Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

11 maja 2016 r.
12:05

Noc Kultury 2016 w Lublinie: Stare Miasto na niebiesko, trawnik na ul. Lubartowskiej. Program wydarzeń

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
25 14 A A
Noc Kultury - tak ul. Żmigród wyglądała w ubiegłym roku (fot. Dorota Awiorko)
Noc Kultury - tak ul. Żmigród wyglądała w ubiegłym roku (fot. Dorota Awiorko)

Wszystkie latarnie na Starym Mieście zaświecą na niebiesko, na Kowalskiej stanie stuletnia karuzela, a na środku Lubartowskiej będzie... kino. Takich rewolucji można się spodziewać w tegoroczną Noc Kultury. Jej organizatorzy zdradzili dzisiaj część atrakcji.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w nocy z 4 na 5 czerwca internet znów zapełni się malowniczymi zdjęciami z Nocy Kultury. Rok temu niemal każdy chciał mieć zdjęcie ze Żmigrodu, w tym roku zanosi się na więcej fotogenicznych miejsc.

Jednym z nich ma być ul. Kowalska, która cofnie się do lat międzywojennych. Metamorfoza ma być kompleksowa: szyldy, witryny, oświetlenie, zabytkowe samochody, a nawet... – Ponad 100-letnia zabytkowa, wiktoriańska karuzela – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka Nocy Kultury. Wszystko to ma być scenografią ulicznej potańcówki, którą ożywiać mają m.in. Teatr Muzyczny i The Mark Shepherd Swing Quartet.

Wystrój Kowalskiej przyszykować ma grupa Piękno Panie. Ta sama, która rok temu zajęła się Żmigrodem we współpracy z Jarosławem Koziarą, a ten w tym roku wziął na warsztat pl. Po Farze. Ustawi tu 10-metrowe drzewo z metalu rozświetlone kilkoma tysiącami świec. Całość ma przypominać legendę o Leszku Czarnym, który zasnął tu pod drzewem. – Jego sen był na tyle proroczy, że spuścił manto Jaćwingom i moja praca jest na ten temat – wyjaśnia Koziara.

Aparaty fotograficzne przydadzą się też na pl. Rybnym, gdzie na oczach widzów powstawać ma wielka rzeźba z lodu. Używając pił mechanicznych i innych narzędzi wielkie ryby stworzy grupa Ice Team, która na swoim koncie ma nawet rekord Guinnessa zdobyty 10 lat temu w Dubaju.

Na tę noc całe Stare Miasto zyska niecodzienne oświetlenie. Wszystkie latarnie, a jest ich prawie dwieście, będą lśnić w kolorze, który panie nazywają kobaltowym, a panowie niebieskim. Kolor zmienią też zegary na Bramie Krakowskiej wypełnionej bańkami mydlanymi. Na podwórku obok bramy stanąć mają świecące mebelki na surrealistycznie wysokich nóżkach mają ozdobić podwórko obok Bramy Krakowskiej, a nad tym wszystkim zawisną wysoko... filiżanki.

W tym roku nie ma już mowy o rozciąganiu trasy przez al. Unii Lubelskiej i Noc Kultury będzie się trzymać dość blisko Starego Miasta. Choćby na ul. Lubartowską, gdzie w pobliżu Ratusza pojawi się wielki żywy trawnik, a na samej jezdni ma się odbywać tkanie z kolorowych sznurków... wypoczynkowego tunelu. Długie na kilkadziesiąt metrów tkane zjawisko wypełnić mają gumowe piłki, a całość ma służyć do siedzenia i leżenia. Pomysł przyjechał z Anglii.

Również na Lubartowskiej, ale nieco niżej, urządzone zostanie kino wykorzystujące spadek ulicy. Na ekranie m.in. filmowa adaptacja „Sztukmistrza z Lublina”.

Noc Kultury 2016 w Lublinie - koncerty

W programie jest też muzyka. O scenie przy Browarze wiadomo na razie tyle, że będzie, bo listy artystów organizatorzy na razie nie zdradzają. Druga scena będzie na Królewskiej w... ciężarówce. Zagrają tu lubelskie zespoły Mel Tripson, Phedora, Workplace, Servants of Silence i gościnnie niemiecka grupa Good Morning Fire Eater. Trzecia scena muzyczna będzie pod Zamkiem, gdzie wystąpi 9-osobowa kopenhaska orkiestra Habadekuk łącząca duński folklor, jazz i rockandrollowe klimaty. Zagra tu również brytyjskie trio Kings of the South Seas lubujące się w szantach, ale brzmiących nie tak, jak można by się spodziewać, ale ocierających się raczej o klimaty Nicka Cave’a.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 12:51
+1
To jest miłe wydarzenie.
Avatar
najm / 14 maja 2016 r. o 17:57
0

Super i na pohybel pesymistom.

A pomyśleć że b.dużo lublinian urodziło się przy ul.Lubartowskiej.

Ulicy Lubartowskiej , centralnej ulicy miasta Lublina jak kiedyś opowiadał mi pewien Jahym (chyba Jacek po naszemu) we Wiedniu.

Jak się potem okazało rodowity lublinianin, starszy brat w wierze, łzy mu się cisnęły do oczu gdy wspominał dawne czasy gdy żył jako młody człowiek właśnie tam.

Tam była jego i wielu innych ulica, dzielnica ,tzw. "mała ojczyzna".

Cieszyć się tylko, że na Zamojskiej, Lubartowskiej, Królewskiej- "coś się dzieje".

Gratulacje dla pomysłodawców, tak trzymać.

Super i na pohybel pesymistom.

A pomyśleć że b.dużo lublinian urodziło się przy ul.Lubartowskiej.

Ulicy Lubartowskiej , centralnej ulicy miasta Lublina jak kiedyś opowiadał mi pewien Jahym (chyba Jacek po naszemu) we Wiedniu.

Jak się potem okazało rodowity lublinianin, starszy brat w wierze, łzy mu się cisnęły do oczu gdy wspominał dawne czasy gdy żył jako młody człowiek właśnie tam.

Tam była jego i wielu innych ulica, dzielnica ,tzw. "mała ojczyzna".

Cieszyć się tylko, że na Zamojskiej, Lubartowskiej, K... rozwiń

Avatar
Gość / 13 maja 2016 r. o 23:00
0
Jest na pewno ciekawie,jutro wyjeżdżam na krotki odpoczynek,ale jak wrócę za nie caly tydzien to odezwe się i czemu nie! Pozdrawiam Ada
Avatar
Gość / 12 maja 2016 r. o 15:40
0
Ja po prostu nie mogę uwierzyć jacy ludzie są stereotypowi. Ulice Lubartowska i Zamojska które fakt faktem od kilkunastu lat cieszą się opinią tych "złych" w rzeczywistości są tak samo spokojne jak wszystkie inne w Lublinie. Wszędzie znajdzie się kilku idiotów ale bez przesady . Powinniśmy się wszyscy cieszyć że miasto daje szansę też tym gorszym ,w mniemaniu niektórych dzielnicom.
Avatar
LBR / 12 maja 2016 r. o 10:26
0

Na ulicach Lubartowskiej i Zamojskiej powinien stać policjant i palować miejscowych pijaczków , złodziejaszków którzy tylko będą się zbliżali do drugiej osoby. Imprezy w okolicach podwyższonego ryzyka powinny być bardziej pilnowane szczególnie że to imprezy często wieczorne , jak wiadomo taka okazja to i w ryja można dać komuś jak i dobra okazja do kradzieży.

Ciebie żeby tak spałowali

Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 23:40
0
A ja się urodziłem tuż przed północą na ul. Lubartowskiej w Lublinie. W tym dniu byłyby urodziny Alberta Einsteina. Mnie dane było przyjść na ten ziemski padoł w niedzielę. Jestem w niedzielę urodzony. Niech żyje STARE MIASTO w Lublinie.
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 21:37
0
ciekawe dlaczego nie będzie sceny na Placu Po Farze
Avatar
en / 11 maja 2016 r. o 19:39
0

Elitarne ulice Lubartowska i Zamojska. Nie wiem czy to będzie noc kultury ...

Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 18:09
0
Bardziej obstawiać trzeba,, Skarpe" tam w pobliżu aldika stoi pełno szumowin i pijaków
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 15:38
0
Na ulicach Lubartowskiej i Zamojskiej powinien stać policjant i palować miejscowych pijaczków , złodziejaszków którzy tylko będą się zbliżali do drugiej osoby. Imprezy w okolicach podwyższonego ryzyka powinny być bardziej pilnowane szczególnie że to imprezy często wieczorne , jak wiadomo taka okazja to i w ryja można dać komuś jak i dobra okazja do kradzieży.
Avatar
najm / 14 maja 2016 r. o 17:57
0

Super i na pohybel pesymistom.

A pomyśleć że b.dużo lublinian urodziło się przy ul.Lubartowskiej.

Ulicy Lubartowskiej , centralnej ulicy miasta Lublina jak kiedyś opowiadał mi pewien Jahym (chyba Jacek po naszemu) we Wiedniu.

Jak się potem okazało rodowity lublinianin, starszy brat w wierze, łzy mu się cisnęły do oczu gdy wspominał dawne czasy gdy żył jako młody człowiek właśnie tam.

Tam była jego i wielu innych ulica, dzielnica ,tzw. "mała ojczyzna".

Cieszyć się tylko, że na Zamojskiej, Lubartowskiej, Królewskiej- "coś się dzieje".

Gratulacje dla pomysłodawców, tak trzymać.

Super i na pohybel pesymistom.

A pomyśleć że b.dużo lublinian urodziło się przy ul.Lubartowskiej.

Ulicy Lubartowskiej , centralnej ulicy miasta Lublina jak kiedyś opowiadał mi pewien Jahym (chyba Jacek po naszemu) we Wiedniu.

Jak się potem okazało rodowity lublinianin, starszy brat w wierze, łzy mu się cisnęły do oczu gdy wspominał dawne czasy gdy żył jako młody człowiek właśnie tam.

Tam była jego i wielu innych ulica, dzielnica ,tzw. "mała ojczyzna".

Cieszyć się tylko, że na Zamojskiej, Lubartowskiej, K... rozwiń

Avatar
Gość / 13 maja 2016 r. o 23:00
0
Jest na pewno ciekawie,jutro wyjeżdżam na krotki odpoczynek,ale jak wrócę za nie caly tydzien to odezwe się i czemu nie! Pozdrawiam Ada
Avatar
Gość / 12 maja 2016 r. o 15:40
0
Ja po prostu nie mogę uwierzyć jacy ludzie są stereotypowi. Ulice Lubartowska i Zamojska które fakt faktem od kilkunastu lat cieszą się opinią tych "złych" w rzeczywistości są tak samo spokojne jak wszystkie inne w Lublinie. Wszędzie znajdzie się kilku idiotów ale bez przesady . Powinniśmy się wszyscy cieszyć że miasto daje szansę też tym gorszym ,w mniemaniu niektórych dzielnicom.
Avatar
LBR / 12 maja 2016 r. o 10:26
0

Na ulicach Lubartowskiej i Zamojskiej powinien stać policjant i palować miejscowych pijaczków , złodziejaszków którzy tylko będą się zbliżali do drugiej osoby. Imprezy w okolicach podwyższonego ryzyka powinny być bardziej pilnowane szczególnie że to imprezy często wieczorne , jak wiadomo taka okazja to i w ryja można dać komuś jak i dobra okazja do kradzieży.

Ciebie żeby tak spałowali

Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 23:40
0
A ja się urodziłem tuż przed północą na ul. Lubartowskiej w Lublinie. W tym dniu byłyby urodziny Alberta Einsteina. Mnie dane było przyjść na ten ziemski padoł w niedzielę. Jestem w niedzielę urodzony. Niech żyje STARE MIASTO w Lublinie.
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 21:37
0
ciekawe dlaczego nie będzie sceny na Placu Po Farze
Avatar
en / 11 maja 2016 r. o 19:39
0

Elitarne ulice Lubartowska i Zamojska. Nie wiem czy to będzie noc kultury ...

Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 18:09
0
Bardziej obstawiać trzeba,, Skarpe" tam w pobliżu aldika stoi pełno szumowin i pijaków
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 15:38
0
Na ulicach Lubartowskiej i Zamojskiej powinien stać policjant i palować miejscowych pijaczków , złodziejaszków którzy tylko będą się zbliżali do drugiej osoby. Imprezy w okolicach podwyższonego ryzyka powinny być bardziej pilnowane szczególnie że to imprezy często wieczorne , jak wiadomo taka okazja to i w ryja można dać komuś jak i dobra okazja do kradzieży.
Avatar
Gość / 11 maja 2016 r. o 14:58
0
Uwielbiam nasze imprezy miejskie, jak Karnawał Sztukmistrzów czy Festiwal Smaku,ale Noc Kultury rok po roku jest porażką, przestałam na to chodzić. Strasznie dużo niekulturalnych pijaków, nic ciekawego w zasadzie nie da się zobaczyć. Czekam na Sztukmistrzów! :)