Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2016 r.
12:17

"Noc Kultury pokazała mieszkańcom, że mają się z czego cieszyć". To już 10 bezsenna noc w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A

Już po raz 10. odbędzie się w Lublinie coroczna Noc Kultury, która za pierwszym razem tak zachwyciła mieszkańców, że została z nimi na stałe. Mało tego, prawdopodobnie to przez nią miasto tętni latem festiwalami.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury 2016. Pełny program imprez, koncertów i wydarzeń

Niby to tylko 9 lat, a jednak świat był jakby inny... Prezydent USA George Bush szykował się do wizyty w Polsce (a może to Polska szykowała się bardziej), nad Wisłą rzecznik praw dziecka krzywiła się na damską torebkę Teletubisia płci męskiej, a paczka papierosów kosztowała kilka złotych.

Za to w Lublinie, mieście ciut sennym i przywykłym do niskiej samooceny, przygotowywano coś, czego efektów pewien nie był nikt, z władzami miasta włącznie. Padało też pytanie: Czy to już ta impreza, która w końcu przyciągnie rzesze turystów? - Nie wiem - odpowiadał ówczesny prezydent miasta, Adam Wasilewski. - Ale proszę nie myśleć o mieszkańcach Lublina, jako o ludziach drugiej kategorii. Też im się coś należy.

Mobilizacja

- Wtedy to była powszechna mobilizacja - mówi Grzegorz Rzepecki, obecnie dyrektor Warsztatów Kultury. - Wszyscy czuliśmy się bardzo podekscytowani, emocjonalnie zaangażowani, żeby jednak skończyć z pewną taką narracją, że u nas w Lublinie nic się nie dzieje, że tutaj to tylko buraki cukrowe.

- Siedzieliśmy w urzędzie, bo nie było wyjść na komórkę z Centrum Kultury, dzwoniliśmy po artystach - wspomina Rafał KoZa Koziński. - Wtedy się udało zaprosić wszystkich. Wystąpili za darmo, bo od początku było powiedziane, że robimy to za darmo. Że raz w roku możemy wystąpić za darmo dla lublinian, żeby mogli to zobaczyć - podkreśla.

Głównym zamysłem szybko stało się to, by artyści wyszli do mieszkańców na ulice i nie występowali w czterech ścianach swoich instytucji. - Powiedziałem wyciągnijmy to wszystko z na ulice, do parków, bo wtedy ludzie to zauważą - mówi Koziński. - To było trudne dla artystów teatralnych, o czym powiedzieli mi po czasie, bo zastanawiali się: „czy na mnie przyjdą, czy na tego drugiego, czy trzeciego? Czy będę miał pełną publiczność?”.

Zaskoczenie

- Zastępcy prezydenta powiedziałem, żeby zrobił sztab kryzysowy, bo 50 tys. ludzi wyjdzie na ulice i trzeba będzie ruchem kierować. Na początku się śmiał, ale zobaczył intensyfikację przygotowań i rezerwację placów - wspomina KoZa.

Prawdziwym zaskoczeniem było to, co stało się w nocy z 1 na 2 czerwca 2007 roku.
Ulice w centrum szczelnie wypełnił tłum mieszkańców, którzy swoje miasto zobaczyli w niecodziennej odsłonie. Kolorowe, tętniące życiem, z artystami co krok pokazującymi swoje dzieła i talenty. Lublin zupełnie odmienny od tego ponurego obrazu, który nieraz kreślimy w swoich głowach. Niekończące się rzeki pieszych na przejściu przez Lubartowską, głowa przy głowie w Bramie Krakowskiej. Muzyka, obraz, zakamarki.

Równie powszechna jak zachwyt była wśród mieszkańców konkluzja, że trzeba to powtórzyć. I samoocena Lublina też jakby się poprawiła. - Ze dwa lata później jadąc autobusem do innego miasta spytałem dwóch lublinian, tak z ciekawości, czy coś wiedzą na temat tego, że się staramy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. A oni mówią: no jak to, przecież mamy ten tytuł. Byli święcie przekonani, że już jesteśmy stolicą kultury - opowiada Rzepecki. Jego zdaniem Noc Kultury pokazała mieszkańcom, że mają się z czego cieszyć i mają co docenić.

Potencjał

Co ciekawe, wiele z tego, co możemy zobaczyć w Noc Kultury jest dostępne na co dzień. Może nie za darmo, może za kilka złotych, ale jest.

Nikt przecież nie stawia specjalnie na tę noc zamkowej kaplicy, ani nie buduje podziemi. To wszystko mamy pod ręką, ale w tę jedną noc w roku nagle ustawiają się wielkie kolejki osób, które chcą tam zajrzeć. - W święta Bożego Narodzenia spożywamy taki sam posiłek, jak spożywamy 365 dni w roku. Ale w Wigilię on jest specjalny, świąteczny. To samo dotyczy Nocy Kultury. Mam wrażenie, że ona jakby realizuje potrzebę naszego lubelskiego święta - ocenia Rzepecki.

- Noc Kultury była taką pierwszą manifestacją potencjału kulturalnego Lublina i aktywności Lublinian. I rzeczywiście, gdyby nie uwolnienie tej energii, trudno byłoby mówić o tylu wydarzeniach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Od 2007 roku lubelskie lato obrosło w imprezy, które równie skutecznie zapełniają ulice i place oraz przyciągają turystów, także tych zagranicznych. Teraz także w okolicach Nocy Kultury trudno w Lublinie o miejsce noclegowe.

A odespać kiedyś przecież trzeba.

>>>

Noc Kultury 2015: Tak było w ubiegłym roku

Pozostałe informacje

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium