Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 lipca 2011 r.
15:15
Edytuj ten wpis

Koniec świata: Czy w Ziemię uderzy planetoida?

0 14 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

ROZMOWA z profesorem Januszem Gilem, astrofizykiem, dyrektorem Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Zacznijmy od śmierci gwiazdy, która wybuchła miliony lat temu, a wy w piątek oglądaliście ją w swoim obserwatorium.

– To supernowa, która wybuchła w odległej galaktyce M51 leżącej 28 mln lat świetlnych od nas.

• Czy to znaczy, że światło, jakie powstało podczas jej wybuchu biegło do Ziemi aż 28 mln lat?

– Nie może być inaczej. Odległość tej galaktyki od naszej to jedynka i 20 zer kilometrów. Światło supernowej musi biec do Ziemi 28 mln lat. Dla porównania: Słońce jest tylko 8 minut świetlnych od nas.

• Czyli wschód Słońca też widzimy z pewnym opóźnieniem?

– Tak naprawdę wstaje ono 8 minut wcześniej, zanim dostrzeżemy jego pierwsze promienie. To samo dotyczy zachodu Słońca. Nie ma go już nad horyzontem, a my jeszcze je widzimy.

• Kiedy pojawiła się ta supernowa?

– Odkryta została miesiąc temu, 28 czerwca. Wcześniej w tym miejscu na niebie były tylko gwiazdy Drogi Mlecznej na tle galaktyki M51. Aż tu nagle coś rozbłyska i świeci tak jasno, jak nasze gwiazdy. Czyli ma ogromną energię. Taka wydziela się właśnie podczas wybuchu supernowej.
• Kto pierwszy ją zauważył?

– Na całym świecie teleskopy, głównie tak małe jak nasz, nieustannie przeszukują niebo w poszukiwaniu supernowych, które są odkrywane często, z uwagi na ogromną liczbę galaktyk. Zwykle jest kilku odkrywców, którzy w czasie, gdy supernowa wybuchła obserwowali akurat tę galaktykę. Natychmiast wysyłają telegram astronomiczny do specjalnej instytucji. Można tylko powiedzieć, czyj nadszedł pierwszy.

• Wystarczy monitorować niebo i czekać?

– Gdyby można było obserwować jednocześnie cale niebo, to by się tylko czekało. Ale trzeba zmieniać co jakiś czas kierunek obserwacji. I mieć szczęście. Można zejść z kierunku galaktyki, w której pół godziny później wybuchła supernowa. Pech.

• Po co obserwujecie tę supernową?

– Nie dla estetycznych doznań, choć to jest bardzo piękne. Dzięki tym obserwacjom można badać fizykę wnętrza supernowej. Co noc monitorujemy jej jasność. Na początku wybuchu, jakieś 35 dni temu, gwałtownie ona rosła. Osiągnęła maksimum i już zaczyna się rozpływać. Za kilkadziesiąt dni przestanie być widoczna. Zwykle obserwację prowadzi co najmniej 10-20 grup astronomicznych na świecie. Wyniki się dodaje, co podnosi jakość obserwacji.

• Dlaczego gwiazdy umierają?

– Gwiazda, tak jak nasze Słońce, świeci tylko dlatego, że w jej wnętrzu płonie gigantyczny kontrolowany stos jądrowy, który dostarcza energii. Ale jak wyczerpie się całe paliwo jądrowe, to tempo reakcji maleje, potem całkiem ustaje. A ta reakcja jest jedynym powodem, dla którego gwiazda trzyma się w kupie. To ona produkuje temperaturę i ciśnienie. Grawitacja, która ściska gwiazdę jest równoważona, tak jak w nadmuchanym balonie, przez ciśnienie promieniowania powstałego w wyniku reakcji termojądrowej. Jak nie ma tej reakcji, a pozostaje grawitacja, to zaczyna gwałtownie ściskać gwiazdę. Ciśnienie w niej dramatycznie rośnie. W pewnym momencie dochodzi do drugiego zapłonu jądrowego resztkowych substancji, ale to dzieje się już tak gwałtownie, że gwiazda wybucha i rozrzuca zewnętrzne powłoki w kosmos.
• Teraz w imieniu zwolenników teorii o końcu świata powinnam zapytać, czy to samo może się stać z naszym Słońcem?

– Nie, bo jest ono zbyt mało masywne. Skończy dużo łagodniej. Wprawdzie to wszystko, co wcześniej powiedziałem, wydarzy się, ale w dużo spokojniejszy sposób. Nie grozi nam wybuch Słońca jako supernowej, który byłby dla nas rzeczywiście zabójczy.

• A co się będzie działo na Ziemi, jak nasze Słońce zacznie powoli stygnąć?

– Tego też nie przetrzymamy, ponieważ alternatywą dla Słońca jest faza Czerwonego Olbrzyma. Słońce najpierw spuchnie do takiej wielkości, że pochłonie Ziemię, Marsa, sięgając aż do orbity Jowisza. To oznacza, że wszystkie planety zostaną wypalone. A reszta odpłynie w kosmos.

• Można przewidzieć, kiedy coś takiego może się stać?

– Wiemy to dokładnie. Za ok. 5 mld lat. To prawie tyle lat, ile upłynęło od powstania Słońca. Jesteśmy mniej więcej w połowie drogi.

• Chyba że w Ziemię uderzy planetoida. Jedna taka o rozmiarach około 400 metrów ma w listopadzie przelecieć "o włos” od Ziemi.

– Ona nic nam nie może zrobić. Takie małe planetoidy najczęściej nie wchodzą na kurs kolizyjny. Nie są w stanie dolecieć do Ziemi. Spalają się efektownym fajerwerkiem w górnych warstwach atmosfery. To musiałoby być coś znacznie większego, coś wielkości Mont Everestu. 65 mln lat temu planetoida wielkości 10 km wybiła wszystko na Ziemi, w tym dinozaury. A jeśli o ten "włos” chodzi… Ta planetoida przeleci rzeczywiście bardzo blisko, ale jak na skalę astronomiczną. Bo wszystko, co przeleci między Księżycem a Ziemią już jest blisko.

• Lubimy być straszeni, skoro chodzimy na katastroficzne filmy o tym, że pędzi w naszym kierunku ogromna planetoida. Pan też ogląda takie filmy?

– Poszedłem na pierwszy. Tam załoga ziemskich śmiałków pojechała na planetoidę, nawierciła ją, odpaliła ładunki, żeby zmienić jej trasę lotu i uratować Ziemię. Dla fachowców ten film był naiwny, ale nie o to chodziło. Był on ważny, bo uświadomił, głównie decydentom przyznającym fundusze na naukę, że takie niebezpieczeństwo istnieje, że trzeba na Ziemi pobudować obserwatoria, by obserwować Wszechświat i monitorować, czy nadchodzące obiekty nie mają przypadkiem kolizyjnej trajektorii. Ta kolizja, jaka wydarzyła się 65 mln lat temu, powinna występować statystycznie raz na 50 mln lat. Mamy już 65 mln, więc trzeba być na to przygotowanym.

• A jesteśmy?

– Jesteśmy. Od czasu tego filmu masę pieniędzy poszło na wybudowanie systemu monitorowania bliskiego nieba pod kątem kolizyjnych parokilometrowych obiektów. Jeśli taki się pojawi, to odpowiednio wcześniej go zobaczymy i będziemy wiedzieć, co z nim zrobić, żeby go sprowadzić z kolizyjnej trajektorii.

• Przesuniemy go?!

– Wystarczy go minimalnie przesunąć, jak jest w dużej odległości od Ziemi. To już jest możliwe nie tylko teoretycznie. Końca świata z powodu planetoidy nie będzie. Powodem będzie ciągłe rozszerzania się Wszechświata. Gęstość materii w nim maleje i prawdopodobieństwo powstawania nowych gwiazd jest coraz mniejsze. W pewnym momencie przestaną się rodzić. Wszechświat będzie się tylko rozszerzał, stygnął i w końcu zaniknie. Ale to dopiero za jakieś 100 mld lat, albo i więcej. Ziemia zginie znacznie wcześniej, gdy Słońce wejdzie w fazę Czerwonego Olbrzyma. Za jakieś 5 mld lat.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
olo / 2 sierpnia 2011 o 06:58
0
Polacy pięknie potrafią w kilka chwil zejść z tematów czysto naukowych na politykę...
Avatar
olo / 2 sierpnia 2011 o 06:56
0
[quote name='Leon H' timestamp='1312098950' post='509108']
słońca zmieniającego się w czerwonego karła...
[/quote]

Sam jesteś karzeł.
Avatar
Nie Leon / 31 lipca 2011 o 12:17
0
Szanowny Panie nie bawią mnie podjazdy,a jedynie dobre rzeczy ,niestety tych z lat 2005-2007 nie mogę odszukać,pamiętam 10 lat spokoju Kwacha wejście Polski do NATO i UE,czy dobrze czs pokaże ,ale zawsze lepiej być w gościach w kuchni,a nie w przedsionku.Co do zachowania historii to ona lubi się powtarzać ,dawniej niszczono to co pańskie obecnie to co nasze,wypracowane krwawicą robotników i chłopów.Taki jest świat,który nie zawsze idzie tam gdzie trzeba.Dawniej wojna niszczyła pokój,teraz za pomocą wojny wprowadza się pokój i karuzela się kręci.
Avatar
nie Leon / 31 lipca 2011 o 12:03
0
[quote name='ObserwaTor' timestamp='1312105774' post='509159']
Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden drugiego wart jest, tyle, że to ten drugi(Donald Tusk) na "nocnej zmianie" obalał legalny rząd przeciwstawiający się destruktywnej działalnosci sowieckich spółek zainstalowanych w Polsce, że o nawoływaniu do obywatelskiego nieposłuszeństwa po wyborach przegranych w 2006 roku nie wspomnę.
Oj tak tak dużo racji nie wspomnę 10 lat spokoju za Kwacha czy 4 lata w tym wejście do UE,a wtedy rządzili" pobratymcy" według "popaprańców".p.s. nie cierpię ludzi którzy chodzą w kantarach z klapkami jak młode narowiste konie bawi i cieszy mnie dobro obojętnie w czyim wydaniu nie mogę zlależć niestety nic dobrego z lat 2005=2007,no a kto wtedy był decydentem.?
Coś wybiórczo szalki wagi sprawiedliwosci wytarowałeś kolego.

Na zakończenie coś dla "osłody" i ochłody po zburzeniu "komina chłodniczego":
Przed II wojną światową Polska była na 5 miejscu w Europie w ilości patentowanych rocznie wynalazków. Aktualnie z ilością 20-30 patentów rocznie czyli około 0,003% w skali UE nie mieścimy się wogóle w statystykach, że o świecie nie wspomnę. Czesi, Węgrzy przebijają nas 100 krotnie, a takie państwa jak USA, Japonia i Chiny - krotnie w dziesiątkach tysięcy(USA około 360 tys. wynalazków, Japonia 320 tys., Chiny około 280 tysięcy)

Kłania się Mlada Bolesłav, kłania się Pitesti nawet Niżny Nowogrod(Gorki) i Mińsk pochylił dzisiaj czoło na widok tego "spektakularnego" widowiska.

To co jeszcze z tamtych czasów pozostało to wyburzyć, zezłomować, zaorać i rybek napuścić albo jakie stadiony zalewowe pobudować(cukrownia)...

To co wkrótce nam tu na lubelszczyźnie pozostanie to już chyba tylko serial "Pogodni" w... telewizji.
[/quote]
[quote name='ObserwaTor' timestamp='1312105774' post='509159']
Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden d... rozwiń
Avatar
ObserwaTor / 31 lipca 2011 o 11:49
0
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden drugiego wart jest, tyle, że to ten drugi(Donald Tusk) na "nocnej zmianie" obalał legalny rząd przeciwstawiający się destruktywnej działalnosci sowieckich spółek zainstalowanych w Polsce, że o nawoływaniu do obywatelskiego nieposłuszeństwa po wyborach przegranych w 2006 roku nie wspomnę.

Coś wybiórczo szalki wagi sprawiedliwosci wytarowałeś kolego.

Na zakończenie coś dla "osłody" i ochłody po zburzeniu "komina chłodniczego":
Przed II wojną światową Polska była na 5 miejscu w Europie w ilości patentowanych rocznie wynalazków. Aktualnie z ilością 20-30 patentów rocznie czyli około 0,003% w skali UE nie mieścimy się wogóle w statystykach, że o świecie nie wspomnę. Czesi, Węgrzy przebijają nas 100 krotnie, a takie państwa jak USA, Japonia i Chiny - krotnie w dziesiątkach tysięcy(USA około 360 tys. wynalazków, Japonia 320 tys., Chiny około 280 tysięcy)

Kłania się Mlada Bolesłav, kłania się Pitesti nawet Niżny Nowogrod(Gorki) i Mińsk pochylił dzisiaj czoło na widok tego "spektakularnego" widowiska.

To co jeszcze z tamtych czasów pozostało to wyburzyć, zezłomować, zaorać i rybek napuścić albo jakie stadiony zalewowe pobudować(cukrownia)...

To co wkrótce nam tu na lubelszczyźnie pozostanie to już chyba tylko serial "Pogodni" w... telewizji.
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchow... rozwiń
Avatar
ktosik / 31 lipca 2011 o 11:42
0
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Chyba głupota będzie powodem końca świata.
Avatar
Gość / 31 lipca 2011 o 11:38
0
[quote name='Radek' timestamp='1312100827' post='509119']
a wystarczy tylko poczytać Pismo Święte - np. Objawienie - i się człowiek wszystkiego co mu potrzeba o końcu świata dowie
[/quote]

Palnij się w ten pusty łeb psychiku
Avatar
nie Leon / 31 lipca 2011 o 11:05
0
[quote name='Leon H' timestamp='1312098950' post='509108']
Bardziej od uderzenia planetoidy i słońca zmieniającego się w czerwonego karła, boję się rządów Donalda Tuska. On sieje większe spustoszenia niż wybuchy supernowej i wszelkie planetoidy...
[/quote]
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
Avatar
wiechosta / 31 lipca 2011 o 11:01
0
[quote name='Radek' timestamp='1312100827' post='509119']
a wystarczy tylko poczytać Pismo Święte - np. Objawienie - i się człowiek wszystkiego co mu potrzeba o końcu świata dowie
[/quote]

Taki duży chłopczyk a w bajki wierzy, nieładnie...A skoro w tzw. pismo święte wierzysz to mam nadzieję,że na Wojtyłę nie mówisz "ojciec święty" bo w tym periodyku wyraźnie napisano,że tylko Boga w niebie tak wolno nazywać...
Avatar
STYX / 31 lipca 2011 o 10:58
0
Hmmm...Nijak to się ma do kościelnej teorii dziejów. Gdzie tu jest Bozia, Jezus, jego mama i tajemnice fatimskie ? A jeżeli Bozia istnieje to co bidulka będzie robić przez 95 mld lat gdy Ziemi już nie będzie i Jej wyznawców a do końca Kosmosu zostanie tyle czasu? Chyba tylko pasjanse na kompie...
Avatar
olo / 2 sierpnia 2011 o 06:58
0
Polacy pięknie potrafią w kilka chwil zejść z tematów czysto naukowych na politykę...
Avatar
olo / 2 sierpnia 2011 o 06:56
0
[quote name='Leon H' timestamp='1312098950' post='509108']
słońca zmieniającego się w czerwonego karła...
[/quote]

Sam jesteś karzeł.
Avatar
Nie Leon / 31 lipca 2011 o 12:17
0
Szanowny Panie nie bawią mnie podjazdy,a jedynie dobre rzeczy ,niestety tych z lat 2005-2007 nie mogę odszukać,pamiętam 10 lat spokoju Kwacha wejście Polski do NATO i UE,czy dobrze czs pokaże ,ale zawsze lepiej być w gościach w kuchni,a nie w przedsionku.Co do zachowania historii to ona lubi się powtarzać ,dawniej niszczono to co pańskie obecnie to co nasze,wypracowane krwawicą robotników i chłopów.Taki jest świat,który nie zawsze idzie tam gdzie trzeba.Dawniej wojna niszczyła pokój,teraz za pomocą wojny wprowadza się pokój i karuzela się kręci.
Avatar
nie Leon / 31 lipca 2011 o 12:03
0
[quote name='ObserwaTor' timestamp='1312105774' post='509159']
Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden drugiego wart jest, tyle, że to ten drugi(Donald Tusk) na "nocnej zmianie" obalał legalny rząd przeciwstawiający się destruktywnej działalnosci sowieckich spółek zainstalowanych w Polsce, że o nawoływaniu do obywatelskiego nieposłuszeństwa po wyborach przegranych w 2006 roku nie wspomnę.
Oj tak tak dużo racji nie wspomnę 10 lat spokoju za Kwacha czy 4 lata w tym wejście do UE,a wtedy rządzili" pobratymcy" według "popaprańców".p.s. nie cierpię ludzi którzy chodzą w kantarach z klapkami jak młode narowiste konie bawi i cieszy mnie dobro obojętnie w czyim wydaniu nie mogę zlależć niestety nic dobrego z lat 2005=2007,no a kto wtedy był decydentem.?
Coś wybiórczo szalki wagi sprawiedliwosci wytarowałeś kolego.

Na zakończenie coś dla "osłody" i ochłody po zburzeniu "komina chłodniczego":
Przed II wojną światową Polska była na 5 miejscu w Europie w ilości patentowanych rocznie wynalazków. Aktualnie z ilością 20-30 patentów rocznie czyli około 0,003% w skali UE nie mieścimy się wogóle w statystykach, że o świecie nie wspomnę. Czesi, Węgrzy przebijają nas 100 krotnie, a takie państwa jak USA, Japonia i Chiny - krotnie w dziesiątkach tysięcy(USA około 360 tys. wynalazków, Japonia 320 tys., Chiny około 280 tysięcy)

Kłania się Mlada Bolesłav, kłania się Pitesti nawet Niżny Nowogrod(Gorki) i Mińsk pochylił dzisiaj czoło na widok tego "spektakularnego" widowiska.

To co jeszcze z tamtych czasów pozostało to wyburzyć, zezłomować, zaorać i rybek napuścić albo jakie stadiony zalewowe pobudować(cukrownia)...

To co wkrótce nam tu na lubelszczyźnie pozostanie to już chyba tylko serial "Pogodni" w... telewizji.
[/quote]
[quote name='ObserwaTor' timestamp='1312105774' post='509159']
Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden d... rozwiń
Avatar
ObserwaTor / 31 lipca 2011 o 11:49
0
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchowo wiedząc, że za to samo europosła PO S. Nitrasa nic złego nie spotkało. Z drugiej strony rzecz biorąc pomyśl sam co by szerszy Twój uśmiech, zdumienie i przerażenie wywołało - jazda na dwóch różnych tablicach czy zabronione cofanie na autostradzie?

Jak pisałem jeden drugiego wart jest, tyle, że to ten drugi(Donald Tusk) na "nocnej zmianie" obalał legalny rząd przeciwstawiający się destruktywnej działalnosci sowieckich spółek zainstalowanych w Polsce, że o nawoływaniu do obywatelskiego nieposłuszeństwa po wyborach przegranych w 2006 roku nie wspomnę.

Coś wybiórczo szalki wagi sprawiedliwosci wytarowałeś kolego.

Na zakończenie coś dla "osłody" i ochłody po zburzeniu "komina chłodniczego":
Przed II wojną światową Polska była na 5 miejscu w Europie w ilości patentowanych rocznie wynalazków. Aktualnie z ilością 20-30 patentów rocznie czyli około 0,003% w skali UE nie mieścimy się wogóle w statystykach, że o świecie nie wspomnę. Czesi, Węgrzy przebijają nas 100 krotnie, a takie państwa jak USA, Japonia i Chiny - krotnie w dziesiątkach tysięcy(USA około 360 tys. wynalazków, Japonia 320 tys., Chiny około 280 tysięcy)

Kłania się Mlada Bolesłav, kłania się Pitesti nawet Niżny Nowogrod(Gorki) i Mińsk pochylił dzisiaj czoło na widok tego "spektakularnego" widowiska.

To co jeszcze z tamtych czasów pozostało to wyburzyć, zezłomować, zaorać i rybek napuścić albo jakie stadiony zalewowe pobudować(cukrownia)...

To co wkrótce nam tu na lubelszczyźnie pozostanie to już chyba tylko serial "Pogodni" w... telewizji.
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Obaj są siebie warci, podobnie jak i inni europosłowie okazujący paszporty dyplomatyczne do kontroli drogowej.
Myślę, że Zbigniew Ziobro mógł zrobić to jakby odruchow... rozwiń
Avatar
ktosik / 31 lipca 2011 o 11:42
0
[quote name='nie Leon' timestamp='1312103101' post='509137']
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
[/quote]

Chyba głupota będzie powodem końca świata.
Avatar
Gość / 31 lipca 2011 o 11:38
0
[quote name='Radek' timestamp='1312100827' post='509119']
a wystarczy tylko poczytać Pismo Święte - np. Objawienie - i się człowiek wszystkiego co mu potrzeba o końcu świata dowie
[/quote]

Palnij się w ten pusty łeb psychiku
Avatar
nie Leon / 31 lipca 2011 o 11:05
0
[quote name='Leon H' timestamp='1312098950' post='509108']
Bardziej od uderzenia planetoidy i słońca zmieniającego się w czerwonego karła, boję się rządów Donalda Tuska. On sieje większe spustoszenia niż wybuchy supernowej i wszelkie planetoidy...
[/quote]
Panie Leonie pan Jarosław więcej złego robi nic nie robiąc jak Donald nawet robiąc cos niedobrego ,a ten pan na podwójnych tablicach to ile przynosi ujmy naszemu krajowi,który i tak jest wyśmiewany akurat nie z powodu Tuska p.s. Tusk nie jest moim idolem.
Avatar
wiechosta / 31 lipca 2011 o 11:01
0
[quote name='Radek' timestamp='1312100827' post='509119']
a wystarczy tylko poczytać Pismo Święte - np. Objawienie - i się człowiek wszystkiego co mu potrzeba o końcu świata dowie
[/quote]

Taki duży chłopczyk a w bajki wierzy, nieładnie...A skoro w tzw. pismo święte wierzysz to mam nadzieję,że na Wojtyłę nie mówisz "ojciec święty" bo w tym periodyku wyraźnie napisano,że tylko Boga w niebie tak wolno nazywać...
Avatar
STYX / 31 lipca 2011 o 10:58
0
Hmmm...Nijak to się ma do kościelnej teorii dziejów. Gdzie tu jest Bozia, Jezus, jego mama i tajemnice fatimskie ? A jeżeli Bozia istnieje to co bidulka będzie robić przez 95 mld lat gdy Ziemi już nie będzie i Jej wyznawców a do końca Kosmosu zostanie tyle czasu? Chyba tylko pasjanse na kompie...
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 77 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.