Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2007 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Gladiator z Kraśnika

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS

W Polsce pewnie zostałaby jednym z wielu zapaśników, może wyjechałby na mistrzostwa świata. Wybrał jednak amerykańską klatkę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urodzony w Kraśniku Adam "Maja” Maciejewski miał dwadzieścia lat, kiedy razem z kadrą zapaśników pojechał na zawody do Colorado Spring.
Wylądował jednak u brata w Chicago. Tak zaczęła się jego droga do MMA (Mixed Martial Arts, mieszane style walki) i pierwszego zawodowego kontaktu w UFC (Ultimate Fighting Championship).

Żeby wejść do klatki

- Zawsze byłem trochę niepokornym chłopcem, lubiłem się bić, walczyć; lubiłem rywalizację. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wpadła mi w ręce kaseta z walkami MMA i od tamtej pory zamarzyłem żeby to właśnie robić - podkreśla Adam.
W Stanach poszedł do pracy i dopiero po dwóch latach trafił do szkoły walki Hackney's Combat Academy. W pocie czoła przyswajał zasady boksu, karate, kick-boxingu i ju-jitsu. Wszystko po to, by kiedyś wejść klatki na środku ogromnej hali wypełnionej po brzegi widzami i pokazać jak walczy gladiator z Kraśnika.
Dopiął swego. W marcu podpisał swój pierwszy zawodowy kontrakt.
- Teraz mam swoje pięć minut - mówi Maciejewski. - Rzuciłem pracę i każdą wolną chwilę poświęcam na treningi. Im będę lepszy tym większe pieniądze będę zarabiał. W tej chwili za walkę można dostać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Najlepsi zaś opływają w miliony... Są bohaterami i gwiazdami telewizyjnych gali. Wejść to tej grupy zawodników to moje marzenie.

Gwiazdorzy

Adam jest już blisko. Stał się rozpoznawalny - w USA gale z UFC transmitowane są w telewizjach w najlepszym czasie antenowym. Jak sam mówi, to jest teraz sport walki nr jeden w Stanach. Sale gdzie odbywają się gale są pełne widzów. Przychodzą na nie znani aktorzy, do stałych bywalców należą Geroge Clonney i Sylwester Stalone. Najlepsi zawodnicy mają rzesze wielbicieli i potężne fankluby.
- Po jednej z gali, jak zawitaliśmy do baru, od razu nas rozpoznali - opowiada zapaśnik z Krasnika. - Chcieli autografy, zdjęcia. Ten sport z dnia na dzień jest coraz popularniejszy. To lepsze niż boks zawodowy.
Zresztą i bokserzy przychodzą na gale UFC. Do stałych bywalców należy Polak Andrzej Gołota. Znają się z Adamem i wspólnie trenują.
- Andrzej jest moim dobrym znajomym i równocześnie udziela mi wielu wskazówek co do techniki bokserskiej. Jest na każdej mojej walce, dopytuje się szczegóły, podpowiada i dopinguje.
To nie wszystko. Teraz Gołota pomaga Maciejewskiemu szukać sponsorów. - Wiadomo, że ma mnóstwo kontaktów i znajomości.

Nie da się uciec

Podczas każdej walki Adama na sali i przed telewizorami zasiada ponad milion Polaków mieszkających w Chicago.
W Polsce też mu kibicują - jego walki można oglądać w internetowym serwisie You Tube, pisze się o nim na forach interentowych poświeconych sportom walki.
Ostatnio pokazał go też Polsat w programie "Oblicza Ameryki”.
A co w ogóle Maciejewski robi?
Za kolebkę tego sportu powszechnie uznaje się albo Brazylię, albo Japonię. Do Stanów Zjednoczonych MMA trafiło w latach dziewięćdziesiątych, a już w ‘95 roku odbył się pierwszy turniej UFC.
Adam wyjaśnia to tak: - To konfrontacja wszystkich sportów walki. Naprzeciw siebie stanęli karatecy, zapaśnicy, bokserzy, zawodnicy sumo i ju-jitsu. Z czasem ewolucja w tym sporcie była taka, że zapaśnicy uczyli się boksu i karate a karatecy zapasów. Chcieli być wszechstronni i znać jak najwięcej stylów walki.
Tak, jak chłopak z Kraśnika. Najpierw trenował zapasy w Stali Kraśnik. Za oceanem brał lekcje boksu, ju-jitsu, boksu tajskiego i karate.
Same zawody tez nie rozgrywają się na tradycyjnym ringu, ale w klatce. Tu nie ma okąd uciec przed przeciwnikiem.

Duma

Rodzina Adama mieszka w Kraśniku, ale dopinguje go, jak tylko może. I nie kryje dumy. Nie zawsze tak było: na początku mama Adama miała straszne opory i do końca nie wiedziała, co syn w Ameryce robi.
- Widziałam dwie walki, pierwszą niestety Adam przegrał. Mało z niej pamiętam, bo to były straszne emocje - opowiada Malwina, młodsza siostra. - Praktycznie cały czas płakałam, czułam jakiś strach, groźnie to wyglądało. Po walce, kiedy Adaś zszedł z ringu, ze łzami w oczach przytuliłam go. Widziałam takie walki pierwszy raz w życiu: ta klatka z siatki, okrzyki kibiców, sami zawodnicy... to robi piorunujące wrażenie.
Podczas drugiej walki było już zupełnie inaczej. - Już tak się nie bałam, bo wiedziałam, że da sobie radę. Jestem z niego dumna - podkresla Malwina. - Cieszę się, że zaszedł tak daleko.
Ale najbardziej dumny z wyczynów kraśnickiego gladiatora jest Wojtek, jego młodszy brat. Wspólnie z kolegą założył już stronę internetową Adama Maciejewskiego.
- Chciałem żeby zaistniał jako nasz sportowiec, z Kraśnika. Żeby ludzie tu mieszkający wiedzieli o nim - wylicza Wojtek. - Teraz na każdej walce będzie nosił bluzę z adresem swojej strony.





Pozostałe informacje

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium