Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 kwietnia 2006 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Ciemna spirala życia

0 0 A A

Porozstawiane sztalugi. Pomieszane farby, pędzle i umorusani malarze. Plener malarski? Nie. To pokój psychologów na III piętrze Szpitala Kardiologicznego w Nałęczowie. Pacjenci mają dziurawe serca i dziurawe dusze. Sercami zajęli się lekarze, ale z duszą jest gorzej, bo na to leku nie ma. Chociaż nie; można go sobie namalować

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Za kartami chorób kryją się ludzie o przeróżnych życiorysach. Wszyscy spotykają się trzy razy w tygodniu w jednym pokoju. Na arteterapii.
- Namaluj swoje życie. Dobierz kolory odpowiednie do doświadczeń, jakie spotkały cię od narodzin do dziś - objaśnia cierpliwie dr Róża Popek swoim pacjentom - Barwy ciepłe, jasne to wydarzenia dobre. Ciemne to traumy, przykre przeżycia, doznania.
Tak powstają spirale życia w tęczowych barwach. Gdzieniegdzie są czarne odcinki. Niestety, im dalej od narodzin, tym na obrazach ciemniej. Jak w czarno-białym telewizorze.

Dziurawe życie

- Dziesięć lat temu byłam na stażu w Niemczech - opowiada nam o początkach arteterapii w Nałęczowie, Barbara Olszewska, dyrektor ds. lecznictwa. - Tam pacjenci klinik kardiologicznych poddawani byli terapii przez sztukę. Widziałam ich radość; widziałam efekty. Postanowiłam zaszczepić to na naszym gruncie.
Pani Elżbieta przyjechała do Nałęczowa z Iłży nieopodal Radomia. Pięć miesięcy temu przeszła poważną operację serca. - Czułam się strasznie. Operacja mnie ocaliła, ale odebrała chęć do życia: jak żyć z dziurą w sercu? - zwierza się ładna brunetka - Przyjechałam do Nałęczowa, bo serce i rany bolały. Nie mogłam się na niczym skupić, nie mogłam nic robić.
Depresja.
Danuta do Nałęczowa trafiła z dalekich Starachowic. To drobna - i zazwyczaj wesoła - blondynka. - Trzy lata temu miałam zawał. Ciężkie życie, mnóstwo obowiązków i stresów. Wszystko dla innych, i ani chwili dla siebie - wspomina.

Namalowane życie

Pierwsze rysunki były najtrudniejsze. Co powie pani doktor? Przecież nie malowałam od liceum!
Namalować swoje życie? A po co?
No właśnie, po co? - Wszystko było na "nie”: nie chcę, nie umiem, szkoda czasu - wspomina początki Ela. - Ale z każdym kolejnym spotkaniem moje nastawienie się zmieniało. Pamiętam mój rysunek domu: z zamkniętymi drzwiami, bez dymu z komina...
Dr Róża Popek objaśniała potem pacjentom ich własne prace. - Dom był zamknięty tak jak ja... - uśmiecha się pani Elżbieta. - Malowaliśmy swoje anioły i demony, maski i najdziwniejsze sny. Malowaliśmy drzewa. Ale tak naprawdę, to malowaliśmy siebie.

Sztuka uzdrawiania

Sceptycy nie wierzą w takie terapie. Ale pacjent nie jest tylko ciałem; pacjent ma duszę i to często bardziej pokancerowaną niż serce. - Oprócz konwencjonalnych, farmakologicznych metod leczenia, coraz częściej prowadzona jest terapia wspomagająca o charakterze psychoterapeutycznym - tłumaczy dr Popek.
Czyli arteterapia. To działa?
Najlepsza odpowiedź to gruba kronika zapisana wyrazami wdzięczności kuracjuszy, którzy odżyli dzięki leczeniu przez sztukę. Listy, kartki na święta, przyjaźnie, kolejne przyjazdy.
- Sama byłam zaskoczona, że to coś daje - przyznaje pani Elżbieta. - Odblokowałam się i otworzyłam na ludzi. Wiem, jak żyć i radzić sobie ze stresami. Dr Róża nauczyła mnie żyć pełnią życia z dziurawym sercem. I jeszcze jedno: narzekanie nie ma sensu.
Dla Danuty malowanie okazało się lekarstwem na niską samoocenę. - Wreszcie doceniłam siebie - mówi. - I wkrótce przyjdę tu z mężem.

Nowy, lepszy początek

Na razie przyjechały tu Zofia i Grażyna. Są "nowe”. Grażyna w styczniu przeszła operację serca. Ma wstawione trzy by-passy. Wtedy życie zapracowanej księgowej z ambicjami skończyło się zawałem. - Mam drugą szansę i nie chcę jej zmarnować - mówi dziś Grażyna. - Zacznę życie od nowa i zrobię to lepiej niż poprzednim razem.
Zofia z Lublina ma chore serce. Ale ono nie dokucza tak, jak depresja. - Są dni, gdy nic nie robię, nic mnie nie obchodzi i nie cieszy - wyznaje. - Jestem taka wycofana z życia. Może malowanie mi pomoże?
Na to liczy też Stanisław. Na arteterapię przyjechał specjalnie z drugiego końca Polski, znad mazurskich jezior.
- Byłem w ubiegłym roku, ale tylko na jednych zajęciach, bo za późno się o nich dowiedziałem. Ale sposób, w jaki dr Róża "czytała” nasze prace, zrobił na mnie wielkie wrażenie. Wiedziałem, że muszę tu wrócić.
Wrócił. Właśnie maluje maskę. - Mam bardzo stresującą pracę, bo jestem instruktorem jazdy. Teraz chcę jakoś dotrwać do emerytury i znaleźć na nią siły. Tu uczę się, jak czerpać pozytywną energię z życia.

Kolory i tabletki

- Cuda zdarzają się wtedy, gdy organizm i pacjent podejmują walkę z chorobą. Jeśli ktoś skupia się tylko na swoim schorzeniu i pesymistycznie patrzy w przyszłość, to nawet najlepsze leki nie pomogą. Mówiąc najprościej: w zdrowym ciele, zdrowy duch - wyjaśnia dr Róża Popek. - Malowanie pozwala pacjentom odwrócić uwagę od problemów. Dzięki tworzeniu patrzą na życie z innej perspektywy. W jasnych barwach, które leczą...

Pozostałe informacje

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium