Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 marca 2011 r.
12:52
Edytuj ten wpis

S17: Nie ma pieniędzy dla 1000 wywłaszczonych, bo 8 protestuje

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 16 A A
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwo
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwo

Gdy w 2008 roku wchodziła w życie specustawa drogowa, wszyscy jej przyklasnęli. W końcu budowa dróg ruszy z kopyta – taka była powszechna opinia. Gdy jednak specustawa zaczęła działać na Lubelszczyźnie, entuzjazm osłabł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Właściciele 25 prywatnych domów i firm objętych specustawą przy odcinku S-17 do węzła Witosa do obwodnicy Piask wynieśli się ze swoich domów bez złotówki odszkodowania. Na razie za wynajmowane lokale płaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale ludzie są zbulwersowani traktowaniem.

– Nie jesteśmy przeciwni budowie drogi. Chodzi nam o formę przejmowania nieruchomości. Nie znamy jednak zasad wyceny nieruchomości, nie wiemy, ile dostaniemy pieniędzy. Co z naszymi miejscami pracy? Kto nam zapłaci za utracone dochody? Odszkodowanie za nieruchomości, to tylko część naszych strat – zadają pytania wysiedleni.

Wszyscy nasi rozmówcy chcą zachować anonimowość, bo boją się, że za skargi do mediów ich nieruchomości zostaną wycenione poniżej wartości.

Specustawa już działa

Specustawa drogowa obowiązuje od 10 września 2008 roku. Jej treść opracowało Ministerstwo Infrastruktury. Jej główne zadanie to znaczne skrócenie czasu, jaki jest potrzebny na przeprowadzenie procesu przygotowawczego do realizacji inwestycji drogowych. Ma służyć pokonywaniu wszelkich trudności związanych z decyzjami administracyjnymi.

Specustawa wprowadziła nowy rodzaj decyzji administracyjnej: zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), znacznie przyśpieszającej uzyskiwanie zgody na rozpoczęcie budowy. Tę decyzję w stosunku do S-17 wydaje wojewoda lubelski.

Wcześniej procedura administracyjna obejmowała aż pięć decyzji o lokalizacji inwestycji, zatwierdzeniu podziału nieruchomości, przymusowym odebraniu własności nieruchomości, pozwoleniu na budowę, określeniu ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości innych niż przeznaczone pod budowę dróg, niezbędnych do dokonania przebudowy istniejącej sieci uzbrojenia terenu oraz przebudowy dróg innych kategorii. Teraz wystarczy tylko ZRID.

30 dni

Najważniejszym punktem specustawy jest założenie, że z dniem, w którym decyzja ZRID staje się ostateczna, nieruchomości przewidziane do wywłaszczenie pod budowę drogi stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Właściciele muszą je wydać z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Kolejnym etapem jest wydanie decyzji ustalającej wysokość odszkodowania za przejęte nieruchomości. Decyzję tę wydaje organ, który wydał zezwolenie i ma na to 30 dni od dnia, w którym wydana decyzja stała się ostateczna. I tu zaczynają się schody, bo wystarczy choćby jedno odwołanie, aby wstrzymać ten proces. Odwołania rozpatruje minister infrastruktury. Też ma na to 30 dni, a w sprawach trudnych termin ten może ulec wydłużeniu. Tak właśnie dzieje się w przypadku odcinka Witosa – Piaski. Termin rozpatrzenia odwołań minął trzy tygodnie temu…

1000 wywłaszczeń, 8 odwołań

Po raz pierwszy zapisy tej ustawy zastosowano na szerszą skalę podczas przygotowania budowy odcinka S-17 od węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Na wniosek lubelskiego GDDKiA wojewoda lubelski zastosował specustawę wobec ponad 1000 właścicieli nieruchomości leżących na przebiegu planowanego odcinka, w tym 25 prywatnych domów i firm. Odwołania złożyło 8 osób, które zablokowały wypłatę odszkodowań pozostałym.

– Niestety, przy zastosowaniu tej ustawy popełniono wiele błędów. W momencie, gdy droga powstanie, nie będą mógł prowadzić mojej działalności. Asfalt położą niemal pod oknami hali produkcyjnej, blokując przejazd. A to uniemożliwia prowadzanie produkcji. Wojewoda chce ode mnie kupić tylko cześć mojej działki potrzebnej pod drogę. Resztę mam zachować, a to jest sprzeczne z art. 113 ust. 3 specustawy – mówi jedna z osób, która złożyła odwołanie.
Nikt nie przyszedł

Z artykułu 113 jasno wynika, że wywłaszczeniem może być objęta cała nieruchomość lub jej część. Jeżeli wywłaszczeniu podlega tylko część nieruchomości, a pozostała nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele, to powinna zostać wykupiona cała nieruchomość. – I o to właśnie chodzi. Przed wydaniem decyzji ZRID, w fazie projektowania, nikt nie przyszedł, nie zrobił wizji lokalnej, nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, jak przymusowe wywłaszczenie wpłynie na moją firmę, którą budowałem przez całe życie. Dlatego odwołałem się od decyzji wojewody, bo moim zdaniem, jest ona bezprawna i krzywdząca, nie chroni interesów osób trzecich – dodaje nasz rozmówca.

Tymczasem Urząd Wojewódzki broni swojego stanowiska. – W naszej ocenie decyzję wydano zgodnie z przepisami specustawy oraz prawa budowlanego, w sposób zapewniający ochronę interesów osób trzecich – mówi Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody.

Gra idzie o dużą kasę

Większość z 1000 właścicieli objętych specustawą na odcinku Witosa – Piaski, to rolnicy. Im drogowcy zabierają grunty orne. – To dla nich świetny interes. Średnia cena gruntu rolnego to 3-5 złotych za mkw. Drogowcy płacą za taki grunt od 10 do 14 złotych, czyli trzy razy więcej. Dlatego rolnicy nie protestują. Natomiast przedsiębiorcy czy właściciele domów już nie mają tak różowo – dodaje przedsiębiorca.
Po pierwsze: zabierane są grunty przemysłowe i budowlane, których średnia cena to już 100-120 złotych za metr. A drogowcy płacą mniej.

Po drugie: budynki. Nikt nie wie, wedle jakich zasad są wyceniane. Czy wycena obejmie także utracone korzyści w postaci przyszłych zysków, utraty źródła zarobku czy kar za zerwane kontrakty? – Nikt z nami nie rozmawiał o takich rzeczach – dodaje przedsiębiorca.

W Anglii podobna specustawa ma znacznie szersze działanie. Tam Skarb Państwa płaci za utracone zyski, straty spowodowane zerwaniem kontraktów, za załamania psychiczne, choroby spowodowane wywłaszczeniem. Ba, refundowane są nawet porady prawne związane z wywłaszczeniem. Także w Polsce właściciele mogą żądać zadośćuczynienia za te elementy. W końcu mamy Unię.

Nawet po decyzji nie będzie łatwo

30-dniowy termin rozpatrzenia tych 8 odwołań minął w połowie lutego. Minister jednak skorzystał z możliwości przedłużenia rozpatrzenia odwołań, ze względu na stopień skomplikowania tych spraw.

– Gdyby nawet minister rozpatrzył negatywnie nasze odwołania i ZRID w najbliższych dniach uprawomocni się, to i tak szybko nie będzie odszkodowań. Zgodnie z prawem, po uprawomocnieniu się decyzji ZRID, wojewoda lubelski ma 30 dni na ustalenie wysokości odszkodowania za przejęte nieruchomości. Przecież to fikcja, by w ciągu miesiąca wydać blisko 1000 decyzji, wcześniej zlecając i nadzorując wycenę wszystkich nieruchomości – mówi przedsiębiorca.

Tymczasem przymusowo wysiedlone osoby żyją na walizkach, w wynajmowanych stancjach.

Nie popuszczę

– Nie mam pretensji do drogowców. Rozumiem, że drogi trzeba budować, a prawo jest prawem. Tylko, że pod płaszczykiem dobra ogółu nie wolno krzywdzić jednostek. A w specustawie, w pewnym sensie, zastosowano odpowiedzialność zbiorową. Ja się odwołuję, reszta nie dostaje odszkodowań. To rodzi ogromne konflikty w środowiskach lokalnych – przyznaje nasz rozmówca. – Poza tym, budowa drogi nie może rujnować życia. Dlatego o swoje sprawy będę walczyć w sądzie, włącznie ze Strasburgiem.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
crx / 21 marca 2011 o 10:45
0
Czytałem ostatnio,że miasto chce sprzedawać grunty po ok.230zł/m2.Natomiast pod budowę drogi za grunt chcą płacić po ok.15 zł/m2.Nie jest to oczywiście teren budowlany,ale gołym okiem widać,że chodzi o ograbienie ludzi.Jakie to znamienne dla solidaruchów i wszelkich ich klonów!!!
Avatar
Wywłaszczona / 20 marca 2011 o 16:16
0
[quote name='Gość' timestamp='1300619670' post='452543']
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wypłata kasy i won
[/quote]
Ciekawe czy mówiłbyś podobnie gdyby tobie specustawa zabrała mieszkanie,dom,czy kawałek ogródka.Oddałbyś tak bez straty,bez żalu,bez łez,czekając cierpliwie na walizkach aż ci raczą dać cokolwiek?
[quote name='Gość' timestamp='1300619670' post='452543']
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wy... rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2011 o 12:14
0
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wypłata kasy i won
Avatar
Josef46 / 20 marca 2011 o 07:44
0
Ustawę/spec/wymyślił poseł Żmijan/PO/,a Sobczak jest z niej dumny,tylko właściciele nieruchomości nie bardzo!Niech dłużej porządzą hazardziści i gumofilcowi to nie będziemy mieli wogóle nic do powiedzenia!
Avatar
DemoKrata / 19 marca 2011 o 23:23
0
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1300572216' post='452442']
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
[/quote]

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z prawnym bronią swoich interesów.

To nie obywatele gwałcą w biały dzień konstytucję RP, to władza gwałci w biały dzień prawa obywateli!!!

To nie obywatele blokują poczynania władzy bo żaden z nich budowy nie zatrzymał - to władza karząc 992 osoby blokuje prawo tych obywateli do swobodnego przemieszczania.

Miałeś kiedyś od władzy nakaz płatności i idacy za tym tryb egzekucji???

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z porządkiem prawnym bronią swoich interesów.

Totalitaryzm zionie z Ciebie niczym z Jaruzelskiego broniącego zasadności wprowadzenia "stanu wojennego"
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1300572216' post='452442']
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
[/quote]

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z prawnym bronią s... rozwiń
Avatar
wielkopolanin / 19 marca 2011 o 23:03
0
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
Avatar
PopieramPO / 19 marca 2011 o 21:16
0
[quote name='baltic' timestamp='1300561227' post='452372']
...i Lechu ze zięciem Dubienieckim, który kręci lody na amnestiach dla bandytów!!!
[/quote]
dobrotliwy hrabia Gajowy wszystkich jest w stanie przebić, już uwolnił ponad piećdziesięciu i nawet Dubienieckiego mu nie trzeba, sam wie kogo uwolnić, a wspólnicy mu niepotrzebni
Avatar
baltic / 19 marca 2011 o 20:00
0
[quote name='POpieramPO' timestamp='1300559924' post='452363']
Genialny Ówielbiany WOdz Naszi Ojczyzny Tusk, powiedział "dosyć kwękolenia", zatem tekst powinien mówić o tym, że ludzie są zadowoleni z budowy drogi, że dostali od rządu mieszkania, że pieniądze są im nie potrzebne, bo pieniądze szczęścia nie dają (chociaż Rycho Miro i Grzecho uważają inaczej)
[/quote]
...i Lechu ze zięciem Dubienieckim, który kręci lody na amnestiach dla bandytów!!!
Avatar
POpieramPO / 19 marca 2011 o 19:38
0
Genialny Ówielbiany WOdz Naszi Ojczyzny Tusk, powiedział "dosyć kwękolenia", zatem tekst powinien mówić o tym, że ludzie są zadowoleni z budowy drogi, że dostali od rządu mieszkania, że pieniądze są im nie potrzebne, bo pieniądze szczęścia nie dają (chociaż Rycho Miro i Grzecho uważają inaczej)
Avatar
StaLin / 19 marca 2011 o 19:21
0
"Nie ma pieniędzy dla 1000 wywłaszczonych, bo 8 protestuje" - nie ma pieniędzy, bo nie ma na budowę więc skąd ma być za wywłaszczenia?

8 osób zgodnie z prawem odwołuje się od decyzji - władza stosując odpowiedzialność zbiorową karze 1000 osób.
Komunizm w czysto totalitarnej postaci.
Avatar
crx / 21 marca 2011 o 10:45
0
Czytałem ostatnio,że miasto chce sprzedawać grunty po ok.230zł/m2.Natomiast pod budowę drogi za grunt chcą płacić po ok.15 zł/m2.Nie jest to oczywiście teren budowlany,ale gołym okiem widać,że chodzi o ograbienie ludzi.Jakie to znamienne dla solidaruchów i wszelkich ich klonów!!!
Avatar
Wywłaszczona / 20 marca 2011 o 16:16
0
[quote name='Gość' timestamp='1300619670' post='452543']
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wypłata kasy i won
[/quote]
Ciekawe czy mówiłbyś podobnie gdyby tobie specustawa zabrała mieszkanie,dom,czy kawałek ogródka.Oddałbyś tak bez straty,bez żalu,bez łez,czekając cierpliwie na walizkach aż ci raczą dać cokolwiek?
[quote name='Gość' timestamp='1300619670' post='452543']
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wy... rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2011 o 12:14
0
nikt nikomu nigdy zysku nie gwarantował i nie powinien gwarantować, jak się kupuje czy sprzedaje grunt to nie ma w kontrakcie że państwo/gmina/powiat "gwarantuje" że będą tu zawsze zyski. Zycie płynie dalej i jak się jest takim "przedsiębiorcom" to powinno się to wiedzieć i dostosować a nie jak za komuny czekań na $$ z nieba. Dlatego żadnych zwrotów z tytułu utraconych dochodów nie powinno być, wycena gruntu, nieruchomości, wypłata kasy i won
Avatar
Josef46 / 20 marca 2011 o 07:44
0
Ustawę/spec/wymyślił poseł Żmijan/PO/,a Sobczak jest z niej dumny,tylko właściciele nieruchomości nie bardzo!Niech dłużej porządzą hazardziści i gumofilcowi to nie będziemy mieli wogóle nic do powiedzenia!
Avatar
DemoKrata / 19 marca 2011 o 23:23
0
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1300572216' post='452442']
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
[/quote]

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z prawnym bronią swoich interesów.

To nie obywatele gwałcą w biały dzień konstytucję RP, to władza gwałci w biały dzień prawa obywateli!!!

To nie obywatele blokują poczynania władzy bo żaden z nich budowy nie zatrzymał - to władza karząc 992 osoby blokuje prawo tych obywateli do swobodnego przemieszczania.

Miałeś kiedyś od władzy nakaz płatności i idacy za tym tryb egzekucji???

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z porządkiem prawnym bronią swoich interesów.

Totalitaryzm zionie z Ciebie niczym z Jaruzelskiego broniącego zasadności wprowadzenia "stanu wojennego"
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1300572216' post='452442']
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
[/quote]

Chyba masz synu jakiś problem, poważny problem skoro chcesz robić porządek z tymi, którzy zgodnie z prawnym bronią s... rozwiń
Avatar
wielkopolanin / 19 marca 2011 o 23:03
0
przez 8 blokujacych 992 osoby powinny wystawic im RACHUNEK stop Karrgulon czyli nie bo nie nie bo nie kiedy rzad wezmie sie za tych ludzi Ludzie w polsce i na świecie nie traca takie maja tki to zwykla ZMOWA CELEM Blokady rozwoju regionu Marszałku Wojewodo tych ludzi nalezy ustawic wg litery prawa ?////
Avatar
PopieramPO / 19 marca 2011 o 21:16
0
[quote name='baltic' timestamp='1300561227' post='452372']
...i Lechu ze zięciem Dubienieckim, który kręci lody na amnestiach dla bandytów!!!
[/quote]
dobrotliwy hrabia Gajowy wszystkich jest w stanie przebić, już uwolnił ponad piećdziesięciu i nawet Dubienieckiego mu nie trzeba, sam wie kogo uwolnić, a wspólnicy mu niepotrzebni
Avatar
baltic / 19 marca 2011 o 20:00
0
[quote name='POpieramPO' timestamp='1300559924' post='452363']
Genialny Ówielbiany WOdz Naszi Ojczyzny Tusk, powiedział "dosyć kwękolenia", zatem tekst powinien mówić o tym, że ludzie są zadowoleni z budowy drogi, że dostali od rządu mieszkania, że pieniądze są im nie potrzebne, bo pieniądze szczęścia nie dają (chociaż Rycho Miro i Grzecho uważają inaczej)
[/quote]
...i Lechu ze zięciem Dubienieckim, który kręci lody na amnestiach dla bandytów!!!
Avatar
POpieramPO / 19 marca 2011 o 19:38
0
Genialny Ówielbiany WOdz Naszi Ojczyzny Tusk, powiedział "dosyć kwękolenia", zatem tekst powinien mówić o tym, że ludzie są zadowoleni z budowy drogi, że dostali od rządu mieszkania, że pieniądze są im nie potrzebne, bo pieniądze szczęścia nie dają (chociaż Rycho Miro i Grzecho uważają inaczej)
Avatar
StaLin / 19 marca 2011 o 19:21
0
"Nie ma pieniędzy dla 1000 wywłaszczonych, bo 8 protestuje" - nie ma pieniędzy, bo nie ma na budowę więc skąd ma być za wywłaszczenia?

8 osób zgodnie z prawem odwołuje się od decyzji - władza stosując odpowiedzialność zbiorową karze 1000 osób.
Komunizm w czysto totalitarnej postaci.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 143 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 393 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 25 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 20 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.