Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2011 r.
14:17
Edytuj ten wpis

Eurodotacje kuszą polityków, ich znajomych i rodziny

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 1 A A
Elżbieta Mroczkowska i Piotr Stec
Elżbieta Mroczkowska i Piotr Stec

Unijne pieniądze kuszą. Także polityków, ich znajomych i rodziny. A internetowe fora aż pękają od podejrzeń i oskarżeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tę historię znają wszyscy pilni studenci historii. Cezar rozwiódł się z Pompeją po wybuchu skandalu – okazało się, że w uroczystościach, którym przewodniczyła, uczestniczył przebrany mężczyzna. Choć Pompeja była niewinna, władca Rzymu powiedział: "żona Cezara, musi być poza wszelkim podejrzeniem” i rozwiódł się z nią. Nasi politycy z pewnością znają to stwierdzenie, ale stosują je, mówiąc oględnie, niezbyt chętnie.

Koledzy z Platformy

Kilka tygodni temu firma Prestige Solutions założona przez Pawła Markiewicza i Piotra Steca, dwóch wpływowych działaczy lubelskiej Platformy, zrezygnowała z 497 tys. zł dotacji z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Zrobiła tak po opisaniu konkursu przez "Gazetę Wyborczą”. Okazało się, że wniosek oceniali pracownicy partyjnego kolegi, a ostatecznie dotację zatwierdził zarząd województwa z dwoma członkami władz regionalnych PO w składzie. Markiewicz i Stec tłumaczyli, że na działalności mieli nie zarobić ani złotówki.

Szef lubelskiej PO poseł Stanisław Żmijan stwierdził, że "w opinii publicznej sytuacja ta może budzić negatywne odczucia i kwestionować wysokie standardy obowiązujące w naszej partii. Chcę podkreślić, że w związku z negatywnym odbiorem społecznym (działacze) sami wycofali wniosek jeszcze przed podpisaniem umowy”.

Jednak, jak ujawniliśmy, w tym samym konkursie 182 tys. zł dostała Bialskopodlaska Fundacja Rozwoju, w której członkiem zarządu była Elżbieta Mroczkowska, radna miejska PO i bliska współpracowniczka członka zarządu województwa Jacka Sobczaka. Mroczkowska już nie jest we władzach fundacji – jej rezygnacja zbiegła się w czasie z publikacją tekstów o Stecu i Markiewiczu. W sumie, Bialskopodlaska Fundacja Rozwoju wzięła z LAWP ponad 800 tys. zł.

Marszałek Krzysztof Grabczuk (PO) ogłosił kilka dni temu, że w przyszłości członkowie władz regionalnych partii i ich najbliższe rodziny nie będą starały się o unijne dotacje. Wnioski radnych wojewódzkich i osób na stanowiskach kierowniczych mają być zgłaszane władzom partii.

Rodzina posła

Przykładów polityków sięgających po unijne dofinansowanie jest więcej. Green Star to spółka, której współwłaścicielką jest córka, a prezesem żona posła Mariana Starownika (PSL). Firma dostała jesienią 641 tys. dotacji z Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości na zakład obróbki drzewa oraz produkcji peletu i brykietu. LAWP podlega zarządowi województwa kierowanemu przez PSL i PO, który zatwierdził też dotację.

– Co to ma wspólnego ze mną? Kiedy żona składała wniosek, to ja jeszcze nie byłem posłem tylko starostą lubartowskim. Rodzina polityka ma siedzieć w namiocie, boso i w zgrzebnym worku? – pyta Marian Starownik. – Nie będę z panem rozmawiać.

Córka Starownika jest żoną Krzysztofa Łątki, znanego działacza PO. – Pracuję w Urzędzie Miasta Lublin i nie mam żadnego wpływu na działanie LAWP. Jeżeli praca polityków związana byłaby z nadzorem nad instytucją przekazującą dofinansowania, to, oczywiście, politycy lub ich rodziny nie powinny ubiegać się o granty w takiej instytucji – mówi Łątka.

Politycy dostali, politycy odpadli

O 179 tys. zł z LAWP stara się Mr Solution, firma żony Michała Mulawy, skarbnika lubelskiego PiS. Wniosek czeka na ocenę merytoryczną.

– O wpływach nie może być mowy, jestem w opozycyjnej partii, wycofałem się z urzędów. Skoro są pieniądze i można po nie sięgnąć, to żona próbuje – mówi Michał Mulawa. A Marta Mulawa dodaje: Spodziewałam się takich pytań. Trzeba mieć zasady, ja nie liczę na to, że ktoś mi ułatwi zdobycie tych pieniędzy. To, że jestem żoną działacza, nie znaczy, że nie mogę realizować marzeń.

– Wszystkich traktujemy równo: polityków, radnych, przedsiębiorców, samorządy. Być może są politycy, którzy dostali dofinansowanie, ale bez wątpienia są i tacy, których wnioski zostały odrzucone. Jeśli wniosek zawiera błędy, to odpada, tak było z dokumentami Urzędu Miasta w Lublinie czy Uzdrowiska Nałęczów. Cały system działa tak, żeby ocena projektów była bezstronna, rzetelna i przejrzysta – podkreśla Izabela Byzdra p.o. dyrektor LAWP.
Byzdra kilka lat temu startowała na radną miejską z list PiS, ale, jak mówi, ze wskazania PSL "Piast”, a z Mulawą nie widziała się od dawna.

– Nie jestem członkiem żadnej partii – tłumaczy Byzdra. – Byłam zaproszona na listy samorządowe jako fachowiec, ekonomista, spółdzielca, a nie aktywistka polityczna, którą nigdy nie byłam i nie jestem. Moją aspiracją w życiu są stanowiska merytoryczne, a nie polityczne, najlepiej o tym świadczy fakt, że pracuję w strukturach samorządowych kierowanych przez czwartego z kolei marszałka z trzech różnych opcji politycznych i żaden nie zgłaszał zastrzeżeń do moich kwalifikacji i kompetencji.

Hetman i Eurocompass

W niezręcznej sytuacji znalazł się sam marszałek województwa Krzysztof Hetman. Wraz z dwoma wspólnikami założył cztery lata temu firmę Eurocompass. Po tym jak został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w lutym 2008 r., zrezygnował z udziału w spółce. Eurocompass działa dalej: dostał 997 tys. zł z LAWP na budowę Centrum Nowoczesnych Usług i Technologii (przed objęciem fotela marszałka przez Hetmana).

Marszałek zdetonował cykającą bombę w zeszły wtorek i na konferencji prasowej opowiedział o Eurocompassie. – Ktoś może podejrzewać, że im pomogłem lub pomagam. Jak się obronić przed taką sugestią? Nie uniknie się przecinania znajomości. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i etykę. Żonie bym nie pozwolił złożyć wniosku, ale znajomym nie mogę zabronić – mówił dziennikarzom Hetman.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jeden z właścicieli Eurocompassu był zastępcą dyrektora departamentu zajmującego się funduszami unijnymi. – Odszedł z urzędu zanim powstał LAWP. A departament rozrósł się, a ze starego składu pracowników nikt nie został – tłumaczy Hetman.

Według marszałka, lekarstwem na podejrzenia o konflikt interesów jest pełna przejrzystość konkursów. Zarząd województwa już nie będzie zatwierdzał wyników konkursów z LAWP, a przedsiębiorcy poznają szczegółowe kryteria, według których pracownicy agencji ocenią ich projekty.
Sprawa Flasińskiego

Unijne dotacje brali również inni działacze Platformy lub związane z nimi organizacje: Maciej Kulka (właściciel ośrodka szkolenia kierowców, choć podkreśla, że wiele wniosków przepadło), Henryk Łucjan (prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny) oraz Mateusz Orzechowski (właściciel Wspólnoty wydającej lokalne tygodniki).

Dwa lata temu ujawniliśmy, że 1,3 mln zł przyznał zarząd województwa puławskiemu Centrum Medycznemu Internus. Współwłaścicielką tej firmy była żona Marka Flasińskiego (PO), członka Zarządu Województwa. Flasiński nadzorował wówczas pracę LAWP, która oceniała wniosek Internusa.

Dmuchali na zimne

Po aferze Flasińskiego ze starań o unijną kasę zrezygnowała żona jednego z marszałkowskich dyrektorów.

– Żona złożyła wniosek do LAWP na dofinansowanie budowy ośrodka turystyki rowerowej. Kiedy wynikła sprawa Marka Flasińskiego, wspólnie z żoną postanowiliśmy, że trzeba wycofać wniosek – tłumaczy Mariusz Majkutewicz dyrektor w Urzędzie Marszałkowskim i działacz PO. – Woleliśmy dmuchać na zimne, nie dawać powodów do spekulacji, bo korzyści z otrzymania tych pieniędzy mogły być niewspółmierne do konsekwencji.

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zonk / 9 września 2011 o 01:05
0
Jedyne kryteria merytoryczne Pani Byzdry to umiejętność włażenia w d. tym co akurat są na górze.
Ot i cała kariera.
Avatar
zonk / 9 września 2011 o 01:05
0
Jedyne kryteria merytoryczne Pani Byzdry to umiejętność włażenia w d. tym co akurat są na górze.
Ot i cała kariera.
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 2 0

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 0

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 0 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 7 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 15 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 9 2

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.