Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2016 r.
13:09

Obrońcy górek czechowskich: Miasto to nie tylko beton

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 47 A A

Publicznej debaty o górkach czechowskich żądają przeciwnicy zabudowy terenu. – To miasto, nie inwestor jest dla nas stroną do rozmów – tłumaczą. Ratusz stwierdza, że nie zacznie rozmów, nim inwestor nie pokaże swych planów. – Za dwa miesiące – odpowiada spółka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Czechowie, i nie tylko, wciąż trwa zbiórka podpisów pod protestem przeciw zabudowie górek czechowskich. Ich nowy właściciel, spółka lubelskiej grupy TBV, chce zapełnić mieszkaniami 40 proc. obszaru, a reszta miałaby pozostać terenem zielonym. I właśnie takich zmian w planie zagospodarowania terenu oczekuje inwestor, a miejscy planiści już nad zmianami pracują.

Zielone światło częściowej zabudowy górek chce zapalić prezydent Lublina i nazywa to rozwiązaniem kompromisowym. Inaczej widzą to ci, którzy nie zgadzają się na bloki na dawnym poligonie.

– Kompromis to ustępstwa, a tu jest „dajemy Wam wszystko, a Wy nam podziękujcie” – ocenia Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Górki czechowskie to nie tylko kwestia mieszkańców Czechowa, nie tylko Lublina, bo wartość przyrodnicza tych terenów jest ponadlokalna.
Górki czechowskie były mieszkaniem chronionych chomików i siedliskiem cennych roślin. Ile z tego zostało? – Trzeba tu zrobić inwentaryzację – stwierdza Andrzej Filus ze Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich. – Musimy wiedzieć na czym stoimy, na ile ten teren został zdegradowany.

– Nawet, jeśli nie ma tu tego chomika, jeśli nie ma roślinności leczniczej, o której mówią profesorowie, to miasto nie składa się tylko z betonu – podkreśla Gorczyca. I dodaje, że to jeden z trzech tak dużych obszarów zieleni w Lublinie i jedyny w północnej części miasta.

– Jesteśmy za tym, by górki pozostały terenem zielonym – mówi Krzysztof Szewczyk, rzecznik stowarzyszenia, które żąda od władz miasta przystąpienia do publicznej dyskusji nad przyszłością górek czechowskich. – Naszym partnerem do rozmów w sprawie przyszłości tego terenu jest miasto, a nie prywatny właściciel terenu.

Inaczej taką debatę widzi Ratusz, który nie zmienia swojego stanowiska. – Powinna się odbyć z udziałem właściciela terenu. Dlatego czekamy aż inwestor przedstawi swoje zamierzenia – powtarza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Kiedy to nastąpi? – Będę przygotowany do przedstawienia wstępnej koncepcji w ciągu dwóch miesięcy – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Przeciwnicy zabudowy górek nie składają broni i zapowiadają dalszą walkę. Wczoraj wsparł ich szef działającej przy prezydencie miasta Rady Kultury Przestrzeni. – Popieramy tę inicjatywę – oświadczył Jan Kamiński.

Czytaj też:

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 18:29
0
A od kogo kupili przecież tam był poligon. Prywaciarz kiedyś bunkry stawiał i czołgi. Miasto sprzedało to ludzie teraz mają :) Mogli by zrobić duży park :). W sam raz jak zabudują wszystko dookoła. Może tak jak w Nowym Jorku :)
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:07
0

JA NIESTETY ZNAM TAMTEJSZĄ OKOLICĘ Z INNEJ STRONY. OTO JAK AKTUALNIE WYGLĄDAJĄ GÓRKI CZECHOWSKIE:

bleeee

rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:06
0
jak odkupią działkę od TBV to sobie mogą z nią robić co chcą a póki to nie ich to spadać na drzewo i nie zwracać gitary
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:05
0

Śmieszy mnie to całe stowarzyszenie. Raz mówią, że inwestor powinien sypnąć kasą, innym razem, że nie wolno zabudowywać górek. Raz, że postępuje degradacja górek a następnie, że górki mają się świetnie. W co drugim zdaniu sami sobie zaprzeczają. Stoją w rozkroku i sami do końca nie potrafią się jasno określić. A zwieńczeniem tego wszystkie była wczorajsza konferencja poświęcona górkom na której PiS-owski aparatczyk Filipowicz robił sobie kampanię wyborczą opowiadając o zadłużeniu miasta. No po prostu komedia i dramat w jednej odsłonie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:04
0

Mam nadzieję że w końcu zagospodarują teren górek choćby kosztem zabudowania części tego śmietniska a na tym co ma pozostać zielenią powinno się zrobić porządny park dla mieszkańców Czechowa. Generalnie tak dla częściowej zabudowy o ile zostawi się odpowiednio dużo miejsca na zieleń i rekreację.

Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 19:30
0
Jedynym uczciwym rozwiązaniem byłaby oferta odkupienia całości tego gruntu przez miasto, po cenie zakupu powiększonej o jakiś zysk dewelopera. Abo nawet po cenie rynkowej, zieleń jest nic nie warta na rynku tak naprawdę. Pewnie dlatego deweloper nie chce się przyznać ile zapłacił, bo wydałoby się, że grosze. Miasto, które naprawdę troszczyłoby się o mieszkańców powinno powiedzieć: "proponujemy odkup terenu za dwukrotność ceny zakupu, jeżeli się pan nie zgodzi to trudno - nie będzie żadnej zmiany planu, nie wyrazimy zgody". W takiej sytuacji facet musiałby się zastanowić czy bardziej mu się opłaca odzyskać od razu kapitał z ładnym zyskiem, czy dalej liczyć na drapane w nieokreślonej przyszłości. Kokosów by może nie zarobił, ale przyroda zostałaby ocalona a zarobił i tak ładną sumkę. A przy okazji zrobił niezłą reklamę swojej firmy i jej innych inwestycji. Tylko to wymagałoby naprawdę uczciwych, dbających o interes miasta urzędników a z tym zdaje się mamy deficyt.
Jedynym uczciwym rozwiązaniem byłaby oferta odkupienia całości tego gruntu przez miasto, po cenie zakupu powiększonej o jakiś zysk dewelopera. Abo nawet po cenie rynkowej, zieleń jest nic nie warta na rynku tak naprawdę. Pewnie dlatego deweloper nie chce się przyznać ile zapłacił, bo wydałoby się, że grosze. Miasto, które naprawdę troszczyłoby się o mieszkańców powinno powiedzieć: "proponujemy odkup terenu za dwukrotność ceny zakupu, jeżeli się pan nie zgodzi to trudno - nie będzie żadnej zmiany planu, nie wyrazimy zgody". W takiej... rozwiń
Avatar
GUEST / 23 kwietnia 2016 o 17:24
0

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo centrum handlowe w tym miejscu ma sens i to coraz większy wobec dalszego rozwoju budownictwa na Botaniku , a mieszkaniówka przestanie się sprzedawać. No i TBV wystąpi w o kilkadziesiąt milionów odszkodowania a Gmina zapłaci bo nie będzie miała wyjścia. W biznesie nie ma sentymentów. TBV nie odpuści Gminie z wdzięczności, że kiedyś chciała im zrobić dobrze, bo tu chodzi o ogromne pieniądze. . Zastanówcie się na tym dobrze radni miejscy zanim podniesienie rękę głosując za uchwaleniem planu. Roszczenie łatwo wyliczyć : Grunt pod mieszkaniówkę 400 zł, grunt pod usługi 600 zł/m2 , różnica razy 30 ha daje okrągłe 60 milionów złotych. Tyle Gmina ryzykuje jeśli zmieni usługi na mieszkaniówkę !!!!!!! Radni myślcie !!!!!!

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo cen... rozwiń

Avatar
GUEST / 23 kwietnia 2016 o 17:23
0

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo centrum handlowe w tym miejscu ma sens i to coraz większy wobec dalszego rozwoju budownictwa na Botaniku , a mieszkaniówka przestanie się sprzedawać. No i TBV wystąpi w o kilkadziesiąt milionów odszkodowania a Gmina zapłaci bo nie będzie miała wyjścia. W biznesie nie ma sentymentów. TBV nie odpuści Gminie z wdzięczności, że kiedyś chciała im zrobić dobrze, bo tu chodzi o ogromne pieniądze. . Zastanówcie się na tym dobrze radni miejscy zanim podniesienie rękę głosując za uchwaleniem planu. Roszczenie łatwo wyliczyć : Grunt pod mieszkaniówkę 400 zł, grunt pod usługi 600 zł/m2 , różnica razy 30 ha daje okrągłe 60 milionów złotych. Tyle Gmina ryzykuje jeśli zmieni usługi na mieszkaniówkę !!!!!!! Radni myślcie !!!!!!

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo cen... rozwiń

Avatar
Cranford R PLZ / 23 kwietnia 2016 o 17:16
0

Działka owszem jest własnością TBV  ale przeznaczona była i jest w 70 %  pod park . Na pozostałym terenie ( watpliwe czy jest to akurat 30 ha, bo część terenu była przeznaczona pod zieleń towarzysząca usługom ) Gmina zgodziła się na wbudowanie usług czyli obiektów niskich, a nie 9 piętrowych budynków mieszkalnych ( i to nie za darmo jak teraz chce TBV a za 60 mln zł na przebudowę Ducha ). To zasadnicza różnica jeśli chodzi o funkcjonowanie korytarza powietrznego. Zabudowa Górek zniszczy ten korytarz napowietrzający miasto i będziemy się dusili w smogu. Ale co to obchodzi TBV ? Może nie wolno wymagać by ich to obchodziło, bo w końcu działają dla zysku. Tyle tylko, że powinno to  obchodzić radnych miejskich, którzy mają działać w interesie mieszkańców.RAdni powinni tez zadbać o pusta kase miejską. Nie ma żadnego powodu by robili ogromny prezent deweloperowi. Wszyscy, którzy budują w Lublinie pokrywają koszty budowy dróg gminnych. TBV nie będzie musiało nic pokrywać, bo skrzyżowanie Ducha miasto dziwnie pospiesznie już samo sfinansowało ...

Działka owszem jest własnością TBV  ale przeznaczona była i jest w 70 %  pod park . Na pozostałym terenie ( watpliwe czy jest to akurat 30 ha, bo część terenu była przeznaczona pod zieleń towarzysząca usługom ) Gmina zgodziła się na wbudowanie usług czyli obiektów niskich, a nie 9 piętrowych budynków mieszkalnych ( i to nie za darmo jak teraz chce TBV a za 60 mln zł na przebudowę Ducha ). To zasadnicza różnica jeśli chodzi o funkcjonowanie korytarza powietrznego. Zabudowa Górek zniszczy ten korytarz napowietrzający miasto i będz... rozwiń

Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 17:07
0

Przecież nawet ostatnio był raport PwC w którym stwierdzono, że w Lublinie buduje się zbyt mało i zbyt wolno. I nie zapominajmy, że nowe bloki to konkretne wpływy choćby z podatku od nieruchomości. Tak więc korzyści dla miasta będą i to niemałe. Osiedla będą dobrze skomunikowane z resztą miasta i dzielnicy więc nie trzeba będzie wydawać dodatkowych pieniędzy na infrastrukturę. Generalnie popieram pomysł częściowej zabudowy.

Bzdura. Raport PWC nie odnosił się do zabudowy mieszkaniowej, a już na pewno nie zawierał stwierdzenia w rodzaju: problem Lublina, to że nie buduje się tu zabudowy mieszkaniowej na terenach zielonych. To raczej odwrotnie - bilans zieleni jest istotny dla wskaźnika poziomu życia. Jeżeli twierdzisz inaczej to pokaż konkretny fragment lub cytat z raportu. Jestem zdecydowanie przeciwko zabudowie, nawet częściowej, bo w Lublinie w warunkach nadchodzącego niżu demograficznego, rezygnacja z terenów zielonych na rzecz budowy kolejnych mieszkań, nie jest uzasadniona. To nie jest interes miasta, tylko i wyłącznie interes konkretnego przedsiębiorcy. A rola miasta to patrzenie całościowe, a nie dostarczanie przedsiębiorcom możliwości zarobkowych, nawet wówczas kiedy stoi to w sprzeczności z ochroną przyrody. Nie da się zabudować "cześci" w taki sposób by nie zniszczyć tych częsci pozostających poza zabudową. To jest żywy organizm, nie klocki do przestawiania.

Bzdura. Raport PWC nie odnosił się do zabudowy mieszkaniowej, a już na pewno nie zawierał stwierdzenia w rodzaju: problem Lublina, to że nie buduje się tu zabudowy mieszkaniowej na terenach zielonych. To raczej odwrotnie - bilans zieleni jest istotny dla wskaźnika poziomu życia. Jeżeli twierdzisz inaczej to pokaż konkretny fragment lub cytat z raportu. Jestem zdecydowanie przeciwko zabudowie, nawet częściowej, bo w Lublinie w warunkach nadchodzącego niżu demograficznego, rezygnacja z terenów zielonych na rzecz budowy kolejny... rozwiń

Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 18:29
0
A od kogo kupili przecież tam był poligon. Prywaciarz kiedyś bunkry stawiał i czołgi. Miasto sprzedało to ludzie teraz mają :) Mogli by zrobić duży park :). W sam raz jak zabudują wszystko dookoła. Może tak jak w Nowym Jorku :)
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:07
0

JA NIESTETY ZNAM TAMTEJSZĄ OKOLICĘ Z INNEJ STRONY. OTO JAK AKTUALNIE WYGLĄDAJĄ GÓRKI CZECHOWSKIE:

bleeee

rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:06
0
jak odkupią działkę od TBV to sobie mogą z nią robić co chcą a póki to nie ich to spadać na drzewo i nie zwracać gitary
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:05
0

Śmieszy mnie to całe stowarzyszenie. Raz mówią, że inwestor powinien sypnąć kasą, innym razem, że nie wolno zabudowywać górek. Raz, że postępuje degradacja górek a następnie, że górki mają się świetnie. W co drugim zdaniu sami sobie zaprzeczają. Stoją w rozkroku i sami do końca nie potrafią się jasno określić. A zwieńczeniem tego wszystkie była wczorajsza konferencja poświęcona górkom na której PiS-owski aparatczyk Filipowicz robił sobie kampanię wyborczą opowiadając o zadłużeniu miasta. No po prostu komedia i dramat w jednej odsłonie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2016 o 14:04
0

Mam nadzieję że w końcu zagospodarują teren górek choćby kosztem zabudowania części tego śmietniska a na tym co ma pozostać zielenią powinno się zrobić porządny park dla mieszkańców Czechowa. Generalnie tak dla częściowej zabudowy o ile zostawi się odpowiednio dużo miejsca na zieleń i rekreację.

Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 19:30
0
Jedynym uczciwym rozwiązaniem byłaby oferta odkupienia całości tego gruntu przez miasto, po cenie zakupu powiększonej o jakiś zysk dewelopera. Abo nawet po cenie rynkowej, zieleń jest nic nie warta na rynku tak naprawdę. Pewnie dlatego deweloper nie chce się przyznać ile zapłacił, bo wydałoby się, że grosze. Miasto, które naprawdę troszczyłoby się o mieszkańców powinno powiedzieć: "proponujemy odkup terenu za dwukrotność ceny zakupu, jeżeli się pan nie zgodzi to trudno - nie będzie żadnej zmiany planu, nie wyrazimy zgody". W takiej sytuacji facet musiałby się zastanowić czy bardziej mu się opłaca odzyskać od razu kapitał z ładnym zyskiem, czy dalej liczyć na drapane w nieokreślonej przyszłości. Kokosów by może nie zarobił, ale przyroda zostałaby ocalona a zarobił i tak ładną sumkę. A przy okazji zrobił niezłą reklamę swojej firmy i jej innych inwestycji. Tylko to wymagałoby naprawdę uczciwych, dbających o interes miasta urzędników a z tym zdaje się mamy deficyt.
Jedynym uczciwym rozwiązaniem byłaby oferta odkupienia całości tego gruntu przez miasto, po cenie zakupu powiększonej o jakiś zysk dewelopera. Abo nawet po cenie rynkowej, zieleń jest nic nie warta na rynku tak naprawdę. Pewnie dlatego deweloper nie chce się przyznać ile zapłacił, bo wydałoby się, że grosze. Miasto, które naprawdę troszczyłoby się o mieszkańców powinno powiedzieć: "proponujemy odkup terenu za dwukrotność ceny zakupu, jeżeli się pan nie zgodzi to trudno - nie będzie żadnej zmiany planu, nie wyrazimy zgody". W takiej... rozwiń
Avatar
GUEST / 23 kwietnia 2016 o 17:24
0

