Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 marca 2011 r.
12:52
Edytuj ten wpis

S17: Nie ma pieniędzy dla 1000 wywłaszczonych, bo 8 protestuje

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwo
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwo

Gdy w 2008 roku wchodziła w życie specustawa drogowa, wszyscy jej przyklasnęli. W końcu budowa dróg ruszy z kopyta – taka była powszechna opinia. Gdy jednak specustawa zaczęła działać na Lubelszczyźnie, entuzjazm osłabł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwodnicy Piask wynieśli się ze swoich domów bez złotówki odszkodowania. Na razie za wynajmowane lokale płaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale ludzie są zbulwersowani traktowaniem.

– Nie jesteśmy przeciwni budowie drogi. Chodzi nam o formę przejmowania nieruchomości. Nie znamy jednak zasad wyceny nieruchomości, nie wiemy, ile dostaniemy pieniędzy. Co z naszymi miejscami pracy? Kto nam zapłaci za utracone dochody? Odszkodowanie za nieruchomości, to tylko część naszych strat – zadają pytania wysiedleni.

Wszyscy nasi rozmówcy chcą zachować anonimowość, bo boją się, że za skargi do mediów ich nieruchomości zostaną wycenione poniżej wartości.

Specustawa już działa

Specustawa drogowa obowiązuje od 10 września 2008 roku. Jej treść opracowało Ministerstwo Infrastruktury. Jej główne zadanie to znaczne skrócenie czasu, jaki jest potrzebny na przeprowadzenie procesu przygotowawczego do realizacji inwestycji drogowych. Ma służyć pokonywaniu wszelkich trudności związanych z decyzjami administracyjnymi.

Specustawa wprowadziła nowy rodzaj decyzji administracyjnej: zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), znacznie przyśpieszającej uzyskiwanie zgody na rozpoczęcie budowy. Tę decyzję w stosunku do S-17 wydaje wojewoda lubelski.

Wcześniej procedura administracyjna obejmowała aż pięć decyzji o lokalizacji inwestycji, zatwierdzeniu podziału nieruchomości, przymusowym odebraniu własności nieruchomości, pozwoleniu na budowę, określeniu ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości innych niż przeznaczone pod budowę dróg, niezbędnych do dokonania przebudowy istniejącej sieci uzbrojenia terenu oraz przebudowy dróg innych kategorii. Teraz wystarczy tylko ZRID.

30 dni

Najważniejszym punktem specustawy jest założenie, że z dniem, w którym decyzja ZRID staje się ostateczna, nieruchomości przewidziane do wywłaszczenie pod budowę drogi stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Właściciele muszą je wydać z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Kolejnym etapem jest wydanie decyzji ustalającej wysokość odszkodowania za przejęte nieruchomości. Decyzję tę wydaje organ, który wydał zezwolenie i ma na to 30 dni od dnia, w którym wydana decyzja stała się ostateczna. I tu zaczynają się schody, bo wystarczy choćby jedno odwołanie, aby wstrzymać ten proces. Odwołania rozpatruje minister infrastruktury. Też ma na to 30 dni, a w sprawach trudnych termin ten może ulec wydłużeniu. Tak właśnie dzieje się w przypadku odcinka Witosa – Piaski. Termin rozpatrzenia odwołań minął trzy tygodnie temu…

1000 wywłaszczeń, 8 odwołań

Po raz pierwszy zapisy tej ustawy zastosowano na szerszą skalę podczas przygotowania budowy odcinka S-17 od węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Na wniosek lubelskiego GDDKiA wojewoda lubelski zastosował specustawę wobec ponad 1000 właścicieli nieruchomości leżących na przebiegu planowanego odcinka, w tym 25 prywatnych domów i firm. Odwołania złożyło 8 osób, które zablokowały wypłatę odszkodowań pozostałym.

– Niestety, przy zastosowaniu tej ustawy popełniono wiele błędów. W momencie, gdy droga powstanie, nie będą mógł prowadzić mojej działalności. Asfalt położą niemal pod oknami hali produkcyjnej, blokując przejazd. A to uniemożliwia prowadzanie produkcji. Wojewoda chce ode mnie kupić tylko cześć mojej działki potrzebnej pod drogę. Resztę mam zachować, a to jest sprzeczne z art. 113 ust. 3 specustawy – mówi jedna z osób, która złożyła odwołanie.
Nikt nie przyszedł

Z artykułu 113 jasno wynika, że wywłaszczeniem może być objęta cała nieruchomość lub jej część. Jeżeli wywłaszczeniu podlega tylko część nieruchomości, a pozostała nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele, to powinna zostać wykupiona cała nieruchomość. – I o to właśnie chodzi. Przed wydaniem decyzji ZRID, w fazie projektowania, nikt nie przyszedł, nie zrobił wizji lokalnej, nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, jak przymusowe wywłaszczenie wpłynie na moją firmę, którą budowałem przez całe życie. Dlatego odwołałem się od decyzji wojewody, bo moim zdaniem, jest ona bezprawna i krzywdząca, nie chroni interesów osób trzecich – dodaje nasz rozmówca.

Tymczasem Urząd Wojewódzki broni swojego stanowiska. – W naszej ocenie decyzję wydano zgodnie z przepisami specustawy oraz prawa budowlanego, w sposób zapewniający ochronę interesów osób trzecich – mówi Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody.

Gra idzie o dużą kasę

Większość z 1000 właścicieli objętych specustawą na odcinku Witosa – Piaski, to rolnicy. Im drogowcy zabierają grunty orne. – To dla nich świetny interes. Średnia cena gruntu rolnego to 3-5 złotych za mkw. Drogowcy płacą za taki grunt od 10 do 14 złotych, czyli trzy razy więcej. Dlatego rolnicy nie protestują. Natomiast przedsiębiorcy czy właściciele domów już nie mają tak różowo – dodaje przedsiębiorca.
Po pierwsze: zabierane są grunty przemysłowe i budowlane, których średnia cena to już 100-120 złotych za metr. A drogowcy płacą mniej.

Po drugie: budynki. Nikt nie wie, wedle jakich zasad są wyceniane. Czy wycena obejmie także utracone korzyści w postaci przyszłych zysków, utraty źródła zarobku czy kar za zerwane kontrakty? – Nikt z nami nie rozmawiał o takich rzeczach – dodaje przedsiębiorca.

W Anglii podobna specustawa ma znacznie szersze działanie. Tam Skarb Państwa płaci za utracone zyski, straty spowodowane zerwaniem kontraktów, za załamania psychiczne, choroby spowodowane wywłaszczeniem. Ba, refundowane są nawet porady prawne związane z wywłaszczeniem. Także w Polsce właściciele mogą żądać zadośćuczynienia za te elementy. W końcu mamy Unię.

Nawet po decyzji nie będzie łatwo

30-dniowy termin rozpatrzenia tych 8 odwołań minął w połowie lutego. Minister jednak skorzystał z możliwości przedłużenia rozpatrzenia odwołań, ze względu na stopień skomplikowania tych spraw.

– Gdyby nawet minister rozpatrzył negatywnie nasze odwołania i ZRID w najbliższych dniach uprawomocni się, to i tak szybko nie będzie odszkodowań. Zgodnie z prawem, po uprawomocnieniu się decyzji ZRID, wojewoda lubelski ma 30 dni na ustalenie wysokości odszkodowania za przejęte nieruchomości. Przecież to fikcja, by w ciągu miesiąca wydać blisko 1000 decyzji, wcześniej zlecając i nadzorując wycenę wszystkich nieruchomości – mówi przedsiębiorca.

Tymczasem przymusowo wysiedlone osoby żyją na walizkach, w wynajmowanych stancjach.

Nie popuszczę

– Nie mam pretensji do drogowców. Rozumiem, że drogi trzeba budować, a prawo jest prawem. Tylko, że pod płaszczykiem dobra ogółu nie wolno krzywdzić jednostek. A w specustawie, w pewnym sensie, zastosowano odpowiedzialność zbiorową. Ja się odwołuję, reszta nie dostaje odszkodowań. To rodzi ogromne konflikty w środowiskach lokalnych – przyznaje nasz rozmówca. – Poza tym, budowa drogi nie może rujnować życia. Dlatego o swoje sprawy będę walczyć w sądzie, włącznie ze Strasburgiem.

Pozostałe informacje

Motocykliści - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Motocykliści - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Bialska policja ostrzega - tylko w niedzielę na terenie powiatu doszło do dwóch zdarzeń z udziałem motocyklistów. Jednocześnie funkcjonariusze apelują o rozwagę i uważność na drodze - zarówno do kierowców aut, jak i motocykli.

Gigant branży nawozowej zmniejsza straty
biznes

Puławskie Azoty tracą 30 milionów miesięcznie. To mniej, niż rok temu

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych "Puławy" pokazała dane finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Powodów do zadowolenia jest niewiele. Spółka w trzy miesiące netto straciła 88 mln zł.

ATS Akanza AZS UMCS Lublin walczy o awans do ekstraklasy

ATS Akanza AZS UMCS Lublin walczy o awans do ekstraklasy

Tenisistki stołowe z Lublina mają przed sobą dwa najważniejsze spotkania w tym sezonie. ATS Akanza AZS UMCS w piątek zagra na wyjeździe pierwszy mecz barażowy o awans do ekstraklasy z KTS Nowy Dwór Mazowiecki (godz. 18). Rewanż zaplanowano na niedzielę w Lublinie.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” w Domostawie (woj. podkarpackie) odsłonięty w 2024 roku

Miejskie święto Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej? Propozycja mieszkańca bez konkretnej odpowiedzi

Nowe święto Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w kalendarzu miejskich uroczystości proponuje mieszkaniec Białej Podlaskiej. Ratusz odpowiada, że „obowiązujący harmonogram wydarzeń nie wyklucza inicjatyw organizowanych samodzielnie przez mieszkańców”.

Courtney Ramey w czwartej kwarcie zdobył 11 ze swoich 16 punktów

Krok w stronę finału. PGE Start Lublin łatwo wygrał z Treflem w Sopocie

Niesamowitą metamorfozę w niecały tydzień przeszli koszykarze PGE Startu. Lublinianie sześć dni temu przegrali w Słupsku różnicą 32 punktów. Mimo to szybko się pozbierali i najpierw wyeliminowali w ćwierćfinale Czarnych. W środę drużyna Wojciecha Kamińskiego rozpoczęła rywalizację w półfinale i to jak rozpoczęła. Goście pokonali na wyjeździe Trefla Sopot aż 100:81.

Samuel Mraz w środę został zaprezentowany jako nowy zawodnik Servette FC

Motor Lublin stracił napastnika. Samuel Mraz oficjalnie w nowym klubie

Zgodnie z medialnymi doniesieniami Samuel Mraz pożegnał się z Motorem Lublin. W środowy wieczór 28-letni napastnik został zaprezentowany jako nowy nabytek szwajcarskiego klubu Servette FC.

Łada zrewanżowała się Startowi za pucharową porażkę sprzed roku

Łada 1945 Biłgoraj w finale Pucharu Polski

Kibice w Biłgoraju bardzo długo musieli czekać w środę na gola swoich pupili. Łada 1945 aż do... 115 minuty remisowała bezbramkowo w półfinale wojewódzkiego Pucharu Polski ze Startem Krasnystaw. Tuż przed rzutami karnymi podopieczni Marcina Zająca przechylili jednak szalę na swoją stronę.

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Rekord. 695 886 polskich obywateli zarejestrowało się za granicą na II turę

Najwięcej w Nottingham w Wielkiej Brytanii: 3685. Bardzo dużo rejestracji zanotowano w Norwegii, Niemczech, Holandii i Belgii. Ale też na Majorce czy w Hurghadzie. Na I turę wyborów prezydenckich zarejestrowało się za granicą ponad 509 tys. obywateli polskich.

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Prawomocny wyrok za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w środę wyrok 6,5 roku więzienia dla 42-letniego Patryka P. za śmiertelne potrącenie dwóch osób na stacji paliw w Biszczy. Prokuratura domagała się, aby odpowiadał za podwójne zabójstwo.

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Dziennikarska jakość i pasja nagrodzone. Oto zwycięzcy AKLAUDÓW

Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) to nagroda, która od 11 lat łączy środowisko medialne i naukowe. Jury konkursu podkreśla niezwykły potencjał młodych dziennikarzy, którzy stawiają na rzetelne i jakościowe dziennikarstwo.

Sławomir Mentzen

Trzaskowski czy Nawrocki? Mentzen o poparciu w II turze

Sławomir Mentzen w pierwszej turze zajął trzecie miejsce z 14,81 proc. poparciem. Potem spotkał się z oboma kandydatami, z jednym wypił piwo, a teraz zwrócił się do swoich wyborców.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Już w najbliższy piątek, Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – wystąpi na żywo w Centrum Kultury wraz z New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Wypadek w Świdniku: dwie osoby ranne w zderzeniu dwóch aut osobowych

Środa, 28 maja: o godzinie 17.45 zderzyły się dwa samochody osobowe na S12 w Świdniku. W tej chwili policja zabezpiecza miejsce zdarzenia. Jeden pas ruchu jest zablokowany.

Pikieta w Lublinie

Petycja, postulaty i podwyżki. Pikieta pracowników PGE Dystrybucja

Około 500 pracowników PGE Dystrybucja pikietowało w środę przed siedzibą firmy w Lublinie przy ulicy Garbarskiej. Po pikiecie PGE Dystrybucja wydała oświadczenie.

Michał Żak & Synnøve Plassen zagraja w czwartek, 29 maja, o godzinie 18

Czas na muzyczne eksperymenty. Rozpoczyna się festiwal KODY 2025

Od teraz do 1 czerwca Lublin jest miastem muzycznych eksperymentów. Rozpoczyna się 17. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium