Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2016 r.
13:10

Deweloper o górkach czechowskich: Podejmuję ryzyko. I tyle

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 341 A A
Wojciech Dzioba jest prezesem TBV
Wojciech Dzioba jest prezesem TBV

- Nowoczesna zabudowa mieszkaniowa uwzględniająca obecne i przyszłe funkcje towarzyszące, bo nie sposób sobie wyobrazić, że będą tam same mieszkania; musi być miejsce na szkołę, teren związany z kulturą, rekreacją. Dominująca byłaby funkcja mieszkaniowa - mówi o planach na zagospodarowanie górek czechowskich w Lublinie Wojciech Dzioba, prezes spółki deweloperskiej TBV

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Wojciechem Dziobą, prezesem deweloperskiej spółki TBV

• Rzeczywiście zamierza pan zabudować 40 proc. górek czechowskich?

- Firma TBV kupiła grunt, którego zabudowę w 30 proc. umożliwia już obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. A my niejako podpisujemy się pod wnioskiem o zmianę planu, który złożył do miasta poprzedni właściciel terenu, czyli spółka Echo Investment. I w tym wniosku pod zabudowę byłoby przeznaczonych mniej więcej 40 proc. terenu górek.

• I byłaby to zabudowa mieszkaniowa?

- Tak, nowoczesna zabudowa mieszkaniowa uwzględniająca obecne i przyszłe funkcje towarzyszące, bo nie sposób sobie wyobrazić, że będą tam same mieszkania; musi być miejsce na szkołę, teren związany z kulturą, rekreacją. Dominująca byłaby funkcja mieszkaniowa.

• Ile ludzi, a pewnie jakieś szacunki już pan robił, mogłoby zamieszkać na górkach czechowskich?

- Za wcześnie jest na jakiekolwiek szacunki. Bo możemy przyjąć, że w mieszkaniach dwupokojowych będzie jedna, dwie, trzy, cztery osoby. Tam może mieszkać i siedem tysięcy, i dziesięć tysięcy osób. Za wcześnie na liczby.

• Doliny, owszem, miałyby pozostać niezabudowane, ale czy nie zostałyby i tak zdegradowane do roli zwykłego wąwozu między osiedlami?

- Tam nie ma 60 hektarów dolin. Bezwzględna większość górek czechowskich pozostałaby jako teren niezabudowany. A jak to sobie wyobrażam? To byłby teren, na który w przeciwieństwie do tego, co jest teraz, można by wyjść z rodziną, przejechać się rowerem, spotkać się ze znajomymi i uprawiać sport na świeżym powietrzu.

• Ale obecny kształt górek czechowskich ma swoich zwolenników, ma swoich obrońców.

- Trzeba rozróżnić obrońców i zwolenników. Ile w tej chwili osób korzysta z górek czechowskich jako z terenu prywatnego, wypoczynkowego? Niewiele. Te wszystkie pseudościeżki są ścieżkami wydeptanymi, żadna osoba w niedzielę tam nie pójdzie na spacer jako do miejsca rozrywki i rekreacji, bo to wszystko jest zdegradowane, niezagospodarowane i zaśmiecone.

• I zamiast tego widziałby pan teren podobny do którego z lubelskich parków? Wąwozu między Czubami a LSM?

- Rozmawiamy o czymś, co będzie realizowane w przyszłości i dlatego należy skorzystać z najlepszych doświadczeń i na ich podstawie opracowywać plan. Muszą być na pewno ścieżki do rekreacji, ścieżki do jazdy rowerem, place zabaw, park linowy... Coś, co przyciągałoby mieszkańców i dałoby możliwość odpoczynku przy zachowaniu naturalnych walorów górek czechowskich.

• A o ile więcej, niż te 40 proc. górek czechowskich, dałoby się zabudować, żeby było to jeszcze opłacalne. Tam, gdzie są bardzo duże różnice poziomów trzeba by niwelować teren...

- ... był Pan w Monako?

• Nie.

- Tam jest gorsze ukształtowanie terenu, ale okazuje się, że wszystko można zabudować...

• ... ale ceny gruntów w Monako i przy Koncertowej to dwie różne bajki.

- To jedna rzecz. Druga to oczekiwania. Postrzeganie górek czechowskich jest takie a nie inne i jestem ostatnią osobą, która chciałaby budzić kontrowersje w zabudowie tego terenu.

• Ale wróćmy do pytania. Czy 40 proc. zabudowy to już maksimum?

- Wykluczając budynki w samym wąwozie dałoby się zabudować 70-80 proc.

• I też byłoby to opłacalne w lubelskich realiach? Pytam dlatego, że przeciwnicy zabudowy górek mówią, że 40 proc. to nie żaden kompromis, bo inwestor i tak nie byłby w stanie wycisnąć z tego terenu więcej.

- To nie jest piekarnia, że ja sobie mogę skalkulować koszt upieczenia chleba, tylko proces inwestycyjny zaplanowany na piętnaście, dwadzieścia lat. I w tej chwili trudno mi przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek za 10 lat. Moją intencją nie jest maksymalizacja zysku, tylko - powiem górnolotnie - optymalizacja zadowolenia: swojego, klientów i mieszkańców Lublina.

• Za każdym razem, gdy pojawia się temat zmiany planu górek czechowskich, Ratusz odpowiada, by czekać, aż inwestor przedstawi propozycję, która ma być punktem wyjścia do rozmów na ten temat. Kiedy pan taką koncepcję przedstawi?

- Będę przygotowany do przedstawienia wstępnej koncepcji w ciągu dwóch miesięcy. Najwcześniej przed wakacjami chciałbym to pokazać, żeby ludzie zobaczyli, jakie są nasze oczekiwania.

• Zabudowa wysoka rzeczywiście byłaby skoncentrowana w rejonie ul. Ducha i Poligonowej?

- Zerknąłem sobie w materiały przygotowane jeszcze przez Echo Investment i oczywiście chciałbym, żeby wzdłuż ul. Poligonowej była zabudowa mająca dziesięć, czy piętnaście kondygnacji. Ale uważam, ze racjonalnym kompromisem powinna być zabudowa symetryczna do już istniejącej po drugiej stronie ul. Poligonowej, czyli do siedmiu, ośmiu kondygnacji.

• A wzdłuż ul. Ducha?

- Mogłyby tam być budynki do sześciu, siedmiu kondygnacji z funkcją usługową, która z racji usytuowania blisko skrzyżowania Willowej, Ducha i Poligonowej mogłaby służyć mieszkańcom całego terenu.

• Trzeci obszar potencjalnej zabudowy to sąsiedztwo ul. Koncertowej. Co tam miałoby się znaleźć?

- W terenie sąsiadującym z naszą obecną inwestycją, która ma pięć kondygnacji, nie wyobrażam sobie wyższej zabudowy, bo byłoby to dysfunkcjonalne i źle by wyglądało. Oczywiście z towarzyszącymi funkcjami, np. szkoły, czy przedszkola. Natomiast w pobliżu obecnej zabudowy jednorodzinnej moim zdaniem mogłaby powstać zabudowa jednorodzinna z dopuszczeniem bliźniaczej, ale z wykluczeniem szeregowej.

• Powie pan, ile zapłacił za górki czechowskie?

- Nie powiem.

• A skąd miał pan pewność, że Rada Miasta zgodzi się na zmianę planu zagospodarowania? Bo jakąś pewność pan w sobie musiał mieć, skoro zdecydował się na zakup tego terenu. Skąd?

- A jaka jest teraz pewna inwestycja? Proponuję lokatę w banku. Ja nie mam żadnej pewności, wierzę w racjonalność włodarzy tego miasta. Ja podejmuję ryzyko gospodarcze. I tyle.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 341

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 r. o 10:28
+2

Można siąść do rozmów z TBV , ale rozmowa ma być krótka : macie obowiązujący plan , budujcie. Nikt wam tego nie zabroni. Kupiliście teren z takim planem, to nie wymagajcie od władz miasta i mieszkańców Lublina, żeby wam zrobili prezent. Widziały gały co brały . Jakoś nie widać żadnych deklaracji ze ztrony TBV, co zrobią dla dobra miasta i mieszkańców. Same puste frazesy ...My mieszkańcy Lublina nie chcemy mieszkaniówki na Górkach. I nie oznacza to ograniczania własności. W ramach własności właściciel może wybudować to co przewiduje plan. Niech buduje !!! Mieszkańcom zwłaszcza Botanika potrzebne jest centrum handlowe, szkoła, przedszkola, dom kultury a nie kolejne bloczydła, które tylko nasilają problemy komunikacyjne i społeczne niszcząc przy tym bezpowrotnie unikatowe walory krajobrazowe i przyrodnicze. Skoro Dzioba chce rzekomo  działać dla potrzeb lokalnej społeczności to czemu nie planuje budowy obiektów, które wymieniłem powyżej ? Odpowiedź jest prosta- bo myśli tylko o własnym zysku a wszystko inne ma w .d... Zabudować jak najgęściej, posadzić rachityczne drzewka - jak na zdjęciach Kowala - i trawnik na płycie garazu podziemnego. I gitara. Taka jest prawda ...Prymitywna propaganda klakierów dewelopera nie zamydli nikomu oczu . Wszyscy wiedzą , że chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Obojętne jakim kosztem 

Można siąść do rozmów z TBV , ale rozmowa ma być krótka : macie obowiązujący plan , budujcie. Nikt wam tego nie zabroni. Kupiliście teren z takim planem, to nie wymagajcie od władz miasta i mieszkańców Lublina, żeby wam zrobili prezent. Widziały gały co brały . Jakoś nie widać żadnych deklaracji ze ztrony TBV, co zrobią dla dobra miasta i mieszkańców. Same puste frazesy ...My mieszkańcy Lublina nie chcemy mieszkaniówki na Górkach. I nie oznacza to ograniczania własności. W ramach własności właściciel może wybudować to co przewiduje plan. ... rozwiń

Avatar
StaryMieszkaniec / 26 kwietnia 2016 r. o 08:10
+1

Uwaga. Nie dajcie się urabiać w sprawie górek czechowskich trolom opłacanym być może przeez TBV na forach i w internecie, a także przez pożytecznych idiotów. Sprawa górek czechowskich ma szemraną historię, teren jak wiecie od pokoleń był traktowany jako zielone płuca dla północnego Lublina, już od lat 60.

Nie szanujecie decyzji pokoleń tymczasem nowoczesni biznesmeni w duchu kapitalizmu chcą wam dać za tereny zielone grosze. Bo jak inaczej nazwać to złodziejstwo jakie dokonało się na naszych oczach przy kupnie tych terenów, przyklepane zgodą przekupionych urzędników. 

Mam nadzieję, że uda się to odkręcić prawnie, i miasto nie pozwoli ot tak dopuścić do dewastacji terenów zielonych przez beton, bloki mrówkowce, które po 10 latach od oddania do użytku staną się wylęgarnią patologii, tak się dzieje zawsze przy wielkich betonowych osiedlach.

Moja propozycja na ułagodzenie i tak już mętnej sytuacji jest taka, aby bloki mogły być maksymalnie 4-kondygnacyjne, a ich procentowa zabudowa to 10% górek czechowskich.

Pozdrawiam,

Stary Mieszkaniec Lublina

Uwaga. Nie dajcie się urabiać w sprawie górek czechowskich trolom opłacanym być może przeez TBV na forach i w internecie, a także przez pożytecznych idiotów. Sprawa górek czechowskich ma szemraną historię, teren jak wiecie od pokoleń był traktowany jako zielone płuca dla północnego Lublina, już od lat 60.

Nie szanujecie decyzji pokoleń tymczasem nowoczesni biznesmeni w duchu kapitalizmu chcą wam dać za tereny zielone grosze. Bo jak inaczej nazwać to złodziejstwo jakie dokonało się na naszych oczach przy kupnie tych terenów, przykl... rozwiń

Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 r. o 06:33
+1
Tak było 4 lata temu: Rada Kultury Przestrzeni (powołana przez prezydenta miasta), po zapoznaniu się z rysunkiem, tekstem i prognozami do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Poligonowej i gen. B. Ducha (Górek Czechowskich), wyraża żal i oburzenie z powodu skierowania przez Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin do uzgodnień i wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezgodnego z zasadami kształtowania ładu przestrzennego (Art 1. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Wyłożony projekt planu jest inny, anżeli konsultowany z Radą Kultury Przestrzeni i opiniowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno - Architektoniczną. W oczywisty i jaskrawy sposób przekreśla przyrodnicze, ekologiczne, klimatyczne i krajobrazowe walory Górek Czechowskich. Skutkami będą nieodwracalne i nie do powetowania starty środowiska przyrodniczego naszego miasta oraz utrata szansy na urządzenie jednego z najcenniejszych terenów rekreacyjnych. Wyłożony plan, umożliwiający zabudowę zboczy i całego dna doliny Górek Czechowskich, sprzyja jedynie krótkowzrocznym interesom inwestora, nie uwzględnia natomiast potrzeb obecnych mieszkańców Lublina i przyszłych pokoleń. Doprowadzi do radykalnych zmian naturalnego ukształtowania terenu zakłócając naturalny odpływ wód opadowych, a tym samym degradując sąsiedztwo przyszłej inwestycji...
Tak było 4 lata temu: Rada Kultury Przestrzeni (powołana przez prezydenta miasta), po zapoznaniu się z rysunkiem, tekstem i prognozami do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Poligonowej i gen. B. Ducha (Górek Czechowskich), wyraża żal i oburzenie z powodu skierowania przez Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin do uzgodnień i wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezgodnego z zasadami kształtowania ładu przestrzennego (Art 1. ustawy o p... rozwiń
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 r. o 20:06
+1

Klakierzy dewelopera ciągle piszecie o żulach i śmieciach . Abstrahując juz od tego czy to prawda  zastanówcie się skąd się biorą żule na Górkach . Wychodzą z nor chomików czy też wylęgają się w gniazdach ptactwa bytującego na Górkach? Odpowiem za was - przychodzą z okolicznych bloków. Więc budowa bloków w celu przeciwdziałania pojawiania się na Górkach żuli to typowe gaszenie ognia benzyną. Dokładnie tak samo jest ze śmieciami. Przecież nie śmiecą  tam ludzie z Czubów, Kaliny czy Centrum a okoliczna ludność między innymi z bloków wybudowanych ostatnio przez TBV. Po wybudowaniu nowych  bloków na Górkach będzie więc 5 razy więcej żuli, 5 razy więcej śmieci a do tego 10 tysięcy  samochodów zatruwających wszystko spalinami i  25 tysięcy nowych mieszkańców zadeptujących kazdy skrawek przyrody. A zatem całą waszą argumentację możecie sobie wsadzić w buty...

Klakierzy dewelopera ciągle piszecie o żulach i śmieciach . Abstrahując juz od tego czy to prawda  zastanówcie się skąd się biorą żule na Górkach . Wychodzą z nor chomików czy też wylęgają się w gniazdach ptactwa bytującego na Górkach? Odpowiem za was - przychodzą z okolicznych bloków. Więc budowa bloków w celu przeciwdziałania pojawiania się na Górkach żuli to typowe gaszenie ognia benzyną. Dokładnie tak samo jest ze śmieciami. Przecież nie śmiecą  tam ludzie z Czubów, Kaliny czy Centrum a okoliczna ludność między innymi z blok... rozwiń

Avatar
idioteque / 26 kwietnia 2016 r. o 11:17
0

Powolujac sie na dane GUS mozemy stwierdzić, że Lublin starcił po 2000 roku prawie 15 tys mieszkancow, wiec zastanawim sie kto bedzie mieszkać w tym blokach. Mlodzi ludziE nadal wyjedzaja  z Lubelszczyzny.. A  moze jest cos, o czym nie wiemy, moze szykuja sie jakis program rzadowy 1000 plus dla rodzin na kretyd hipoteczny?

...czy może sa mieszkania socjalne dla Ukraincow, uchodzców z Syrii a moze to mieszkania dla naszych starszych braci w wierze:)

dobrawdy nie wiem...

Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 r. o 10:08
0
od tygodni zasypuja i rownaja teren poligonu oraz poza poligonem znacznie bardziej niz potrzeba budowy drogi Oni juz dawno sie dogadali teraz tylko sciema Szkoda gorek cudny teren i jedyny w Lublinie Prtestujmy do skutku Moze Ziobro pomoze?Tereny naleza do mieszkancow,a nie do "miasta"Miasto ma obowiazek rzadzic tak jak chca obywatele ,a nie deweloper!!!!!!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 20:33
0
Ryzyko - czy cwaniactwo? Najbardziej opłacalne interesy na świecie: 1. Handel Bronią. 2. Handel narkotykami. 3. Handel tzw. "żywym towarem" 4. kupić teren rolny - zielony i zmienić na budowlany. Konrad Sz.
Avatar
UsJan / 25 kwietnia 2016 r. o 17:32
0

Dobrze, że są jednak mądrzy i świadomi Lublinianie i Czechowianie, którzy nie dadzą się debilnym hasełkom na zasadzie "skoro może 30 ha to 40 ha to niewiele więcej". A ja mówie 0 ha pod budowę bloków na Górkach Czechowskich.

Mieszkam tu od dziecka. Śmieci były tu od zawsze. W podstawówce na Święto Ziemi chodziliśmy na Górki sprzątać je ze śmieci. To, że teraz są tam odpady remontowo-budowlane to zasługa deweloperów i nieświadomych brudasów wprowadzających się do nowo powstałych bloków i domków jednorodzinnych. A śmieci miały zniknąć wraz z wejściem nowych przepisów dot. odpadów. Skoro jest z tym dalej problem to winę za to ponosi gmina i gmina powinna ten "problem rozwiązać". Chomik europejski jest na Górkach dalej obserwowany, choć nie w takiej ilości jak 20 lat temu, to wiadome. Zioła i rośliny chronione również tam są i wypalanie niewiele tutaj pomoże. Jako dziecko chodziliśmy tam na sanki, na narty, w lecie na spacery, pojedzić na rowerze. Nie pozwólmy zdegradować tego terenu TBV ani innemu deweloperowi. Nie pozwólmy aby skończyło się jak w Parku Ludowym albo z drzewami na Bronowicach. STOP ZABUDOWIE GÓREK CZECHOWSKICH!!

Dobrze, że są jednak mądrzy i świadomi Lublinianie i Czechowianie, którzy nie dadzą się debilnym hasełkom na zasadzie "skoro może 30 ha to 40 ha to niewiele więcej". A ja mówie 0 ha pod budowę bloków na Górkach Czechowskich.

Mieszkam tu od dziecka. Śmieci były tu od zawsze. W podstawówce na Święto Ziemi chodziliśmy na Górki sprzątać je ze śmieci. To, że teraz są tam odpady remontowo-budowlane to zasługa deweloperów i nieświadomych brudasów wprowadzających się do nowo powstałych bloków i domków jednorodzinnych. A śmieci miały znikn... rozwiń

Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 13:36
0
Jak czytam ten wywiad to nie wierzę w ani jedno słowo. Wjadą spychacze i rozpieprzą to wszystko na amen jeżeli ktoś tego wcześniej nie zahamuje
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 11:34
0
PS. Pomyłka się wkradła, miało być: "a za, nawet kilkanaście osób się nie udało zebrać"? Pozdrawiam Marek
Avatar
idioteque / 26 kwietnia 2016 r. o 11:17
0

Powolujac sie na dane GUS mozemy stwierdzić, że Lublin starcił po 2000 roku prawie 15 tys mieszkancow, wiec zastanawim sie kto bedzie mieszkać w tym blokach. Mlodzi ludziE nadal wyjedzaja  z Lubelszczyzny.. A  moze jest cos, o czym nie wiemy, moze szykuja sie jakis program rzadowy 1000 plus dla rodzin na kretyd hipoteczny?

...czy może sa mieszkania socjalne dla Ukraincow, uchodzców z Syrii a moze to mieszkania dla naszych starszych braci w wierze:)

dobrawdy nie wiem...

Avatar
Gość / 26 kwietnia 2016 r. o 10:08
0
od tygodni zasypuja i rownaja teren poligonu oraz poza poligonem znacznie bardziej niz potrzeba budowy drogi Oni juz dawno sie dogadali teraz tylko sciema Szkoda gorek cudny teren i jedyny w Lublinie Prtestujmy do skutku Moze Ziobro pomoze?Tereny naleza do mieszkancow,a nie do "miasta"Miasto ma obowiazek rzadzic tak jak chca obywatele ,a nie deweloper!!!!!!
Avatar
StaryMieszkaniec / 26 kwietnia 2016 r. o 08:10
+1

Uwaga. Nie dajcie się urabiać w sprawie górek czechowskich trolom opłacanym być może przeez TBV na forach i w internecie, a także przez pożytecznych idiotów. Sprawa górek czechowskich ma szemraną historię, teren jak wiecie od pokoleń był traktowany jako zielone płuca dla północnego Lublina, już od lat 60.

Nie szanujecie decyzji pokoleń tymczasem nowoczesni biznesmeni w duchu kapitalizmu chcą wam dać za tereny zielone grosze. Bo jak inaczej nazwać to złodziejstwo jakie dokonało się na naszych oczach przy kupnie tych terenów, przyklepane zgodą przekupionych urzędników. 

Mam nadzieję, że uda się to odkręcić prawnie, i miasto nie pozwoli ot tak dopuścić do dewastacji terenów zielonych przez beton, bloki mrówkowce, które po 10 latach od oddania do użytku staną się wylęgarnią patologii, tak się dzieje zawsze przy wielkich betonowych osiedlach.

Moja propozycja na ułagodzenie i tak już mętnej sytuacji jest taka, aby bloki mogły być maksymalnie 4-kondygnacyjne, a ich procentowa zabudowa to 10% górek czechowskich.

Pozdrawiam,

Stary Mieszkaniec Lublina

Uwaga. Nie dajcie się urabiać w sprawie górek czechowskich trolom opłacanym być może przeez TBV na forach i w internecie, a także przez pożytecznych idiotów. Sprawa górek czechowskich ma szemraną historię, teren jak wiecie od pokoleń był traktowany jako zielone płuca dla północnego Lublina, już od lat 60.

Nie szanujecie decyzji pokoleń tymczasem nowoczesni biznesmeni w duchu kapitalizmu chcą wam dać za tereny zielone grosze. Bo jak inaczej nazwać to złodziejstwo jakie dokonało się na naszych oczach przy kupnie tych terenów, przykl... rozwiń

Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 20:33
0
Ryzyko - czy cwaniactwo? Najbardziej opłacalne interesy na świecie: 1. Handel Bronią. 2. Handel narkotykami. 3. Handel tzw. "żywym towarem" 4. kupić teren rolny - zielony i zmienić na budowlany. Konrad Sz.
Avatar
UsJan / 25 kwietnia 2016 r. o 17:32
0

Dobrze, że są jednak mądrzy i świadomi Lublinianie i Czechowianie, którzy nie dadzą się debilnym hasełkom na zasadzie "skoro może 30 ha to 40 ha to niewiele więcej". A ja mówie 0 ha pod budowę bloków na Górkach Czechowskich.

Mieszkam tu od dziecka. Śmieci były tu od zawsze. W podstawówce na Święto Ziemi chodziliśmy na Górki sprzątać je ze śmieci. To, że teraz są tam odpady remontowo-budowlane to zasługa deweloperów i nieświadomych brudasów wprowadzających się do nowo powstałych bloków i domków jednorodzinnych. A śmieci miały zniknąć wraz z wejściem nowych przepisów dot. odpadów. Skoro jest z tym dalej problem to winę za to ponosi gmina i gmina powinna ten "problem rozwiązać". Chomik europejski jest na Górkach dalej obserwowany, choć nie w takiej ilości jak 20 lat temu, to wiadome. Zioła i rośliny chronione również tam są i wypalanie niewiele tutaj pomoże. Jako dziecko chodziliśmy tam na sanki, na narty, w lecie na spacery, pojedzić na rowerze. Nie pozwólmy zdegradować tego terenu TBV ani innemu deweloperowi. Nie pozwólmy aby skończyło się jak w Parku Ludowym albo z drzewami na Bronowicach. STOP ZABUDOWIE GÓREK CZECHOWSKICH!!

Dobrze, że są jednak mądrzy i świadomi Lublinianie i Czechowianie, którzy nie dadzą się debilnym hasełkom na zasadzie "skoro może 30 ha to 40 ha to niewiele więcej". A ja mówie 0 ha pod budowę bloków na Górkach Czechowskich.

Mieszkam tu od dziecka. Śmieci były tu od zawsze. W podstawówce na Święto Ziemi chodziliśmy na Górki sprzątać je ze śmieci. To, że teraz są tam odpady remontowo-budowlane to zasługa deweloperów i nieświadomych brudasów wprowadzających się do nowo powstałych bloków i domków jednorodzinnych. A śmieci miały znikn... rozwiń

Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 13:36
0
Jak czytam ten wywiad to nie wierzę w ani jedno słowo. Wjadą spychacze i rozpieprzą to wszystko na amen jeżeli ktoś tego wcześniej nie zahamuje
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 11:34
0
PS. Pomyłka się wkradła, miało być: "a za, nawet kilkanaście osób się nie udało zebrać"? Pozdrawiam Marek
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 11:28
0
Skomentuję tutaj pierwszy raz, nie jestem żadną z osób wypowiadających się wcześniej. Ja nie rozmawiałem z nikim kto byłby za zabudową i rzeczywiście mu zależało na tym bardziej niż na zieleni. A mieszkam w okolicy i rozmawia się z sąsiadami. Może są takie osoby, ale jest ich zdecydowana mniejszość. Zresztą to widać po tym, że nawet nie dały rady się zmobilizować do założenia własnej petycji i zebrania choćby i kilkunastu głosów. Przeciwko podpisało się ponad 2tys osób i liczba rośnie, a za nawet kilkanaście? Plus zdaje się, że wszystkie możliwe autorytety z dziedziny zagospodarowania przestrzeni są przeciw. A ko jest za? Na pewno pan Dzioba, jego obydwaj wspólnicy oraz ich rozmaici krewni i znajomi królika. Mnie to w ogóle nie przekonuje, bo obrońcy górek działają w interesie społecznym, a druga strona ma w tej sprawie po prostu interes własny. Składający się z szeleszczących banknotów. Także role są jasno rozpisane, a radni niech przestaną się wygłupiać i zaczną wreszcie bronić interesu publicznego zamiast wchodzić do dupy prezydentowi i deweloperowi...
Skomentuję tutaj pierwszy raz, nie jestem żadną z osób wypowiadających się wcześniej. Ja nie rozmawiałem z nikim kto byłby za zabudową i rzeczywiście mu zależało na tym bardziej niż na zieleni. A mieszkam w okolicy i rozmawia się z sąsiadami. Może są takie osoby, ale jest ich zdecydowana mniejszość. Zresztą to widać po tym, że nawet nie dały rady się zmobilizować do założenia własnej petycji i zebrania choćby i kilkunastu głosów. Przeciwko podpisało się ponad 2tys osób i liczba rośnie, a za nawet kilkanaście? Plus zdaje się, że wszystkie moż... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 10:21
-1
Ponad 2000 podpisów pod petycja i ciagle przybywa. Podpisów weryfikowalnych i świadomych- to BARDZO DUŻO. Przeciw jest wąska świta dewelopera pokrzykujący na forum bez konkretnych argumentów oraz może mała grupka Lubelakow którzy nie rozumieją, byc może jeszcze dlaczego zielone ekosystemy otwarte są w organizmie miejskim tak istotne.. Jesli opcja zabetonowania, nawet w formie 60/40 przejdzie mieszkańców czeka 20 lat rozkopanych wzgórz lessowych i degradacja całego systemu dolin (jak ktos juz zauważył na forum przyroda to nie klocki), ciagle zapylenie po zerwaniu szaty roslinnej i przy wiejących z zachodu wiatrach, potem po dokończeniu inwestycji zablokowanie naturalnych korytarzy powietrznych blokowiskami i w efekcie znaczne pogorszenie, pewnie nieodwracalne, stanu jakości powietrza w centrum i całym Lublinie. Juz przy obecnym stanie zanieczyszczenia powietrza ( a mowila o tym Pani dryrektor ochrony środowiska podczas ostatniej sesji rady miejskiej) pojawiają sie w centrum w okresie letnim zjawiska nieporzadane tj nagle, gwałtowne burze, nawałnice. Działać wbrew prawom przyrody jest skrajna nieodpowiedzialnością. Zwłaszcza w interesie małej grupki inwestorów, którzy z pewnością zaraz po uzyskaniu przekształcenia planu bedą z zyskiem wyprzedawać cześć swoich parceli by było ich stać na zabudowanie najbardziej intratnych fragmentów tego pięknego wciąż terenu..
Ponad 2000 podpisów pod petycja i ciagle przybywa. Podpisów weryfikowalnych i świadomych- to BARDZO DUŻO. Przeciw jest wąska świta dewelopera pokrzykujący na forum bez konkretnych argumentów oraz może mała grupka Lubelakow którzy nie rozumieją, byc może jeszcze dlaczego zielone ekosystemy otwarte są w organizmie miejskim tak istotne.. Jesli opcja zabetonowania, nawet w formie 60/40 przejdzie mieszkańców czeka 20 lat rozkopanych wzgórz lessowych i degradacja całego systemu dolin (jak ktos juz zauważył na forum przyroda to nie klocki), ciagle ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2016 r. o 10:04
-1
Park bedzie miał jakikolwiek sens i urok oraz zachowa walory Krajobrazowe i przyrodnicze Gorek tylko jesli bedzie obejmował zarówno wąwozy, suche doliny i wierzchowiny. Tymczasem inwestor zapowiada wprost, ze wszystkie wierzchowiny zostaną zabudowane..nawet te na których miał byc od lat rezerwat przyrody. I to jest skandaliczne. Budować wielkie osiedla w Lublinie warto ale na terenach do tego przeznaczonych. A jest ich masa. Górki to płuca Lublina, pazernością i głupota jest myślenie o zabetonowania ich, nie bedzie od tak pochopnych decyzji odwrotu..
Zobacz wszystkie komentarze 341

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 września 2020 r.

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy
zdjęcia
galeria

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy

W czwartek uhonorowaliśmy zwycięzców Złotej Setki 2019. To powstający już od 24 lat prestiżowy ranking biznesowy Dziennika Wschodniego. Tegoroczny zwycięzca obronił pozycję sprzed roku.

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra
magazyn

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra

W kryzysie parlamentarnym i konflikcie na linii Jarosław Kaczyński – Zbigniew Ziobro nie chodzi wcale o głosowanie nad ustawą futrzarską. Tu idzie o to, kto po prezesie PiS będzie wodzem na prawicy.

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Elżbieta Puacz, była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w przesłanym w czwarte do mediów oświadczeniu odniosła się do decyzji ministra zdrowia o jej odwołaniu. Twierdzi, że nie zna powodów, przez które straciła stanowisko.

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

W piątek po południu otwarty dla ruchu powinien zostać wyjazd z ul. Skłodowskiej do Lipowej. Ulica była ślepa z powodu budowy odcinka kanalizacji burzowej.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?
zdjęcia
galeria

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?

Lublin dostanie ponad 173 mln zł unijnej dotacji do budowy Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj marszałek województwa i prezydent miasta. Wykonawca nowego dworca powinien być wybrany w październiku i jeszcze w tym roku może wkroczyć na teren budowy.

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]
Transmijsa on-line
film

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]

Dziennik Wschodni nagrodził najlepsze lubelskie firmy. Już po raz XXIV przygotowaliśmy ranking Złota Setka.

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

W piątek o godz. 17.15 MKS Perła Lublin zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Informacje o koronawirusie w liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie podała dyrekcja placówki. Sprawa dotyczy jednej klasy.

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny katolickiej uczelni odmawia podjęcia postępowania dyscyplinarnego wobec posła PiS, Przemysława Czarnka. Uniwersytet zastrzega, że formalnie sprawa nadal jest w toku.

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie
film

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Już w piątek kolejny mecz ligowy rozegrają piłkarze Motoru. Tym razem rywalem będzie Garbarnia Kraków. Trzeci raz w tym sezonie podopieczni Mirosława Hajdy wystąpią przed własną publicznością. I mają nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka, bo jeszcze nie wygrali na Arenie Lublin. Początek spotkania o godz. 19.30.

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci
zdjęcia
galeria

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci

11 osób – w tym 8 dzieci – zostało rannych w wypadku na Śląsku. Zderzyły się tam dwa szkolne autobusy.

Nowy trener Stali Kraśnik

Nowy trener Stali Kraśnik

Działacze niebiesko-żółtych zdecydowali się na zmianę szkoleniowca. Stal w czwartek poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bohdanem Bławackim. Nowym szkoleniowcem ekipy z Kraśnika został Marcin Wróbel, który poprzednio pracował z piłkarzami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Około godziny 14 do wielu placówek w województwie lubelskim przyszedł mail, że w budynkach znajdują się chemiczne bomby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.