Wolontariatu pani Edyta zaraz ze swoim wychowankiem Adrianem odwiedziła Miasteczko Integracyjne w Dąbrowicy.

Na organizowanym spotkaniu poznali "matkę trędowatych" - dr Helenę Pyz, która jest naczelną i jedyną lekarz Jeevodaya, skarbnikiem Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, świecką misjonarką. Pracująca od blisko 30 lat wśród osób chorych na trąd lekarka opowiadała o swojej pracy w Indiach.

- To było nie tylko spotkanie dnia czy miesiąca, to było spotkanie roku - wspomina pani Edyta, która przyznaje, że echa słów dr Heleny Pyz "Bądź wierny sobie, cokolwiek czynisz" nie opuszczają jej do dziś.

Po powrocie do domu pani Edyta napisała do Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

- Na trzy wiadomości ode mnie nie odpisali - mówi pani Edyta. - Później jednak dostałam ankietę do wypełnienia. Napisałam co umiem, w czym się odnajdę.

Kandydatura pani Edyty została zaakceptowana.

Pieniądze

- Nie chcę przypisywać do tego mojego wyjazdu górnolotnych idei - mówi Edyta Masternak. - Osób, które przebywają w ośrodku dla trędowatych nie będą przecież leczyć, bo nie jestem medykiem. Mogę im pomóc w inny sposób, na przykład organizując czas dzieciom. W Indiach chorzy na trąd to są osoby wykluczone ze społeczeństwa, zepchnięte ma margines. Trąd w tym kraju traktuje się jako karę boską.

- Nie jest to pierwszy wyjazd z naszego środowiska do Jeevodaya - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, założyciel stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. - 17 lat temu wyjechała na wolontariat lekarka Magdalena Rojek, ale bycie lekarzem nie jest konieczne. W tym miejscu każda para rąk się przyda. Tym bardziej szanują decyzję pani Edyty.

Problemem w tym, że zorganizowanie takiego wyjazdu sporo kosztuje. - To nie jest przecież wycieczka last minute. Koszty są wysokie - mówi pani Edyta.

Zbiórka

Pojawił się pomysł aby przeprowadzić zbiórkę za pośrednictwem Internetu i zebrać pieniądze nie tylko na wizę, bilety lotnicze (ok. 5,5 tys. zł) czy szczepienia, ale też zabawki dla przebywających w ośrodku dzieci.

- Już wcześniej jako Centrum Wolontariatu organizowaliśmy zbiórkę na pomagam.pl. I ona zakończyła się sukcesem, więc pomyślałam czemu i teraz nie spróbować - przyznaje Justyna Orłowska, sekretarz stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie, która wpadła na pomysł zbiórki. - Na pomagam.pl są bardzo różne zbiórki i ludzie zbierają na różne rzeczy. Jest to zawsze jakaś dodatkowa możliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, że łatwiej jest zebrać pieniądze na leczenie chorej osoby niż na wolontariat. Dzięki tej zbiórce możemy trafić do większej ilości osób i zachęcić kogoś do pomocy. Tym bardziej, że na pomagam.pl można przekazać dowolną kwotę pieniędzy za pomocą "jednego kliknięcia". Nie zajmuje to dużo czasu.

Aby pani Edyta mogła wyjechać na wolontariat do Indii potrzeba jeszcze 7 tysięcy złotych. Zbiórka cały czas trwa.

Reakcje

- Znam Edytę i wiem, że to nie jest wycieczka do dalekiego, egzotycznego kraju tylko przemyślana decyzja, która w niej kiełkowała od bardzo dawna - mówi pani Justyna. - Myślę, że uda się przekonać do tego jej wolontariatu inne osoby, które zechcą wesprzeć tę inicjatywę.

Reakcje rodziny pani Edyty na słowa o wyjeździe do Indii, aby pracować wśród osób trędowatych były bardzo różne. - Od tych bardzo spokojnych - ze strony mojej mamy, poprzez bardzo nerwowe mojej siostry, że zachowuję na trąd. Rozmawiałyśmy na ten temat i choć siostra dalej mojej decyzji dalej nie akceptuje, to już spokojniej do tego wszystkiego podchodzi - opowiada Edyta Masternak.

Pani Edyta chce spędzić w ośrodku 2 miesiące i wylecieć do Indii w okolicach 22 stycznia. - Decyzję podjęłam i z nią nie dyskutuję. Mogę zastanawiać się czy z tą czy z inna przesiadką dotrę do Jeevodaya, czy w tym czy w innym terminie - mówi pani Edyta. - To, że jadę jest postanowione.

O swoje zdrowie się nie obawia, choć pewne lęki są. - Obawiam się swoich przyzwyczajeń, tego, że je tam zawiozę i że się o nie rozbiję – mówi pani Edyta. - Że nie podołam, że stanę się więźniem swojego pokoju. I dodaje: Trądem nie można zarazić się tak od razu. To jest choroba biedy. Człowiek musi być osłabiony, łatwiej jest też zarazić się osobom z tego samego środowiska.

Jak pomóc

Zbiórka pieniędzy na wolontariat Edyty Masternak jest prowadzona na portalu pomagam.pl - Wolontariat w Jeevodaya (https://pomagam.pl/wolontariatindie)

Pani Edyta chce zabrać ze sobą rzeczy dla dzieci przebywających w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach Przydadzą się kolorowanki, kredki świecowe, gry planszowe, najlepiej obrazkowe i wszelkiego rodzaju sprzęt sportowy np. piłki do gry. Osoby, które chcą przekazać te rzeczy mogą je przynieść do naszej redakcji (ul. Krakowskie Przedmieście 54 (II piętro)

Trąd

To zakaźna choroba tropikalna. Atakuje skórę, błony śluzowe górnych dróg oddechowych i nerwy. Obecnie rozwija się w krajach o klimacie o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Wśród krajów zwiększonego ryzyka występowania zachorowania na trąd wymienia się miedzy innymi Azję, Amerykę Południową oraz Afrykę zaś największą zachorowalność odnotowuje się w Indiach, Brazylii, Nepalu, Mozambiku i Angoli. W dawnych czasach trąd był chorobą, która nie dawała szans na przeżycie. Obecnie istnieją skuteczne metody walki z tą chorobą. Stosuje się antybiotyki i leki przeciwzapalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 16:17
+1
A kto pomoże polskim emerytom upodlonym przez obecną władzę ? Ludzi nie stać na leki, ogrzewanie... dostać się do lekarza specjalisty bez znajomości jest nie możliwe... ale fajnie pojechać na 3 miesiące gdzieś po coś na czyjś koszt....
Avatar
Akuku / 28 lutego 2018 r. o 19:29
0
undefined napisał:
mało ci biedy u nas, nie trzeba wyjeżdżać aż do indii
 Dokładnie, ale im dalej tym bardziej ludzie radują się z danej pomocy, podczas gdy na miejscu nie brakuje fundacji. Wiele osób wspomina o Szlachetnym Geście, ale to Polska fundacja, może dlatego tak mało osób? A może to mało przekonania, ale warto pomagać na miejscu, swój swojemu powinien zawsze podać pomocną dłoń :)
Avatar
Antoni / 28 lutego 2018 r. o 11:15
0
Zgadzam się, rzeczywiście mamy sporo fundacji wspierających, np. dzieci. Widzę Szlachetny Gest, tych którzy nas potrzebują nie brakuje.
Avatar
Patryk / 25 lutego 2018 r. o 13:07
0
To prawda, u nas także jest wielu potrzebujących pomocy, np. podopieczni fundacji Szlachetny Gest. Choroba spotyka każdego, ale nie kazdy może się przed nią bronić.
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 r. o 18:53
0
Pani Edyto, cieszę się bardzo, że jesteś w naszym gronie Szlachetnego Gestu. Prawdą jest, że sposobów jest wiele, fundacji również. Toss, trochę w tym racji jest, ale pokazuje to, że taki szary obywatel może pomóc czasem bardziej :)
Avatar
toss / 19 listopada 2017 r. o 23:02
0
undefined napisał:
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz leczenie dzieci. Można jej pomóc przez wpłatę pieniężną, ale np. ciekawym sposobem jest rozpowszechnianie zbiórek organizowanych przez fundację na różnych portalach społecznościowych. Pomóc może naprawdę każdy, bowiem sposobów na okazanie pomocy jest mnóstwo. :)
w polsce to mamy bardzo bogaty rzad, który płaci za seks i rozmnażanie sie po 500+ to tym bardziej najpierw winien pomagać chorym, a młodzi zdrowi rodzice pały i do pracy jak sobie naklepali dzieci
w polsce to mamy bardzo bogaty rzad, który płaci za seks i rozmnażanie sie po 500+ to tym bardziej najpierw winien pomagać chorym, a młodzi zdrowi rodzice pały i do pracy jak sobie naklepali dzieci rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 19:54
0
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz leczenie dzieci. Można jej pomóc przez wpłatę pieniężną, ale np. ciekawym sposobem jest rozpowszechnianie zbiórek organizowanych przez fundację na różnych portalach społecznościowych. Pomóc może naprawdę każdy, bowiem sposobów na okazanie pomocy jest mnóstwo. :)
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz lecze... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 15:25
0
W Norwegi zarobisz 8tysi, ale 5tysi pójdzie na życie. Czyli laska będzie tam robić 3mce jak zna się na budowlance. Bo za dobre serduszko to tam tyle nie płacą. A dziewczyna niech wykupi porządną polisę zdrowotną, bo opuszczając Ojczyznę, to będzie mogła sobie Konstytucją jedynie tyłek podetrzeć. Wielcy obrońcy Konstytucji w miarę lat pozbawili Polaków darmowej opieki zdrowotnej. Oby po tej "pomocy" sama jej nie wymagała. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi za 500 złotych mogą o tym poopowiadać. Kiedy PiS naprawi to co PO w tej kwestii zepsuł. Jedynie nawoływania do rodzenia Dawnów słychać, a potem rodzice idą w ascetyczne życie. Jest na zastępcze po 2500tysie, to i na niepełnosprawne powinno być. Albo nie tykać aborcji.
W Norwegi zarobisz 8tysi, ale 5tysi pójdzie na życie. Czyli laska będzie tam robić 3mce jak zna się na budowlance. Bo za dobre serduszko to tam tyle nie płacą. A dziewczyna niech wykupi porządną polisę zdrowotną, bo opuszczając Ojczyznę, to będzie mogła sobie Konstytucją jedynie tyłek podetrzeć. Wielcy obrońcy Konstytucji w miarę lat pozbawili Polaków darmowej opieki zdrowotnej. Oby po tej "pomocy" sama jej nie wymagała. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi za 500 złotych mogą o tym poopowiadać. Kiedy PiS naprawi to co ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 15:14
0
Dziewczyna musi te wszystkie miśki nadać pocztą lotniczą, bo jako bagaż lotniczy to będzie kosztować krocie. Ile kosztuje nadanie 10kg paczki w tamtym kierunku?
Avatar
wasa / 19 listopada 2017 r. o 14:42
0
u nas zarobic 8 tys. to można chyba, że kradnąc
Avatar
Akuku / 28 lutego 2018 r. o 19:29
0
undefined napisał:
mało ci biedy u nas, nie trzeba wyjeżdżać aż do indii
 Dokładnie, ale im dalej tym bardziej ludzie radują się z danej pomocy, podczas gdy na miejscu nie brakuje fundacji. Wiele osób wspomina o Szlachetnym Geście, ale to Polska fundacja, może dlatego tak mało osób? A może to mało przekonania, ale warto pomagać na miejscu, swój swojemu powinien zawsze podać pomocną dłoń :)
Avatar
Antoni / 28 lutego 2018 r. o 11:15
0
Zgadzam się, rzeczywiście mamy sporo fundacji wspierających, np. dzieci. Widzę Szlachetny Gest, tych którzy nas potrzebują nie brakuje.
Avatar
Patryk / 25 lutego 2018 r. o 13:07
0
To prawda, u nas także jest wielu potrzebujących pomocy, np. podopieczni fundacji Szlachetny Gest. Choroba spotyka każdego, ale nie kazdy może się przed nią bronić.
Avatar
Gość / 17 lutego 2018 r. o 18:53
0
Pani Edyto, cieszę się bardzo, że jesteś w naszym gronie Szlachetnego Gestu. Prawdą jest, że sposobów jest wiele, fundacji również. Toss, trochę w tym racji jest, ale pokazuje to, że taki szary obywatel może pomóc czasem bardziej :)
Avatar
toss / 19 listopada 2017 r. o 23:02
0
undefined napisał:
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz leczenie dzieci. Można jej pomóc przez wpłatę pieniężną, ale np. ciekawym sposobem jest rozpowszechnianie zbiórek organizowanych przez fundację na różnych portalach społecznościowych. Pomóc może naprawdę każdy, bowiem sposobów na okazanie pomocy jest mnóstwo. :)
w polsce to mamy bardzo bogaty rzad, który płaci za seks i rozmnażanie sie po 500+ to tym bardziej najpierw winien pomagać chorym, a młodzi zdrowi rodzice pały i do pracy jak sobie naklepali dzieci
w polsce to mamy bardzo bogaty rzad, który płaci za seks i rozmnażanie sie po 500+ to tym bardziej najpierw winien pomagać chorym, a młodzi zdrowi rodzice pały i do pracy jak sobie naklepali dzieci rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 19:54
0
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz leczenie dzieci. Można jej pomóc przez wpłatę pieniężną, ale np. ciekawym sposobem jest rozpowszechnianie zbiórek organizowanych przez fundację na różnych portalach społecznościowych. Pomóc może naprawdę każdy, bowiem sposobów na okazanie pomocy jest mnóstwo. :)
Szacunek dla Pani Edyty. Każdy z Nas powinien się od niej uczyć. Pamiętajmy, że chcąc pomagać nie musimy wcale być gotowi na tak wielkie czyny jak Pani Edyta, czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić naprawdę wiele. :) W Polsce wiele osób potrzebuje pomocy - z powodu chorób, różnorakich niedostatków, przykrych zdarzeń. Każdy może znaleźć coś dla siebie i pomagać w taki sposób, aby odczuwać z tego jak największą satysfakcję. Ja skupiam się na wspieraniu Fundacji Szlachetny Gest, która zbiera środki finansowe na rehabilitację oraz lecze... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 18:59
-1
Gdyby PO nie przeszkadzało, to PiS dawno zrealizowałby wszystkie obietnice wyborcze. Po pierwsze, obecny rząd nie okrada z emerytur uczciwie pracujących ludzi (zlikwidował wydłużenie wieku emerytalnego). Też wypłacił jednorazowy dodatek emerytom co PO obiecało prsed wyborami. A jestem pewien, że PO ze względu na "złą koniunkturę światową" olaliby emerytów. Jakmzawsze po wyborach PO nigdy słowa nie dotrzymywali. A PiS dotrzymał nie tylko własne słowo. Stworzono listę leków bezpłatnych dla powyżej 75 lat. Podniesiono znacznie najniższe emerytury i renty. A obecnie pracują nad dodatkiem, coś w stylu programu 500+. Ja słyszałem o 300+. Tak, że upodlonych przez PO emerytów, obecny rząd zadbał i nadal działa w kierunku poprawy ich żywota. Jak i naszym, czyli ich dzieciom. Ja jeszcze zaapelowałbym, by przywrócić zasiłek pogrzegowy do 6900zł, bo Tusk nas wszyskivh okrada prsez jego obniżenie do kwoty 4000zł. Gdzie za tyle można zorganizować pochówek? Przypominajmy o złodziejstwie PO, bo lemingi mają pomroczność niejasną.
Gdyby PO nie przeszkadzało, to PiS dawno zrealizowałby wszystkie obietnice wyborcze. Po pierwsze, obecny rząd nie okrada z emerytur uczciwie pracujących ludzi (zlikwidował wydłużenie wieku emerytalnego). Też wypłacił jednorazowy dodatek emerytom co PO obiecało prsed wyborami. A jestem pewien, że PO ze względu na "złą koniunkturę światową" olaliby emerytów. Jakmzawsze po wyborach PO nigdy słowa nie dotrzymywali. A PiS dotrzymał nie tylko własne słowo. Stworzono listę leków bezpłatnych dla powyżej 75 lat. Podniesiono znacznie najniżs... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 16:17
+1
A kto pomoże polskim emerytom upodlonym przez obecną władzę ? Ludzi nie stać na leki, ogrzewanie... dostać się do lekarza specjalisty bez znajomości jest nie możliwe... ale fajnie pojechać na 3 miesiące gdzieś po coś na czyjś koszt....
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 15:25
0
W Norwegi zarobisz 8tysi, ale 5tysi pójdzie na życie. Czyli laska będzie tam robić 3mce jak zna się na budowlance. Bo za dobre serduszko to tam tyle nie płacą. A dziewczyna niech wykupi porządną polisę zdrowotną, bo opuszczając Ojczyznę, to będzie mogła sobie Konstytucją jedynie tyłek podetrzeć. Wielcy obrońcy Konstytucji w miarę lat pozbawili Polaków darmowej opieki zdrowotnej. Oby po tej "pomocy" sama jej nie wymagała. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi za 500 złotych mogą o tym poopowiadać. Kiedy PiS naprawi to co PO w tej kwestii zepsuł. Jedynie nawoływania do rodzenia Dawnów słychać, a potem rodzice idą w ascetyczne życie. Jest na zastępcze po 2500tysie, to i na niepełnosprawne powinno być. Albo nie tykać aborcji.
W Norwegi zarobisz 8tysi, ale 5tysi pójdzie na życie. Czyli laska będzie tam robić 3mce jak zna się na budowlance. Bo za dobre serduszko to tam tyle nie płacą. A dziewczyna niech wykupi porządną polisę zdrowotną, bo opuszczając Ojczyznę, to będzie mogła sobie Konstytucją jedynie tyłek podetrzeć. Wielcy obrońcy Konstytucji w miarę lat pozbawili Polaków darmowej opieki zdrowotnej. Oby po tej "pomocy" sama jej nie wymagała. Rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi za 500 złotych mogą o tym poopowiadać. Kiedy PiS naprawi to co ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 15:14
0
Dziewczyna musi te wszystkie miśki nadać pocztą lotniczą, bo jako bagaż lotniczy to będzie kosztować krocie. Ile kosztuje nadanie 10kg paczki w tamtym kierunku?
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marsz żałobny dla praw kobiet w Zamościu. Protestujący szli z trumną
Zdjęcia
galeria

Marsz żałobny dla praw kobiet w Zamościu. Protestujący szli z trumną

Mieszkanki Zamościa zaprotestowały przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – Śląsk Wrocław 79:76. Laksa zrobił różnicę [zdjęcia, wideo]

Pszczółka Start Lublin pokonała WKS Śląsk Wrocław 79:76, ale musieli się na to zwycięstwo napracować. Gospodarze szybko objęli prowadzenie 11:2 i wydawało się, że taki wynik pozwoli im kontrolować przebieg meczu. I tak powinno być, ale miejscowi w pierwszej połowie okrutnie pudłowali.

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie
galeria

Protest w obronie praw kobiet we Włodawie

Protest kobiet przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odbył się w poniedziałek również we Włodawie.

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Osiem piłkarek MKS Perła Lublin w szerokiej kadrze Polski na mistrzostwa Europy

Arne Senstad powołał szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Perła Lublin ma w niej aż osiem przedstawicielek.

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

Mała restauracja z Chełma na ustach całej Polski. Tym pomysłem mieli wygrać z zamknięciem lokali

– Chcieliśmy pokazać, że można stanąć do walki z absurdami, które zafundowali nam rządzący – mówi Michał Bartoszuk, właściciel chełmskiej restauracji La Cafe, która od niedzieli jest na ustach całego kraju. A wszystko przez jeden post na portalu społecznościowym, który zelektryzował całą branże gastronomiczną w Polsce.

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Lublin: Tutaj wytną drzewa, tam posadzą

Zaczęły się jesienne porządki w ulicznym drzewostanie. Martwe drzewa mają być usuwane, pojawią się nowe sadzonki, także w ścisłym centrum Lublina: przy ul. Dolnej 3 Maja, Narutowicza czy Popiełuszki.

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca
galeria

Biała Podlaska: Zbiory wyszły z magazynów. Muzeum po remoncie ma więcej miejsca

Ikony i dzieła Bazylego Albiczuka mogły wyjść z magazynów. Od piątku zakurzone dotąd zbiory Muzeum Południowego Podlasia można oglądać już na stałych wystawach.

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin ‒ Górnik Polkowice 3:5 . Lider okazał się za mocny

Luxiona AZS UMCS Lublin słabsza od pierwszego w tabeli Górnika Polkowice. Akademicy podjęli walkę wyżej notowanym rywalem, ale ostatecznie ulegli 3:5.

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu
Stan na 26.10
galeria

Ponad 1500 aktywnych zakażeń w Lublinie. 948 chorych w szpitalach regionu

6453 aktywne zakażenia koronawirusem odnotowuje w tej chwili Lubelski Urząd Wojewódzki.

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Trzeci dzień protestów. Była blokada ulic

Trzeci dzień mieszkańcy Białej Podlaskiej protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj kilkadziesiąt osób blokowało ruch samochodów na kilku ulicach w mieście.

Spacer kobiet w Lubartowie
galeria
film

Spacer kobiet w Lubartowie

Protesty kobiet odbywają się nie tylko w regionie, ale również w mniejszych miastach. Spacer kobiet trwa w Lubartowie.

Rusza budowa szpitala w Targach Lublin. Wojewoda szuka pracowników

Rusza budowa szpitala w Targach Lublin. Wojewoda szuka pracowników

W ciągu dwóch dni hale Targów Lublin mają być gotowe do przekształcenia w szpital z nawet 480 łóżkami. Wojewoda i eksperci przyznają, że największym problemem jest skompletowanie kadry.

Humankind: Data premiery i edycje specjalne (wideo)
film

Humankind: Data premiery i edycje specjalne (wideo)

A do tego wymagania sprzętowe, dodatki i nowy zwiastun. Co jeszcze przygotowali twórcy gry Humankind?

Blokady ulic w Lublinie zakończone, protestujący przeszli pod UMCS. Kolejna manifestacja w środę
Zdjęcia
galeria
film

Blokady ulic w Lublinie zakończone, protestujący przeszli pod UMCS. Kolejna manifestacja w środę

Około godziny 15 rozpoczęły się w Lublinie blokady trzech ulic organizowane w ramach protestu kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy antyaborcyjnej.

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

Porażki piłkarzy ręcznych AZS AWF Biała Podlaska i Azotów II Puławy

AZS AWF Biała Podlaska i Azoty II Puławy zgodnie przegrały mecze w ramach szóstej kolejki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.