Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lutego 2009 r.
12:34
Edytuj ten wpis

Przerażające opowieści z klasztoru byłych Betanek

0 15 A A

Lubelska prokuratura przesłuchała wszystkie byłe zakonnice, które przebywały za murami klasztoru w Kazimierzu Dolnym. Większość życie w klasztorze rządzonym przez Jadwigę L. przestawiała jako sielankę, ale były i takie które opowiadały o przerażających scenach. Dotarliśmy do wyników śledztwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stoi za nami papież

Bunt w kazimierskim klasztorze rozpoczął się latem 2005 roku. Stolica Apostolska wydała dekret odwołujący Jadwigę L. z funkcji przełożonej. Zakonnica nie podporządkowała się decyzji. Pojechała do Watykanu. Potem zakonnice przebywające w zgromadzeniu były utrzymywane w przeświadczeniu, że mają osobiste błogosławieństwo papieża. Wierzyły, że zwierzchnik kościoła rozwiąże ich problemy.

A tych było coraz więcej. Nowa, nieuznawania przez nie, przełożona przekazała buntowniczkom dekrety o przeniesieniu ich do innych placówek. Kobiety nie chciały się im podporządkować.

W styczniu 2006 roku po raz ostatni wpuściły do klasztoru nową przełożoną. Nowicjuszki otrzymały od niej dekret o wygaśnięciu ślubów, a wieczystki: upomnienie. Od tamtego czasu kazimierski klasztor stał się zamkniętą enklawą.

Jadwiga L. zakazała wychodzić buntowniczkom na zewnątrz oraz wpuszczać obcych do środka. Związki kobiet z zakonem ostatecznie przerwała decyzja o wykluczeniu ich z zakonu.

13 najwierniejszych

Życie w klasztorze zaczęło się toczyć według własnych reguł. 13 buntowniczek najbardziej oddanych Jadwidze L. tworzyło tzw. grupę modlitewną. Przełożona konsultowała z nimi swoje decyzje. Wyróżnione betanki uważały, że mają dar rozpoznawania w jakim stanie ducha jest dana osoba.

Przeświadczone, że za ich pośrednictwem nastąpi "wiosna kościoła” i rozpocznie się odnowa chrześcijaństwa, "omadlały” tych, którzy wątpili w ich misje nawracania świata.

Na "omadlanie” trafiały osoby, które według Jadwigi L. weszły we władanie złego ducha. Grupa modlitewna wylewała na nie wodę egzorcyzowaną. Wiele też wskazuje, że zakonnice posuwały się do rękoczynów.

Ojciec Roman i Katarzyna

Zakonnik Roman K. zamieszkał w kazimierskim zakonie czerwcu 2006 roku i przebywał tam aż do eksmisji, (jesień 2007). Na początku jego pobytu przełożona sugerowała betankom, by porozmawiały z zakonnikiem. Potem ogłosiła, że powierza mu funkcję odpowiedzialnego za całą wspólnotę, który może wydawać buntowniczkom polecenia.

W rozmowach z siostrami zakonnik przekonywał, że ich klasztor wypełnia ważną misję w dziejach całego chrześcijaństwa. Większość byłych zakonnic, które przesłuchiwała prokuratura, twierdziła, że Roman K. zachowywał się bez zastrzeżeń. Były to kobiety, które wytrwały przy Jadwidze L. aż do eksmisji, a potem wspólnie przenosiły się miejsca na miejsce.

Zupełnie inny obraz zakonnika przedstawiła Katarzyna W. W lipcu 2006 roku była u niego na rozmowie. Zakonnik - jak zeznała w prokuraturze - miał się na niej położyć, całować i obmacywać.

Kobieta poskarżyła się przełożonej. W odpowiedzi Jadwiga L. polała ją wodą egzorcyzmowaną i zapowiedziała, że nigdy nie opuści murów klasztoru.
Zamknięta na klucz

Następnego dnia Katarzyna W. uciekła z klasztoru bocznym wyjściem. Dotarła na przystanek PKS w Kazimierzu Dolnym. Chciała uciec do zgromadzenia betanek w Kaliszanach pod Opolem Lubelskim. Gdy czekała na autobus, autem nadjechały trzy exbetanki. Zmusiły uciekinierkę do wejścia do samochodu. Zawiozły ją do klasztoru.

Od tamtego czasu Katarzyna W. nie mogła się swobodnie po klasztorze poruszać. W nocy jej cela była zamknięta na klucz. W dzień towarzyszyły jej dwie zaufane przełożonej. Trwało to do grudnia 2006 roku. Potem już bez przeszkód opuściła Kazimierz Dolny. Przełożona oddała jej dowód osobisty i dała pieniądze na podróż.
Wypędzanie złego

Zeznania Katarzyny W. dały prokuratorom najwięcej wiedzy o tym, jak wyglądało w zbuntowanym klasztorze. Kobieta opowiadała o "omadlaniu”. Mówiła o betance, którą przełożona wezwała w nocy, bo "pożądała ojca Romana”. Kilka sióstr z grupy modlitewną polewało ją wodą i biło rękami po twarzy. Na polecenie przełożonej zerwały z niej ubranie.

Na biciu polegało też wyganianie złego ducha. Gdy to nie pomagało, "nawiedzona” były rozbierana do naga i polewane wodą. A gdy i to, według przełożonej, nie skutkowało, "nawiedzona” musiała wchodzić do wanny z zimną wodą. O omadlaniu opowiadała też inna była zakonnica, która nie podporządkowała się Jadwidze L. i odeszła z klasztoru. Z pomieszczeń, w których do tego dochodziło, słyszała krzyki.

Prokurator umarza

Katarzyna W. nie złożyła wniosku o ukaranie zakonnika. Prokuratura nie mogła ścigać go za molestowanie, a bicie potraktowała jako naruszenie nietykalności, które jest ścigane z oskarżenia prywatnego. A do tego nie dojdzie, bo pozostałe byłe zakonnice, które według słów Katarzyny W. miały ucierpieć na "omadlaniu”, niczego takiego nie potwierdziły.

Przesłuchane już po opuszczeniu klasztoru, w bardzo pozytywnym świetle przedstawiały życie według reguł Jadwigi L. Twierdziły, że przebywały tam dobrowolnie i nie działa się im krzywda. Nie miały problemów wychodzeniem na zewnątrz. Wolały tego nie robić, bo bały się dziennikarzy.

Prokuratorzy przesłuchali też rodziców byłych betanek. Część bardzo chwaliła Jadwigę L. i ojca Romana. Co innego mówili ci, którzy sprzeciwiali się pobytowi córek w klasztorze.

Roman K. przed sądem

Jadwiga L. zmarła rok po eksmitowaniu z klasztoru. Roman K. został wikarym w parafii pod Wyszkowem. Uczył dzieci w szkole. Niedługo czeka go proces w lubelskim sądzie. Prokuratura oskarża go bicie policjantów podczas eksmisji z kazimierskiego klasztoru.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
beduin / 30 października 2009 o 16:04
0
za konnica Filozof napisał:
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.

Za jakie swoje co Ty człowieku bredzisz a skąd miały niby kasę ? czy prowadzą jakąś działalność gospodarczą ?nie a może same nosiły cegły murowały wykańczały ? nie a może ze swoich oszczędności ? nie więc za co ?pytanie retoryczne nie dla nawiedzonych a trzeźwo myślących więc za składki parafian i ludzi dobrej woli może i przy udziale KK ale na miłość Boską nie pisz bredni że to ich własność !i że same bez niczyjej pomocy wybudowały bo w takie kretyństwa jeszcze ktoś może uwierzyć i zacznie sam sobie budować dom bo skoro one słabe kobity mogły to co może chłop !

Za jakie swoje co Ty człowieku bredzisz a skąd miały niby kasę ? czy prowadzą jakąś działalność gospodarczą ?nie a może same nosiły cegły murowały wykańczały ? nie a może ze swoich oszczędności ? nie więc za co ?pytanie retoryczne nie dla nawiedzonych a trzeźwo myślących więc za składki parafian i ludzi dobrej woli może i przy udziale KK ale na miłość Boską nie pisz bredni że to ich własność !i że same bez niczyjej pomocy wybudowały bo w takie kretyństwa jeszcze ktoś może uwierzyć i zacznie sam sobie budować dom bo sk... rozwiń
Avatar
kibol / 28 lutego 2009 o 08:52
0
Biedni bici policjanci - Kilkudziesieciu na jednego. Ksiadz musial im niezle wlac, a oni tylko wykonywali swoje obowiazki, pewnie ktoremus nawet czapka spadla.
Avatar
pektusa / 27 lutego 2009 o 23:40
0
ja to nie wierze w to, ja uwazam ze klasztory sa owiane jakas tajemnica i nikt prawdy z zewnatrz sie nie dowie
Avatar
Alex / 27 lutego 2009 o 09:50
0
za konnica Filozof napisał:
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.


A niby dlaczego Arcybiskup ma miec wyrzuty sumienia - przecież umarła smiercią naturalną! Prawdziwe zakonnice dalej mieszkaja w kazimierskim klasztorze. Nikt im nie odebrał własności. Wręcz przeciwnie nareszcie ja odzyskały. A to że same go wybudowały to masz rację - z własnych dochodów i dzięki pomocy dobrych ludzi i nadal to robią. O przeznaczeniu klasztoru decyduja Siostry, a nie Ksiądz Arcybiskup jak piszesz. A prócz tego jak chcesz wiedzieć to znam zakonnicę Filozof, która razam z Panią Jadwigą L. okupowała klasztor, a teraz siedzi z całym towarzystwem w Płonce Kościelnej. Co do obecnych Sióstr w Kazimierzu Dolnym to podziwiam ich otwartość dla społeczności lokalnej. Można je zobaczyć jak idą do osób chorych samotnych niosąc im posiłek i pomagając. Organizują też rekolekcje dla dziewcząt pomagając im normalnie żyć w tym zwariowanym świecie. Najprościej jest pluć, a najtrudniej zobaczyć dobro!!!!


A niby dlaczego Arcybiskup ma miec wyrzuty sumienia - przecież umarła smiercią naturalną! Prawdziwe zakonnice dalej mieszkaja w kazimierskim klasztorze. Nikt im nie odebrał własności. Wręcz przeciwnie nareszcie ja odzyskały. A to że same go wybudowały to masz rację - z własnych dochodów i dzięki pomocy dobrych ludzi i nadal to robią. O przeznaczeniu klasztoru decyduja Siostry, a nie Ksiądz Arcybiskup jak piszesz. A prócz tego jak chcesz wiedzieć to znam zakonnicę Filozof, która razam z Panią Jadwigą L. okupował... rozwiń
Avatar
~Marta~ / 27 lutego 2009 o 09:09
0
Ale ciemnota. No ale mają to na własne życzenie. Najbardziej przerażające jest to, że ten zboczony facet (tzw. "ksiądz") ma teraz kontakt z dziećmi. Co na to kuratorium?
Avatar
za konnica Filozof / 26 lutego 2009 o 21:34
0
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.
Avatar
za konnica Filozof / 26 lutego 2009 o 21:33
0
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.
Avatar
A / 26 lutego 2009 o 17:33
0
TADO napisał:
Prokuratura i policja zajmuje się głupotami. Ludzie kiedy wy wreszcie zmądrzejecie ? .Chyba nigdy . AMEN.

To nie są głupoty, a raczej temat niewygodny dla KK stąd najlepiej by nikt go nie drążył. AMEN.
Avatar
harari / 26 lutego 2009 o 17:29
0
A prowda je taka! Ktośik pise do z obawy a jo cytom boom ćikawy.
Avatar
sawa / 26 lutego 2009 o 16:53
0
obywatel napisał:
Popieram tado.Cała para poszła w gwizdek.Razem z moimi podatkami.Stąd dziura budżetowa i inne nieszczęścia.Gdyby prokuratorów rozliczać z kosztów ich poczynań byłoby inaczej.

Co ty bredzisz gościu razem z tym tadem.
Avatar
beduin / 30 października 2009 o 16:04
0
za konnica Filozof napisał:
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.

Za jakie swoje co Ty człowieku bredzisz a skąd miały niby kasę ? czy prowadzą jakąś działalność gospodarczą ?nie a może same nosiły cegły murowały wykańczały ? nie a może ze swoich oszczędności ? nie więc za co ?pytanie retoryczne nie dla nawiedzonych a trzeźwo myślących więc za składki parafian i ludzi dobrej woli może i przy udziale KK ale na miłość Boską nie pisz bredni że to ich własność !i że same bez niczyjej pomocy wybudowały bo w takie kretyństwa jeszcze ktoś może uwierzyć i zacznie sam sobie budować dom bo skoro one słabe kobity mogły to co może chłop !

Za jakie swoje co Ty człowieku bredzisz a skąd miały niby kasę ? czy prowadzą jakąś działalność gospodarczą ?nie a może same nosiły cegły murowały wykańczały ? nie a może ze swoich oszczędności ? nie więc za co ?pytanie retoryczne nie dla nawiedzonych a trzeźwo myślących więc za składki parafian i ludzi dobrej woli może i przy udziale KK ale na miłość Boską nie pisz bredni że to ich własność !i że same bez niczyjej pomocy wybudowały bo w takie kretyństwa jeszcze ktoś może uwierzyć i zacznie sam sobie budować dom bo sk... rozwiń
Avatar
kibol / 28 lutego 2009 o 08:52
0
Biedni bici policjanci - Kilkudziesieciu na jednego. Ksiadz musial im niezle wlac, a oni tylko wykonywali swoje obowiazki, pewnie ktoremus nawet czapka spadla.
Avatar
pektusa / 27 lutego 2009 o 23:40
0
ja to nie wierze w to, ja uwazam ze klasztory sa owiane jakas tajemnica i nikt prawdy z zewnatrz sie nie dowie
Avatar
Alex / 27 lutego 2009 o 09:50
0
za konnica Filozof napisał:
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.


A niby dlaczego Arcybiskup ma miec wyrzuty sumienia - przecież umarła smiercią naturalną! Prawdziwe zakonnice dalej mieszkaja w kazimierskim klasztorze. Nikt im nie odebrał własności. Wręcz przeciwnie nareszcie ja odzyskały. A to że same go wybudowały to masz rację - z własnych dochodów i dzięki pomocy dobrych ludzi i nadal to robią. O przeznaczeniu klasztoru decyduja Siostry, a nie Ksiądz Arcybiskup jak piszesz. A prócz tego jak chcesz wiedzieć to znam zakonnicę Filozof, która razam z Panią Jadwigą L. okupowała klasztor, a teraz siedzi z całym towarzystwem w Płonce Kościelnej. Co do obecnych Sióstr w Kazimierzu Dolnym to podziwiam ich otwartość dla społeczności lokalnej. Można je zobaczyć jak idą do osób chorych samotnych niosąc im posiłek i pomagając. Organizują też rekolekcje dla dziewcząt pomagając im normalnie żyć w tym zwariowanym świecie. Najprościej jest pluć, a najtrudniej zobaczyć dobro!!!!


A niby dlaczego Arcybiskup ma miec wyrzuty sumienia - przecież umarła smiercią naturalną! Prawdziwe zakonnice dalej mieszkaja w kazimierskim klasztorze. Nikt im nie odebrał własności. Wręcz przeciwnie nareszcie ja odzyskały. A to że same go wybudowały to masz rację - z własnych dochodów i dzięki pomocy dobrych ludzi i nadal to robią. O przeznaczeniu klasztoru decyduja Siostry, a nie Ksiądz Arcybiskup jak piszesz. A prócz tego jak chcesz wiedzieć to znam zakonnicę Filozof, która razam z Panią Jadwigą L. okupował... rozwiń
Avatar
~Marta~ / 27 lutego 2009 o 09:09
0
Ale ciemnota. No ale mają to na własne życzenie. Najbardziej przerażające jest to, że ten zboczony facet (tzw. "ksiądz") ma teraz kontakt z dziećmi. Co na to kuratorium?
Avatar
za konnica Filozof / 26 lutego 2009 o 21:34
0
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.
Avatar
za konnica Filozof / 26 lutego 2009 o 21:33
0
Zastanawiam się,czy lubelski arcy nie ma wyrzutów sumienia za śmierć Jadwigi Ligockiej.Ona zmarłą w niecały ropo eksmisji!!!!
W/g realacji współmieszkanek klasztoru-była tam sielanka (niebo na ziemi).A bp Józe z wiadomych tylko sobie powodów przegonił zakonnice na cztery wiatry.I co gorsze-p0zbawił zakonnice ich własności(!!!!!) którą same przecież,bez niczyjej pomocy ze strony pazernego kościoła wybudowały.
Jeszcze trochę a Józef urządzi tam hotel dla sukienkowych i dla innych nadzianych gotówką.
Avatar
A / 26 lutego 2009 o 17:33
0
TADO napisał:
Prokuratura i policja zajmuje się głupotami. Ludzie kiedy wy wreszcie zmądrzejecie ? .Chyba nigdy . AMEN.

To nie są głupoty, a raczej temat niewygodny dla KK stąd najlepiej by nikt go nie drążył. AMEN.
Avatar
harari / 26 lutego 2009 o 17:29
0
A prowda je taka! Ktośik pise do z obawy a jo cytom boom ćikawy.
Avatar
sawa / 26 lutego 2009 o 16:53
0
obywatel napisał:
Popieram tado.Cała para poszła w gwizdek.Razem z moimi podatkami.Stąd dziura budżetowa i inne nieszczęścia.Gdyby prokuratorów rozliczać z kosztów ich poczynań byłoby inaczej.

Co ty bredzisz gościu razem z tym tadem.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 28 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 19

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 5 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 65 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 4

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.