Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 maja 2008 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Moja Oaza

Autor: Zdjęcie autora ŁUKASZ WYDRA

Oaza? Modlą się i śpiewają. Dewoci - tak o Oazie myśli przeciętny, młody człowiek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Owszem, modlimy się, ale też dobrze bawimy - odpowiada Paulina Żukowska, animatorka ruchu oazowego w Lublinie, która... kiedyś się wstydziła tego, że do Oazy należy.

Spotkania oazy odbywają się przez cały rok. - Rozmawiamy na nich na luźne, a nieraz i kontrowersyjne tematy, w zależności z jaką grupą ma się do czynienia - opowiada Paulina i zaraz wyjaśnia: - Jeśli są to dzieci, to organizujemy różne gry i zabawy, quizy. Śpiewamy, robimy koncerty. Wyjeżdżamy także na tzw. rejonowe dni wspólnoty, które odbywają się w dekanatach, raz na jakiś czas.

A to dopiero przedsmak tego, co się dzieje na rekolekcjach wakacyjnych. Każdy dzień odpowiada jednej tajemnicy różańca. - Więc w środku lata obchodzimy np. Boże Narodzenie. Wtedy śpiewamy kolędy.

Prawie jak w zakonie

Natalia, .... byłam na takich rekolekcjach w wakacje - Każda doba na obozie trochę różniła się od siebie. Rano zawsze odbywała się jutrznia, na której śpiewaliśmy psalmy, piosenki oraz był czytany fragment Pisma Świętego opowiadający wydarzenie, o którym mówiła dana tajemnica różańca. Msza święta była odprawiana codziennie, zazwyczaj przed obiadem - opowiada dziewczyna. - Wieczorami odbywały się "pogodne wieczory”.

Bo nie samą modlitwą człowiek żyje. Jedna z grup - a było ich 12 - która miała w tym dniu dyżur wymyślała różne skecze, zabawy, aby zabawić oazowiczów. - Pewnego dnia odbył się bieg patrolowy. To trochę przypomina podchody - tłumaczy Natalia. - Trzeba było przejść drogę zaznaczoną strzałkami. Oprócz strzałek na trasie znajdowały się też listy oraz znaki mówiące nam, że gdzieś niedaleko jest animator. Należało go odnaleźć i wykonać zadanie: zaśpiewanie jak najgłośniej jak tylko się potrafi piosenki "Hej sokoły”, albo rzucanie szyszkami w wyznaczony cel, albo bieganie w worku na czas.

Wstrzemięźliwość członkowska

W oazie funkcjonuje Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Polega ona na wstrzemięźliwości od alkoholu, papierosów i innych używek. Kandydaci i członkowie KWC zobowiązują się nie pić napojów alkoholowych, nie częstować alkoholem i nie wydawać na niego pieniędzy.

Paulina tłumaczy, że nie jest to wyłącznie abstynencja, ale przede wszystkim pomoc w uwalnianiu człowieka ze wszystkiego, co go zniewala i uwłacza jego godności. - Wstrzemięźliwość jest dwojakiego rodzaju: kandydacka, którą można podpisać na rok, oraz członkowska, którą można podpisać po 18 roku życia i obowiązuje ona na całe życie.

Wstydziłam się

Paulina, która animatorką jest od dwóch lat, przez rok prowadziła Oazę Dzieci Bożych. Na spotkaniach próbowałam przekazywać pewne wartości religijne jak i moralne w łatwy, zrozumiały sposób. - Praca z dziećmi wymaga przede wszystkim cierpliwości, poświęcenia oraz odpowiedzialności za słowo. Jednak, pomimo wielu trudności sprawia to niezwykłą radość - mówi.

Paulina w Oazie pojawiła się wieku 12 lat. - Namówił mnie brat; też oazowicz, który oazę zachwalał - wspomina Paulina. - Ale dochodziły mnie też słowa krytyki na ten temat. Często w szkole słyszałam o sobie, że jestem dewotką, "kościołową”... Bałam się otwarcie mówić o oazie, jako dziecko nie potrafiłam wyrazić swojego zdania na ten temat. Często też, by przypodobać się koleżankom ze szkoły zaprzeczałam, że należę do Oazy. Krótko mówiąc wstydziłam się tego - zwierza się Paulina.

Domowy kościół

Oaza to nie tylko dzieci i młodzież. Jest też "duchowość małżeńska w ramach Domowego Kościoła” realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami-darami. - informuje małżeństwo .... Nowaków.

Na czym to polega? - Codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia - wyjaśnia Anna Nowak.

Małżeństwa uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa składa się 4-7 małżeństw), a przynajmniej raz w roku spotykają się na rekolekcjach formacyjnych.

Dla każdego

Do Oazy może przyłączyć się każdy; wystarczy chcieć. Nie ma też żadnych barier wiekowych. Jest Oaza Dzieci Bożych (zrzeszająca głównie dzieci do 13 roku życia), Oaza Nowej Drogi, Oaza Nowego Życia Oaza rodzin i Oaza akademicka, która działa przy KULu.

Paulina wyjaśnia sprawę krótko: - Wszyscy są mile widziani.

OAZA

Ruch Światło-Życie, potocznie zwany Oazą, został założony przez ks. Franciszka Blachnickiego w połowie lat 50-tych w Krościenku. Gromadzi dzieci, młodzież, dorosłych, całe rodziny a także zakonników, siostry, księży, członków instytutów świeckich.

To ruch odnowy według nauczania Soboru Watykańskiego II. Mimo, że powstał w Polsce, rozwija się również na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, na Białorusi i Łotwie.

Pozostałe informacje

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis

Nie było niespodzianki w derbach Lublina. Sygnał przegrał u siebie z Lublinianka aż 0:6. A skoro swój mecz łatwo wygrała też Stal Kraśnik, to w drugiej kolejce z rzędu na szczycie Keeza IV ligi nic się nie zmieniło.

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna
galeria

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna

Pierwsze spektakle już za nami, ale w programie są jeszcze dwa dni i mnóstwo atrakcji. W Lublinie trwa XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej.

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Wykroczeń było dużo, ale policjanci podkreślają, że zarejestrowali również sporo pozytywnych zachowań ze strony kierowców. Zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych.

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są
Dni kultury studenckiej
23 maja 2025, 17:00

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są

Żabson i Bracia Figo Fagot. Zimny gulasz i Młody klakson. Kto jeszcze wystąpi? Lublinalia 2025 rozpoczynają się już w najbliższy weekend.

Mikołaj Kosior strzelił w środę swoją drugą bramkę w tym sezonie

Żelazna defensywa, kolejne zwycięstwo i bezpieczna pozycja Świdniczanki

Kolejna, bardzo ważna wygrana Świdniczanki. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w środowy wieczór Wiślan Skawina 2:0. Dzięki temu, w tabeli grupy czwartej przeskoczyła dwóch rywali i obecnie znajduje się na „bezpiecznym” miejscu.

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zabroniona ma być też sprzedaż e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, a także ich reklamowanie – to wszystko znajdziemy w ustawie właśnie uchwalonej przez Sejm.

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie
25 maja 2025, 19:00

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie

"Neonova" to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń. Te dwie piękne i zdolne artystki wystąpią w najbliższą niedzielę (25 maja) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej
ZDJĘCIA
galeria

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka – kobieta z charakterem, piórem i misją – zagościła w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie, której jest patronką. W 183. rocznicę urodzin pisarki społeczność szkolna zorganizowała Dzień Patrona.

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W takim miejscu dzieci mogą odpocząć od szpitalnej codzienności, pobawić się i po prostu częściej uśmiechać
galeria

Tu maluchy częściej się uśmiechają. Kolorowy kącik dla najmłodszych pacjentów

Mają nowiutkie, świetnie wyposażone, komfortowe sale, a teraz także urocze miejsce do zabawy. Kącik Radości dla dzieci leczonych na pediatrii szpitala „papieskiego” w Zamościu powstał dzięki współpracy placówki z Fundacją Dr Clown i Lego Polska.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński podczas konferencji prasowej w Brukseli. Minister poinformował, że pomnik zamordowanych polskich więźniów w Miednoje został zdewastowany

Rosjanie zdewastowali pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

Minister Radosław Sikorski poinformował, że pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje został zdewastowany. – Nie zrobili tego wandale, zrobiły to władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – powiedział Sikorski. – To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną.

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

1 sierpnia w Lublinie zacznie funkcjonować Zarząd Inwestycji Miejskich. Nowa jednostka organizacyjna przejmie zadania dotychczasowego Wydziału Inwestycji i Remontów. Jaki jest cel tej zmiany?

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Do tego wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. A cztery jednostki OSP z tereny powiatu zamojskiego dostały decyzję o ponownym włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – tak wyglądał Dzień Strażaka w KM PSP Zamość.

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych
ZDJĘCIA
galeria

Jak ratować ludzkie życie? Przedszkolaki z wizytą u ratowników medycznych

Jak ratować ludzkie życie? Na czym polega praca ratownika medycznego? Tego mogły dowiedzieć się przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, podczas dnia otwartego w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie.

Anno 117: Pax Romana
GRAMY
galeria
film

Anno 117: Pax Romana. Jak zbudować imperium? (wideo)

Nie od razu Rzym zbudowano, ale wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W grze Anno 117: Pax Romana oba stwierdzenia są jak najbardziej na miejscu, co potwierdza chociażby nowy, prawie 6-minutowy materiał z rozrywki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium