Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 kwietnia 2018 r.
16:26

Ta parafia działa od około 1293 roku. O pomoc proboszcz nie musiał długo prosić

0 3 A A

W najbliższą niedzielę parafianie m.in. z miejscowości Targowisko będą się modlić nie w kościele, tylko w tymczasowej kaplicy, którą na kilka miesięcy stała się remiza. Przeprowadzka ma związek z rozpoczętym remontem zabytkowego XVIII-wiecznego kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy raz mamy taką sytuację, że msze święte nie będą w kościele, tylko w tymczasowej kaplicy - przyznała Maria Matacz ze wsi Targowisko na Roztoczu, która w minioną środę pomagała w przenoszeniu wyposażenia kościoła do pobliskiej remizy. Takie elementy jak np. ławy czy konfesjonały, mieszkańcy przewieźli do kaplicy w oddalonej o kilka kilometrów Tarnawce.

Kilkumiesięczna przeprowadzka ma związek z gruntownym remontem XVIII-wiecznego kościoła w Targowisku. Na zaplanowane kosztowne prace parafii pw. św. Tomasza Becketa udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Dzięki temu rozpoczęty 15 lat temu remont świątyni będzie można kontynuować. Aby tak się stało, kościół musi być praktycznie pusty. Zostają tylko ołtarze.

Jedyna taka parafia

Parafia w Targowisku jest jedyną parafią w Polsce, której patronuje św. Tomasz Becket. Została utworzona ok. 1293 roku i należała do średniowiecznej diecezji krakowskiej. Według legendy pierwsza świątynia została erygowana przez biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Po pożarze, w drugiej połowie XVIII wieku został zniesiony nowy drewniany kościół. Powstał z fundacji ks. Bonifacego Brodowskiego, proboszcza i właściciela dóbr targowiskich. Jest to kościół trójnawowy z wieżą. Wnętrze zostało podzielone na trzy części dwoma rzędami kolumn z jońskimi kapitelami. Wnętrze świątyni jest otynkowane. Kościół ozdobiony jest polichromiami pochodzącymi z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Wiadomo, że kościół w Targowisku był remontowany w II połowie XIX wieku. Następnie gruntowny remont został przeprowadzony w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to zostały przebudowane stropy i prezbiterium. Teraz rozpoczęły się kolejne prace, dzięki którym zostanie poprawiona konstrukcja zabytku.

Remont zabezpieczający

- Rozpoczęty remont kościoła jest remontem zabezpieczającym zabytek przed dalszą degradacją, powodowaną m.in. przez wysoki w tym rejonie poziom wód gruntowych - tłumaczy Sławomir Kozak, kierownik robót w kościele w Targowisku. - Wspomniany wysoki poziom widać po odkrywkach, które wykonaliśmy. W ramach realizowanego projektu, do wykonania przewidziane są roboty takie jak izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentowych, wymiana wszystkich warstw posadzkowych łącznie z okładziną, podbicia ścian wewnętrznych i słupów. Przewidziany w projekcie jest również remont elewacji, docieplenie stropu/dachu kościoła oraz częściowa wymiana elementów konstrukcyjnych obiektu.

Unijny projekt, który parafia w Targowisku realizuje jest przewidziany do października 2019 r. - Do października tego roku chcemy wykonać m.in. posadzkę w kościele - mówi ks. Andrzej Kapica, proboszcz Parafii pw. św. Tomasza Becketa w Targowisku.

Kiedy prace we wnętrzu się zakończą, msze święte będą odprawiane w kościele. Do tego czasu miejscem, w którym będą modlić się parafianie zarówno w dni powszednie jak też w niedziele, będzie remiza w Targowisku; tuż obok kościoła. Niedzielne nabożeństwa będą też, jak dotychczas, w kaplicy w Tarnawce.

Zaangażowanie

W środę ruszyła przeprowadzka. Proboszcz parafii już wcześniej apelował do swoich parafian o pomoc. - Zaplanowałem wstępnie na kolejne dni mieszkańców następnych wiosek, ale widzę, że już dzisiaj zgłosiło się ponad 20 osób do pomocy. Dzięki temu wiele prac udało się już teraz wykonać - opowiadał nam w dniu kiedy rozpoczęły się przenosiny ks. Andrzej Kapica, który potwierdza, że nikogo do pomocy nie trzeba było namawiać.

- Bo kościół trzeba ratować - nie ma wątpliwości Monika Głąb z Biskupia, która po apelu proboszcza także przyszła pomóc w przeprowadzce. - W tym kościele byłam chrzczona, podobnie jak moje dzieci. Brałam tutaj również ślub.

- Ogromne zaangażowanie wszystkich mieszkańców, zapał oraz sprawna organizacja sprawiła, że już w pierwszym dniu pracy mieszkańcy przygotowali tymczasowy wystrój ołtarza umieszczonego w budynku remizy. Prace ruszyły. Wszyscy czujemy się zobowiązani do ratowania unikatowego obiektu sakralnego - relacjonuje w mailu do redakcji jedna z mieszkanek, która również pomaga w przenosinach.

Można pomóc

Do renowacji zostaną jeszcze ołtarze w kościele. Na to są potrzebne dodatkowe pieniądze. Osoby, które chcą wesprzeć finansowo dalszy remont w świątyni mogą przekazać darowiznę (nr konta PKO BP S.A I Oddział Lublin, 58 1020 3147 0000 8502 0101 3093).

Remont w Puchaczowie

Od wczesnej jesieni 2017 r. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puchaczowie (powiat łęczyński) trwa remont. Parafii z Puchaczowa również udało się uzyskać unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. - Remont kościoła obejmuje odnowienie i restaurację fresków na ścianach i suficie jak też restaurację ołtarza głównego - wylicza ks. Adam Siomak, proboszcz Parafii WNMP w Puchaczowie. Prace potrwają do jesieni tego roku. W czasie remontu msze święte są odprawiane w kościele. - W przeciwieństwie w kościele w Targowisku i Łańcuchowie u nas nie będzie wymieniana posadzka.

Pozostałe informacje

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Do rewolucji doszło w Łęcznej. Dzisiaj PiS stracił swoje sztandarowe starostwo. Nowa Rada Powiatu powierzyła stery Danielowi Słowikowi, szefowi lokalnych struktur PSL. Zaważyły dwa głosy.

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Kłos Gmina Chełm pokonał na wyjeździe Bug Hanna 5:1. Goście byli faworytem i doskonale wywiązali się z tej roli. Po pierwszej połowie nie mogli być jednak spokojni o komplet punktów. Po 45 minutach przyjezdni wprawdzie prowadzili ale tylko 1:0.

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu
EUROWYBORY 2024
film

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu

W poniedziałkowy poranek 6 maja, zaraz po weekendzie majowym, poseł Jan Kanthak zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Polityk Suwerennej Polski mówił między innymi o podatkach i Bogdance.

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady
Wybory 2024

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

6 osób zabitych, 26 rannych. Policjanci podsumowali majówkę w Lubelskiem. Było gorzej niż źle

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

Poniedziałek czeka nas pod znakiem burz. IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa lubelskiego.

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja
12 maja 2024, 8:00
galeria

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja

Będzie okazja podzielić się tym, co bezcenne i czego niczym innym zastąpić się nie da – krwią. Akcję poboru organizuje w niedzielę (12 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Dla tych, którzy się zgłoszą, przewidziano bardzo wiele atrakcji.

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium