Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 listopada 2015 r.
16:36

"Rozpacz rozdziera mi serce". Kto zamordował 11-letnią Magdę z Kraśnika?

0 14 A A

Być może miałaby dobrą pracę, gromadkę dzieci, kochającego męża. Być może byłaby świetnym i szanowanym lekarzem. Być może. Magdalena Florek w sierpniu tego roku skończyłaby 40 lat, ale zginęła pół roku przed swoimi 12. urodzinami. Prawdopodobnie z rąk osoby znajomej. Kogoś, kto wciąż jest na wolności i jeśli nie znajdą się nowe dowody, uniknie kary.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozpacz rozdziera mi serce

- O córce mogę mówić tylko w samych superlatywach. To było moje kochane dziecko - mówi ze łzami w oczach Henryka Florek z Kraśnika, mama zamordowanej 28 lat temu Magdy. - Nie mówię tego, że to była moja córka, ale taka właśnie była. Była chorowita, ale bardzo miła, sympatyczna, spokojna, poukładana. Dobrze się uczyła.

Mama dziewczynki przyznaje, że często myśli o tym, jak wyglądałoby życie jej córki gdyby żyła. Magda chciała zostać lekarzem albo pielęgniarką. - Zwłaszcza jak do Madzi przychodzę na grób to takie myśli przychodzą. To wszystko tak bardzo boli. Tyle lat minęło a dla mnie nic się nie zmieniło. Rozpacz rozdziera mi serce...

Do szkoły nie poszła

17 lutego 1987 r. Dzień przed zabójstwem. - Kiedy wróciłam z pracy, w domu była moja mama - opowiada pani Henryka. - Przyjechała do nas w odwiedziny. Powiedziała mi, że Madzia jest taka markotna. Przeziębiła się. Moja córka była wcześniakiem. Bardzo się o nią martwiliśmy. Dbaliśmy. Chuchaliśmy. Taka była kochana. Wieczorem miała temperaturę. Dałam jej leki. Następny dzień był ponury. Padało. I żeby Madzia się nie rozchorowała jeszcze bardziej to postanowiłam, że zostanie w domu. Do szkoły nie poszła.

Choć chciała, bo rano poczuła się nieco lepiej. - Magda była bardzo obowiązkowa. Nie chciała opuszczać zajęć - dodaje jej mama. Kobieta wstała rano i zrobiła córkom śniadanie. Starsza córka Agnieszka chodziła wtedy do studium medycznego. Kiedy kobieta szykowała się do pracy Magda się obudziła. - Wstała ze swojego łóżka. Dziewczynki spały w pokoju obok. Poszła do toalety i przyszła do mojego pokoju. Położyła się na moim miejscu w łóżku. Jeszcze przed wyjściem ją okryłam. Tak ją zostawiłam.

Pani Henryka wyszła do pracy. Później z domu wyszła Agnieszka. Magda została sama. - Z tego co mówiła mi starsza córka zamknęła drzwi na górny zamek. Moje klucze były w dolnym zamku - przypomina sobie pani Henryka.

Pożar w mieszkaniu

Po pewnym czasie pani Henrykę ktoś zawołał na biuro przepustek. - Już nie pamiętał kto mi w pracy o tym co się stało powiedział - zastanawia się pani Henryka. - Może portier, że moje mieszkanie się pali. Że dziecko nie żyje, czy że jest w szpitalu. Nogi mi się załamały. Chciałam, żeby ktoś wezwał karetkę pogotowia, podwiózł mnie do domu. Biegłam do domu. Drogi mi nie ubywało. Do domu milicja mnie nie wpuściła. Magdusia leżała u sąsiadów.

Została zamordowana. Biegli, którzy zajmowali się sprawą stwierdzili, że dziewczynkę uderzono trzy razy w głowę. Uraz był tak duży, że mogła stracić przytomność albo się przewróciła. Potem została uduszona. Po zamordowaniu 11-latki sprawca lub sprawcy splądrowali mieszkanie. W domu zginęły nie tylko pieniądze, ale też biżuteria - dwa złote pierścionki - i ubrania; w tym skórzany płaszcz.

- Zginęła też ulubiona czapka Magdy. Kupiłam ją dla niej w Lublinie. Ktoś zabrał też jej sukienkę. Ani razu jej na sobie nie miała - opisuje pani Henryka.

Zdaniem kobiety jej córka nie wpuściłaby do domu nikogo obcego. - Magda nikomu obcemu nie otwierała drzwi. Tylko rodzinie - podkreśla jej mama.

Do ich mieszkania nie było żadnego włamania. - Ktoś wszedł drzwiami. To wiemy z akt sprawy - wskazuje pani Henryka.

Wciąż się boi

Rodzina Magdy wierzy, że uda się złapać zabójcę lub zabójców. Czasu na to jest jednak coraz mniej. Za 15 miesięcy sprawa ulegnie przedawnieniu. Winnych nie spotka kara. Rodzina apeluje do osób, które mogą mieć jakieś informacje, które naprowadzą śledczych na nowy trop, który pomoże rozwikłać tę ponurą zagadkę sprzeda lat.

- Bardzo wszystkich proszę. Jeśli ktoś coś widział, ktoś coś wie, żeby pomógł w odnalezieniu zabójcy - apeluje mama Magdy. - Ustalenie osoby czy też osób, które zabiły moją córkę jest moim największym celem. Boję się też bardzo o moją drugą córkę, żeby nikt jej nie zrobił krzywdy.

Kobieta mówi, że odbierała głuche telefony. Sytuacji bolesnych dla rodziny było więcej. Niedługo po zabójstwie Magdy jej mama otrzymała anonim. Autor listu groził jej śmiercią. Osobę, która to zrobiła wykryto i ukarano. To bliska kuzynki, która była przesłuchiwana w związku z zabójstwem Magdy.

Po tym wydarzeniu były kolejne niepokojące sytuacje. - Ktoś zerwał z pomnika na cmentarzu zdjęcie Madzi - opowiada mama zamordowanej nastolatki. - Później, jak już moja starsza córka została mamą, ktoś wrzuciła kamień z kartką przez balkon. To było lato. Na kartce papieru była narysowana szubienica, dziecko i napis „to jest twój syn”. Wybiegłyśmy z domu, żeby sprawdzić kto to, ale nikogo nie było.

Dziś wykrycie sprawców byłoby łatwiejsze

Rozmowa z Beatą Syk-Jankowską, rzeczniczką Prokuratury Okręgowej w Lublinie o zabójstwie Magdy Florek

• Jak zginęła Magda?

- Do zbrodni doszło 18 lutego roku w 1987 r. Około godz. 6.30 matka dziewczynki wyszła do pracy. W mieszkaniu została tylko 11-latka oraz jej starsza siostra, Agnieszka. Magda nie poszła tego dnia do szkoły, bo źle się czuła. Miała gorączkę i bolała ją głowa. Kiedy jej siostra wychodziła na zajęcia dziewczynka spała, dlatego zamknęła drzwi mieszkania na górny zamek. Około godziny 13 sąsiad idący klatką schodową poczuł wydobywający się spod drzwi swąd dymu. Powiadomił innego sąsiada i razem weszli do środka. Zamknęli pięć odkręconych zaworów kuchenki, z której wydobywał się gaz. W dużym pokoju na podłodze znaleźli 11-latkę. Próbowali ją reanimować, ale już nie żyła.

Śledczy bardzo szybko wykluczyli zabójstwo na tle seksualnym. Biegli stwierdzili, że Magda została uduszona w sposób gwałtowny poprzez zatkanie otworów głowy miękkim przedmiotem np. poduszką albo poprzez unieruchomienie klatki piersiowej. Pewne było tylko to, że w chwili, gdy podłożono ogień, 11-latka już nie żyła. Pod uwagę brano różne hipotezy. Najbardziej prawdopodobny okazał się motyw rabunkowy. Z mieszkania zniknęły dwa złote pierścionki, płaszcz damski, kalkulator, pieniądze, rękawiczki damskie 5-palcowe czarne oraz pieniądze o łącznej wartości ok. 250 tys. zł. W szafie, w której wisiała część ukradzionych rzeczy sprawca lub sprawcy próbowali podłożyć ogień. Na regale, w którym leżały pieniądze, policjanci zabezpieczyli ślady linii papilarnych.

• Wiadomo do kogo należały?

- Tego nie udało się ustalić. Odciski nie należały do żadnej z osób znajdujących się w kręgu zainteresowania śledczych.

• A kogo podejrzewano?

- Wiele osób. Matka wskazywała m.in. na możliwe sprawstwo swojej dalekiej kuzynki. Kobieta plątała się w zeznaniach, ale nigdy nie znaleziono dowodu potwierdzającego jej winę. W śledztwie przesłuchano szereg bardzo różnych osób. Posiłkowano się także opinią biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna, którzy odtworzyli profil psychologiczny potencjalnego sprawcy.

• Kim był więc zabójca?

- Sprawcami mogły być dwie osoby, z czego co najmniej jedna była kobietą. Wskazywały na to m.in. przedmioty wyniesione z mieszkania. Co najmniej jedna mogła też być znana rodzinie. Z badań mechanoskopijnych wynikało, że zamki nie zostały uszkodzone. Magda nigdy nie otwierała zaś drzwi nieznajomym. Stwierdzono także, że zbrodni dopuścili się osoby niedojrzałe, mające niewielkie doświadczenie w popełnianiu włamań i kradzieży. Cechowały się niewielkim stopniem przystosowania społecznego i agresywnością. Miały przeciętny poziom inteligencji.

• Ostatecznie śledztwo jednak umorzono.

- Ówczesna Prokuratura Wojewódzka w Lublinie zdecydowała o tym 31 marca 1990 r. wobec niewykrycia sprawcy. Nie oznacza to jednak, że sprawa trafiła na półkę. Od dłuższego czasu zajmują się nią policjanci z Archiwum X. Badają dostępne materiały. Porównują zebrane na miejscu zbrodni odciski palców, z tymi które trafiły do policyjnej bazy danych w ciągu następnych lat. Liczymy też na to, że może zgłosi się świadek wydarzeń, który w latach 80 bał się mówić na ten temat, a teraz nie ma już ku temu powodów.

• Jeśli tak się nie stanie zbrodnia wkrótce się przedawni.

- Stanie się to w lutym 2017 r. Gdyby jednak do tego czasu postawiono zarzut sprawcy lub sprawcom, to na osądzenie ich wymiar sprawiedliwości będzie miał jednak kolejne 10 lat.

• Czy śledczy badający tę sprawę przed laty popełnili błędy? Czy przyczyną nie odnalezienia zbrodniarzy mogły być jakieś zaniechania?

- Nie wynika to z posiadanych materiałów. Śledczy wykorzystali wszystkie posiadane w tamtych czasach metody. Trudno wyrokować, ale obecnie wykrycie sprawców byłoby znacznie prostsze. Przyczynić do niego mogłyby się na przykład nagrania z miejskiego monitoringu. Wtedy sprawcy weszli do budynku niezauważeni.

Rozmawiała Agnieszka Kasperska

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lawyer / 1 grudnia 2015 o 00:28
0
Oczywiście nie ma Pan racji, sprawa oznaczona jako zbrodnia przedawnia się po 30 latach od popełnienia chyba że wymiar sprawiedliwości zdąży postawić zarzuty

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
Mrfi / 1 grudnia 2015 o 00:25
0

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
crx / 30 listopada 2015 o 12:57
0

Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!<... rozwiń

Avatar
crx / 30 listopada 2015 o 12:56
0

Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!<... rozwiń

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 06:53
0
Sprawa dla archiwum X. Powinni się tym zająć. Z drugiej strony - dlaczego dorosłe kobiety zostawiły chorą 12-latkę samą w domu? To jest według mnie pierwszy zły krok w tym co się stało.... Nie zostawia się samego 12 letniego dziecka w domu, które poprzedniego wieczora miało gorączkę....
Avatar
;) / 29 listopada 2015 o 22:44
0

Jak to morderstwo się przedawnia? Chory kraj, to i chore prawo. ps. Szkoda, że w artykule zabrakło opisu skradzionych przedmiotów i tej sukienki. Ja też miałem ulubioną bluzę w dzieciństwie. I była bardzo charakterystyczna. Być może ktoś miał okazję owy ubiór zobaczyć, a nawet kupić. Kiedyś ubrania były bardziej indywidualne i dłuuuuugo noszone. Aż dziw brak opisu tejże rzeczy.

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
Ojciec / 29 listopada 2015 o 21:24
0
Mam dwójkę dzieci i gdyby takie nie daj Boże zdarzenie mnie dotknęło, mając dowód sam wymierzyłbym karę myślę że słuszną.
Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 20:25
0

Jeśli sprawiedliwość i kara to już tylko boska! Oby te przeczucia się potwierdziły.

Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 20:20
0
Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 18:11
0
Magda chodziła ze mną do klasy, nawet dziś jak o tym czytam mam łzy w oczach... Szkoda gadać...
Avatar
Lawyer / 1 grudnia 2015 o 00:28
0
Oczywiście nie ma Pan racji, sprawa oznaczona jako zbrodnia przedawnia się po 30 latach od popełnienia chyba że wymiar sprawiedliwości zdąży postawić zarzuty

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
Mrfi / 1 grudnia 2015 o 00:25
0

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
crx / 30 listopada 2015 o 12:57
0

Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!<... rozwiń

Avatar
crx / 30 listopada 2015 o 12:56
0

Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!

Świat taki już jest ,że najtrudniej nam pogodzić się z brutalną prawdą. Gdy Rodzina dowiaduje się o śmiertelnej chorobie jednego z jej członków, to szuka znachorów, cudotwórców,  a znajduje tylko niespełnioną nadzieję za "odpowiednią opłatą"... Archiwum X z reguły trafia na trop przypadkiem,  gdy ma materiał porównawczy do badań DNA. Jest to niewielki odsetek. Jeśli zabójca nie popełni obecnie jakiegoś brutalnego przestępstwa to jedyna co pozostaje to nie rozdrapywać wciąż tej potwornej rany, bo szkoda zdrowia !!!<... rozwiń

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 06:53
0
Sprawa dla archiwum X. Powinni się tym zająć. Z drugiej strony - dlaczego dorosłe kobiety zostawiły chorą 12-latkę samą w domu? To jest według mnie pierwszy zły krok w tym co się stało.... Nie zostawia się samego 12 letniego dziecka w domu, które poprzedniego wieczora miało gorączkę....
Avatar
;) / 29 listopada 2015 o 22:44
0

Jak to morderstwo się przedawnia? Chory kraj, to i chore prawo. ps. Szkoda, że w artykule zabrakło opisu skradzionych przedmiotów i tej sukienki. Ja też miałem ulubioną bluzę w dzieciństwie. I była bardzo charakterystyczna. Być może ktoś miał okazję owy ubiór zobaczyć, a nawet kupić. Kiedyś ubrania były bardziej indywidualne i dłuuuuugo noszone. Aż dziw brak opisu tejże rzeczy.

Nie przedawnia się, bzdury...

Avatar
Ojciec / 29 listopada 2015 o 21:24
0
Mam dwójkę dzieci i gdyby takie nie daj Boże zdarzenie mnie dotknęło, mając dowód sam wymierzyłbym karę myślę że słuszną.
Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 20:25
0

Jeśli sprawiedliwość i kara to już tylko boska! Oby te przeczucia się potwierdziły.

Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 20:20
0
Przyjdzie sprawiedliwość, przyjdzie kara i zadość uczynienie, takie mam przeczucie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 18:11
0
Magda chodziła ze mną do klasy, nawet dziś jak o tym czytam mam łzy w oczach... Szkoda gadać...
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rośliny owadożerne w Muzeum Wsi Lubelskiej
19 sierpnia 2018, 11:00

Rośliny owadożerne w Muzeum Wsi Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników roślin owadożernych! W niedzielę, 19 sierpnia w godz. 11-17 w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można zobaczyć wspaniałe okazy tego typu roślin i spotkać się ze specjalistą.

Pies pogryzł mu buty. Przywiązał go do grzejnika

Pies pogryzł mu buty. Przywiązał go do grzejnika 5 1

21- latek z Lublina przywiązał psa do grzejnika, bo zwierze zniszczyło mu buty. Mężczyzna może trafić na trzy lata do więzienia.

Jarmark Jagielloński. Koncert zauroczył Lublinian (dużo zdjęć)
galeria

Jarmark Jagielloński. Koncert zauroczył Lublinian (dużo zdjęć) 4 1

Na dziedzińcu Zamku Natalia Kukulska zaśpiewała rzeszowskie melodie z Heleną Szpytmą z Markowej. Paulina Przybysz wystąpiła z kapelę Pańczaków. Zobaczyć można było także panie z zespołu Gołcunecki oraz śpiewaczkę Marię Pęzik z Gałek Rusinowskich. Wojtek Mazolewski wystąpił z kapelą Jurka Wrony, a Barbara Wrońska z Anną Chudą.

Pożar samochodu z dzieckiem w środku. "Część osób nagrywała tragedię telefonem zamiast pomóc"
galeria

Pożar samochodu z dzieckiem w środku. "Część osób nagrywała tragedię telefonem zamiast pomóc" 155 10

Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem na jednym z osiedli w Rybniku - informuje Śląska Policja.

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie
19 sierpnia 2018, 14:00

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie 3 0

Co Gdzie Kiedy. 19 sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się barwne obchody Dożynek dworskich, które rozpoczną się o godz. 14 mszą świętą w drewnianym kościele z Matczyna.

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko?

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko? 32 23

"Pomimo bezprecedensowego hejtu medialnego (...) i nagonki na ludzi związanych z tym wydarzeniem, doprowadziliśmy ten projekt do szczęśliwego finału" – pisze w podziękowaniach za aukcję Pride of Poland Maciej Grzechnik, prezes stadniny w Michałowie i dyrektor tegorocznej aukcji.

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki
18 sierpnia 2018, 15:00

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 15 na terenach zielonych przy ul. Rudlickiego rozpocznie się VII Kulturalny Festyn Bronowicki. Na uczestników czeka moc atrakcji!

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów"

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów" 19 13

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana. Z pisma komendanta głównego w tej sprawie wynika, że w policyjnym budżecie brakuje pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków.

Nasza różana perełka z gminy Końskowola

Nasza różana perełka z gminy Końskowola 16 0

W ostatnią sobotę w Nałęczowie rozstrzygnięto konkurs kulinarny pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Po raz drugi wygrał go produkt z „Manufaktury Różanej” w Starej Wsi w gminie Końskowola.

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem 1 0

W czwartek łukowscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową dowiedzieli się, że osoby jadące samochodem do Łukowa mogą mieć środki odurzające.

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie 4 5

Motor po dwóch meczach ma cztery punkty. A przed sobą pierwsze spotkanie na własnym stadionie. W sobotę o godz. 19 żółto-biało-niebiescy zagrają z Sołą Oświęcim. Wszyscy liczą na efektowne otwarcie nowego sezonu u siebie

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika 0 4

Mężczyzna wynajmujący pokój w jednym z lubelskich mieszkań skrępował psa należącego do córki właścicieli mieszkania i przywiązał mu łapy do grzejnika. Kiedy kobieta wróciła do domu, psa już nie było. Zwierzę znalazło się dopiero pod Lublinem, w okolicy jednego z wiaduktów.

Koncert Freenology w Nałęczowie
18 sierpnia 2018, 19:30

Koncert Freenology w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 18 sierpnia o godz. 19.30 w Kawiarni Lipowej w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) wystąpi formacja Freenology.

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania!

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania! 0 0

Losowanie Eurojackpot z 17 sierpnia 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś wygra 165 mln zł, które znalazły się w puli podczas losowania?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie? 2 0

Koszykarze TBV Startu Lublin mają już za sobą pierwszy wspólny trening. Lublinianie spotkali się w czwartek w hali MOSiR niemal w komplecie. Na pierwsze zajęcia przyjechał także James Washington.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.