Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 maja 2015 r.
16:05

Druga tura wyborów prezydenckich. Sprawa wciąż jest otwarta

0 18 A A
Andrzej Duda i Bronisław Komorowski
Andrzej Duda i Bronisław Komorowski

Rozmowa z prof. Andrzejem Podrazą, politologiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda wyprzedził Bronisława Komorowskiego o zaledwie 1 proc. głosów. Czy ta różnica daje przewagę przed decydującym starciem?

- Jest to w dalszym ciągu absolutnie otwarta sprawa i trudno jest powiedzieć, kto ostatecznie wygra. Decydujące mogą okazać się detale, jak na przykład niefortunna odpowiedź Bronisława Komorowskiego na pytanie młodego chłopaka, który zapytał go, jak jego siostra ma kupić mieszkanie zarabiając 2 tys. zł miesięcznie. Takie rzeczy mogą zapaść w pamięci opinii publicznej i negatywnie wpłynąć na decyzję o wyborze któregoś z kandydatów. Istotne będzie też to, jak wypadną dwie debaty i który z pretendentów będzie bardziej wyrazisty i przekonujący. I kto nie popełni błędu. Ważna kwestia to możliwość przejęcia elektoratu trzeciego w pierwszej turze Pawła Kukiza. Pozyskanie nawet drobnej części jego wyborców może zdecydować o wyborze. W tej chwili ciężko jest dywagować o tym, kto wygra, nie ma co też wierzyć sondażom, które nie do końca potwierdziły się w pierwszej turze.

Z pomysłem poprowadzenia jednej z debat z udziałem obu kandydatów wyszedł Paweł Kukiz. Czy to byłby dobry pomysł?

- Sam pomysł jest dość kontrowersyjny, do tej pory nic takiego nie miało miejsca. To mogłoby być ryzykowne zwłaszcza z perspektywy obecnego prezydenta. Jego pojawienie się na takiej debacie mogłoby oznaczać, że nie do końca poważnie traktuje swój urząd. Z drugiej strony któryś z kandydatów mógłby na tym dużo zyskać. Nie wiadomo jednak, jak miałoby przebiegać takie starcie i czy kandydaci poradziliby sobie z pytaniami. Na pewno dla Bronisława Komorowskiego byłoby to trudne do zaakceptowania, ale jeśli w takiej debacie wziąłby udział sam Andrzej Duda i sprostał pytaniom, a jego odpowiedzi byłyby satysfakcjonujące dla wyborców Kukiza, to mógłby mieć wygraną w kieszeni.

Czego można się spodziewać po dwóch debatach, które odbędą się w ostatnim tygodniu przed drugą turą?

- Debaty zawsze są niewiadomą. Podstawowa kwestia to przygotowanie merytoryczne, niezwykle ważne jest też przeprowadzenie symulacji pytań i odpowiedzi na nie. Trzeba być nie tylko przygotowanym, ale też nie dać wyprowadzić się z równowagi. Pamiętamy przecież debatę z 1995 roku, gdy ówczesny prezydent Lech Wałęsa nie zapanował nad sobą w starciu z Aleksandrem Kwaśniewskim, co miało wpływ na ostateczny wynik wyborów. Istotny będzie też wygląd i zachowanie kandydatów. Wygrana w debacie, jeśli byłaby bezapelacyjna, mogłaby okazać się kluczem do sukcesu, ale nie ostatecznym. Wyborcy przecież w ostatniej chwili mogą zmienić preferencje.

W debacie przed pierwszą turą wziął udział Andrzej Duda. Jak pana zdaniem wypadł pod względem wyglądu i zachowania?

- Trudno nazwać to debatą, mieliśmy tu raczej do czynienia z wypowiedziami kandydatów, ale zabrakło dyskusji między nimi. Jednak Andrzej Duda wypadł tu dobrze, jakkolwiek pamiętajmy, że mówił do telewidzów. Widać było, że miał przygotowane odpowiedzi i zabrakło elementu zaskoczenia. Co innego będzie, gdy w debacie weźmie udział dwóch kandydatów. Istotne będą spokój, refleks i dążenie do tego, by atrakcyjnie "pogrążyć" rywala i zrobić to z klasą.

Jak ocenia pan nagłe zainteresowanie Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy dla jednomandatowymi okręgami wyborczymi, które były głównym postulatem Pawła Kukiza?

- Jeśli chodzi o akceptację jednomandatowych okręgów wyborczych, to obaj kandydaci powinni być bardziej wstrzemięźliwi, bo to decyzje niezwykle ważne z uwagi na obecnie panujący ustrój w państwie. JOW-y mają swoje zalety, ale też i wady. Czasem dochodzi do tego, że w tym systemie wielu wyborców nie ma swoich reprezentantów w parlamencie, czego przykładem są ostatnie wybory w Wielkiej Brytanii. Także dla Pawła Kukiza mogłyby one oznaczać, że nie wprowadziłby nikogo do Sejmu. Nie można podejmować takich decyzji pod wpływem chwili. Może warto byłoby pójść w stronę ordynacji mieszanej, tak, jak ma to miejsce w Niemczech? Zwłaszcza, że elektorat Kukiza wydawał się być mniej zainteresowany akurat tym postulatem, a po prostu pokazaniem żółtej kartki obecnie rządzącym.

Jak ocenia pan kampanię obu kandydatów po pierwszej turze? I czego możemy się spodziewać w kolejnych dniach?

- Ta kampania jest niezwykle intensywna. Zwłaszcza w wykonaniu Andrzeja Dudy, który zaczął ją już w poniedziałek o 7 rano i bierze udział w dużej liczbie spotkań. Bronisław Komorowski ma ich nieco mniej, co jest tłumaczone jego obowiązkami jako głowy państwa. Uważam, że w ostatnich dniach przed drugą turą możemy też spodziewać się czarnej kampanii. Takie chwyty mogą się jednak pojawić tuż przed ciszą wyborczą, aby kontrkandydat nie miał za dużo czasu aby odpowiedzieć na ewentualne zarzuty. To oczywiście tylko domniemanie, ale coś takiego obserwowaliśmy już przed pierwszą turą.

Wideo: TVN24/x-news

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium