Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 marca 2015 r.
7:45
Edytuj ten wpis

"Spowiedź furtkowa" jest zakazana

7 20 A A

Wielokrotna spowiedź z tych samych grzechów u różnych kapłanów, odpowiadanie na szczegółowe pytania dotyczące także win przodków rodzi wiele problemów. Kościół katolicki przestrzega przez "spowiedzią furtkową”. Biskupi już zakazali stosowania tej nowej formy sakramentu pojednania i pokuty

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z ks. Krzysztofem Podstawką, rzecznikiem prasowym Archidiecezji Lubelskiej


• Konferencja Episkopatu Polski i ks. arcybiskup Stanisław Budzik przestrzegają przez "spowiedzią furtkową”. Dlaczego jest ona zakazana?

- Sprawa jest bardzo rozbudowana. Dokładnie tłumaczy ją o. Jordan Śliwiński w wywiadzie dla KAI, który można przeczytać w internecie. Konferencja Episkopatu Polski podczas ostatniego 368 Zebrania Plenarnego po zapoznaniu się z opinią komisji teologicznej ws. tzw. "spowiedzi furtkowej”, podjęła decyzję o zakazie stosowania tej praktyki. Biskupi zaznaczają, że "właściwą formą jest wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej, sprawowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi sakramentu pokuty i pojednania” - czytamy w decyzji z dnia 12 marca br. podpisanej przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Treść tego dokumentu została przekazana wszystkim księżom w archidiecezji lubelskiej. Na ostatniej konferencji księży dziekanów metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zapoznał księży dziekanów z fragmentami opinii komisji teologicznej, ci przekazują tę informację na konferencjach w swoich dekanatach pozostałym księżom.

• Internauci szukają w sieci informacji o księżach, którzy przeprowadzają "spowiedź furtkową”. Są wśród nich zapytania dotyczące np. Lublina. Wielu jest w archidiecezji lubelskiej takich duchownych? W ilu parafiach taka spowiedź jest praktykowana?

- Fakt poszukiwania przez internet kapłanów, którzy praktykowali "spowiedź furtkową” może świadczyć o tym, że praktyka ta wywołała spore zamieszanie w umysłach wiernych oraz że decyzja biskupów jeszcze nie dotarła do świadomości wszystkich. Na pytanie, ilu księży stosowało u nas tę praktykę nie potrafię udzielić odpowiedzi, bo jest to niewykonalne. Osobiście nie znam w naszej archidiecezji żadnego księdza, który by praktykował "spowiedź furtkową”, nie mogę jednak wykluczyć, że takie przypadki miały miejsce. Sakrament pojednania i pokuty, którego integralną część stanowi spowiedź święta jest objęta nienaruszalną tajemnicą sakramentalną.

• Czy duchownym, którzy taką spowiedź przeprowadzają grożą jakieś konsekwencje?

- Każdy kapłan, który posiada upoważnienie do przyjmowania spowiedzi św. w ramach sakramentu pojednania i pokuty jest zobowiązany spowiadać wiernych zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i odnośnymi przepisami liturgicznymi. Naruszanie takiej praktyki jest przekroczeniem uprawnień, przepisów prawa kanonicznego i naruszeniem dyscypliny kościelnej. Z chwilą wydania decyzji przez KEP zakaz stosowania praktyki "spowiedzi furtkowej” obowiązuje w całym Kościele katolickim w Polsce. Kapłani, którzy stosowali tę praktykę są zobowiązani do jej zaniechania. Warto dodać, że nigdy nie była ona formalnie zatwierdzona do użytku w Kościele katolickim. Duchowni, którzy pomimo wydanego zakazu nadal praktykowaliby tzw. spowiedź furtkową nie popełniają przestępstwa, ale wyrażają w ten sposób nieposłuszeństwo wobec rozporządzeń własnego biskupa. Nie słyszałem, jak dotąd, by trzeba było w naszej diecezji kogokolwiek upominać z tytułu praktykowania "spowiedzi furtkowej”.

*Czym jest tzw. spowiedź furtkowa

Jej geneza nie jest do końca jasna. Zwykle wskazuje się na założony w 2006 roku Krąg Miłosierdzia Kapłanów, skupiający księży żyjących charyzmatem Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia w Rybnie koło Sochaczewa. Jak dotąd nie ma też jasno sprecyzowanej definicji “spowiedzi furtkowej”. Już sama nazwa jest niejasna i tajemnicza. Niektórzy mówią tu o spowiedzi generalnej połączonej z modlitwą o uwolnienie. Takie określenie jest jednak mylące i może wprowadzać w błąd. Jak wynika z dostarczonych komisji materiałów, istota tej spowiedzi polega na zamykaniu “furtek” (stąd nazwa "furtkowa”), które grzech (osobisty lub “pokoleniowy”) otwarł przed szatanem, dając mu w ten sposób pewną władzę nad człowiekiem. Cechą charakterystyczną "spowiedzi furtkowej” jest wysoce rozbudowany, aczkolwiek ograniczony do pierwszego przykazania Dekalogu (stąd nie jest to spowiedź generalna) rachunek sumienia oraz modlitwa o uwolnienie, czasem przybierająca formę uroczystego egzorcyzmu. Tego rodzaju praktyka domaga się pogłębionej refleksji oraz oceny teologicznej i pastoralnej.

* Fragment opinii Komisji Teologicznej KUL w sprawie tzw. spowiedzi furtkowej.
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
r / 4 kwietnia 2015 o 09:00
0

Na różnych kanałach TV ,są programy ezoteryczne.Tam też wiedźmy odcinaja od klątw i innych dyrdymałów.Różnica pomiędzy nimi ,a księdzem to koszt za minutę połączenia,a ofiarą na tacę.

Avatar
Krzysztof / 30 marca 2015 o 19:44
0

Spowiedź furtkowa, a modlitwa wstawiennicza

Moim zdaniem działanie księży miało mieć nawiązanie do praktyki modlitwy wstawienniczej, gdzie w wielkim skrócie mówiąc, przy obecności księdza, często egzorcysty, "odcinane" są grzechy pokoleniowe. JEDNAK praktyka taka nie może odbywać w konfesjonale, gdyż nie tylko jeden ksiądz bierze w niej udział, do tego NIE JEST równoznaczna z sakramentem spowiedzi, może trwać nawet 3-4 godziny. Czyli: Mając modlitwę wstawienniczą, do spowiedzi i tak iść trzeba. Tutaj księża chcieli chyba stworzyć jakąś hybrydę, "modlitwę wstawienniczą-wersja ekspres"... Co niestety możliwe nie jest. 

Jeżeli ktoś nie wie - doczytajcie sobie czym jest modlitwa wstawiennicza, a zobaczycie co mam na myśli. 

Spowiedź furtkowa, a modlitwa wstawiennicza

Moim zdaniem działanie księży miało mieć nawiązanie do praktyki modlitwy wstawienniczej, gdzie w wielkim skrócie mówiąc, przy obecności księdza, często egzorcysty, "odcinane" są grzechy pokoleniowe. JEDNAK praktyka taka nie może odbywać w konfesjonale, gdyż nie tylko jeden ksiądz bierze w niej udział, do tego NIE JEST równoznaczna z sakramentem spowiedzi, może trwać nawet 3-4 godziny. Czyli: Mając modlitwę wstawienniczą, do spowiedzi i tak iść trzeba. Tutaj księża chciel... rozwiń

Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 30 marca 2015 o 19:24
0

Poznałem/przeczytalem Dogmaty Kościoła -przez stulecia bardzo wiele się zmieniło i Kościół Katolicki "poszedł" na wiele ustępstw. Tak więc: z czasem Spowiedź Furtkowa na pewno będzie dozwolona ...

Avatar
Gość / 30 marca 2015 o 13:40
0

Komuś tam potrzebne jest. Nie czepiaj się.

Avatar
Barbara Ubryk / 30 marca 2015 o 13:17
0

Czy Jezus Chrystus spowiadał się?Czy sam był spowiednikiem?W ogóle to po co to jest?Komu to potrzebne i do czego?

Avatar
hehe / 29 marca 2015 o 18:14
0

A czy ksiądz Gil praktykuje spowiedź furtkową?

tak jak klinton rozporkową

Avatar
Grzesznik / 29 marca 2015 o 17:23
0

A czy ksiądz Gil praktykuje spowiedź furtkową?

Avatar
hehe / 29 marca 2015 o 16:41
0

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy droga do Boga!

a na uszko zaczeli dopiero na poważnie spowiadać w XII w,ludzia jak to ciemna zacofana mimo XXI w masa żyją w błogiej niewiedzy zadowolonego z siebie durnia

a na uszko zaczeli dopiero na poważnie spowiadać w XII w,ludzia jak to ciemna zacofana mimo XXI w masa żyją w błogiej niewiedzy zadowolonego z siebie durnia

rozwiń
Avatar
karol / 29 marca 2015 o 14:02
0

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy droga do Boga!

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy ... rozwiń

Avatar
Wiesiek / 29 marca 2015 o 13:10
0

Katolicki Dziennik Wschodni - napiszcie coś jeszcze o problemach nurtujących mieszkańców naszego regionu. Odetchnęliśmy już z ulgą po wyjaśnieniach nt. spowiedzi furtkowej, ale wyjasnijcie, proszę,  np. ile diabłów zmieści się na łebku od szpilki.

Avatar
r / 4 kwietnia 2015 o 09:00
0

Na różnych kanałach TV ,są programy ezoteryczne.Tam też wiedźmy odcinaja od klątw i innych dyrdymałów.Różnica pomiędzy nimi ,a księdzem to koszt za minutę połączenia,a ofiarą na tacę.

Avatar
Krzysztof / 30 marca 2015 o 19:44
0

Spowiedź furtkowa, a modlitwa wstawiennicza

Moim zdaniem działanie księży miało mieć nawiązanie do praktyki modlitwy wstawienniczej, gdzie w wielkim skrócie mówiąc, przy obecności księdza, często egzorcysty, "odcinane" są grzechy pokoleniowe. JEDNAK praktyka taka nie może odbywać w konfesjonale, gdyż nie tylko jeden ksiądz bierze w niej udział, do tego NIE JEST równoznaczna z sakramentem spowiedzi, może trwać nawet 3-4 godziny. Czyli: Mając modlitwę wstawienniczą, do spowiedzi i tak iść trzeba. Tutaj księża chcieli chyba stworzyć jakąś hybrydę, "modlitwę wstawienniczą-wersja ekspres"... Co niestety możliwe nie jest. 

Jeżeli ktoś nie wie - doczytajcie sobie czym jest modlitwa wstawiennicza, a zobaczycie co mam na myśli. 

Spowiedź furtkowa, a modlitwa wstawiennicza

Moim zdaniem działanie księży miało mieć nawiązanie do praktyki modlitwy wstawienniczej, gdzie w wielkim skrócie mówiąc, przy obecności księdza, często egzorcysty, "odcinane" są grzechy pokoleniowe. JEDNAK praktyka taka nie może odbywać w konfesjonale, gdyż nie tylko jeden ksiądz bierze w niej udział, do tego NIE JEST równoznaczna z sakramentem spowiedzi, może trwać nawet 3-4 godziny. Czyli: Mając modlitwę wstawienniczą, do spowiedzi i tak iść trzeba. Tutaj księża chciel... rozwiń

Avatar
Kruchtovyj uobSerVatorr / 30 marca 2015 o 19:24
0

Poznałem/przeczytalem Dogmaty Kościoła -przez stulecia bardzo wiele się zmieniło i Kościół Katolicki "poszedł" na wiele ustępstw. Tak więc: z czasem Spowiedź Furtkowa na pewno będzie dozwolona ...

Avatar
Gość / 30 marca 2015 o 13:40
0

Komuś tam potrzebne jest. Nie czepiaj się.

Avatar
Barbara Ubryk / 30 marca 2015 o 13:17
0

Czy Jezus Chrystus spowiadał się?Czy sam był spowiednikiem?W ogóle to po co to jest?Komu to potrzebne i do czego?

Avatar
hehe / 29 marca 2015 o 18:14
0

A czy ksiądz Gil praktykuje spowiedź furtkową?

tak jak klinton rozporkową

Avatar
Grzesznik / 29 marca 2015 o 17:23
0

A czy ksiądz Gil praktykuje spowiedź furtkową?

Avatar
hehe / 29 marca 2015 o 16:41
0

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy droga do Boga!

a na uszko zaczeli dopiero na poważnie spowiadać w XII w,ludzia jak to ciemna zacofana mimo XXI w masa żyją w błogiej niewiedzy zadowolonego z siebie durnia

a na uszko zaczeli dopiero na poważnie spowiadać w XII w,ludzia jak to ciemna zacofana mimo XXI w masa żyją w błogiej niewiedzy zadowolonego z siebie durnia

rozwiń
Avatar
karol / 29 marca 2015 o 14:02
0

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy droga do Boga!

Zgodnie z nauką Kościoła jedynym pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem jest Jezus Chrystus. Księża są od głoszenia dobrego słowa i prawdy, a nie od wysłuchiwania naszych grzechów. Z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus". To duchowni - ludzie, łasy na odpłatne udzielanie rozgrzeszeń i odpustów wprowadzili spowiedź nazwaną świętą. Od dawien dawna można było sobie kupić za pieniądze czyste sumienie i "uśmierzyć gniew boski". Nie tędy ... rozwiń

Avatar
Wiesiek / 29 marca 2015 o 13:10
0

Katolicki Dziennik Wschodni - napiszcie coś jeszcze o problemach nurtujących mieszkańców naszego regionu. Odetchnęliśmy już z ulgą po wyjaśnieniach nt. spowiedzi furtkowej, ale wyjasnijcie, proszę,  np. ile diabłów zmieści się na łebku od szpilki.

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 0

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 0 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 0 0

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 6 24

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 1

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 39

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 4

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 373 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 83 1

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.