Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 maja 2012 r.
16:21
Edytuj ten wpis

Mauro Pawlowski: Lublin mnie zahipnotyzował

0 9 A A
Mauro Pawlowski (Jacek Świerczyński)
Mauro Pawlowski (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Mauro Pawlowskim, poetą i gitarzystą z Antwerpii, który przyjechał do naszego miasta w ramach projektu citybooks.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd polsko-włoskie korzenie ?

– Mój ojciec jest Polakiem, matka Włoszką, ja urodziłem się w Belgii.

• Tata z jakich stron?

– Z okolic Katowic, ale jako dziecko jeździłem z rodzicami po całej Polsce, wszędzie mieliśmy rodzinę. Rodzice dalej odwiedzają Polskę, ja nie.

• Pamięta pan dzieciństwo?

– Ponieważ moi rodzice pracowali, zajmowali się mną dziadkowie, którzy mówili wyłącznie po polsku. Jak miałem trzy lata, nauczyłem się flamandzkiego. Po polsku już nie mówię, ale rozumiem. Z odwiedzin Polski pamiętam dużo smaków i zapachów, jedzenie, rodzinne imprezy, dużo picia i dużo kościoła. Tata grał na akordeonie w zespole folklorystycznym. Matka była tancerką, pamiętam ją w stroju ludowym. Wszystko wirowało. Ojciec przygrywał też na skrzypcach. W Belgii Polacy spotykali się, żeby pielęgnować polską tradycję podczas wspólnego śpiewania w barze. I na stadionie, gdzie ojciec na mecz piłki nożnej nakładał biało-czerwony strój.

• Pierwszy zespół?

– Zaczęło się od tego, że mój ojciec grał w zespole razem z braćmi matki. W zespole się poznali, pobrali, urodziłem się z muzyki. Moim włoskim dziadkom wcale nie podobało się to, że przyjechał muzyk z Polski i kradnie im córkę. Instrumenty były wszędzie. Ciągle odbywały się próby. Mój pierwszy zespół? Miałem 14 lat, nazywał się Zabójcy kurczaków. Zrobiliśmy 2 covery piosenek, zagraliśmy trzygodzinny koncert i grupa się rozpadła. Potem robiłem mnóstwo rzeczy. Kolejny zespół nazwaliśmy Złe supergwiazdy. Wygraliśmy poważny konkurs, nagle przyszła popularność, dla jurorów byliśmy muzykami z innej planety. Udało się nagrać płytę w EMI Records, który podpisał z nami kontrakt. Teraz gram w zespołe dEUS, który całkiem dobrze radzi sobie w Europie. Działam z nimi już 8 lat. Graliśmy dwa razy w Warszawie, we Wrocławiu, w Lublinie jeszcze nie.

• Jak trafił pan do projektu citybooks i do Lublina?

– Większość dobrych rzeczy, które robię, po prostu mi się przytrafia. Nigdy za nimi nie chodzę, nie pukam do drzwi, to samo było z projektem citybooks. Mam doświadczenia literackie, pisałem do magazynów, wydawałem poezje, często dostaję propozycję projektów, które obracają się dookoła literatury. Znam ludzi stojących za Domem deBuren, którzy zapraszają literatów i fotografów do wzięci udziału w kolejnych edycjach citybooks. Tak znalazłem się w Lublinie.

• Pierwszy dzień w Lublinie?

– Zamieszkałem na Olejnej. Po pierwszej imprezie uciekł mi jeden dzień. Ja po prostu bardzo lubię spędzać czas z ludźmi. Wolę to od zwiedzania zabytków. Chociaż lubię się powłóczyć, co wiąże się z notoryczną skłonnością do zagubienia. Powinienem nosić na ręce obrączkę z danymi, telefonem kontaktowym. Jak ktoś mnie znajdzie, wykręci telefon i znowu jestem. Lubię zanurzyć się w mieście, nie musi to być galeria czy pub.

• Magia Lublina zadziała?

– Tak. Jak wracałem na Olejną, czułem, że jest tu jakiś duch. Coś nieokreślonego, niedopowiedzianego, jakiś magnes. Duch, który mnie hipnotyzował.

• Jeśli Lublin był inspiracją, to do czego? Jak zaistnieje w pańskim wydaniu citybooks?

– Miks tego, co przeżyłem, z tym, co zobaczyłem, włócząc się po zaułkach miasta. Wymieszam to z poezją. Jestem muzykiem, który czasem bywa pisarzem, więc napiszę, jak żyłem. Jest mi tu dobrze. Nigdzie nie wyjeżdżam, zostaję.

• Jak z europejskiej perspektywy widać Lublin?

– Centrum nie jest zbyt duże. Można codziennie chodzić tymi samymi ścieżkami i codziennie odkryć w Lublinie coś innego. Na tym polega urok Lublina. Jest w sam raz, ani za duży, ani za mały. To jest intrygujące, tu można skupić się na detalach.

• Lublin chce być Bramą Wschodu. Czuł pan te klimaty?

– Znam Katowice, Kraków, Wrocław, Warszawę. Lublin leży na wschodzie. Ale myślę, że wiele miast z Polski chce być Bramą Wschodu. Znam też polską wieś, prowincjonalne miasteczka. Czuć tu powiew Wschodu, ale nie wydaje mi się, żeby to był najbardziej charakterystyczny rys Lublina. Brama Wschodu nie robi na mnie wrażenia.

• To jaki Lublin powinniśmy pokazywać turystom z Europy?

– Tu jest dużo młodych ludzi, uniwersytetów i kultury. Ale cały czas czuć tu ducha dawnej Polski. Old Poland, polska dusza, uczucia – to jest właściwy kierunek. Lublin jest miastem z duszą.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
realshowtimecharlotte / 7 maja 2012 o 09:04
0
although dEUS is just one of the countless bands mauro is in i must say that s the most transformational one. http://www.scoop.it/t/deus
Avatar
IGNATZ / 6 maja 2012 o 10:23
0
[quote name='smyk' timestamp='1336258309' post='627759']
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
[/quote]
[size="4"]A gdzie ja PYTAJĄC "pluję"??? Wg Ciebie każde trudniejsze i niewygodne pytanie (!) mające za zadanie zainspirowanie władz do solidności i wydźwignięcia z marazmu tego 350tys. "grajdołka" jest kalaniem własnego gniazda??? Paranoiczna logika.
A tak na marginesie - skoro władzom tak łatwo wyznaczyć całe śródmieście jako strefę płatnego parkowania (bez wyjątków), to może w ramach promila odwdzięczenia się za zdzierstwo tę samą strefę uznaliby za miejsce ekstra porządku? [/size]
[quote name='smyk' timestamp='1336258309' post='627759']
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
[/quote]
[size="4"]A gdzie ja PYTAJĄC "pluję"??? Wg Ciebie każde trudniejsze i niewygodne pytanie (&#... rozwiń
Avatar
jurek / 6 maja 2012 o 08:56
0
Aniu - ale ja Panu artyście podpowiadam: z kim, gdzie, i co należy(wynalazki - ruski spirytus,wino za 3,40) pić. Na zdrowie Panie Mauro.
Avatar
Anka / 6 maja 2012 o 07:08
0
Jurku, ależ z wywiadu wynika,że ten pan tak się tym zainspirował, że jedynym , o czym może opowiedzieć jest to, jak imprezuje w Polsce. Tak, że "ucieka mu następny dzień" itd. Nic o jego dokonaniach artystycznych, nic o wizjach, tylko o piciu...
Avatar
jurek / 6 maja 2012 o 05:43
0
[size="3"]Panie artysta - najlepszą inspiracją do pana twórczości powinni być "mieszkańcy" ze "starówki"(nie wszyscy)- lokatorzy mieszkań komunalnych.To jest "sól ziemi" - wielodzietne rodzinki, głównie bezrobotni - nieroby, we wczesnych godzinach porannych wychodzących ze swoich nor w poszukiwaniu "kieliszka chleba". Inspiracją dla Pana też powinny być zabytki na Starm Mieście, a szczególnie stan budynków wewnątrz - wszechobecny bród, smród, zniszczenie, zdewastowanie przez tych zacnych "lokatorów-barbarzyńców". [/size]
[size="3"]Panie artysta - najlepszą inspiracją do pana twórczości powinni być "mieszkańcy" ze "starówki"(nie wszyscy)- lokatorzy mieszkań komunalnych.To jest "sól ziemi" - wielodzietne rodzinki, głównie bezrobotni - nieroby, we wczesnych godzinach porannych wychodzących ze swoich nor w poszukiwaniu "kieliszka chleba". Inspiracją dla Pana też powinny być zabytki na Starm Mieście, a szczególnie stan budynków wewnątrz - wszechobecny bród, smród, zniszczenie, zdewastowanie przez tych zacn... rozwiń
Avatar
smyk / 6 maja 2012 o 00:51
0
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
Avatar
adam / 5 maja 2012 o 23:00
0
dobrze facec gada- dać mu wódki!
Avatar
mhm / 5 maja 2012 o 21:59
0
I love LBN !
Avatar
IGNATZ / 5 maja 2012 o 21:56
0
Kilka pytań które nie padły:
- Co Pan Artysta sądzi nt. czystości i tzw. "zadbania" miasta?
- Co Pan Artysta myśli, czy w Belgii lub Holandii strefa całkowitego płatnego parkowania (w porównywalnie dużym mieście) to nie jest też RÓWNOCZEŚNIE I AUTOMATYCZNIE strefa super czystości i doglądania jej dwa razy dziennie przez odpowiednie służby sprzątające?
- Gdyby Pan Artysta miał zareklamować znajomym to miasto, to po co mieliby tu przyjechać?
Avatar
realshowtimecharlotte / 7 maja 2012 o 09:04
0
although dEUS is just one of the countless bands mauro is in i must say that s the most transformational one. http://www.scoop.it/t/deus
Avatar
IGNATZ / 6 maja 2012 o 10:23
0
[quote name='smyk' timestamp='1336258309' post='627759']
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
[/quote]
[size="4"]A gdzie ja PYTAJĄC "pluję"??? Wg Ciebie każde trudniejsze i niewygodne pytanie (!) mające za zadanie zainspirowanie władz do solidności i wydźwignięcia z marazmu tego 350tys. "grajdołka" jest kalaniem własnego gniazda??? Paranoiczna logika.
A tak na marginesie - skoro władzom tak łatwo wyznaczyć całe śródmieście jako strefę płatnego parkowania (bez wyjątków), to może w ramach promila odwdzięczenia się za zdzierstwo tę samą strefę uznaliby za miejsce ekstra porządku? [/size]
[quote name='smyk' timestamp='1336258309' post='627759']
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
[/quote]
[size="4"]A gdzie ja PYTAJĄC "pluję"??? Wg Ciebie każde trudniejsze i niewygodne pytanie (&#... rozwiń
Avatar
jurek / 6 maja 2012 o 08:56
0
Aniu - ale ja Panu artyście podpowiadam: z kim, gdzie, i co należy(wynalazki - ruski spirytus,wino za 3,40) pić. Na zdrowie Panie Mauro.
Avatar
Anka / 6 maja 2012 o 07:08
0
Jurku, ależ z wywiadu wynika,że ten pan tak się tym zainspirował, że jedynym , o czym może opowiedzieć jest to, jak imprezuje w Polsce. Tak, że "ucieka mu następny dzień" itd. Nic o jego dokonaniach artystycznych, nic o wizjach, tylko o piciu...
Avatar
jurek / 6 maja 2012 o 05:43
0
[size="3"]Panie artysta - najlepszą inspiracją do pana twórczości powinni być "mieszkańcy" ze "starówki"(nie wszyscy)- lokatorzy mieszkań komunalnych.To jest "sól ziemi" - wielodzietne rodzinki, głównie bezrobotni - nieroby, we wczesnych godzinach porannych wychodzących ze swoich nor w poszukiwaniu "kieliszka chleba". Inspiracją dla Pana też powinny być zabytki na Starm Mieście, a szczególnie stan budynków wewnątrz - wszechobecny bród, smród, zniszczenie, zdewastowanie przez tych zacnych "lokatorów-barbarzyńców". [/size]
[size="3"]Panie artysta - najlepszą inspiracją do pana twórczości powinni być "mieszkańcy" ze "starówki"(nie wszyscy)- lokatorzy mieszkań komunalnych.To jest "sól ziemi" - wielodzietne rodzinki, głównie bezrobotni - nieroby, we wczesnych godzinach porannych wychodzących ze swoich nor w poszukiwaniu "kieliszka chleba". Inspiracją dla Pana też powinny być zabytki na Starm Mieście, a szczególnie stan budynków wewnątrz - wszechobecny bród, smród, zniszczenie, zdewastowanie przez tych zacn... rozwiń
Avatar
smyk / 6 maja 2012 o 00:51
0
~IGNATZ~ po co ludzie takiego typu tu mieszkają i plują na własne gniazdo?wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.Taka reguła że Lublin najbardziej podoba się właśnie turystom,natomiast miejscowe buraki z wioch umieją tylko kąsać i właśnie tacy najbardziej psują obraz tego miasta.Kłaniasz się chociaż swoim obecnym sąsiadom?
Avatar
adam / 5 maja 2012 o 23:00
0
dobrze facec gada- dać mu wódki!
Avatar
mhm / 5 maja 2012 o 21:59
0
I love LBN !
Avatar
IGNATZ / 5 maja 2012 o 21:56
0
Kilka pytań które nie padły:
- Co Pan Artysta sądzi nt. czystości i tzw. "zadbania" miasta?
- Co Pan Artysta myśli, czy w Belgii lub Holandii strefa całkowitego płatnego parkowania (w porównywalnie dużym mieście) to nie jest też RÓWNOCZEŚNIE I AUTOMATYCZNIE strefa super czystości i doglądania jej dwa razy dziennie przez odpowiednie służby sprzątające?
- Gdyby Pan Artysta miał zareklamować znajomym to miasto, to po co mieliby tu przyjechać?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 12 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!