Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Naukowcy odkryli nową Ziemię. Nazywa się Kepler-22b

0 15 A A

Rozmowa z prof. Wiesławem A. Kamińskim, fizykiem z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• NASA poinformowała o odkryciu planety o rozmiarze Ziemi krążącej wokół gwiazdy przypominającej Słońce. To mogłoby sugerować, że mamy do czynienia z drugą Ziemią. Rzeczywiście tak jest?

– Klasyfikacja planet jednoznacznie sugeruje, że to jest druga Ziemia. Rzeczywiście, jak wynika z tych oszacowań, mówimy prawie o masie ziemi – to planeta o masie 3 razy większej niż ziemia, jej promień jest 2,4 raza większy, rok na niej trwa ok. 290 dni. A więc ze względu na warunki, jeżeli popatrzymy na wszystkie odkryte dotychczas tego typu obiekty, to ten najbardziej spełnia warunki podobieństwa do Ziemi. Tym bardziej, co jest następną niezwykłą rzeczą, że możemy się spodziewać tam ciekłej wody. A średnia temperatura na tej planecie, jak się szacuje, to ok. 22 stopni Celsjusza.

• Skąd my to wszystko wiemy? Przecież ta planeta leży w odległości 600 lat świetlnych od Ziemi.
– To jest tylko 600 lat świetlnych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że możemy obserwować obiekty, czyli tzw. dostępną część wszechświata, w zasięgu rzędu 13–14 miliardów lat świetlnych. Czyli tu sięgamy właściwie na wyciągnięcie ręki, oczywiście, w kategoriach kosmicznych.

• Żeby to sobie lepiej uświadomić: Jaka jest odległość Ziemi od Słońca?

– To ok. 150 mln kilometrów, czyli w latach świetlnych to mniej niż rok, to ok. 8 minut świetlnych. Czyli światło ze Słońca na Ziemię biegnie ok. 8 minut. Pamiętamy, że prędkość światła jest olbrzymia. Dotąd przyjmujemy, że to prędkość największa z możliwych – ok. 300 tys. kilometrów na sekundę. W tych kategoriach odległość do odkrytej właśnie planety jest niewyobrażalna.

• To kolejna z odkrytych planet albo kandydatek na planetę.
– Tu nie mamy wątpliwości, że to jest planeta. I że odkryty układ jest układem planetarnym. Tych planet, układów podobnych do planet, do tej pory odkrytych mamy już kilka tysięcy.

• Tyle że ta jest pierwsza o tzw. sprzyjających warunkach życia, której istnienie potwierdzono.

– Ja bym to inaczej określił. Wszystkie planety, które zostały odkryte, istnieją na pewno. Natomiast ta znajduje się w tzw. ekosferze swojego układu planetarnego. A więc w takich warunkach, w których możliwe jest życie biologiczne, podobne do życia na Ziemi. Znamy wiele planet, ale w większości są to planety znacznie większe. Albo planety, na których panują warunki, w których ze względu na temperaturę niemożliwe jest życie biologiczne – bardzo gorące albo bardzo zimne. Oczywiście, wiemy, że na powierzchni Ziemi w różnych ekosystemach istnieje życie, zarówno w gejzerach, jak i na olbrzymich głębokościach, pod olbrzymim ciśnieniem czy też w niskich temperaturach Arktyki albo Antarktyki. A więc ten zakres temperatury umożliwiającej życie jest bardzo szeroki. Tym niemniej jest to pierwsza planeta, która jest bardzo podobna do Ziemi. Nie wiemy jeszcze dokładnie o składzie jej atmosfery, o innych parametrach fizycznych. Ale wydaje się, że to wszystko jest w naszym zasięgu.
• Tych zbieżności do Ziemi jest bardzo wiele…

– ...dlatego została nazwana Ziemią 2.0. To kolejne, jak byśmy powiedzieli, wydanie Ziemi. Tak, jak kolejne wydanie programu komputerowego.

• Po kolei: mamy warunki sprzyjające życiu, podobny rozmiar, krąży po orbicie wokół swojej gwiazdy.

– To orbita, jak się przypuszcza, prawie kołowa. To oznacza, że warunki fizyczne na tej planecie w ciągu roku planetarnego niewiele się zmieniają. Czyli podobnie, jak na Ziemi. Co najwyżej, są pory roku, tak jak u nas. To kwestia tego, jak bardzo odkształcona od okręgu jest orbita tej planety.

• No i ostatnia wspólna cecha: gwiazda, wokół której krąży ta planeta, podobna do naszego Słońca.

– To gwiazda należąca do tzw. głównego ciągu, która "rozwija się” normalnie. Utworzona kilka miliardów lat temu, potem wytworzony został system planetarny. I w nim, podobnie jak w naszym systemie planetarnym, jest na pewno jedna planeta, która jest bliźniacza do Ziemi.

• O ilu takich systemach planetarnych wiemy?

– W tej chwili różnych systemów – nie tego typu, bo ten jest właściwie pierwszym podobnym do naszego – znamy już kilka tysięcy. Techniki poszukiwania tych systemów rozwinęły się od czasu odkrycia pierwszego, zresztą przez polskiego astronoma i astrofizyka – prof. Wolszczana. To lata 90. On odkrył pierwszy układ, w którym pojawiła się kandydatka na planetę, potem okazało się, że są tam aż cztery planety. Ale jednocześnie, że to układ zupełnie niepodobny do ziemskiego, gdyż centralna gwiazda tego układu jest tzw. pulsarem. Wysyła we wszystkich kierunkach bardzo regularne promieniowanie, z zakresie znacznie wyższym niż światło. Tak regularne, że pulsary mogą być uważane za wzorce zegarów. Zresztą, polscy naukowcy z Gdańska wykorzystują właśnie promieniowanie jednego z pulsarów do sterowania najdokładniejszym na świecie zegarem mechanicznym. Ale z tego powodu, że w odkrytym przez prof. Wolszczana układzie jest właśnie pulsar, odkryte planety są wielokrotnie większe od Ziemi, to nie są dobrzy kandydaci, żeby tam poszukiwać planety podobnej do Ziemi.

• Douglas Hudgins z NASA powiedział, że to "wielki krok na drodze do znalezienia bliźniaczki Ziemi”. Czy nam rzeczywiście zależy tak bardzo na znalezieniu tej bliźniaczki?

– Sądzę, że podtekstem tego jest poszukiwanie bliźniaczki Ziemi obsadzonej cywilizacją. Problem cywilizacji ziemskich i planet czy układów obsadzonych przez takie cywilizacje jest bardzo dawny, od chwili, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że w tzw. kosmosie, a więc – jak to nazywali Grecy – w rzeczy urządzonej pięknie, są ciała inne niż Ziemia. Naprawdę o poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich możemy mówić wtedy, gdy zaczęliśmy mieć możliwość podsłuchiwania czy słuchania kosmosu, a więc to lata 50. czy 60., kiedy jeden z uczonych zaczął realizować program systematycznego nasłuchiwania kosmosu. Po to, żeby wśród tej masy sygnałów, które do nas docierają, być może odkryć pewne regularności czy pewne sygnały wysłane przez inne cywilizacje pozaziemskie.

• I jaki jest efekt?

– Do czasu odkrycia planet poza Układem Słonecznym szacowano, że prawdopodobieństwo wystąpienia takich cywilizacji jest niezwykle małe. Właśnie z tego powodu, że właściwie nie znano innych układów podobnych do Słonecznego. Tłumaczono to w taki sposób, że skoro dotąd nie odkryto takich układów, to znaczy, że ich nie ma. A skoro ich nie ma, to nie ma cywilizacji pozaziemskich. Natomiast kiedy te układy zostały odkryte, więcej – w tej chwili jesteśmy przekonani, że układy planetarne są pewną powszechną cechą naszego wszechświata, po odkryciu Ziemi 2.0 wiemy, że wśród tych układów zaczynają się pojawiać gwiazdy, które odpowiadają dokładnie Ziemi, prawdopodobieństwo pojawienia się takiej cywilizacji rośnie bardzo. Tu pojawia się problem następny, koegzystencji czasowej tych cywilizacji. Tak, żeby one mogły ze sobą w ogóle się kontaktować. Proszę pamiętać, że 600 lat światła oznacza, że sygnał wysłany 600 lat temu (w odniesieniu do czasu na Ziemi) z jakiejś planety dotrze do nas dopiero teraz, a więc do bardzo, bardzo późnych potomków.

• Mówiąc krótko: my żyjemy w XXI wieku na Ziemi i nie mamy bladego pojęcia – nawet jeżeli jest jakaś inna cywilizacja – na jakim ona jest etapie?

– Absolutnie nie. Tym bardziej że powinniśmy stamtąd otrzymać jakąś informację zorganizowaną. Nasza cywilizacja próbuje takie informacje do ewentualnych cywilizacji wysyłać. Pamiętajmy, że dwa wytwory ludzkiej techniki – Voyagery – zostały wysłane. Są na nich odpowiednie zapisy, plakietki, rysunki, które niosą informacje o naszej cywilizacji. Ale pamiętajmy, że Voyagery w tej chwili ledwo przekroczyły tzw. sferę oddziaływania Słońca, opuściły nasz Układ Słoneczny. Kilka dni temu NASA doniosła, że po raz pierwszy takie urządzenie zarejestrowało promieniowanie naszej galaktyki. Ale w dalszym ciągu pozostaje w jej zasięgu.

• Mamy więc wiadomość dobrą – jesteśmy bliżej odkrycia bliźniaczej Ziemi, i złą – nie dostaniemy się na nią.

– Jeżeli mówimy o możliwościach podróży, to – oceniając nasze obecne techniczne możliwości – kolonizacja naszego wszechświata może dotyczyć zasięgu rzędu lat świetlnych: dwóch, może trzech. To sfera, którą technicznie – gdybyśmy chcieli – moglibyśmy kolonizować. Wyobrażając sobie, że prowadzimy ekspedycje wielopokoleniowe, że na wielkich statkach odkrywczych całe pokolenia będą wędrowały przez przestrzeń kosmiczną, żeby dotrzeć do takiej innej cywilizacji.

• Na czymś w rodzaju statku znanego z filmu "Star Trek”.

– Tak, tego typu. Gdzie będą zapewnione warunki do życia odseparowanego i samodzielnego, bo to ważne w długim okresie czasu. W tej chwili problemem jest nawet dotarcie do Marsa, chociaż ta misja – jak się wydaje – jest w naszym zasięgu. W tej chwili w Rosji został zakończony eksperyment, gdzie poddawano astronautów próbom psychologicznym. Sprawdzano, jak będą funkcjonowali w dłuższym okresie odseparowania.

• Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami odkrycia kolejnych planet bliźniaczych dla Ziemi.

– Pierwsze odkrycie, Ziemi 2.0, oznacza, że jesteśmy na drodze kolejnych. Jak pokazują dotychczasowe badania, one mogą być jeszcze dalej, ale wcale nie jest wykluczone, że będą też bliżej. Proszę pamiętać, że w sferze naszego otoczenia, w naszej galaktyce są miliony gwiazd. Systematyczny przegląd tych gwiazd może doprowadzić do tego, że takie układy planetarne znajdą się także bliżej niż ten właśnie odkryty, oddalony o 600 lat świetlnych od Ziemi. Gdyby to było kilka lat światła, wtedy mielibyśmy na pewno możliwości bezpośredniego kontaktu z taką cywilizacją, zakładając, że taka by się tam znalazła.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niuton / 27 grudnia 2011 o 00:49
0
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
[/quote]

Wszystko pozakumulowaniem ciemnej materii dokładnie opisali na Onecie.
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwias... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 27 grudnia 2011 o 00:06
0
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pol... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 26 grudnia 2011 o 23:28
0
Jestem amatorskim myślicielem. Znaleźliśmy Ziemie2 w ekoswerze o odp stop.C i warunkach życiowych, nasówa się pytanie: czy istnieje tam cywilizacja? na jakim etapie rozwojowym genetycznie (atom, bakteria, komórka czy może monolit zwierzęcopodobny, organiczny, złożono-komórkowy jak my ludzie, -na jakim stopniu zaawansowania podświadomego, umysłowego), czy da się zasiedlić Ziemię 2.0 łańcuchem genetycznym tak jak ktoś zasilił nami Naszą ziemię?
Avatar
Robert / 26 grudnia 2011 o 20:41
0
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote] rozwiń
Avatar
quantum1 / 26 grudnia 2011 o 19:24
0
Jak to C jest najszybsze ?
Przeciez predkosc odwzorowania stanow miedzy splatanymi kwantowo atomami jest szybcza niz c.
Avatar
stefan / 26 grudnia 2011 o 17:28
0
[quote name='from Wlodawa 1.0' timestamp='1324913858' post='574982']
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
[/quote]
Może zaczną wreszcie tam KOMUCHÓW wywozić.
Avatar
from Wlodawa 1.0 / 26 grudnia 2011 o 16:37
0
[quote name='future 2.0' timestamp='1324736045' post='574746']
Wesołych Świąt Ziemio 2.0
[/quote]
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
Avatar
Jan / 26 grudnia 2011 o 12:19
0
Napęd warp i po krzyku jesteśmy tam po tygodniu.
Avatar
Obi / 26 grudnia 2011 o 08:53
0
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc będąc w przestrzeni kosmicznej można je zredukowac kosztem tego przyspieszenia. Co prawda wolniej sie rozpedzimy ale nikt nie bedzie lecial z "klockiem" chyba ze sie nie oprozni przed odlotem.
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc b... rozwiń
Avatar
patryk / 26 grudnia 2011 o 03:16
0
@tomasz ziemia 2.0 znajduje się 600 lat świetlnych od nas nie 8 minut świetlnych
Avatar
niuton / 27 grudnia 2011 o 00:49
0
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
[/quote]

Wszystko pozakumulowaniem ciemnej materii dokładnie opisali na Onecie.
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwias... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 27 grudnia 2011 o 00:06
0
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pol... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 26 grudnia 2011 o 23:28
0
Jestem amatorskim myślicielem. Znaleźliśmy Ziemie2 w ekoswerze o odp stop.C i warunkach życiowych, nasówa się pytanie: czy istnieje tam cywilizacja? na jakim etapie rozwojowym genetycznie (atom, bakteria, komórka czy może monolit zwierzęcopodobny, organiczny, złożono-komórkowy jak my ludzie, -na jakim stopniu zaawansowania podświadomego, umysłowego), czy da się zasiedlić Ziemię 2.0 łańcuchem genetycznym tak jak ktoś zasilił nami Naszą ziemię?
Avatar
Robert / 26 grudnia 2011 o 20:41
0
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote] rozwiń
Avatar
quantum1 / 26 grudnia 2011 o 19:24
0
Jak to C jest najszybsze ?
Przeciez predkosc odwzorowania stanow miedzy splatanymi kwantowo atomami jest szybcza niz c.
Avatar
stefan / 26 grudnia 2011 o 17:28
0
[quote name='from Wlodawa 1.0' timestamp='1324913858' post='574982']
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
[/quote]
Może zaczną wreszcie tam KOMUCHÓW wywozić.
Avatar
from Wlodawa 1.0 / 26 grudnia 2011 o 16:37
0
[quote name='future 2.0' timestamp='1324736045' post='574746']
Wesołych Świąt Ziemio 2.0
[/quote]
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
Avatar
Jan / 26 grudnia 2011 o 12:19
0
Napęd warp i po krzyku jesteśmy tam po tygodniu.
Avatar
Obi / 26 grudnia 2011 o 08:53
0
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc będąc w przestrzeni kosmicznej można je zredukowac kosztem tego przyspieszenia. Co prawda wolniej sie rozpedzimy ale nikt nie bedzie lecial z "klockiem" chyba ze sie nie oprozni przed odlotem.
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc b... rozwiń
Avatar
patryk / 26 grudnia 2011 o 03:16
0
@tomasz ziemia 2.0 znajduje się 600 lat świetlnych od nas nie 8 minut świetlnych
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz wesele? Koniecznie odwiedź Targi Ślubne ONA&ON!
galeria
film

Planujesz wesele? Koniecznie odwiedź Targi Ślubne ONA&ON! 0

Zmysłowe suknie ślubne, garnitury i dodatki, przepyszne torty, dekoracje kwiatowe, zaproszenia, fotolustra i oczywiście obrączki – łącznie ponad 125 firm. To tylko mały fragment tego, co pojawi się na Targach Ślubnych ONA&ON. Już 30 listopada i 1 grudnia hala Targów Lublin wypełni się po brzegi ślubnymi inspiracjami. Nie zabraknie widowiskowych pokazów ekskluzywnych kolekcji ślubnych na sezon 2020, występów muzycznych i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Z myślą o zmęczonych ślubnymi sprawunkami Panach przygotowana zostanie również specjalna strefa relaksu.

Zdaniem prokuratora Zbigniew Ziobro nie agitował w ratuszu. A koszulki z kandydatem „przejawem sympatii”

Zdaniem prokuratora Zbigniew Ziobro nie agitował w ratuszu. A koszulki z kandydatem „przejawem sympatii” 41 3

Nie będzie kary za nielegalną agitację wyborczą w zamojskim ratuszu. Zbigniew Ziobro wspierał tam swojego kandydata do sejmu. Śledczy uznali, że skoro działo się to podczas konferencji prasowej, to prezentowanych na spotkaniu materiałów nie można uznać za wyborcze.

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie hucznie świętuje 70-lecie powstania [zdjęcia]
galeria

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie hucznie świętuje 70-lecie powstania [zdjęcia] 15 1

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie im. Władysława Grabskiego hucznie świętuje 70 rocznicę powstania.

Policjanci odzyskali skradziony w Lublinie samochód. Niestety już w takim stanie

Policjanci odzyskali skradziony w Lublinie samochód. Niestety już w takim stanie 8 2

Do kradzieży samochodu hyundai doszło na ulicy Bursaki w Lublinie.

Urząd zapłacił zbyt wysokie odprawy. Poproszą byłych starostów o zwrot pieniędzy?

Urząd zapłacił zbyt wysokie odprawy. Poproszą byłych starostów o zwrot pieniędzy? 12 8

Zawyżanie odpraw i ekwiwalentów dla byłych starostów, a także doprowadzenie do przedawnienia należności podatkowych - to część z kilkunastu nieprawidłowości, jakie stwierdzili kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w puławskim Starostwie Powiatowym

Puławy: Piknik Albertyński i kwesta na rzecz schroniska dla bezdomnych
17 listopada 2019, 12:00

Puławy: Piknik Albertyński i kwesta na rzecz schroniska dla bezdomnych 0 0

Święty Brat Albert patronuje miastu Puławy od 20 lat. Z okazji rocznicy, a także 30-lecia jego kanonizacji, w mieście zaplanowano jubileuszowe uroczystości. Wśród nich - wyświetlenie filmu oraz Piknik Albertyński.

Zmiana wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin

Zmiana wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin 5 17

Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Lublin powołała w czwartek nowego wiceprezesa – Adama Klinerta. Zajął on miejsce Włodzimierza Wysockiego, który pełnił obowiązki wiceprezesa lotniska od listopada 2016 r.

Były poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz ma nową pracę. Nowa minister wręczyła powołanie

Były poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz ma nową pracę. Nowa minister wręczyła powołanie 55 28

Krzysztof Michałkiewicz został dziś powołany na prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Solarna wiata w Puławach naprawiona. Znów naładujesz tu telefon

Solarna wiata w Puławach naprawiona. Znów naładujesz tu telefon 53 4

Nie ma sposobu na puławskich wandali. Bazgrzą po elewacjach budynków, ich ofiarą padały już m.in. dystrybutory wody pitnej, luneta obserwacyjna przy ul. 6 Sierpnia, a w ostatnim czasie także obywatelskie rowery miejskie.

Start Lublin kontra Trefl Sopot. Pokonać rywala i kontuzje

Start Lublin kontra Trefl Sopot. Pokonać rywala i kontuzje 0 3

Start w sobotę zagra na wyjeździe z Treflem Sopot. Z powodu plagi kontuzji ekipa z Lublina zdecydowała się na podpisanie kontraktu z nowym rozgrywającym – Grzegorzem Grochowskim

Niezwykłe ślubowanie z ceremoniałem wojskowym. Tak jest w XIV LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Niezwykłe ślubowanie z ceremoniałem wojskowym. Tak jest w XIV LO w Lublinie [zdjęcia] 73 5

Uczniowie klas pierwszych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie w piątek złożyli ślubowanie.

7-latek jechał nieoświetlonym rowerem, bez odblasków. W dziecko wjechał samochód

7-latek jechał nieoświetlonym rowerem, bez odblasków. W dziecko wjechał samochód 40 7

Do groźnego wypadku doszło w czwartek popołudniu w miejscowości Przytyki (gmina Chodel).

Kiedy pensjonariusze wrócą do DPS przy Głowackiego?

Kiedy pensjonariusze wrócą do DPS przy Głowackiego? 0 0

Wiosną 2021 r. mieszkańcy wrócą do Domu Pomocy Społecznej przy Głowackiego – zapowiedział prezydent Krzysztof Żuk. Do kwietnia przyszłego roku odtworzony ma być dach na budynku, który w ostatnim dniu sierpnia uległ pożarowi.

Kolej sprzedaje budynek w Lublinie

Kolej sprzedaje budynek w Lublinie 0 1

Na sprzedaż wystawiona została kolejowa działka z biurowcem przy ul. Rataja 15b będąca własnością spółki PKP Informatyka.

Prezydent powołał nowy rząd premiera Morawieckiego. Lubelskie ma wicepremiera [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Prezydent powołał nowy rząd premiera Morawieckiego. Lubelskie ma wicepremiera [zdjęcia, wideo] 13 13

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania ministrów nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Premier oprócz funkcji Prezesa Rady Ministrów objął również tekę ministra sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.