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo centrum handlowe w tym miejscu ma sens i to coraz większy wobec dalszego rozwoju budownictwa na Botaniku , a mieszkaniówka przestanie się sprzedawać. No i TBV wystąpi w o kilkadziesiąt milionów odszkodowania a Gmina zapłaci bo nie będzie miała wyjścia. W biznesie nie ma sentymentów. TBV nie odpuści Gminie z wdzięczności, że kiedyś chciała im zrobić dobrze, bo tu chodzi o ogromne pieniądze. . Zastanówcie się na tym dobrze radni miejscy zanim podniesienie rękę głosując za uchwaleniem planu. Roszczenie łatwo wyliczyć : Grunt pod mieszkaniówkę 400 zł, grunt pod usługi 600 zł/m2 , różnica razy 30 ha daje okrągłe 60 milionów złotych. Tyle Gmina ryzykuje jeśli zmieni usługi na mieszkaniówkę !!!!!!! Radni myślcie !!!!!!

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo cen... rozwiń

Avatar
GUEST / 23 kwietnia 2016 o 17:23
0

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo centrum handlowe w tym miejscu ma sens i to coraz większy wobec dalszego rozwoju budownictwa na Botaniku , a mieszkaniówka przestanie się sprzedawać. No i TBV wystąpi w o kilkadziesiąt milionów odszkodowania a Gmina zapłaci bo nie będzie miała wyjścia. W biznesie nie ma sentymentów. TBV nie odpuści Gminie z wdzięczności, że kiedyś chciała im zrobić dobrze, bo tu chodzi o ogromne pieniądze. . Zastanówcie się na tym dobrze radni miejscy zanim podniesienie rękę głosując za uchwaleniem planu. Roszczenie łatwo wyliczyć : Grunt pod mieszkaniówkę 400 zł, grunt pod usługi 600 zł/m2 , różnica razy 30 ha daje okrągłe 60 milionów złotych. Tyle Gmina ryzykuje jeśli zmieni usługi na mieszkaniówkę !!!!!!! Radni myślcie !!!!!!

Gmina zmieniając  plan naraża się na wysokie odszkodowanie. Zgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym jest odpowiedzialna za utratę wartości gruntu wskutek zmiany planu. 30 ha pod usługi jest wiele więcej warte niż 30 ha pod mieszkaniówkę. Na razie TBV  chce budować bloki ale jeśli PIS przerzuci dotacje do mieszkań czynszowych to budownictwo deweloperskie zostanie zatrzymane bo popyt bez dofinansowania ( obecnie 80 % ) wyschnie. I co wtedy ? Ano wtedy TBV przypomni sobie , że Gmina zmieniła im plan na gorszy. Na gorszy, bo cen... rozwiń

Avatar
Cranford R PLZ / 23 kwietnia 2016 o 17:16
0

Działka owszem jest własnością TBV  ale przeznaczona była i jest w 70 %  pod park . Na pozostałym terenie ( watpliwe czy jest to akurat 30 ha, bo część terenu była przeznaczona pod zieleń towarzysząca usługom ) Gmina zgodziła się na wbudowanie usług czyli obiektów niskich, a nie 9 piętrowych budynków mieszkalnych ( i to nie za darmo jak teraz chce TBV a za 60 mln zł na przebudowę Ducha ). To zasadnicza różnica jeśli chodzi o funkcjonowanie korytarza powietrznego. Zabudowa Górek zniszczy ten korytarz napowietrzający miasto i będziemy się dusili w smogu. Ale co to obchodzi TBV ? Może nie wolno wymagać by ich to obchodziło, bo w końcu działają dla zysku. Tyle tylko, że powinno to  obchodzić radnych miejskich, którzy mają działać w interesie mieszkańców.RAdni powinni tez zadbać o pusta kase miejską. Nie ma żadnego powodu by robili ogromny prezent deweloperowi. Wszyscy, którzy budują w Lublinie pokrywają koszty budowy dróg gminnych. TBV nie będzie musiało nic pokrywać, bo skrzyżowanie Ducha miasto dziwnie pospiesznie już samo sfinansowało ...

Działka owszem jest własnością TBV  ale przeznaczona była i jest w 70 %  pod park . Na pozostałym terenie ( watpliwe czy jest to akurat 30 ha, bo część terenu była przeznaczona pod zieleń towarzysząca usługom ) Gmina zgodziła się na wbudowanie usług czyli obiektów niskich, a nie 9 piętrowych budynków mieszkalnych ( i to nie za darmo jak teraz chce TBV a za 60 mln zł na przebudowę Ducha ). To zasadnicza różnica jeśli chodzi o funkcjonowanie korytarza powietrznego. Zabudowa Górek zniszczy ten korytarz napowietrzający miasto i będz... rozwiń

Avatar
Gość / 23 kwietnia 2016 o 17:07
0

Przecież nawet ostatnio był raport PwC w którym stwierdzono, że w Lublinie buduje się zbyt mało i zbyt wolno. I nie zapominajmy, że nowe bloki to konkretne wpływy choćby z podatku od nieruchomości. Tak więc korzyści dla miasta będą i to niemałe. Osiedla będą dobrze skomunikowane z resztą miasta i dzielnicy więc nie trzeba będzie wydawać dodatkowych pieniędzy na infrastrukturę. Generalnie popieram pomysł częściowej zabudowy.

Bzdura. Raport PWC nie odnosił się do zabudowy mieszkaniowej, a już na pewno nie zawierał stwierdzenia w rodzaju: problem Lublina, to że nie buduje się tu zabudowy mieszkaniowej na terenach zielonych. To raczej odwrotnie - bilans zieleni jest istotny dla wskaźnika poziomu życia. Jeżeli twierdzisz inaczej to pokaż konkretny fragment lub cytat z raportu. Jestem zdecydowanie przeciwko zabudowie, nawet częściowej, bo w Lublinie w warunkach nadchodzącego niżu demograficznego, rezygnacja z terenów zielonych na rzecz budowy kolejnych mieszkań, nie jest uzasadniona. To nie jest interes miasta, tylko i wyłącznie interes konkretnego przedsiębiorcy. A rola miasta to patrzenie całościowe, a nie dostarczanie przedsiębiorcom możliwości zarobkowych, nawet wówczas kiedy stoi to w sprzeczności z ochroną przyrody. Nie da się zabudować "cześci" w taki sposób by nie zniszczyć tych częsci pozostających poza zabudową. To jest żywy organizm, nie klocki do przestawiania.

Bzdura. Raport PWC nie odnosił się do zabudowy mieszkaniowej, a już na pewno nie zawierał stwierdzenia w rodzaju: problem Lublina, to że nie buduje się tu zabudowy mieszkaniowej na terenach zielonych. To raczej odwrotnie - bilans zieleni jest istotny dla wskaźnika poziomu życia. Jeżeli twierdzisz inaczej to pokaż konkretny fragment lub cytat z raportu. Jestem zdecydowanie przeciwko zabudowie, nawet częściowej, bo w Lublinie w warunkach nadchodzącego niżu demograficznego, rezygnacja z terenów zielonych na rzecz budowy kolejny... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 3 0

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 17 4

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 27 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce