Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 maja 2015 r.
16:05

Druga tura wyborów prezydenckich. Sprawa wciąż jest otwarta

Andrzej Duda i Bronisław Komorowski
Andrzej Duda i Bronisław Komorowski

Rozmowa z prof. Andrzejem Podrazą, politologiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda wyprzedził Bronisława Komorowskiego o zaledwie 1 proc. głosów. Czy ta różnica daje przewagę przed decydującym starciem?

- Jest to w dalszym ciągu absolutnie otwarta sprawa i trudno jest powiedzieć, kto ostatecznie wygra. Decydujące mogą okazać się detale, jak na przykład niefortunna odpowiedź Bronisława Komorowskiego na pytanie młodego chłopaka, który zapytał go, jak jego siostra ma kupić mieszkanie zarabiając 2 tys. zł miesięcznie. Takie rzeczy mogą zapaść w pamięci opinii publicznej i negatywnie wpłynąć na decyzję o wyborze któregoś z kandydatów. Istotne będzie też to, jak wypadną dwie debaty i który z pretendentów będzie bardziej wyrazisty i przekonujący. I kto nie popełni błędu. Ważna kwestia to możliwość przejęcia elektoratu trzeciego w pierwszej turze Pawła Kukiza. Pozyskanie nawet drobnej części jego wyborców może zdecydować o wyborze. W tej chwili ciężko jest dywagować o tym, kto wygra, nie ma co też wierzyć sondażom, które nie do końca potwierdziły się w pierwszej turze.

Z pomysłem poprowadzenia jednej z debat z udziałem obu kandydatów wyszedł Paweł Kukiz. Czy to byłby dobry pomysł?

- Sam pomysł jest dość kontrowersyjny, do tej pory nic takiego nie miało miejsca. To mogłoby być ryzykowne zwłaszcza z perspektywy obecnego prezydenta. Jego pojawienie się na takiej debacie mogłoby oznaczać, że nie do końca poważnie traktuje swój urząd. Z drugiej strony któryś z kandydatów mógłby na tym dużo zyskać. Nie wiadomo jednak, jak miałoby przebiegać takie starcie i czy kandydaci poradziliby sobie z pytaniami. Na pewno dla Bronisława Komorowskiego byłoby to trudne do zaakceptowania, ale jeśli w takiej debacie wziąłby udział sam Andrzej Duda i sprostał pytaniom, a jego odpowiedzi byłyby satysfakcjonujące dla wyborców Kukiza, to mógłby mieć wygraną w kieszeni.

Czego można się spodziewać po dwóch debatach, które odbędą się w ostatnim tygodniu przed drugą turą?

- Debaty zawsze są niewiadomą. Podstawowa kwestia to przygotowanie merytoryczne, niezwykle ważne jest też przeprowadzenie symulacji pytań i odpowiedzi na nie. Trzeba być nie tylko przygotowanym, ale też nie dać wyprowadzić się z równowagi. Pamiętamy przecież debatę z 1995 roku, gdy ówczesny prezydent Lech Wałęsa nie zapanował nad sobą w starciu z Aleksandrem Kwaśniewskim, co miało wpływ na ostateczny wynik wyborów. Istotny będzie też wygląd i zachowanie kandydatów. Wygrana w debacie, jeśli byłaby bezapelacyjna, mogłaby okazać się kluczem do sukcesu, ale nie ostatecznym. Wyborcy przecież w ostatniej chwili mogą zmienić preferencje.

W debacie przed pierwszą turą wziął udział Andrzej Duda. Jak pana zdaniem wypadł pod względem wyglądu i zachowania?

- Trudno nazwać to debatą, mieliśmy tu raczej do czynienia z wypowiedziami kandydatów, ale zabrakło dyskusji między nimi. Jednak Andrzej Duda wypadł tu dobrze, jakkolwiek pamiętajmy, że mówił do telewidzów. Widać było, że miał przygotowane odpowiedzi i zabrakło elementu zaskoczenia. Co innego będzie, gdy w debacie weźmie udział dwóch kandydatów. Istotne będą spokój, refleks i dążenie do tego, by atrakcyjnie "pogrążyć" rywala i zrobić to z klasą.

Jak ocenia pan nagłe zainteresowanie Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy dla jednomandatowymi okręgami wyborczymi, które były głównym postulatem Pawła Kukiza?

- Jeśli chodzi o akceptację jednomandatowych okręgów wyborczych, to obaj kandydaci powinni być bardziej wstrzemięźliwi, bo to decyzje niezwykle ważne z uwagi na obecnie panujący ustrój w państwie. JOW-y mają swoje zalety, ale też i wady. Czasem dochodzi do tego, że w tym systemie wielu wyborców nie ma swoich reprezentantów w parlamencie, czego przykładem są ostatnie wybory w Wielkiej Brytanii. Także dla Pawła Kukiza mogłyby one oznaczać, że nie wprowadziłby nikogo do Sejmu. Nie można podejmować takich decyzji pod wpływem chwili. Może warto byłoby pójść w stronę ordynacji mieszanej, tak, jak ma to miejsce w Niemczech? Zwłaszcza, że elektorat Kukiza wydawał się być mniej zainteresowany akurat tym postulatem, a po prostu pokazaniem żółtej kartki obecnie rządzącym.

Jak ocenia pan kampanię obu kandydatów po pierwszej turze? I czego możemy się spodziewać w kolejnych dniach?

- Ta kampania jest niezwykle intensywna. Zwłaszcza w wykonaniu Andrzeja Dudy, który zaczął ją już w poniedziałek o 7 rano i bierze udział w dużej liczbie spotkań. Bronisław Komorowski ma ich nieco mniej, co jest tłumaczone jego obowiązkami jako głowy państwa. Uważam, że w ostatnich dniach przed drugą turą możemy też spodziewać się czarnej kampanii. Takie chwyty mogą się jednak pojawić tuż przed ciszą wyborczą, aby kontrkandydat nie miał za dużo czasu aby odpowiedzieć na ewentualne zarzuty. To oczywiście tylko domniemanie, ale coś takiego obserwowaliśmy już przed pierwszą turą.

Wideo: TVN24/x-news

Pozostałe informacje

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium