Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 lutego 2010 r.
14:44
Edytuj ten wpis

Koszmar palacza

0 14 A A

Idę do baru, wiem, że mogę sobie tam zapalić, spokojnie wypić piwo, porozmawiać ze znajomymi – opowiada Arek. – Teraz chcą mi tego zabronić. Joanna, która nie pali, wybiera lokale, w których jest zakaz palenia. – Jest ich mnóstwo, jak nie chcę, to się nie truję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia w lokalach gastronomicznych, na przystankach autobusowych i w miejscach "bardzo” publicznych. Dymka puścimy tylko w domu lub na ulicy. Pod warunkiem, że nie będziemy dmuchać nikomu w twarz.

Palacze się organizują

– Projekt jest kontrowersyjny – przyznaje Joanna Mucha, posłanka PO i członek Komisji Zdrowia. – Ale nie chcemy uderzać w palaczy. Chodzi o ochronę niepalących przed biernym paleniem.

Największe emocje planowane zmiany budzą wśród restauratorów i ich klientów. – Palacze będą niezadowoleni, a osoby niepalące odetchną z ulgą – mówi Wojciech Meryk ze Sport Pub w Lublinie, gdzie teraz nie ma zakazu palenia i nawet nie ma sal dla niepalących.

– Jak to odbije się na zyskach właścicieli lokali, trudno powiedzieć. Ale ja – mimo wszystko – jestem za wprowadzeniem zakazu – dodaje.

– Tak restrykcyjny zakaz będzie ograniczeniem wolności palaczy. Brak sal dla palących np. w pubach i pociągach uważam za dyskryminację. Jeśli państwo tak bardzo dba o zdrowie obywateli, proponuję, aby wprowadziło podobny zakaz picia alkoholu – mówi Michał, student polonistyki KUL, który pali od 7 lat. I dodaje że jeśli nie będzie mógł zapalić w barze, przy piwie, będzie namawiał znajomych na spotkania w domu.

Jak w szkole: palimy w toalecie

– Już widzę, jak policjanci jadą na sygnale, by ukarać palącego w niedozwolonym miejscu – ironizuje pan Piotr, który uważa, że powstają martwe przepisy i podaje przykład – Zakaz obejmuje szpitale. Zakaz palenia jest w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie, a na klatce schodowej szaro od dymu.

Szpital kliniczny nr 4 w Lublinie to samo. – Odwiedzając chorego ojca, wychodziłem zapalić na dwór. Później pacjenci z oddziału podpowiedzieli mi, że przecież jest palarnia na 5 piętrze. Okazało się, że "palarnią” jest korytarz tuż przy wejściu do kliniki chirurgii transplantacyjnej. Palą tam nie tylko pacjenci – pielęgniarki i lekarzy też tam można spotkać – opowiada Marek.

– W budynku KUL się nie pali, a do toalety na drugim czy trzecim piętrze nie da się wejść, bo tyle dymu. I, oczywiście, wszędzie są naklejki "zakaz palenia”. To samo jest w toaletach w hipermarketach – dodaje Krystyna Wolińska z Lublina, która uważa, że tak będzie wszędzie, gdzie pojawią się zakazy.

– Za moich czasów tak się paliło w ogólniaku. Albo na placyku za kościołem albo w WC – wspomina absolwentka III LO.

Słono zapłacimy za palenie

Papierosy już zdrożały. Znowu. Paczka kosztuje już średnio o 80 groszy więcej. Dodatkowo, za palenie w miejscu zakazanym ustawodawca chce nas karać 500-zł mandatem. Czy jest się czego bać?

W tej chwili strażnik miejski lub policjant może ukarać każdego palącego w miejscu niedozwolonym mandatem od 50 do 100 zł. – Każdy przyłapany na gorącym uczynku dostaje mandat – mówi Arkadiusz Arciszewski z lubelskiej policji.

Tymczasem nad propozycjami komisji zdrowia pracuje Sejm. Od razu pojawiły się zgrzyty. Okazuje się, że posłowie już nie chcą tak restrykcyjnych zakazów. Ustawa (zmieniona lub nie) wejdzie w życie najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami.

Tymczasem autorzy ustawy uważają, że zakazy przynoszą skutek. Podają na przykład inne kraje europejskie, gdzie takie zakazy już wprowadzono. W rok po wprowadzeniu zakazu palenie rzuciło pół miliona Włochów i 10 proc. Irlandczyków. Parlamentarzyści liczą, że podobnie będzie i u nas. Teraz w Polsce jest 10–11 mln palaczy.

Życie bez dymu

Choć zakaz jeszcze nie obowiązuje, już teraz są lokale, gdzie w ogóle się nie pali lub są wydzielone sale dla niepalących. – U nas jest sala dla niepalących. Klienci chwalą ten pomysł – mówi Jacek Abramowski, właściciel restauracji Sielsko-Anielsko w Lublinie, która, podobnie jak 60 innych lokali, bierze udział w kampanii "Lokal bez papierosa”.

– Akcja powstała z myślą o ochronie biernych palaczy – mówi organizator kampanii Magda Petryniak. I dodaje: Zakaz palenia w miejscach publicznych wprowadziło już
12 państw Unii Europejskiej.

Złe wdechy

Jak podkreślają twórcy ustawy, jest ona głównie powodem, by dbać o tych, co nie palą. Bierne palenie tytoniu, ETS (ang. environmental tobacco smoke) zwane inaczej dymem tytoniowym środowiskowym występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1000 osób, natomiast w Stanach Zjednoczonych 53000.

Bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy, jak palenie bezpośrednie, włączając raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc. Dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrasta o 20–30 proc., natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosi 16–19 proc.

Jak jest w innych krajach

Michał, który od kilku lat mieszka w Northampton, w Wielkiej Brytanii mówi, że podobnie jak większość mieszkańców Wysp nie jest zadowolony z wprowadzonego tam całkowitego zakazu palenia.

– Żeby zapalić, trzeba wyjść na dwór. Tylko latem, kiedy czynne są ogródki, można palić przy stoliku, pijąc piwo czy kawę – mówi. – Z drugiej strony rozumiem osoby niepalące. Po co ich na siłę uszczęśliwiać dymem tytoniowym.

– W pubach i dyskotekach się nie pali, ale jak ktoś nie może się powstrzymać, to może wyjść przed lokal – potwierdza Agnieszka, która mieszka i pracuje w Dublinie w Irlandii. – Przed niektórymi lokalami stoją ogrzewacze. Nie trzeba się nawet ubierać w płaszcz czy kurtkę zimą. Wychodzącym na dymka nie jest wtedy zimno.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 21:51
0
Charliefrown napisał:
o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zapachem. Jedyny kompromis to e-papierosy.

A ja sobie nie życzę abys wydalał gazy i życze sobie abyś zmieniał skarpetki przed wejściem do lokalu. I co ty na to?

A ja sobie nie życzę abys wydalał gazy i życze sobie abyś zmieniał skarpetki przed wejściem do lokalu. I co ty na to? rozwiń
Avatar
Charliefrown / 21 lutego 2010 o 17:13
0
zul nie palacy napisał:
Ludzie co wy za farmazony piszecie,porownujecie picie alkoholu czy kawy z paleniem papierowsow,chyba niektorym dym juz wyrzadzil nieodwracalne szkody w mozgu.Kto bedzie smierdzial piwem po wizycie w barze,no chyba tylko ktos kto je na siebie wyleje a jaki jest efekt 5 minutowego pobytu w takim zadymionym lokalu to chyba kazdy wie,ciuchy marsz do prania.Nie dosc ze sami siebie truja,podobnie jak przeadzajacy z alkoholem to jeszcze niezadowoleni ze im sie zabrania truc innych.Palacze na Syberie!!


o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zapachem. Jedyny kompromis to e-papierosy.


o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zap... rozwiń
Avatar
zul nie palacy / 21 lutego 2010 o 13:55
0
Ludzie co wy za farmazony piszecie,porownujecie picie alkoholu czy kawy z paleniem papierowsow,chyba niektorym dym juz wyrzadzil nieodwracalne szkody w mozgu.Kto bedzie smierdzial piwem po wizycie w barze,no chyba tylko ktos kto je na siebie wyleje a jaki jest efekt 5 minutowego pobytu w takim zadymionym lokalu to chyba kazdy wie,ciuchy marsz do prania.Nie dosc ze sami siebie truja,podobnie jak przeadzajacy z alkoholem to jeszcze niezadowoleni ze im sie zabrania truc innych.Palacze na Syberie!!
Avatar
kinol / 21 lutego 2010 o 10:35
0
Nie ma się co burzyć, bo to nic nikomu nie da. Jeśli chcą wprowadzać takie, czy inne zakazy, to i tak je wprowadzą, a zdanie obywateli nikogo nie obchodzi, bo nie my rządzimy w tym kraju, Drogi Narodzie:)

Ale... W takiej sytuacji trzeba się postawić na miejscu zarówno palacza, jak i niepalącego. Ktoś, kto pali, jest zwyczajnie niezadowolony z zakazu, a osoba niepaląca cieszy się, że nie będzie musiała już wdychać dymu papierosowego. I co...? Ktoś już tu pisał o martwych przepisach i ma rację, bo i w tym przypadku zapewne tak będzie. Nie wierzę, że nie zobaczę już palaczy na przystankach czy knajpach, tak samo, jak dymu po palącym w innych miejscach publicznych.

A poza tym zakaz sam w sobie jest głupi, bo nieprzemyślany. Zamiast osiągnąć jakiś kompromis, "promotorzy zdrowia" woleli zadrzeć od razu z 1/3 społeczeństwa i powiedzieć im stanowcze NIE. "NIE zapalicie, NIE podtrujecie, NIE... ". I nic to nikomu nie da, bo palacze byli, są i zawsze będą Tyle, że teraz albo będą zmuszeni kryć się z tym w miejscach publicznych, niczym w państwie autokratycznym, albo... nic się nie zmieni, bo będą palić, gdzie im się żywnie podoba:)
Zaś osoby niepalące i tak pewnie będą niezadowolone, bo ów zakaz na nic się zda i wchodząc np. do knajpy i tak będą musieli "pokonać" przy wejściu zasłonę dymną pozostawioną przez ukrytych palaczy...

A co się tyczy kompromisu... Na co w ogóle ten zakaz?? Czy nie lepiej żeby właściciele knajp sami decydowali o warunkach w swoich lokalach?? Może im akurat nie przeszkadzają palacze i chcą, żeby przychodził tam każdy, kto zechce. A osoby niepalące mają spory wybór w innych lokalach, gdzie nie można palić, albo miejsca dla niepalących są wydzielone, więc nie muszą bywać tam, gdzie przesiadują też palący, a potem narzekać, że wokół jest sam dym, a oni się trują nie z własnej woli.

Sama jestem osobą niepalącą, a właściwie JUŻ niepalącą, a mimo wszystko rozumiem i palaczy, i niepalących, dlatego w takich sprawach ważny jest kompromis, a nie jakieś restrykcje. A sposobów na to jest mnóstwo. Można wydzielać w lokalach miejsca dla niepalących, zamiast zabierać w nich przestrzeń palaczom. Można dać wolną rękę właścicielom lokali - niech oni sami decydują, jaka klientela ma u nich przebywać. A przede wszystkim można w końcu zacząć myśleć, a nie wprowadzać w życie byle gó..o, Droga Władzo:)
Nie ma się co burzyć, bo to nic nikomu nie da. Jeśli chcą wprowadzać takie, czy inne zakazy, to i tak je wprowadzą, a zdanie obywateli nikogo nie obchodzi, bo nie my rządzimy w tym kraju, Drogi Narodzie:)

Ale... W takiej sytuacji trzeba się postawić na miejscu zarówno palacza, jak i niepalącego. Ktoś, kto pali, jest zwyczajnie niezadowolony z zakazu, a osoba niepaląca cieszy się, że nie będzie musiała już wdychać dymu papierosowego. I co...? Ktoś już tu pisał o martwych przepisach i ma rację, bo i w tym przypadku zapewne tak będ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 10:32
0
Charliefrown napisał:
wchodząc do lokalu mam prawo oczekiwać, że nikt nie będzie przy mnie ostentacyjnie defekować, wymiotować, czy w inny przykry sposób manifestować fizjologię. Tak samo mam prawo wymagać, by nikt nie uprzykrzał mi pobytu w restauracji dymem papierosowym. O ile dym fajki lub cygara jest do zniesienia, to w przypadku papierosów tytoń spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt interesów? Co więcej, żeby przepisy nie były "martwe", a więc nieegzekwowalne w praktyce, to na knajpiarzy powinny być nałożone sankcje administracyjne w przypadku naruszenia zakazu palenia przez bywalców tych miejsc. Tym samym nałożonoby na nich obowiązek zachowania pewnych standardów niepalenia i szybkiego reagowania. W odmiennym rozwiązaniu (odpowiedzialność za wykroczenie ponosi sam palacz), zanim dotarłyby odpowiednie służby "śmierdziel" już dawno by się ulotnił, pozostawiając po sobie żenadę i nieprzyjemny zapach.

A kto ci nakazuje chodzic tam gdzie sie pali? Masz wolny wybor, tak wiele jest knajp dla niepalacych. Teraz zeby znalezc knajpe dla palacych niezle trzeba sie nachodzic. Zakazywac palenia mozesz u siebie w domu a nie innym. Jade pociagiem, po dlugim szukaniu znalazlem przedzial dla palacych. Mimo wielu wolnych miejsc w przedzialach dla niepalacych wpakowuje mi sie paniusia z dziecmi. Sila rzeczy ostatni przedzial dla palacych zostal zdominowany przez niepalacych. Ludzie dlaczego tak lubicie wlazic z buciorami w czyjes zycie. Czlowiek dla czlowieka wilkiem. Jeden drugiemu tylko by zakazywal, nakazywal i utrudnial zycie. Ja nie chodze tam gdzie sie nie pali, to dlaczego niepalacy wlaza tam gdzie sie pali?

A kto ci nakazuje chodzic tam gdzie sie pali? Masz wolny wybor, tak wiele jest knajp dla niepalacych. Teraz zeby znalezc knajpe dla palacych niezle trzeba sie nachodzic. Zakazywac palenia mozesz u siebie w domu a nie innym. Jade pociagiem, po dlugim szukaniu znalazlem przedzial dla palacych. Mimo wielu wolnych miejsc w przedzialach dla niepalacych wpakowuje mi sie paniusia z dziecmi. Sila rzeczy ostatni przedzial dla palacych zostal zdominowany przez niepalacych. Ludzie dlaczego tak lubicie wlazic z buciorami w czyjes z... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 10:01
0
!!@!@ napisał:
Wprowadźmy również zakaz picia alkoholu w barach - bo może ktoś przyszedł napić się koli i nie chce wąchać śmierdzącego piwska
Wprowadźmy zakaz jedzenia smażony dań - w końcu to okrutnie śmierdzi i może komuś przeszkadzać
Wprowadźmy zakaz picia kawa- może nie każdy kto przyszedł posiedzieć w barze lubi zapach kawy
acha no i oczywiście przed wejściem do bary każdy powinien umyć zęby .
No bo przecież kazdy przychodzi do baru nakarmić ptaki - a nie przecież komuś może przeszkadzać cwierkanie - wprowadzmy zakaz ćwierkania!!!

Z tym zakazem picia alkoholu w barach to dobry pomysł. Chleją i hałasują i nie dadzą posiedzieć z dziewwczyną w ciszy przy fancie. Wogóle powinien być zakaz sprzedaży alkoholu, albo przynajmniej zakaz sprzedaży osobom "pod wpływem" tzn. jedno piwo i koniec picia. Takie osoby po wypiciu tego jednego dopuszczalnego piwa powinny być usuwane z baru a jak nie to mandat za przebywanie w miejscu publicznym w stanie nietrzeźwosci. A i własciciel baru powinien w takim wypadku też swoje dostać.

Z tym zakazem picia alkoholu w barach to dobry pomysł. Chleją i hałasują i nie dadzą posiedzieć z dziewwczyną w ciszy przy fancie. Wogóle powinien być zakaz sprzedaży alkoholu, albo przynajmniej zakaz sprzedaży osobom "pod wpływem" tzn. jedno piwo i koniec picia. Takie osoby po wypiciu tego jednego dopuszczalnego piwa powinny być usuwane z baru a jak nie to mandat za przebywanie w miejscu publicznym w stanie nietrzeźwosci. A i własciciel baru powinien w takim wypadku też swoje dostać. rozwiń
Avatar
!!@!@ / 21 lutego 2010 o 09:45
0
Wprowadźmy również zakaz picia alkoholu w barach - bo może ktoś przyszedł napić się koli i nie chce wąchać śmierdzącego piwska
Wprowadźmy zakaz jedzenia smażony dań - w końcu to okrutnie śmierdzi i może komuś przeszkadzać
Wprowadźmy zakaz picia kawa- może nie każdy kto przyszedł posiedzieć w barze lubi zapach kawy
acha no i oczywiście przed wejściem do bary każdy powinien umyć zęby .
No bo przecież kazdy przychodzi do baru nakarmić ptaki - a nie przecież komuś może przeszkadzać cwierkanie - wprowadzmy zakaz ćwierkania!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 09:13
0
tak jest zabronić palić, pić i pier***ić i będziemy żyli długo i szczęśliwie, gdzie dla państwa też to na nic, bo ZUS nie wyrabia
Avatar
Charliefrown / 21 lutego 2010 o 09:11
0
Gość napisał:
Otake Polske walczyliśmy Możemy bezkarnie poszczekać na polityków, a nie możemy zapalić Wiecej wolności dzięki nowym zakazom
Po co tracić czas i pieniądze i stanowić martwe prawo? Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie.


wchodząc do lokalu mam prawo oczekiwać, że nikt nie będzie przy mnie ostentacyjnie defekować, wymiotować, czy w inny przykry sposób manifestować fizjologię. Tak samo mam prawo wymagać, by nikt nie uprzykrzał mi pobytu w restauracji dymem papierosowym. O ile dym fajki lub cygara jest do zniesienia, to w przypadku papierosów tytoń spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt interesów? Co więcej, żeby przepisy nie były "martwe", a więc nieegzekwowalne w praktyce, to na knajpiarzy powinny być nałożone sankcje administracyjne w przypadku naruszenia zakazu palenia przez bywalców tych miejsc. Tym samym nałożonoby na nich obowiązek zachowania pewnych standardów niepalenia i szybkiego reagowania. W odmiennym rozwiązaniu (odpowiedzialność za wykroczenie ponosi sam palacz), zanim dotarłyby odpowiednie służby "śmierdziel" już dawno by się ulotnił, pozostawiając po sobie żenadę i nieprzyjemny zapach.
spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt intere... rozwiń
Avatar
palacz / 21 lutego 2010 o 07:33
0
Po co się rozdrabniać.Wprowadzić zakaz na całym terytorium RP.Jakie są parametry przystanku:wiata,jak nie ma wiaty tylko słupek itd..Co jest bardziej szkodliwe:dziesiątki przejeżdzających samochodów(hałas,spaliny),czy dym z papierosa?Przykro,jeżeli osoba egzekwująca od innych sama jest palaczem.Jak będzie wyglądać palenie w zakładach karnych?Czy rząd wstrzyma dopłaty dla producentów tytoniu,zlikwiduje przemyt papierosów ze wschodu.Jest więcej pytań,ale i tak palenie to temat zastępczy.
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 21:51
0
Charliefrown napisał:
o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zapachem. Jedyny kompromis to e-papierosy.

A ja sobie nie życzę abys wydalał gazy i życze sobie abyś zmieniał skarpetki przed wejściem do lokalu. I co ty na to?

A ja sobie nie życzę abys wydalał gazy i życze sobie abyś zmieniał skarpetki przed wejściem do lokalu. I co ty na to? rozwiń
Avatar
Charliefrown / 21 lutego 2010 o 17:13
0
zul nie palacy napisał:
Ludzie co wy za farmazony piszecie,porownujecie picie alkoholu czy kawy z paleniem papierowsow,chyba niektorym dym juz wyrzadzil nieodwracalne szkody w mozgu.Kto bedzie smierdzial piwem po wizycie w barze,no chyba tylko ktos kto je na siebie wyleje a jaki jest efekt 5 minutowego pobytu w takim zadymionym lokalu to chyba kazdy wie,ciuchy marsz do prania.Nie dosc ze sami siebie truja,podobnie jak przeadzajacy z alkoholem to jeszcze niezadowoleni ze im sie zabrania truc innych.Palacze na Syberie!!


o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zapachem. Jedyny kompromis to e-papierosy.


o to właśnie mi chodzi, ale palacze nie dostrzegają problemu. Palacze zupełnie zapominają, że zostawiają po sobie ten przykry ślad zapachowy praktycznie na wszystkich przedmiotach pozostających w "strefie rażenia". Jeśli ktoś pali śmieci, czy nawet rozpala grilla w pobliżu mojego domu, a ja nie życzę sobie takich zapachów, mogę w postępowaniu cywilnym żądać zaniechania tzw. immisji pośrednich. W lokalach niestety nie ma póki co analogicznego instrumentu prawnego, który chroniłby mnie przed niechcianym zap... rozwiń
Avatar
zul nie palacy / 21 lutego 2010 o 13:55
0
Ludzie co wy za farmazony piszecie,porownujecie picie alkoholu czy kawy z paleniem papierowsow,chyba niektorym dym juz wyrzadzil nieodwracalne szkody w mozgu.Kto bedzie smierdzial piwem po wizycie w barze,no chyba tylko ktos kto je na siebie wyleje a jaki jest efekt 5 minutowego pobytu w takim zadymionym lokalu to chyba kazdy wie,ciuchy marsz do prania.Nie dosc ze sami siebie truja,podobnie jak przeadzajacy z alkoholem to jeszcze niezadowoleni ze im sie zabrania truc innych.Palacze na Syberie!!
Avatar
kinol / 21 lutego 2010 o 10:35
0
Nie ma się co burzyć, bo to nic nikomu nie da. Jeśli chcą wprowadzać takie, czy inne zakazy, to i tak je wprowadzą, a zdanie obywateli nikogo nie obchodzi, bo nie my rządzimy w tym kraju, Drogi Narodzie:)

Ale... W takiej sytuacji trzeba się postawić na miejscu zarówno palacza, jak i niepalącego. Ktoś, kto pali, jest zwyczajnie niezadowolony z zakazu, a osoba niepaląca cieszy się, że nie będzie musiała już wdychać dymu papierosowego. I co...? Ktoś już tu pisał o martwych przepisach i ma rację, bo i w tym przypadku zapewne tak będzie. Nie wierzę, że nie zobaczę już palaczy na przystankach czy knajpach, tak samo, jak dymu po palącym w innych miejscach publicznych.

A poza tym zakaz sam w sobie jest głupi, bo nieprzemyślany. Zamiast osiągnąć jakiś kompromis, "promotorzy zdrowia" woleli zadrzeć od razu z 1/3 społeczeństwa i powiedzieć im stanowcze NIE. "NIE zapalicie, NIE podtrujecie, NIE... ". I nic to nikomu nie da, bo palacze byli, są i zawsze będą Tyle, że teraz albo będą zmuszeni kryć się z tym w miejscach publicznych, niczym w państwie autokratycznym, albo... nic się nie zmieni, bo będą palić, gdzie im się żywnie podoba:)
Zaś osoby niepalące i tak pewnie będą niezadowolone, bo ów zakaz na nic się zda i wchodząc np. do knajpy i tak będą musieli "pokonać" przy wejściu zasłonę dymną pozostawioną przez ukrytych palaczy...

A co się tyczy kompromisu... Na co w ogóle ten zakaz?? Czy nie lepiej żeby właściciele knajp sami decydowali o warunkach w swoich lokalach?? Może im akurat nie przeszkadzają palacze i chcą, żeby przychodził tam każdy, kto zechce. A osoby niepalące mają spory wybór w innych lokalach, gdzie nie można palić, albo miejsca dla niepalących są wydzielone, więc nie muszą bywać tam, gdzie przesiadują też palący, a potem narzekać, że wokół jest sam dym, a oni się trują nie z własnej woli.

Sama jestem osobą niepalącą, a właściwie JUŻ niepalącą, a mimo wszystko rozumiem i palaczy, i niepalących, dlatego w takich sprawach ważny jest kompromis, a nie jakieś restrykcje. A sposobów na to jest mnóstwo. Można wydzielać w lokalach miejsca dla niepalących, zamiast zabierać w nich przestrzeń palaczom. Można dać wolną rękę właścicielom lokali - niech oni sami decydują, jaka klientela ma u nich przebywać. A przede wszystkim można w końcu zacząć myśleć, a nie wprowadzać w życie byle gó..o, Droga Władzo:)
Nie ma się co burzyć, bo to nic nikomu nie da. Jeśli chcą wprowadzać takie, czy inne zakazy, to i tak je wprowadzą, a zdanie obywateli nikogo nie obchodzi, bo nie my rządzimy w tym kraju, Drogi Narodzie:)

Ale... W takiej sytuacji trzeba się postawić na miejscu zarówno palacza, jak i niepalącego. Ktoś, kto pali, jest zwyczajnie niezadowolony z zakazu, a osoba niepaląca cieszy się, że nie będzie musiała już wdychać dymu papierosowego. I co...? Ktoś już tu pisał o martwych przepisach i ma rację, bo i w tym przypadku zapewne tak będ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 10:32
0
Charliefrown napisał:
wchodząc do lokalu mam prawo oczekiwać, że nikt nie będzie przy mnie ostentacyjnie defekować, wymiotować, czy w inny przykry sposób manifestować fizjologię. Tak samo mam prawo wymagać, by nikt nie uprzykrzał mi pobytu w restauracji dymem papierosowym. O ile dym fajki lub cygara jest do zniesienia, to w przypadku papierosów tytoń spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt interesów? Co więcej, żeby przepisy nie były "martwe", a więc nieegzekwowalne w praktyce, to na knajpiarzy powinny być nałożone sankcje administracyjne w przypadku naruszenia zakazu palenia przez bywalców tych miejsc. Tym samym nałożonoby na nich obowiązek zachowania pewnych standardów niepalenia i szybkiego reagowania. W odmiennym rozwiązaniu (odpowiedzialność za wykroczenie ponosi sam palacz), zanim dotarłyby odpowiednie służby "śmierdziel" już dawno by się ulotnił, pozostawiając po sobie żenadę i nieprzyjemny zapach.

A kto ci nakazuje chodzic tam gdzie sie pali? Masz wolny wybor, tak wiele jest knajp dla niepalacych. Teraz zeby znalezc knajpe dla palacych niezle trzeba sie nachodzic. Zakazywac palenia mozesz u siebie w domu a nie innym. Jade pociagiem, po dlugim szukaniu znalazlem przedzial dla palacych. Mimo wielu wolnych miejsc w przedzialach dla niepalacych wpakowuje mi sie paniusia z dziecmi. Sila rzeczy ostatni przedzial dla palacych zostal zdominowany przez niepalacych. Ludzie dlaczego tak lubicie wlazic z buciorami w czyjes zycie. Czlowiek dla czlowieka wilkiem. Jeden drugiemu tylko by zakazywal, nakazywal i utrudnial zycie. Ja nie chodze tam gdzie sie nie pali, to dlaczego niepalacy wlaza tam gdzie sie pali?

A kto ci nakazuje chodzic tam gdzie sie pali? Masz wolny wybor, tak wiele jest knajp dla niepalacych. Teraz zeby znalezc knajpe dla palacych niezle trzeba sie nachodzic. Zakazywac palenia mozesz u siebie w domu a nie innym. Jade pociagiem, po dlugim szukaniu znalazlem przedzial dla palacych. Mimo wielu wolnych miejsc w przedzialach dla niepalacych wpakowuje mi sie paniusia z dziecmi. Sila rzeczy ostatni przedzial dla palacych zostal zdominowany przez niepalacych. Ludzie dlaczego tak lubicie wlazic z buciorami w czyjes z... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 10:01
0
!!@!@ napisał:
Wprowadźmy również zakaz picia alkoholu w barach - bo może ktoś przyszedł napić się koli i nie chce wąchać śmierdzącego piwska
Wprowadźmy zakaz jedzenia smażony dań - w końcu to okrutnie śmierdzi i może komuś przeszkadzać
Wprowadźmy zakaz picia kawa- może nie każdy kto przyszedł posiedzieć w barze lubi zapach kawy
acha no i oczywiście przed wejściem do bary każdy powinien umyć zęby .
No bo przecież kazdy przychodzi do baru nakarmić ptaki - a nie przecież komuś może przeszkadzać cwierkanie - wprowadzmy zakaz ćwierkania!!!

Z tym zakazem picia alkoholu w barach to dobry pomysł. Chleją i hałasują i nie dadzą posiedzieć z dziewwczyną w ciszy przy fancie. Wogóle powinien być zakaz sprzedaży alkoholu, albo przynajmniej zakaz sprzedaży osobom "pod wpływem" tzn. jedno piwo i koniec picia. Takie osoby po wypiciu tego jednego dopuszczalnego piwa powinny być usuwane z baru a jak nie to mandat za przebywanie w miejscu publicznym w stanie nietrzeźwosci. A i własciciel baru powinien w takim wypadku też swoje dostać.

Z tym zakazem picia alkoholu w barach to dobry pomysł. Chleją i hałasują i nie dadzą posiedzieć z dziewwczyną w ciszy przy fancie. Wogóle powinien być zakaz sprzedaży alkoholu, albo przynajmniej zakaz sprzedaży osobom "pod wpływem" tzn. jedno piwo i koniec picia. Takie osoby po wypiciu tego jednego dopuszczalnego piwa powinny być usuwane z baru a jak nie to mandat za przebywanie w miejscu publicznym w stanie nietrzeźwosci. A i własciciel baru powinien w takim wypadku też swoje dostać. rozwiń
Avatar
!!@!@ / 21 lutego 2010 o 09:45
0
Wprowadźmy również zakaz picia alkoholu w barach - bo może ktoś przyszedł napić się koli i nie chce wąchać śmierdzącego piwska
Wprowadźmy zakaz jedzenia smażony dań - w końcu to okrutnie śmierdzi i może komuś przeszkadzać
Wprowadźmy zakaz picia kawa- może nie każdy kto przyszedł posiedzieć w barze lubi zapach kawy
acha no i oczywiście przed wejściem do bary każdy powinien umyć zęby .
No bo przecież kazdy przychodzi do baru nakarmić ptaki - a nie przecież komuś może przeszkadzać cwierkanie - wprowadzmy zakaz ćwierkania!!!
Avatar
Gość / 21 lutego 2010 o 09:13
0
tak jest zabronić palić, pić i pier***ić i będziemy żyli długo i szczęśliwie, gdzie dla państwa też to na nic, bo ZUS nie wyrabia
Avatar
Charliefrown / 21 lutego 2010 o 09:11
0
Gość napisał:
Otake Polske walczyliśmy Możemy bezkarnie poszczekać na polityków, a nie możemy zapalić Wiecej wolności dzięki nowym zakazom
Po co tracić czas i pieniądze i stanowić martwe prawo? Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie.


wchodząc do lokalu mam prawo oczekiwać, że nikt nie będzie przy mnie ostentacyjnie defekować, wymiotować, czy w inny przykry sposób manifestować fizjologię. Tak samo mam prawo wymagać, by nikt nie uprzykrzał mi pobytu w restauracji dymem papierosowym. O ile dym fajki lub cygara jest do zniesienia, to w przypadku papierosów tytoń spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt interesów? Co więcej, żeby przepisy nie były "martwe", a więc nieegzekwowalne w praktyce, to na knajpiarzy powinny być nałożone sankcje administracyjne w przypadku naruszenia zakazu palenia przez bywalców tych miejsc. Tym samym nałożonoby na nich obowiązek zachowania pewnych standardów niepalenia i szybkiego reagowania. W odmiennym rozwiązaniu (odpowiedzialność za wykroczenie ponosi sam palacz), zanim dotarłyby odpowiednie służby "śmierdziel" już dawno by się ulotnił, pozostawiając po sobie żenadę i nieprzyjemny zapach.
spala się wraz z jakimiś okropnym lepiszczami, którymi koncerny tytoniowe klajstrują swoje produkty, żeby nie doszło do wysychania tytoniu.

Jakoś nie przemawia do mnie Twój argument "Każdy z knajpiarzy czujący taką potrzebę może wprowadzić zakaz palenia i po problemie". Ten problem musi zostać załatwiony odgornie w drodze ustawy, bo sama dowolność właścicieli/zarządców lokali niczego nie zmieni - w końcu zarabiają oni na sprzedaży fajek, oferowanych w swoich knajpach. Dostrzegasz teraz konflikt intere... rozwiń
Avatar
palacz / 21 lutego 2010 o 07:33
0
Po co się rozdrabniać.Wprowadzić zakaz na całym terytorium RP.Jakie są parametry przystanku:wiata,jak nie ma wiaty tylko słupek itd..Co jest bardziej szkodliwe:dziesiątki przejeżdzających samochodów(hałas,spaliny),czy dym z papierosa?Przykro,jeżeli osoba egzekwująca od innych sama jest palaczem.Jak będzie wyglądać palenie w zakładach karnych?Czy rząd wstrzyma dopłaty dla producentów tytoniu,zlikwiduje przemyt papierosów ze wschodu.Jest więcej pytań,ale i tak palenie to temat zastępczy.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 1 0

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 12 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 13 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 154 9

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 2 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 8

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!