Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 listopada 2012 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Lubelska Perła podbija świat. Anglia, Ghana, Zambia

0 31 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy - mówi Andrzej Stawiszyński, dyrektor operacyjny Perły-Browarów Lubelskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Andrzejem Stawiszyńskim, dyrektorem operacyjnym Perły-Browarów Lubelskich.

• W ubiegłym tygodniu podpisali państwo umowę na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu. Po co wam drugi browar?

– Jesteśmy firmą regionalną, która tu produkuje i sprzedaje swoje wyroby. Więc oczywiste jest, że szukamy możliwości rozwoju na "własnym” terenie. Poza tym znamy browar w Zwierzyńcu, jego możliwości. I skoro pojawiła się taka szansa, by go zagospodarować, to chcemy ją wykorzystać.

• Perła już raz miała szansę wykazać się w Zwierzyńcu. Ale w 2008 roku zdecydowała o przeniesieniu produkcji do Lublina, a dwa lata później umowa dzierżawy została rozwiązana.

– Dzierżawiliśmy ten browar i prowadziliśmy w nim produkcję przez długie lata. Rocznie ze Zwierzyńca wychodziło kilkadziesiąt tysięcy hektolitrów piwa. Później przyszły jednak cięższe czasy i dla Perły, i dla innych regionalnych browarów.

• Powód?

– Ekspansja koncernowych browarów, z którymi małe browary, takie jak my, nie miały szansy. Musieliśmy więc skoncentrować produkcję w Lublinie, żeby przetrwać ten kryzysowy moment. W latach 2006–2008 przyszedł bardzo trudny czas dla branży. Mieliśmy niebotyczną podwyżkę cen chmielu, która uderzyła szczególnie w takie browary jak nasz. Na szczęście, konsumenci zaczęli poszukiwać na sklepowych półkach oryginalnego, regionalnego piwa. I my idealnie odpowiedzieliśmy na to zapotrzebowanie. W latach 2009–2010 powrócił do nas klient poszukujący ciekawego piwa, w cenie adekwatnej do jakości. I teraz takie piwo chcemy też produkować w Zwierzyńcu.

• Niektóre osoby związane z branżą twierdzą, że wydzierżawiliście ten browar wyłącznie dlatego, by nie trafił w ręce konkurencji. I że bardziej niż rozpocząć produkcję opłaci się wam, by browar stał pusty…

– To absolutnie chybione opinie. Koszty, które poniesiemy w związku z dzierżawą, nijak mają się do tego, ile potencjalnie moglibyśmy stracić, gdyby browar przejął np. Ciechan. Rocznie to kilkaset tysięcy złotych. Nie jest wiec ekonomicznie uzasadnione, by browar był bezużyteczny. Jesteśmy zresztą przyzwyczajeni do walki konkurencyjnej, ale zupełnie innymi metodami. W Zwierzyńcu zamysł od początku był taki, by uruchomić produkcję piwa.

• Ile pieniędzy chcecie zainwestować w ten browar?

– Budżet jest wciąż otwarty. Za milion złotych można już kupić maszyny, ale to zdecydowanie za mało. Zbyt wcześnie jest jednak, by mówić o konkretnych kwotach. Na to przyjdzie pora, gdy już wejdziemy do środka i ustalimy, jakie mamy możliwości.

• Ile piwa chcecie produkować w Zwierzyńcu?

– Minimum 10 tysięcy hektolitrów piwa rocznie – do tego jesteśmy zobligowani umową dzierżawy. Ale zastanawiamy się, czy taka ilość się opłaci. Musimy to dokładnie sprawdzić. Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że w tym obiekcie możemy wyprodukować nawet 30 tys. hektolitrów.

• Jakie to będzie piwo?

– Chcemy sięgnąć do marek historycznych i zobaczyć, jaki w tej chwili jest ich potencjał. Planujemy wrócić do znanego już "Zwierzyńca”, które kojarzy się z tym miejscem.

• A inne piwa, które były kiedyś produkowane w Zwierzyńcu?

– Najbardziej popularna była marka "Kryształ”. To jedno ze starszych, sztandarowych piw. Myślę, że też mogłoby wrócić na rynek. Ale chcielibyśmy także postawić na nowe, niszowe piwa. Mamy świetnych technologów, którzy są w stanie stworzyć nowe produkty na własnej, uniktowej recepturze. I w tym kierunku chcemy iść.

• Czy uda się w ciągu roku uruchomić produkcję?

– Zdecydowanie tak – o ile nic nieprzewidzianego się nie wydarzy.

• Ile osób znajdzie pracę w browarze?

– Docelowo kilkadziesiąt. Pierwsze osoby będziemy zatrudniać już teraz, po przejęciu obiektu. To będzie personel do bieżącej obsługi i administracji. A potem, wraz z rozwojem sytuacji, przyjdzie pora na pracowników produkcji. Chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości browaru i wpisać się z jego działalnością w lokalną społeczność.


• Z jakiego chmielu będziecie produkować?

– Oczywiście lubelskiego. Kupujemy chmiel wyłącznie od dostawców z województwa lubelskiego, które jest wciąż chmielowym zagłębiem. Żaden zamiennik tego chmielu nie zastąpi.

• Wielkie plantacje chmielu pokazaliście w ostatniej reklamie Perły. Reklamie, skądinąd, dość ryzykownej, gdyż bazującej na stereotypie Polski B, w której nie ma przemysłu, ale są inne dobra.

– Chcieliśmy pokazać bogactwo natury naszego regionu. I ludzi, którzy ten region budują. Nasz zamysł był taki: jesteśmy na dorobku, ale dajemy radę. Pomysł może był kontrowersyjny, ale reklama budzi emocje. Cel został więc osiągnięty.

• Jak pan sądzi, co myślą ludzie oglądając tę reklamę?

– Chciałbym, żeby mieli ochotę spróbować naszego piwa, które nie pochodzi z wielkiego koncernu, ale z małego, regionalnego browaru. Bazuje na tradycji i zaangażowaniu ludzi. Mam nadzieję, że potem będą powtarzać jeden drugiemu: spróbuj, to naprawdę dobre piwo.

• A jakie piwa z Lubelskich Browarów najbardziej smakują ludziom?

– Perła Chmielowa, nasza królowa – jak piszą internauci. To wciąż numer jeden na naszej liście.

• A które piwo było największym niewypałem?

– Ostatnio wszystko się nam udaje. Czego się nie dotkniemy, to się sprzedaje. Perła Summer była hitem w lecie, a sprzedaż naszego nowego Browaru Parowego Vetter jest już większa, niż zakładaliśmy. W tym roku wprowadzimy jeszcze dwa nowe piwa, oczywiście, nic więcej nie mogę zdradzić.

• A w przyszłym roku?

– Stawiamy na eksport, który już teraz wzrósł nam o kilkaset procent. Perła Chmielowa i Perła Mocna sprzedają się znakomicie do Wielkiej Brytanii, szczególnie do Londynu. Mamy też odbiorców w Szwecji i Holandii. Znaczący wzrost sprzedaży odnotowaliśmy w Stanach. Z bardziej egzotycznych miejsc wspomnę Ghanę, czy Zambię. Okazuje się, że Perła smakuje nie tylko w Lublinie, czy Londynie. I z tym wiążemy duże nadzieje.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium