Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 listopada 2019 r.
21:38

Skargi, kontrole i hejt. Co się dzieje w zamojskiej "czwórce"

6 4 A A
W poniedziałek rano przed szkołą zorganizowano pikietę. - Chciało przyjść więcej rodziców, ale ludzie się boją - przyznaje biorący udział w pikiecie Rafał Zwolak<br />
W poniedziałek rano przed szkołą zorganizowano pikietę. - Chciało przyjść więcej rodziców, ale ludzie się boją - przyznaje biorący udział w pikiecie Rafał Zwolak
(fot. archiwum Rafała Zwolaka)

„Czwórka” cieszyła się do niedawna opinią jednej z najlepszych szkół w Zamościu. Serdeczna atmosfera, sukcesy uczniów, osiągnięcia sportowe Uczniowskiego Klubu Sportowego Kiko... Jak mówią mieszkańcy miasta, wszystko zmieniło się w 2017 r. kiedy konkurs wygrała obecna dyrektor szkoły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Konflikt rozpoczął się od pierwszych dni września - przyznaje Marek Kudela, zamojski radny, który przez blisko 30 lat pracował w „Czwórce” jako nauczyciel w-f.

- Już pod koniec listopada 80 proc. członków rady pedagogicznej złożyło wniosek o odwołanie dyrektora ze względu na łamanie praw pracowniczych, brak bezpieczeństwa w szkole, zły nadzór pedagogiczny, niewłaściwe i zbyt późne przyznawanie opieki psychologiczno-pedagogicznej. Argumentów było bardzo dużo, a odzewu żadnego.

Zastrzeżenia i kontrola

W kolejnych miesiącach konflikt się zaostrzał. Rodzice uczniów jednej z klas ósmych skarżyli się na panią dyrektor, że ich dzieci nie otrzymały stypendiów sportowych. Nauczyciele mówili o dyskryminowaniu, nierównym traktowaniu pozbawiającym dodatku motywacyjnego. Kudela dodaje do tej listy zastraszanie pracowników, wykorzystywanie do ich obserwowania monitoringu, fatalnej polityce kadrowej.

- Decyzją dyrekcji upadł Uczniowski Klub Sportowy. Wcześniej działał w szkole we wszystkie weekendy. Teraz nasi zawodnicy dojeżdżają na treningi do Lublina, Łęcznej, Łopiennika - wylicza Kudela.

Rafał Zwolak, miejski radny, mówi, że w tym roku dowiedział się o niewłaściwym wydatkowaniu szkolnych pieniędzy. Poprosił o wgląd w dokumenty finansowe. Dyrektor odmówiła.

- Udostępniła je dopiero po interwencji wydziału oświaty i to zaledwie na godzinę. W tym czasie udało nam się zbadać tylko kilkanaście faktur. Ich opisy nas jednak zdumiały, bo były to m.in. faktury na przejazdy taksówkami, czy ponad 2 tys. zł. za obsługę statutu szkoły dla prywatnego prawnika. Dlatego przedstawiliśmy je Radzie Miasta, która zarządziła kontrolę w szkole.

Siedem skarg

Zwolak dodaje też, że od objęcia stanowiska przez nową dyrektor do Rady Miasta wpłynęło siedem skarg od związków zawodowych, rodziców i nauczycieli dotyczących działalności szkoły.

- Większość została uznana za zasadne, ale prezydent miasta będący organem prowadzącym szkoły nie zareagował - mówi radny Rafał Zwolak. - Rada rodziców chciała odwołania dyrektorki. Bez skutku. Jedna ze spraw trafiła nawet do sądu. Chodziło o to, że pani dyrektor opublikowała w internecie szkalujący wpisy na jedno z uczniów, jego rodziców i nauczycieli.

Hejt

Sprawę dotyczącą ponad 50 wpisów badała prokuratura. Śledczy wprawdzie umorzyli postępowanie („wobec braku w czynie znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego oraz braku interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu” - przyp. aut.), ale stwierdzili wcześniej, że obelżywe komentarze zostały zamieszczane z komputera, który użytkowała pani dyrektor. Sprawa trafiła do sądu z oskarżenia prywatnego. Zajęła się nią także komisja dyscyplinarna.

- Prowadziliśmy trzy sprawy związane z panią dyrektor i z hejtem w internecie - potwierdza Weronika Jezior, szefowa Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli w Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Dotyczyły one obrażania w internecie ucznia szkoły, jego rodziców i nauczycieli tej placówki.

Pierwsza sprawa zakończyła się orzeczeniem dla pani dyrektor nagany z ostrzeżeniem. Pani dyrektor odwołała się do Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej. Druga sprawa została zawieszona do czasu jej rozpatrzenia przez sąd, a trzecia wciąż się toczy.

27 zarzutów i dyscyplinarka

W tym miesiącu apogeum osiągnął wielomiesięczny konflikt dyrektor z dwoma nauczycielami w-f . - Najpierw zostaliśmy niesprawiedliwie ocenieni przez dyrektor. Wcześniej zawsze klasyfikowani byliśmy jako „wyróżniający”, a ostatnio już tylko jako „bardzo dobrzy”. Odwołaliśmy się od tej decyzji, bo nie zgadzamy się np. z tym, że otrzymaliśmy „zero” za bezpieczeństwo dzieci, a nigdy nie mieliśmy wypadków na lekcjach. Organizowaliśmy obozy dla dzieci i tam też nie było żadnych wypadków - tłumaczy Marek Kudela.

- Skąd więc taka ocena? Wymyślono zdarzenia, jakie nie miały miejsca. Pani dyrektor skierowała te sprawy do dyscyplinarnej komisji dla nauczycieli, ale ta stwierdziła, że to wymyślone rzeczy.

Potem nauczyciele zostali przeniesieni na inne stanowiska: nauczyciela wspomagającego i świetlicowego. Ponieważ nie wyrazili na to zgody uznali, że zmiana jest bezprawna i złożyli w sądzie wnioski o przywrócenie na stanowiska. Sprawy nie zdążono rozpatrzeć.
- Pani dyrektor przyszła do pokoju nauczycielskiego i rzuciła nam dokumenty dyscyplinarnego zwolnienia z pracy - relacjonuje Kudela.

- Wyprosiła nas szybko ze szkoły. Nawet nie mogliśmy, jak ludzie, wziąć swoich rzeczy. Zwolnieni zostaliśmy z artykułu mówiącego o najgorszych przewinieniach. W stosunku do mnie wypunktowano 27 zarzutów. Wszystko to kłamstwa, zmyślone rzeczy które nie miały miejsca lub takie, które umorzyła na etapie wyjaśniającym komisja dyscyplinarna.

Związki wspierają

Obaj nauczyciele złożyli do sądu pozwy o przywrócenie do pracy. Kudela, który jest radnym Rady Miasta dodatkowo podkreśla, że zgody na jego zwolnienie nie wydała Rada. Dlatego prawo zostało złamane. W walce wspierają ich związki zawodowe.

„W SP 4 zwolniono dwóch nauczycieli. Jednym z nich jest nasz Kolega Janusz Głębocki, wieloletni pracownik tej szkoły, nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora Oświaty w Lublinie i wieloma innymi. Czy dlatego został zwolniony z pracy? A może dlatego, że wielokrotnie występował w obronie pracowników, zwracał uwagę na łamanie prawa?” - pyta w oficjalnym stanowisku zamojska oświatowa „Solidarność”. „Może właśnie dlatego jest niewygodny? Będziemy wspierać Kolegę Janusza i zrobimy wszystko, żeby prawo było przestrzegane, a on wrócił do pracy z dziećmi”.

Pikieta

Sytuacja w szkole zmobilizowała rodziców do protestu. W poniedziałek rano stanęli pod szkołą z hasłami: Dosyć Hejtu, Spokojna szkoła=spokojne dzieci, Walczymy o normalność w naszej szkole.

- Chciało przyjść więcej rodziców, ale ludzie się boją - przyznaje biorący udział w pikiecie Rafał Zwolak. - Kilkoro rodziców chce przenieść dzieci do innych szkół, bo nie wierzy już w zmiany na lepsze. Reszta chce, żeby szkoła była spokojna, bo panujący niepokój przekłada się na naukę.

Pani dyrektor pikietę bagatelizuje. Twierdzi, że pod szkołą „zatrzymało się kilka osób”.

- Nie kontaktowali się ze mną, ani z Radą Rodziców. Niestety, trudno odnieść się do wczorajszego wystąpienia, ponieważ nie składali do mnie żadnych postulatów. Nic mi nie wiadomo, aby rodzice byli niezadowoleni z pracy szkoły. Rada Rodziców nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń. Większość osób uczestniczących w porannym spotkaniu nie należy do szkolnej społeczności, reprezentują jedną z partii politycznych, więc głos tych Państwa nie wpisuje się w pracę szkoły - podkreśla w mailu przesłanym do naszej redakcji Ewa Lorenz, dyrektor SP 4 Zamość.

- Mówimy o 5 rodzicach, którzy zatrzymali się przed szkołą. Kartki z napisami wręczała im osoba reprezentująca jedną z partii politycznych w Zamościu. Pozostałych 6 osób nie było związanych ze szkołą.

Nie przystąpili do pracy

Pani dyrektor tłumaczy też, że nauczyciele zostali zwolnieni zgodnie z prawem.

- Sytuacja, do której odnosimy się, dotyczy nauczycieli szkoły, którzy do 5 listopada 2019 r. nie przystąpili do wykonywania obowiązków nauczycielskich. W szkole pracuje pięciu nauczycieli wspomagających, a jeden z dwóch nauczycieli wychowania fizycznego ma dodatkowe kwalifikacje z oligofrenopedagogiki uprawniające go do pracy jako nauczyciel wspomagający i jedynie on nie przystąpił do wykonywania obowiązków spośród wszystkich pięciu nauczycieli wspomagających. Podobnie drugi z nauczycieli nie przystąpił do wykonywania obowiązków nauczyciela świetlicy, gdzie kolejny rok również pracuje inny nauczyciel, który ma uprawnienia z wych-fiz, co jest ważną kwalifikacją przy pracy w świetlicy.

Obaj nauczyciele przede wszystkim nie zapewnili bezpieczeństwa podopiecznym uczniom. Nie przystępując do pracy zmienili organizację pracy szkoły na rok szkolny 2019/2020 i tym samym narazili szkołę na dodatkowe koszty związane z płatnymi zastępstwami - pisze Ewa Lorenz, drektor SP 4 Zamość.

Organ prowadzący czeka

Rodzice i część nauczycieli, którzy chcą zmiany na stanowisku dyrektora mają żal do prezydenta miasta o bezczynność. - Dopóki w żadnej ze spraw dotyczących dyrektor Lorenz nie zapadnie prawomocny wyrok, muszę powstrzymać się od decyzji personalnych - tłumaczy Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

- Na tym etapie postępowań nie mogę zwolnić, ani zawiesić dyrektor w pełnieniu obowiązków, ponieważ nie mam ku temu podstaw prawnych. Gdybym zdecydował inaczej, sprawa trafiłaby do sądu pracy i najpewniej zakończyłaby się wypłatą odszkodowania i przywróceniem dyrektorki do pracy, a problemy w SP4 wciąż nie zostaną rozwiązane.

Prezydent podkreśla też, że nie można zarzucać miastu bezczynności, ponieważ w ubiegłym roku próbowano zażegnać spór.
- Włączyliśmy się w mediacje - dodaje prezydent. - Zaangażowaliśmy mediatora, który był gotowy podjąć rozmowy z rodzicami i nauczycielami. Rodzice uznali, że takowe nie są potrzebne, bo współpraca z dyrekcją zaczęła się układać, a nauczyciele nie wyrazili zgody na mediacje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 23:30
+12
a może niech skierują te dyrektorkę na badania psychologiczne?
Avatar
Obiektywnie / 25 listopada 2019 r. o 12:21
0
Ojjj bardzo "niesprawiedliwie" :) bardzo bardzo... Bardzo dobry kabaret
Avatar
Gość / 24 listopada 2019 r. o 11:57
-1
Trzeba było POdstawić taczkę dla pani dyrektor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Tylko 2 / 24 listopada 2019 r. o 09:28
-1
Tylko ”2” to porządna szkoła w Zamościu. Pozdrawiam wsztakich absolwentów z lat 90 ;) tam nigdy nie było takich problemów.
Avatar
Obiektywnie / 25 listopada 2019 r. o 12:21
0
Ojjj bardzo "niesprawiedliwie" :) bardzo bardzo... Bardzo dobry kabaret
Avatar
Gość / 24 listopada 2019 r. o 11:57
-1
Trzeba było POdstawić taczkę dla pani dyrektor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Tylko 2 / 24 listopada 2019 r. o 09:28
-1
Tylko ”2” to porządna szkoła w Zamościu. Pozdrawiam wsztakich absolwentów z lat 90 ;) tam nigdy nie było takich problemów.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 23:30
+12
a może niech skierują te dyrektorkę na badania psychologiczne?
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

W ostatnim meczu fazy grupowej Polska zremisowała z Niemcami 23:23 i zakończyła mundial w grupie drużyn z miejsc 13-16. Z naszej grupy do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania i Węgry.

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu
galeria

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu

W poniedziałek ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w grupie seniorów, którzy skończyli 70 lat. Nie wszyscy będą z nich jednak mogli skorzystać od ręki.

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie
Zdjęcia
galeria

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie

Z obfitych opadów śniegu skorzystali miłośnicy jazdy na sankach. Tradycyjnie wiele osób wybrało się na stoki wąwozu na Kalinie.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe
film

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe

Przemycane papierosy za ponad 120 tys. złotych przechwycili podczas wspólnej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola.

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego
galeria

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego

Ponad dwa tysiące osób zadeklarowało wsparcie dla właściciela ośrodka narciarskiego w Chrzanowie. Piotr Rzetelski zaapelował o pomoc w obliczu grożących mu sankcji za otwarcie stoku w czasie epidemii.

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych
26 stycznia 2021, 18:00

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych

Już po raz siódmy Galeria Labirynt w Lublinie zaprosi na ogólnopolski przegląd wideo studentów i studentek uczelni artystycznych - VideoNews. W tym roku wydarzenie wystartuje online w dniach 26-27 stycznia.

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Już w czwartek lubelscy radni mają zatwierdzić nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.