Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 października 2017 r.
17:50

Kluczowe będzie 60 procent. Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP

0 30 A A
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski

Rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Zaskoczyły pana wyniki ostatnich sondaży wyborczych? Niektóre z nich dają Prawu i Sprawiedliwości nawet prawie 50-procentowe poparcie.

- Przyjąłem taką zasadę, że sondażami wyborczymi zajmę się dopiero rok przed wyborami. Na razie nie podchodzę do nich na poważnie. Uważam, że po dwóch latach rządzenia PiS skonsolidował swój elektorat i ma trwałe poparcie na poziomie trzydziestu kilku procent. A te wahania o kilka procent w górę lub w dół są normalne i ani mnie nie zaskakują, ani nie zajmują. Moim zdaniem dzisiaj kalkulacja powinna być taka, że PiS poparcie na poziomie, o którym wspomniałem, będzie miał w kolejnych wyborach i musiałoby się stać coś dramatycznego wewnątrz partii, żeby ono osłabło. Pytanie jest inne. Co się dzieje z pozostałymi 60 proc.? Na ile one są skonsolidowane, a na ile rozproszone. To jest klucz do odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać nasza scena polityczna po kolejnych wyborach.

• Czy pana zdaniem PiS może je przegrać?

- Moje doświadczenie polityczne podpowiada mi, żeby nie wierzyć, że jest się niepokonanym. Donald Tusk kiedyś powiedział, że nie ma z kim przegrać. Okazało się inaczej. Dzisiaj coraz bardziej zaczyna w to wierzyć PiS i kiedyś też przegra. Każdego kiedyś to czeka.

• Kto może zatem zagrozić PiS-owi?

- Opozycja, która miałaby przemyślany i atrakcyjny program oraz wiarygodnych ludzi będących obrazem przyszłości, a nie utożsamianych z przeszłością. Ważna jest też zdolność integrowania się, bo środowiska opozycyjne w składzie pięciu, sześciu czy siedmiu ugrupowań PiS-owi nie zagrożą. Można też sobie wyobrazić scenariusz, w którym PiS wygrywa wybory, ale brakuje mu siły do stworzenia większości w parlamencie. Takiej wersji bym nie odrzucał.

• Kto jest dziś liderem opozycji i kto może nim być w momencie wyborów?

- Dziś są nimi liderzy partii opozycyjnych. Odpowiedź na pytanie, kto może być w niedalekiej przyszłości - bo do wyborów zostały tylko dwa lata - już taka łatwa nie jest. Moim zdaniem poszukiwanie jednego lidera może prowadzić na manowce. Trzeba raczej liczyć na to, że łączącej się opozycji będzie przewodzić drużyna a nie jednostka. Chciałbym, żeby do tej grupy doszło młodsze pokolenie. Żadnych nazwisk nie wymienię, bo przekonałem się, że kiedy to robię, jest to traktowane jako „pocałunek śmierci”. Nie chcę nikomu robić krzywdy, ale widzę potencjał po stronie opozycji, przede wszystkim wśród tzw. pokolenia „czterdziestolatków plus”.

• W ostatnich dniach uznawana za przedstawicielkę właśnie tego pokolenia posłanka Joanna Mucha przedstawiła swoje założenia programu dla opozycji. Zgadza się pan z jej pomysłami?

- Uważam, że jest to trafna analiza i ciekawa propozycja na przyszłość. Wymaga dwóch rzeczy: dyskusji w celu jej pogłębienia, ale i uproszczenia języka. To musi być przełożone na język, który dziś obowiązuje. A żyjemy niestety w świecie nowej komunikacji, w którym ludzie czytają tylko duże litery, gdzie nie ma miejsca na długie teksty. Ale politycznie i intelektualnie są to bardzo ciekawe propozycje.

• Pojawiają się głosy, że takie działania mają miejsce o dwa lata za późno. Że do tej pory opozycja skupiała się na straszeniu PiS-em, zamiast zaproponować merytoryczne rozwiązania.

- W mojej ocenie każda partia, która rządziła, a pani poseł Mucha do takiej partii należy, ma co najmniej rok traumy, którą musi przeżyć. To czas potrzebny na to, żeby wszystko przemyśleć, zrozumieć, że jest już w innym miejscu. To dla mnie zrozumiałe, że zachowywali się tak, jak się zachowywali. Ale w drugim roku zbyt nadmiernie skupili się na tzw. „antyPiS-ie”, a za mało na tworzeniu będącego rzeczywistą alternatywą programu i promowaniu ludzi. Moim zdaniem opozycja wygra nie tylko wtedy, kiedy przedstawi dobry program, ale kiedy będzie miała wiarygodnych ludzi mogących go zrealizować.

• W ostatnim czasie pojawiały się tezy, że prezydent Andrzej Duda stawia się w miejscu opozycji. Zgadza się pan z takimi opiniami?

- Prezydent ma coś na sumieniu, ponieważ mógł objąć urząd zaraz po inauguracji czekał prawie dwa lata na to, żeby pokazać, że jest jednym z najważniejszych uczestników życia politycznego w Polsce. Będąc bardzo przedmiotowo traktowanym przez PiS został przyciśnięty do ściany i nie miał innego wyjścia, niż powiedzieć dwa razy „veto” i tym samym pokazać, że uczestniczy w wielkiej polityce. Najbardziej namacalnym dowodem na to jest fakt, że przez dwa lata z prezesem Kaczyńskim spotkał się raz na Żoliborzu, a w ostatnich tygodniach prezes kilkukrotnie przyjeżdżał do niego do Belwederu i to pewnie nie koniec tych pielgrzymek. Andrzej Duda odbudowuje swoją pozycję, ale uważam, że możliwość zbudowania partii przez urzędującego prezydenta jest bliska zeru. Ma on za dużo obowiązków, po drugie taka inicjatywa zostałaby całkowicie zniszczona nie tylko przez PiS, ale także przez dzisiejszą opozycję.

• Jeśli mówimy o skonsolidowanej opozycji, jakie widzi pan w niej miejsce dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej?

- Pewnie zdziwi pana to, co powiem, ale moim zdaniem przyszłość polskiej demokracji rozstrzygnie się prawdopodobnie poprzez wynik dwóch ugrupowań: SLD i PSL. Chodzi o to, czy te partie przekroczą próg wyborczy. Dla polskiej demokracji jest niezwykle ważne, żeby one były w parlamencie. Po pierwsze to dałoby prawdziwy obraz polskiego społeczeństwa, a po drugie odebrałoby w sumie przypadkową większość, jaką PiS uzyskał w wyborach w 2015 roku poprzez stracenie prawie 12 proc. głosujących na lewicę. Ale zobaczymy, jak będzie. Oba ugrupowania czeka sporo pracy, ale życzę im jak najlepiej.

• Przy obecnych nastrojach, wyraźnie skręcających w prawo jest szansa na to, że nieobecność lewicy w Sejmie potrwa tylko cztery lata?

- Sondaże są takie, jakie są. Ale elektorat lewicowy wciąż jest. Być może wobec tego wyraźnego zwrotu w prawo bardziej się zaangażuje, nie zostanie w domach. Rozmawiam ze środowiskami lewicowymi i wielu ludzi mówi mi, że nie ma wyjścia, zaciśnie zęby i będzie głosować na SLD, choć mają wiele pretensji i uwag.

• A pan bierze pod uwagę powrót do polityki?

- Nie, na pewno nie w Polsce. Jeśli byłaby okazja do działań na arenie międzynarodowej, to nie odmówię. Zresztą zdarza mi się to robić, bo to lubię, mam do tego warsztat, znam kilka języków. Ale dla byłych prezydentów powrotu do polskiej polityki nie ma.

• Pojawia się pan w mediach przy okazji komentowania bieżących wydarzeń politycznych.

- Staram się z tym nie przesadzać. Nie jestem politykiem, który musi pojawiać się w mediach codziennie czy co drugi dzień. Dozuję swoją obecność.

• Ale jest pana dużo w internecie, głównie za sprawą memów z pana wizerunkiem. Jak pan to odbiera? Trudno jest podchodzić do tego z dystansem?

- Trzeba mieć do tego dystans. Polska jest krajem, w którym jest bardzo dużo przekory. Wańkowicz jeszcze przed wojną pisał, że mamy problem z bezinteresowną zawiścią. W czasach internetu ta zawiść przerodziła się w nienawiść, która niestety z sieci się wylewa. To jest bardzo złe, psuje nasz kraj i odbiera nam kapitał społeczny. Jak memy są inteligentne i dowcipne, to chętnie się z nich śmieje, natomiast staram się nimi nie zajmować. Powiedziałbym, że tak długo, jak jesteś obecny w memach, to znaczy, że jeszcze żyjesz.

• Nienawiść, o której pan mówi, może brać się z obserwacji życia politycznego i niektórych jego uczestników?

- Oczywiście, że tak. Scena polityczna jest obserwowana przez wszystkich. Politycy czy chcą, czy nie chcą, tworzą pewne wzorce. Uważam, że dyskusja polityczna w Polsce od wielu lat pogarsza się. Prekursorem tej zmiany był nieżyjący już Andrzej Lepper. Nie zapomnę, jak w Sejmie powiedział: „jak myślicie, że tu będzie Wersal, to się mylicie”. Z każdym rokiem jest mniej Wersalu, a więcej brutalności. To, że parlament przestaje być miejscem dialogu i współpracy jest fatalną zmianą. To później przekłada się na media czy środowiska akademickie, które są po jednej, albo po drugiej stronie i żyjemy w Polsce coraz bardziej podzielonej. Nad tym boleję, bo taka plemienna Polska jest bardzo złą perspektywą.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 r. o 22:58
0
Izrael S: Jeśli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań będzie publicznie atakowana i upokarzana
Avatar
Pawlak / 28 października 2017 r. o 18:51
0
Prezio jak sprzeda buty to sięgnie absolutu, zagryzie kapuśniakiem i zbuduje nam drugą finlandię, a skończy się to jak zawsze potężnym kacem.
Avatar
cadyk w roli mentora / 28 października 2017 r. o 17:26
0
Żydobolszewicki cadyk się odezwał! przestań się mądrzyć jak salomon! Zajmij się tym co ci wychodzi najlepiej, czyli chlaniem wódy i włażeniem , po pijaku, do bagażnika auta!
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 12:31
0
Stolzman-Kwaśniewski powinien siedzieć w pierdlu,a przeprowadzanie wywiadu ze starym komuchem przez gazetę DW świadczy tylko o dzienniku.
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 12:31
0
Z tytułu wnioskuję, że Pan Prezydent lubi też nalewki...
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 10:08
0
Za chwilę udamy się groby rodzin. Pamiętacie jak kiwał się pijany Kwaśniewski w Charkowie nad grobami Polskich Oficerów???.
Avatar
aby było jak było / 28 października 2017 r. o 08:57
0
undefined napisał:
Nie ma takiej możliwości żeby ten śmierdzący pis wygrał jakiekolwiek wybory. Żebym na kolanach miała iść do lokalu wyborczego to pójdę. To koniec pisu. Więcej rządzić nie będą.
 Już zacznij próby i treningi. Emerkę ci skrócili ?. Pachnąca totalna oPozycja ma ci wrócić?.
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 08:06
0
Olek tylko o procentach..
Avatar
przestań piepszyć głupoty / 28 października 2017 r. o 00:17
0
ty, komuch! przestań się mądrzyć jak salomon! Zajmij się tym co ci wychodzi najlepiej, czyli chlaniem wódy i włażeniem , po pijaku, do bagażnika auta!
Avatar
Gość / 27 października 2017 r. o 22:55
0
To fakt Olek nie dał rady naszej bratniej sile zza wschodniej granicy. To go i mały wiaterek w Charkowie mógł położyć. No, ale takie były realia. Nasz mógł pozwolić sobie jedynie na 40% dopalacz, a u Rosjan 96% jest dotowane przez państwo. To jak miał ich pokonać? Niejeden z nas by legł pod stołem, a on parł dzielnie do przodu. Żeby było śmieszniej głosowalem na niego ;) Niestety ostatnio zbyt głęboko weszli w odbyt PO i już nie mydlą swym wyborcom oczu, że los zwykłego Polaka jest niczym jak walka o przywileje UBeków. I faktycznie prawicowa paria PiS zrobiła znacznie więcej dla ponad 60% zwyklych Polakow jak kiedykolwiek SLD. Ot, kawiorowa lewica z obowiązkową dolewką w promilach. Co do budowania więzien w Polsce. Po co? Wystarczy zagęścić cele. Myślę, że w jednej uda się upchać Tuska, HGW, Kopacz, sędziego (znawce ciasnych i dusznych cel) oraz Rzecznika Praw Obywatelskich (On zawsze dbał o swoich ulubieńców złodziei i bandytów, o pacjentach szpitali i poszkodowanych przez HGW dziwnie zapominał). W Polsce PiS trzeba budować żłobki, przedszkola, a nie więzienia. My nie Norwegia.
To fakt Olek nie dał rady naszej bratniej sile zza wschodniej granicy. To go i mały wiaterek w Charkowie mógł położyć. No, ale takie były realia. Nasz mógł pozwolić sobie jedynie na 40% dopalacz, a u Rosjan 96% jest dotowane przez państwo. To jak miał ich pokonać? Niejeden z nas by legł pod stołem, a on parł dzielnie do przodu. Żeby było śmieszniej głosowalem na niego ;) Niestety ostatnio zbyt głęboko weszli w odbyt PO i już nie mydlą swym wyborcom oczu, że los zwykłego Polaka jest niczym jak walka o przywileje UBeków. I faktycznie prawicowa... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 r. o 22:58
0
Izrael S: Jeśli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań będzie publicznie atakowana i upokarzana
Avatar
Pawlak / 28 października 2017 r. o 18:51
0
Prezio jak sprzeda buty to sięgnie absolutu, zagryzie kapuśniakiem i zbuduje nam drugą finlandię, a skończy się to jak zawsze potężnym kacem.
Avatar
cadyk w roli mentora / 28 października 2017 r. o 17:26
0
Żydobolszewicki cadyk się odezwał! przestań się mądrzyć jak salomon! Zajmij się tym co ci wychodzi najlepiej, czyli chlaniem wódy i włażeniem , po pijaku, do bagażnika auta!
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 12:31
0
Stolzman-Kwaśniewski powinien siedzieć w pierdlu,a przeprowadzanie wywiadu ze starym komuchem przez gazetę DW świadczy tylko o dzienniku.
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 12:31
0
Z tytułu wnioskuję, że Pan Prezydent lubi też nalewki...
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 10:08
0
Za chwilę udamy się groby rodzin. Pamiętacie jak kiwał się pijany Kwaśniewski w Charkowie nad grobami Polskich Oficerów???.
Avatar
aby było jak było / 28 października 2017 r. o 08:57
0
undefined napisał:
Nie ma takiej możliwości żeby ten śmierdzący pis wygrał jakiekolwiek wybory. Żebym na kolanach miała iść do lokalu wyborczego to pójdę. To koniec pisu. Więcej rządzić nie będą.
 Już zacznij próby i treningi. Emerkę ci skrócili ?. Pachnąca totalna oPozycja ma ci wrócić?.
Avatar
Gość / 28 października 2017 r. o 08:06
0
Olek tylko o procentach..
Avatar
przestań piepszyć głupoty / 28 października 2017 r. o 00:17
0
ty, komuch! przestań się mądrzyć jak salomon! Zajmij się tym co ci wychodzi najlepiej, czyli chlaniem wódy i włażeniem , po pijaku, do bagażnika auta!
Avatar
Gość / 27 października 2017 r. o 22:55
0
To fakt Olek nie dał rady naszej bratniej sile zza wschodniej granicy. To go i mały wiaterek w Charkowie mógł położyć. No, ale takie były realia. Nasz mógł pozwolić sobie jedynie na 40% dopalacz, a u Rosjan 96% jest dotowane przez państwo. To jak miał ich pokonać? Niejeden z nas by legł pod stołem, a on parł dzielnie do przodu. Żeby było śmieszniej głosowalem na niego ;) Niestety ostatnio zbyt głęboko weszli w odbyt PO i już nie mydlą swym wyborcom oczu, że los zwykłego Polaka jest niczym jak walka o przywileje UBeków. I faktycznie prawicowa paria PiS zrobiła znacznie więcej dla ponad 60% zwyklych Polakow jak kiedykolwiek SLD. Ot, kawiorowa lewica z obowiązkową dolewką w promilach. Co do budowania więzien w Polsce. Po co? Wystarczy zagęścić cele. Myślę, że w jednej uda się upchać Tuska, HGW, Kopacz, sędziego (znawce ciasnych i dusznych cel) oraz Rzecznika Praw Obywatelskich (On zawsze dbał o swoich ulubieńców złodziei i bandytów, o pacjentach szpitali i poszkodowanych przez HGW dziwnie zapominał). W Polsce PiS trzeba budować żłobki, przedszkola, a nie więzienia. My nie Norwegia.
To fakt Olek nie dał rady naszej bratniej sile zza wschodniej granicy. To go i mały wiaterek w Charkowie mógł położyć. No, ale takie były realia. Nasz mógł pozwolić sobie jedynie na 40% dopalacz, a u Rosjan 96% jest dotowane przez państwo. To jak miał ich pokonać? Niejeden z nas by legł pod stołem, a on parł dzielnie do przodu. Żeby było śmieszniej głosowalem na niego ;) Niestety ostatnio zbyt głęboko weszli w odbyt PO i już nie mydlą swym wyborcom oczu, że los zwykłego Polaka jest niczym jak walka o przywileje UBeków. I faktycznie prawicowa... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Kolejną gorzką pigułkę muszą przełknąć piłkarze i kibice Tomasovii. W sobotę wydawało się, że podopieczni Pawła Babiarza dopiszą do swojego konta punkt po wizycie w Tarnowie. Niestety, rywale zdobyli gola na 2:1 w piątej minucie doliczonego czasu gry.

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Długo w Zawadzie zanosiło się na niespodziankę. Aż do 69 minuty Gryf Gmina Zamość bezbramkowo remisował z ostatnim w tabeli grupy drugiej Bratem Cukrownikiem. Defensywa beniaminka z Siennicy Nadolnej padła jednak w końcówce i gospodarze zdążyli jeszcze zaaplikować rywalowi… cztery gole.

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Niespodzianka w Rożdżałowie. Kłos Gmina Chełm pokonał wyżej notowany Granit Bychawa 2:0. Co ciekawe, drużyna Jana Konojackiego w tym sezonie wywalczyła pięć ze swoich dziewięciu punktów w meczach z kandydatami do czołowych lokat: Świdniczanką, Stalą Kraśnik i teraz Granitem.

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Ciekawy mecz w Rejowcu Fabrycznym. Wydawało się, że rezerwy Motoru zapiszą na swoim koncie kolejny komplet punktów. Goście prowadzili ze Spartą 2:0. W przeciągu kilkudziesięciu sekund drużyna Bartosza Bodysa wyrównała i mogła nawet przechylić szalę na swoją stronę. Ostatecznie obie ekipy dopisały jednak do swoich kont po punkcie.

Hetman Zamość – Kryształ Werbkowice 1:4. Gol już w 20 sekundzie!

Hetman Zamość – Kryształ Werbkowice 1:4. Gol już w 20 sekundzie!

Siódme ligowe zwycięstwo z rzędu zespołu z Werbkowic. Kryształ bez najmniejszych problemów pokonał w sobotę na wyjeździe Hetmana Zamość 4:1. Co ciekawe, przyjezdni już po czterech minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Stal Stalowa Wola – Orlęta Spomlek 2:2. Cenny punkt, ale mogły być trzy

Stal Stalowa Wola – Orlęta Spomlek 2:2. Cenny punkt, ale mogły być trzy

W takich sytuacjach mówi się, że punkt przed meczem drużyna brałaby w ciemno. Po końcowym gwizdku jest jednak niedosyt. Orlęta Spomlek na kwadrans przed zakończeniem meczu w Stalowej Woli prowadziły z tamtejszą Stalą 2:0. Gospodarze grali jednak do końca i uratowali remis.

Świętuj z nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich!
galeria

Świętuj z nami Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

Mija kolejny rok, odkąd Fundusze Europejskie zmieniają na lepsze rzeczywistość wokół nas. Nie są to czcze słowa. Często przecież nawet nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia, w naszym najbliższym otoczeniu, mijamy namacalne efekty zmian możliwych dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to doskonała okazja, by dokonać podsumowań i pokazać jak zmienia się województwo lubelskie wspólnie z Funduszami.

Podhale Nowy Targ – Chełmianka 1:5. Wreszcie zagrali na miarę swoich możliwości

Podhale Nowy Targ – Chełmianka 1:5. Wreszcie zagrali na miarę swoich możliwości

Jeżeli piłkarze Chełmianki w Nowym Targu chcieli się zrehabilitować za stratę punktów w domowym meczu z Podlasiem, to w pełni im się to udało. Biało-zieloni rozbili na wyjeździe Podhale aż 5:1. Bohaterem gości był Ezana Kashay, który zapisał na swoim koncie hat-tricka.

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:2. Mogli ograć lidera

Avia Świdnik – Siarka Tarnobrzeg 2:2. Mogli ograć lidera

Niewiele brakowało, a lider z Tarnobrzega poniósłby pierwszą porażkę w sezonie. Chociaż Siarka dwa razy prowadziła z Avią, to w drugiej połowie bliżej zdobycia zwycięskiej bramki byli żółto-niebiescy. Ostatecznie mecz zakończył się jednak remisem 2:2.

Politycy uszczelniają zakaz handlu w niedziele. Koniec z pocztą przy kasie

Politycy uszczelniają zakaz handlu w niedziele. Koniec z pocztą przy kasie

Sejm przyjął nowelizację ustawy zaostrzający zakaz handlu. Teraz będzie znacznie trudniej otworzyć sklep w taki dzień.

Lubelscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki nagrodzeni
zdjęcia
galeria

Lubelscy lekarze, ratownicy, pielęgniarki nagrodzeni

109 medyków i 49 placówek medycznych zostało nagrodzonych podczas dzisiejszej gali „Lubelskie dla Medyków” w Centrum Spotkania Kultur. Zostali wyróżnieni za walkę z pandemią COVID-19.

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 3:0. Do lidera coraz bliżej
galeria

Motor Lublin – Garbarnia Kraków 3:0. Do lidera coraz bliżej

Znowu pewna wygrana piłkarzy Motoru i kolejne czyste konto. W sobotę żółto-biało-niebiescy pokonali u siebie Garbarnię Kraków 3:0. A to oznacza, że w czterech ostatnich występach dopisali do swojego konta 10 punktów i mają bilans bramkowy 10-0. Co więcej, po porażce Stali Rzeszów w Puławach lublinianie mają już tylko pięć „oczek” straty do lidera.

Górnik II Łęczna – Huragan Międzyrzec Podlaski 7:1. Demolka już do przerwy

Górnik II Łęczna – Huragan Międzyrzec Podlaski 7:1. Demolka już do przerwy

Kto zobaczy wysoki wynik meczu Górnika II z Huraganem pomyśli, że zielono-czarni musieli dostać solidne wsparcie z ekstraklasy. To jednak nie do końca prawda. Ekipa z Łęcznej rozbiła wyżej notowanych rywali 7:1, a główne role odegrali młodzi zawodnicy

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

Lubelskie. W szkołach zdumienie. Sanepid przeszarżował

Szef puławskiego sanepidu chciał szczegółowych informacji o szczepieniach przeciwko COVID-19 pracowników, nauczycieli i uczniów. Wystąpił o to do dyrektorów szkół, a także przedszkoli i żłobków. - Do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść - przyznaje dyrekcja wojewódzkiej stacji.

Wisła Puławy – Stal Rzeszów 3:1. Pierwsza porażka lidera!

Wisła Puławy – Stal Rzeszów 3:1. Pierwsza porażka lidera!

Piłkarze Mariusza Pawlaka po dobrej, drugiej połowie w Ostródzie poszli za ciosem. W sobotę Wisła pokonała u siebie lidera tabeli Stal Rzeszów 3:1. Puławianie mieli dwóch bohaterów: Adriana Paluchowskiego i Dominika Banacha, ale w wielu fragmentach dobrze spisywała się też defensywa. I ostatecznie pierwsza porażka lidera stała się faktem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.