Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

3 czerwca 2016 r.
16:45

Noc Kultury 2016 - pełny program (PDF). Lodowe ryby i ogniste drzewo

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)
Ubiegłoroczna Noc Kultury (fot. Dorota Awiorko)

Tegoroczna Noc Kultury znów może sprawić, że w internecie zaroi się od ciekawych zdjęć z Lublina. Radzimy dobrze naładować baterie, wypić przed wyjściem mocną kawę i włożyć wygodne buty. Co znalazło się w tegorocznym programie? Oto wybrane atrakcje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOC KULTURY - PROGRAM DO WYDRUKU (kliknij, żeby pobrać plik PDF)

W tym roku Noc Kultury znów ma się kręcić głównie wokół Starego Miasta. Już obok Ratusza ul. Lubartowska zamieni się w wielki żywy trawnik, a o godz. 19 rozpocznie się tkanie specjalnego tunelu z kolorowych sznurków. Tunel mają wypełnić gumowe piłki i w taki sposób powstanie coś na kształt mebla do wypoczynku. Akcja potrwa do godz. 2 w nocy.

Filmy i potańcówka

Schodząc nieco niżej, w kierunku ul. Kowalskiej, natkniemy się na plenerowe kino, wykorzystujące naturalny spadek terenu. Seanse zaczną się o godz. 21.15 pokazem filmów krótkometrażowych, potem o godz. 22 zacznie się projekcja 37-letniej adaptacji „Sztukmistrza z Lublina”, zaś o północy przez ponad dwie godziny będzie można oglądać musical o dziewczynie, która wbrew ortodoksyjnej tradycji postanawia się uczyć i w męskim przebraniu trafia do bychawskiej jesziwy.

Skręt w prawo w Kowalską będzie równoznaczny z podróżą w czasie. Ulica cofnie się do międzywojnia za sprawą starych szyldów, witryn, oświetlenia i wiktoriańskiej karuzeli mającej już ponad 100 lat. Całości dopełniać ma specjalne oświetlenie i zabytkowe samochody jako tło do retro potańcówki, która rozpocznie się o godz. 22. Będą przedwojenne szlagiery, rewiowe akcenty, tancerze, którzy pokażą co i jak oraz loteria fantowa z wygraną w postaci stylizowanej sesji zdjęciowej. Muzykę zapewniać ma m.in. The Mark Shepherd Swing Quartet i Teatr Muzyczny.

Ryby i drzewo

Ul. Kowalska będzie jednym z bardziej fotogenicznych zakamarków tegorocznej Nocy Kultury, ale nie jedynym. Z Kowalskiej będzie można wspiąć się na górę schodami Zaułku Hartwigów, który zostanie zbombardowany włóczką przez te same panie, które same z siebie „ubierają” w dzianinę uliczne stojaki na rowery.

Zachodząc na plac Rybny (między godz. 19 a 2 w nocy) będziemy mogli popatrzeć jak powstają wielkie lodowe ryby rzeźbione przez utalentowaną grupę Ice Team, która sięgnie m.in. po piły mechaniczne. Rzeźbienie ma być równie widowiskowe, co sam efekt końcowy.

Obok, na ul. Noworybnej stanie interaktywna instalacja „Drzewo”, zaś w bramie ul. Rybnej natkniemy się na wystawę fotografii. Trafiając w ten sposób na Rynek powinniśmy się przekonać, jaki jest efekt zapowiadanego na Noc Kultury nakłonienia staromiejskich latarni do tego, by świeciły na niebiesko (te na deptaku zmienią się w lampiony).

Na Rynku od godz. 19 do 2 w nocy do tańca grać ma LSM Sound System, a kiedy już sobie poskaczemy, będziemy mogli skręcić w stronę pl. Po Farze, gdzie ognistą, świecącą instalację zmontować ma Jarosław Koziara. Jego „Ogniste drzewo” ma nawiązywać do legendy o śnie Leszka Czarnego, który postanowił zbudować tu kościół. Do świątyni, której nie ma nawiązywać ma za to inny projekt: od godz. 21.30 do 1 w nocy cyfrową rekonstrukcję fary będzie można oglądać przy Archidiakońskiej 7.

Bańki i filiżanki

Spójrzmy jeszcze raz na główne wejście na Stare Miasto, czyli Bramę Krakowską mającą się wypełnić bańkami mydlanymi. Zaraz za bramą wystarczy skręcić w prawo, by znaleźć się na podwórku ze świecącymi mebelkami na surrealistycznie wysokich nóżkach, nad którymi to mebelkami mają zawisnąć filiżanki. Przemykając stąd ul. Jezuicką można zahaczyć o widokową Wieżę Trynitarską, a gdyby była tam zbyt długa kolejka (a to wielce prawdopodobne) można zejść na podwórko przed Teatrem Andersena. Oprócz wciągającego widoku plac ten ma kusić możliwością spróbowania sił w tym, czego wielu z nas nie próbowało. Ot, choćby coś sobie upleść z wikliny, albo spróbować sił w szermierce. Byleby przed teatr zdążyć przed północą.

Z tego miejsca blisko jest na ul. Królewską, a w jej poprzek stanie Muzyczna ciężarówka. Siedząc na oponach i w fotelach samochodowych będziemy mogli słuchać jak wprost z ciężarówki serwują nam muzykę lubelskie zespoły: o 20 Mel Tripson, o 21 Phedora nazywana nieraz „polskim Linkin Park”, o 22 Workplace, a o 23 Good Morning Fire Eater.

Orkiestra i szanty

Ciężarówka będzie tylko jedną z muzycznych scen. Przed kolejną, obok browaru przy Bernardyńskiej, można przejść przez ul. Żmigród (tak, to ta ulica od zeszłorocznych lampionów z sukien). Koło browaru od 20 grać ma lubelskie UMMI, o 21 na scenę wyjdzie Maja Koman, o 22.30 Czesław Śpiewa, o północy LXMP, a od godz. 1 grać ma DJ.

Z Bernardyńskiej można dotrzeć na Most Kultury (polecany zwłaszcza RODZICOM Z DZIEĆMI), albo na trzecią scenę muzyczną przed Zamkiem, gdzie wystąpi 9-osobowa kopenhaska orkiestra Habadekuk łącząca duński folklor, jazz i rockandrollowe klimaty (o godz. 23.30). Zagra tu również brytyjskie trio Kings of the South Seas (godz. 22) lubujące się w szantach, ale brzmiących nie tak, jak można by się spodziewać, ale ocierających się raczej o klimaty Nicka Cave’a. O 20.30 pod Zamkiem zagra Orkiestra Świętego Mikołaja, a od 19 EWJ423.

Mrówkojady i folwark

Z pl. Zamkowego tylko krok jest na Zamek (kolejka do kaplicy będzie ustawiać się od godz. 18), albo Dworzec Główny PKS, który przyciągnie miłośników modernistycznej architektury (o godz. 22 pokaz inspirowanej nią mody). Nieco dalej od głównych tras, w Centrum Kultury, będzie m.in. pokaz filmów Złote Mrówkojady (godz. 22, sala kinowa), spektakl „Folwark Zwierzęcy” (21.30, wirydarz). Tuż obok, w Cafe Ramzes przy Kołłątaja od godz. 21.30 mają grać lubelskie kapele bluesowo-rockowe, zaś cykl czterech, godzinnych koncertów szykuje przy ul. 3 Maja Riders Pub, gdzie od godz. 20 kolejno wystąpią: Inaf, Lucky Strides, Samaya i Highlow. Na drugim biegunie stylistycznym znajdzie się potańcówka Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która od godz. 21 będzie się odbywać w Chatce Żaka.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć m.in. „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego”, francuską pantomimę „Dziewczynko, kiedy dorośniesz...”, monodram „Ja, Maria”, „Bieguny” Pawła Passiniego, czy budzący kontrowersje spektakl oparty na wstrząsającej zbrodni w Rakowiskach.

Szczegóły programu w folderach rozdawanych w punkcie informacyjnym przed Ratuszem. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, podobnie jak darmowa będzie w Noc Kultury komunikacja nocna, która do godz. 2.30 będzie kursować co kwadrans, a później jak zazwyczaj.

>>>

Zobacz także: Noc Kultury 2015 - tak było w ubiegłym roku

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia