Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 czerwca 2009 r.
15:54
Edytuj ten wpis

Impreza na 12 000 kolarzy

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł

- Przejechałem na rowerze 700 000 km. Uczestniczyłem w ponad 2000 wyścigów. Jestem człowiekiem spełnionym, ale ciągle szukam nowych wyzwań. Takim jest dla mnie chociażby organizacja Mazovia MTB Marathon. Siódmy etap tej imprezy odbędzie się w niedzielę w Lublinie - tłumaczy Cezary Zamana, jeden z najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Swoją przygodę z kolarstwem rozpocząłem dzięki dziadkowi. Miałem rower Bobo, w który wsadzało się kij od szczotki. Przez pierwsze dni asekurował mnie dziadek, ale później złapałem bakcyla i już sam podróżowałem na dwóch kółkach - rozpoczyna swoją opowieść Cezary Zamana.

Ucieczka

W 1982 roku wygrał swój pierwszy wyścig. - Pamiętam, ze było to w Białowieży. Nie było łatwo, ale po ciężkiej walce udało mi się odnieść sukces. Rozpierała mnie duma - dodaje Zamana.

W 1989 roku kariera utalentowanego młodzieńca stanęła pod znakiem zapytania. - Nie chciałem żyć dalej w komunistycznym kraju, dlatego, kiedy pojechałem z reprezentacją Polski do Meksyku, postanowiłem uciec do Stanów Zjednoczonych. Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego zawiesił mnie na dwa lata. Ale nigdy nie żałowałem podjętej wówczas decyzji - wyjaśnia.

22-latkowi w Stanach nie było łatwo. Zamana próbował "łapać” każdą możliwą pracę. - Musiałem się za coś utrzymać, więc przez kilka miesięcy pracowałem na budowie. W tym czasie ścigałem się również w miejscowych wyścigach kolarskich - tłumaczy.

Lance uczy się polskiego

Wreszcie, w 1992 roku, pomocną dłoń wyciągnął Edward Borysewicz, który był trenerem w amerykańskiej grupie Subaru Montgomery; tej samej, do której kilka miesięcy później dołączył siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, Lance Armstrong.

- Obserwując go na pierwszych treningach, nigdy nie powiedziałbym, że wygra siedem razy Tour de France. Śmialiśmy się z niego, bo nie umiał poprawnie technicznie jeździć na rowerze. Lance jednak szybko zaczął nadrabiać zaległości i już po kilku miesiącach był znaczącym zawodnikiem Subaru. W tej grupie było kilku Polaków, więc od czasu do czasu uczyliśmy Armstronga polskich słówek. Najłatwiej przyswajał sobie wyrażenia niecenzuralne - śmieje się kolarz.

Mój najlepszy rok

To jednak nie Amerykanin był najlepszym przyjacielem Zamany w Subaru. - Najszybciej nić porozumienia nawiązałem z Waldkiem Stępniewskim, naszym masażystą. To był człowiek, do którego chodziło się po wyścigu i opowiadało wszystko jak na spowiedzi. Miał w sobie niesamowitą łatwość w nawiązywaniu kontaktów - tłumaczy.

W 1996 roku Zamanie znudziła się emigracja i postanowił wrócić do Polski. Początkowo ścigał się w Mrozie, najsilniejszej polskiej grupie kolarskiej. Cztery lata później przeszedł do Mat-Ceresit (potem CCC-Mat). W końcówce 2002 roku liczący wówczas 35-lat Zamana przeszedł ponownie do Mroza.

- Nigdy nie żałowałem tego transferu, choć nie zapominajmy, że zamknąłem sobie nim drogę do startu w Giro d`Italia, w którym wystartowało CCC. Rok 2003 był jednym z najlepszych w moich karierze, bo wygrałem Tour de Pologne. W tamtych czasach w tym wyścigu startowało jeszcze sporo polskich ekip, które ze sobą ostro rywalizowały. To sprawiało, że Polakowi było o wiele trudniej zwyciężyć, niż obcokrajowcowi.

35 000 kolarzy

Zamana zakończył swoją karierę w 2005 roku. - Jedno z ostatnich zwycięstw odniosłem w lubelskim Wyścigu Trzeciomajowym. To był świetnie zorganizowany klasyk, dlatego niezmiernie żałuję, że przeszedł on już do historii...

W trakcie ponad dwudziestoletniej kariery Zamana ani razu nie skaził się dopingiem. - Nie szukałem takich ofert. Dziwię się kolarzom, którzy sięgają po sztuczne wspomaganie. Najbardziej zawiodłem się na Aleksandrze Winokurowie. Kazach miał w sobie niesamowitą charyzmę i dziwię się, że sięgnął po doping. Długo nie mogłem w to uwierzyć - wyjaśnia.

Tymczasem pod koniec jego kariery, w 2004 r., w głowie Zamany zrodził się pomysł na Mazovia MTB Marathon. - Podczas jednego z wyścigów w Republice Południowej Afryki zobaczyłem imprezę kolarską, w której startowało 35 tys. ludzi. Pomyślałem sobie, dlaczego ma się to nie udać w Polsce?

Giga Hobby

Cykl Mazovia MTB Marathon składa się z 14 imprez. Kolarze zainaugurowali sezon 5 kwietnia w Łodzi, a zakończą 4 października w Jabłonnej. W niedzielę najlepsi polscy amatorzy zagoszczą w Lublinie, gdzie będą ścigać się na terenach w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. - W poprzednim sezonie w cyklu Mazovia MTB Marathon wzięło udział w sumie ponad 12 tys. osób, które przejechały ponad 70 tys. km - chwali się sławny kolarz.

Zawody w Lublinie przeprowadzone zostaną na trzech dystansach: 16 km (Hobby), 64 km (Mega) i 94 km (Giga). Wpisowe na dystans Hobby wynosi 30 zł, a na dwa pozostałe 60 zł.

Jesteśmy profesjonalistami

W Mazovia MTB Marathon może wystartować każdy kto dysponuje dobrymi chęciami, rowerem, kaskiem i gotówką. - Od uczestników wymagamy kasku i sprawnego roweru. Zapisać się można do nas za pomocą strony internetowej WWW.MAZOVIAMTB.PL lub w biurze zawodów, które mieści się w Ośrodku Słoneczny Wrotków. Jest ono czynne jutro od godz. 16 do 20 i w niedzielę od godz. 8 do 10.30.

Cztery lata funkcjonowania Mazovii pozwoliły organizatorom zebrać masę doświadczeń. - Teraz już nie musimy martwić się o takie rzeczy, jak oznaczenie trasy. Kiedy przyjeżdżamy do danego miasta, każdy wie co ma robić. Jesteśmy profesjonalistami - cieszy się Zamana. - Serdecznie zapraszam do udziału w Mazovia MTB Marathon. Startujemy w niedzielę o godz. 11 na terenie Ośrodka Słoneczny Wrotków.

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium