Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2011 r.
14:58
Edytuj ten wpis

Dlaczego wrony zawracają w Lublinie?

0 2 A A
Dr Grzegorz Grzywaczewski (Jacek Świerczyński)
Dr Grzegorz Grzywaczewski (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z dr. Grzegorzem Grzywaczewskim, ornitologiem z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i członkiem Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udostępnij na Facebook


• Czy Polacy więcej wiedzą o misiu koala niż bocianie?
– Trudne pytanie. Myślę, że jednak o bocianie. Z bocianem mamy kontakt na co dzień. W naszej kulturze jest symbolem szczęścia, dobrobytu i powodzenia. Jak prowadziłem badania ptaków, zapytałem ludzi o bociana, to znali historię budowy gniazda, ile było młodych, opowiadali o tym, jakby to była część ich życia. A bocian był członkiem rodziny, nazywanym pieszczotliwie Wojtkiem, Kubą. Na jednego wołali nawet ksiądz Iwanko.

• Czy to prawda, że bociany kochają się dla przyjemności, a inne ptaki robią to w celach prokreacji?
– Jakbyśmy za miarę przyjęli długość aktu seksualnego u ptaków, to długodystansowcy się zdarzają. Ale ptaki nie mają rozbudowanych narządów kopulacyjnych. Więc trudno tu mówić o przyjemności.

• Jest taki rodzaj wiewiórek, które potrafią przytulać się do się do siebie przez trzy godziny. Bez podtekstu. Ptaki też się przytulają?
– 90 procent ptaków to monogamiści. Tworzą pary raz. I są ze sobą do końca życia. No, chyba że któreś zginie. Z ptakami jest tak jak z naszymi rodzicami. Dzieci odchowane, ale zaloty wciąż występują. Kwiaty, czekoladki, taniec, przytulenie to są ciągle formy zalotów między partnerami, pomimo że tworzą stałą parę. Podobnie ptaki, żeby podtrzymać więź, przytulają się do siebie.

• Skąd się wzięło powiedzenie, że tutaj to tylko wrony zawracają?
– Zacznijmy od tego, że na Lubelszczyźnie występuje wrona siwa. Czarna głowa, skrzydła i ogon, reszta siwa. Wrony są rzadkimi ptakami, w Lublinie występują nad Zalewem Zemborzyckim. Wrony są ptakami terenów otwartych, jak dolecą do miasta, to wracają, bo nie mają tam co robić.
• A dlaczego kawki siedzą na kominach, na wiosnę robią wiele hałasu i zatykają otwory wentylacyjne?
– Kawki były pierwotnie ptakami naskalnymi, rozmnażały się w szczelinach, zamiennie w dziuplach. Kilka wieków temu zaczęliśmy stawiać sztuczne skały, które nazywamy budynkami. Kafki dalej widzą w nich skałę. Szukają szczelin, zagłębień, otworów w kominie, bo nie potrafią rozmnażać się w lesie czy na łące.

• Dlaczego gołębie są wredne i gonią wróble?
– Bronią swojego rewiru. Przeganiają konkurentów do pokarmu, bo lepiej wróble przegonić i mieć stół dla siebie.

• Nasze babcie ukręcały gołąbkom łebki i gotowały rosół. Mikołaj Rej jadał pieczone wróble...
– Dzisiaj wróbli jeść w Polsce nie wolno, bo są pod ochroną. Ale gdybyśmy pojechali do Włoch, na Sycylię, to w tamtejszych restauracjach moglibyśmy zjeść dania z drobnych ptaszków, w tym dania z wróbli.

• Czy gawrony są sprytne?
– Jak zaczną się orzechy włoskie, gawrony zrzucają na asfalt orzechy po to, żeby się rozbiły i dało się wyjeść środek. Znam jeszcze ciekawszy przypadek. Gawrony podpatrzyły, że pod blok, gdzie stoją kontenery, przyjeżdża śmieciarka. Obok rósł orzech. Gawrony podpatrzyły, że koła śmieciarki rozgniotły leżące orzechy. Zaczęły je układać na trasie śmieciarki, potem wyjadały orzechy. To jest niesamowite.

• Który z polskich ptaków jest najinteligentniejszy?
– Kruk.

• Kruk krukowi oka nie wykole?
– Tak. Atak na drugiego osobnika ma pokazać, kto jest silniejszy. Nie ma za zadanie zabić konkurenta czy uczynić mu krzywdę.

• Dlaczego sroka kradnie błyszczące przedmioty?
– Ona nie kradnie. Wybiera sobie wyróżniające się przedmioty. Zrobiono odwrotny eksperyment. Wśród błyszczących świecidełek położono grudkę tortu. Była zainteresowana torfem, nie świecidełkami.

• W czasie zalotów trznadle pokazują sobie źdźbła trawy i patyczki. Po co?
– Żeby pokazać, że chcą zbudować gniazdo i potrafią to zrobić. Mówią: Słuchaj, ja chętnie zbuduję z tobą gniazdo. Zdarza się, że samiec karmi samicę. A samica bada samca, czy on będzie dobrym ojcem. Tak dzieje się u błotniaków łąkowych.

• Śpiew też jest formą autoprezentacji?
– Śpiew zawiera kilka informacji dla samic. Po pierwsze: jestem tutaj, posłuchaj mojego śpiewu. Samica po śpiewie potrafi zweryfikować jakość samca. U ludzi to jest samochód, konto w banku i tak dalej. U ptaków jest to prostsze.
• Najbardziej wdzięczny ptak?
– Trudny wybór. Może sóweczka, która jest naszą najmniejszą sową?

• Dlaczego ludzi boją się puszczyków? Twierdzą, że ich pohukiwanie zwiastuje śmierć.
– Puszczyk to najliczniej występująca sowa. Sowy nie budują gniazd. Mają kilka możliwości. Albo wykorzystują gniazda innych ptaków, albo zakładają lęg w dziupli, albo w skale. Bardzo dobrym, spokojnym miejscem jest cmentarz, strych kaplicy lub wieża kościelna. Tam je ciągnie i tam się rozmnażają. Nie szukają kontaktów z zaświatami. Ale w ludowej interpretacji pójdźka krzyczy: Pójdź, pójdź w dołek pod kościołek. Ale krzyk sowy oznacza także, że dziewczyna zajdzie w ciążę. Narodziny i śmierć. Życie.

• Dlaczego każda pliszka swój ogonek chwali?
– Ludowa nazwa pliszki to trzęsidupka. Jak siada, to wymachuje ogonem. Wygląda to zabawnie.

• Które ptaki da się oswoić?
– Wszystkie można. Na pewnym etapie życia ptaki wdrukowują sobie potencjalnego rodzica. U niektórych to trwa kilka sekund, u niektórych kilka godzin. Jak sobie wdrukuje człowieka, to zawsze będzie za nim podążał.

• Dlaczego kaczki pod czas snu mają jedno oko otwarte?
– Czuwają. Jedna połowa mózgu pracuje, druga odpoczywa. Jest jeszcze jedna ciekawostka.

• Najbardziej radosny ptak?
– Skowronek. Śpiewają na okrągło, zaczynają jeszcze przed wschodem słońca, a kończą po jego zachodzie. Skowronki kiedyś były hodowane w domach i zjadane.

• Który ptak najpiękniej śpiewa?
– Skromny, niepozorny słowik. Śpiewa w dzień i w nocy. Młody słowik uczy się od starego śpiewu. Ponieważ jest ostrożny, rzadko można go zobaczyć. Słychać tylko cudowny śpiew.

Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium