Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lipca 2012 r.
18:09
Edytuj ten wpis

Maja Podleśna: Weszłam na drogę, na końcu której widać światełko

0 2 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

W 2004 roku Maja Podleśna zaczęła pisać ikony. Rok później w kościele parafialnym w Pliszczynie jej pierwsza ikona Chrystus Pantokrator została uroczyście poświęcona.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W murowanym domu w Kolonii Pliszczyn nic nie zapowiada niezwykłych historii. Maja uciekła tu z rodziną z Lublina po chwile ciszy i spokoju. Teraz już jej nie ma. Ma za to obwodnicę na sąsiedniej działce. W ogrodzie stoi mały traktor, dwa klasyki od Mercedesa. Pod ziemią słychać szczekanie jamniczki, która z dnia na dzień wytycza kolejne tunele. W skromnym saloniku ściana z ekspozycją ikon. Tak pięknych, że zapierają dech w piersi.

Droga

Nie ma za sobą żadnej szkoły plastycznej ani Akademii Sztuk Pięknych. Zaczęła szukać w Internecie, trafiła na stronę ojca Jacka Wróbla, jezuity, który założył w Warszawie Drogę Ikony. To grupa ikonopisarzy, zgromadzonych wokół warsztatów zapoczątkowanych w 2001 roku.

– Był wówczas we Francji, napisałam do niego maila. Widocznie dużo osób do niego pisało, bo podszedł do sprawy z dystansem – opowiada Maja. Nie poddała się, zaczęła uparcie wysyłać szkice. Ojciec Jacek zaczął robić korekty, skanowała, poprawiała, wysyłała, ale entuzjazmu nie było. Aż do momentu, kiedy wysłała mu pierwszą ikonę, zrobioną temperą na tekturze. – Wtedy ojciec zaangażował się na maksa – dodaje malarka ikon.

Wystawa

Kiedy zaproszono ją I Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, była szczęśliwa. Tam poznała ludzi z Ukrainy, związanych z Lwowską Akademią Sztuk Pięknych. Okazało się, że nie ma żadnej bariery językowej, co ją jeszcze bardziej zafascynowało ikoną.

– Zaczęłam podpatrywać, pytać. Później były drugie warsztaty, trzecie. W ubiegłym roku przyszła mi do głowy wystawa. Ponieważ w Warszawie tworzyła się Pracownia Ikon pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, do której przylgnęła, zwróciła się do ks. Stefana Batrucha, proboszcza Parafii Greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Lublinie z pomysłem wystawy. Choć uczestników nie było zbyt dużo, to o wystawie zrobiło się głośno w Lublinie. – W najbliższą niedzielę, 22 lipca pokazujemy drugą edycję wystawy. Z udziałem osób, które mają bardzo duże doświadczenie w pisaniu ikon, jak choćby Małgosia Dawidiuk z Przemyśla, która ma pracownię konserwacji ikon – tłumaczy Maja Podleśna.

Temat

Zanim zacznie pisać ikonę, musi wybrać temat. Czasem ma wrażenie, że Pan Bóg sobie ikonę wybiera. – Miałam napisać na wystawę dość dużą ikonę. To miała być św. Anna z Maryją na rękach. W żaden sposób mi nie szło zagruntowanie deski. Zaczęłam przeglądać albumy. Za serce załapał mnie ikona przedstawiająca poszukiwanie zagubionych. Pomyślałam: przecież tyle razy się zdarza, że czuję się taka zagubiona – mówi Maja. Zaczęła pisać.

Nie sprzedaje swoich ikon w galeriach. Ale można sobie u niej zamówić ikonę. Z intencją.
We wrześniu wystawę "Światło Ikony” zobaczymy w Lublinie. W klasztorze Dominikanów. A sala Unii Lubelskiej zamieni się w pracownię ikonopisa. Wśród ikon stanie stół, na którym Maja będzie pisać ikonę Matki Bożej Błądzących. Będzie można przyjść, podpatrywać pracę, rozmawiać.

A kiedy wybudują obwodnicę, Maja sprzeda dom. Może wyjadą w Beskid, może w Bieszczady. Kupią drewnianą chałupę, w jednej z izb będzie pracownia pisania ikon. Bo bez nich Maja już nie potrafi żyć.

Modlitwa ikoną

Jest prosta, czasem może zbyt prosta byśmy chcieli po nią sięgnąć. A jednak nie jest łatwa, bo wymaga cierpliwości i pokornego poddania się trwaniu. Nie bez znaczenia jest więc, aby dobrać taką ikonę, która będzie wyrażała dla nas piękno, przed którą "będzie nam się chciało” modlić. Nie powinna być zbyt mała, aby nie zmęczyć się wytężaniem wzroku, by dostrzec namalowaną na niej postać, ani zbyt duża, by nie rozpraszała nas wielością szczegółów. Dobrze jest umieścić ją w miejscu, gdzie będzie centralna, a otoczenie nie będzie stwarzać dla naszego wzroku konkurencji, odciągając wielością kolorów lub rzeczy. Można zapalić przy niej świeczkę, aby migoczącym, żywym światłem oświetlała oblicze postaci. W każdym razie należy stworzyć taki klimat, aby sprzyjał cichej i w miarę możliwości nieruchomej kontemplacji od 20 min do 1 godziny
(o. Jacek Wróbel, drogaikony.blogspot.com )

Światło Ikony

Pracownia Ikon pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Lublinie i Muzeum Wsi Lubelskiej zapraszają na II Międzynarodową Wystawę Ikon "ŚWIATŁO IKONY”.
Wystawa ma na celu zacieśnienie współpracy polsko – ukraińskiej, jaka nawiązała się między środowiskami Ikonopisów na licznych plenerach i wystawach, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Honorowy patronat nad wystawą objęli ks. mitrat dr Stefan Batruch oraz Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie - Władysław Kanewskyj. Otwarcie wystawy w niedzielę 22 lipca o godz. 11.30 w cerkwi, znajdującej się w skansenie.

Pozostałe informacje

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium