Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 listopada 2019 r.
17:41

"Tę akcję od początku tworzymy wszyscy razem". Kolejna akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę już w niedzielę

Tegoroczna wielka uliczna zbiórka odbędzie się między innymi w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Warszawie w godzinach 10-15. Tylko w stolicy naszego województwa dary będą zbierane w 65 punktach, m.in. w sklepach sieci Stokrotka.<br />
Pełną listę można znaleźć na stronie www.pdpz.pl
Tegoroczna wielka uliczna zbiórka odbędzie się między innymi w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Warszawie w godzinach 10-15. Tylko w stolicy naszego województwa dary będą zbierane w 65 punktach, m.in. w sklepach sieci Stokrotka.
Pełną listę można znaleźć na stronie www.pdpz.pl (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Ewą Dados, pomysłodawczynią akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Godziny dzielą nas od rozpoczęcia wielkiej ulicznej zbiórki darów w ramach 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. To jedna z ostatnich chwil, kiedy może pani normalnie i spokojnie rozmawiać. Kiedy zwykle traci pani głos?

- Zazwyczaj już koło południa. W niedzielę już od rana dużo mówię. O 8.30 mamy odprawę, każdego kierowcę z ekipą wolontariuszy trzeba odprawić, przekazać teczkę z dokumentami i skierować do właściwego punktu zbiórki. W Lublinie punktów będzie 65, część z nich zlokalizowanych w supermarketach. Na chwilę obecną (rozmawiamy w środę - przyp. aut.) mamy 42 samochody. To nieźle. Nawet, gdybyśmy już nie mieli więcej, to damy radę. Ale ta lista zapewne jeszcze nie jest zamknięta. Nawet dziś, tuż przed wyjściem na spotkanie odebrałam przemiły telefon. Dzwonił restaurator, który nie tylko zaoferował posiłki dla naszych wolontariuszy podczas zbiórki, ale i zaproponował użyczenie auta z kierowcą.

• Takich sygnałów co roku w trakcie akcji dociera wiele.

- Ludzka życzliwość absolutnie nie maleje. To chęć wsparcia, ale i budowania, bo tę akcję od początku tworzymy wszyscy razem.

• Jak to się dzieje, że po tylu latach organizowania akcji zainteresowanie nią nie maleje? Jak zarażacie ludzi tym dobrem?

- Wielką siłą jest internet. W tym roku zauważyliśmy, że jeszcze zanim w mediach zaczęły się pojawiać informacje na temat akcji, już zaczęły się odwiedziny na naszej stronie internetowej w zakładce dotyczącej rejestracji sztabów.
To znaczy, że są ludzie, którzy obserwują to, co dzieje się w naszej akcyjnej rodzinie. Kiedyś było tak, że zaczynaliśmy wcześniej, a uliczna zbiórka właściwie kończyła zbieranie darów. Teraz do od zbiórki zaczynamy, bo w ten sposób, także przy wsparciu mediów, wysyłamy sygnał, że to już. Wtedy niektórzy sobie przypominają, że jeszcze można założyć sztab, organizować zbiórki stacjonarne w szkołach czy zakładach pracy i przekazać dary potrzebującym. Każdy może to zrobić.

• W Lublinie i regionie hasło „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” zna chyba każdy. Ale od kilkunastu lat akcja ma zasięg ogólnopolski.

- To jest akcja, która wymagała czasu. Jest wiele tego typu przedsięwzięć, Polacy są otwarci i życzliwi dla różnych pomysłów. Zawsze powtarzam, że na mapie charytatywności w naszym kraju jest bardzo dużo miejsca. Ale każda akcja jest odrobinę inna i każdy może sobie wybrać to, co mu odpowiada. W naszym przypadku ogromnie istotna jest stabilna konstrukcja i niezmienność. Są pewne zasady obowiązujące od lat, ale nie uciekamy od nowości. Każdy nowy pomysł przyjmowany jest z ogromną radością, nie zmieniając tego, co sprawdzone i dobre. Rejestrujemy sztaby w całej Polsce. Każdy z nich, jeśli chce, może organizować zbiórki, mecze, koncerty spotkania, stworzyć swoistą wspólnotę, tak jak my zrobiliśmy to w Lublinie. Ale jesteśmy pod egidą Społecznego Komitetu Organizacyjnego z siedzibą przy Polskim Radiu Lublin, skąd koordynujemy całą akcją.

• Niezmienne i wyróżniające jest to, że nie zbieracie pieniędzy.

- Ta formuła się przyjęła, choć często słyszeliśmy pytania, dlaczego nie założymy konta, albo nie zaczniemy zbierać SMS-ów. Odpowiedź jest wciąż ta sama. Dlatego, że jeżeli człowiek chce uważnie przyjrzeć się problemom drugiego człowieka i naprawdę mu pomóc, musi się natrudzić. Prawdziwa pomoc z serca nie przychodzi łatwo. To jest idea tej akcji.

• Jesteście w stanie policzyć, ilu osobom co roku pomagacie?

- Na naszej stronie internetowej są dostępne bardzo precyzyjne statystyki od naszych współorganizatorów i sztabów. To są tysiące ludzi w całej Polsce. Ale od tych liczb i ton zebranych darów ważniejsze jest to, ile niezważalnego i nieopisywalnego ciepła tworzy się wokół tego wszystkiego.

• W dalszym ciągu przed rozpoczęciem akcji do głównego biura trafiają setki listów z prośbami o pomoc?

- Może już nie ma ich tyle, co kiedyś. Od lat staramy się uczyć ludzi przekraczania bariery lęku przed ujawnianiem swojej trudnej sytuacji. Zachęcamy do tego, żeby chcieli zgłosić do naszych współpracowników w regionach, ale też do instytucji, w których mogą uzyskać pomoc. W ten sposób daje się wędkę, a już nie tylko rybę. Taką rybą może być paczka z darami, ale ważne jest też to, co dzieje się dalej, więź która zostaje i umiejętność odnalezienia drogi w potrzebie. Listów wciąż jednak przychodzi dużo. W wielu z nich są opisywane sytuacje, w których ktoś nagle choruje, odchodzi; że coś nagle się wydarzyło. Jest dużo listów od osób samotnych. Ale są też takie, które niosą radość, kiedy dowiadujemy się, że już jest zupełnie inaczej, że coś się poprawiło. Wiele osób, które skorzystały z naszej pomocy często wskazuje kogoś jeszcze, komu można pomóc...

• W ostatnich latach funkcjonuje wiele programów socjalnych, chociażby „500 plus”. Czy zauważa pani, że w związku z tym potrzeby waszych podopiecznych się zmieniają?

- Zmniejszają się. Jest mniej rodzin, które nie radzą sobie z powodów czysto finansowych. Więcej z nich ma problemy z różnych innych względów. Aczkolwiek żywność potrzebna jest zawsze i o tę żywność niezmiennie prosimy.

• Wróćmy jeszcze do punktu wyjścia: co będzie się działo w ramach niedzielnej zbiórki?

- O godzinie 14 rozpoczyna się tradycyjny, coroczny koncert. W tym roku będziemy gościli w amfiteatrze w kościele na Poczekajce. Gospodarzem sceny będzie Leszek Gęca, zaśpiewają najmłodsi, do których dołączą nasi zaprzyjaźnieni artyści. Udział potwierdzili między innymi Łukasz Jemioła, Darek Tokarzewski, Mariusz Matera, śpiewaczka operetkowa Krystyna Szydłowska. Inni też zapowiedzieli, że w miarę możliwości do nas dołączą. Tam też będzie można przynosić dary, do czego gorąco zachęcamy.

• Wspomniała pani, że zbiórka to dopiero początek akcji.

- Zbiórki stacjonarne będą trwały do 23 grudnia. 9 grudnia odbędzie się tradycyjny Mecz Słodkich Serc, w którym koszykarze Startu Lublin zmierzą się ze sportowcami z innych lubelskich klubów. Być może pojawią się jeszcze inne pomysły.

• A kiedy wy, jako organizatorzy, skończycie tegoroczną akcję?

- Biuro organizacyjne co roku w sposób wytężony pracuje praktycznie do końca marca, kiedy kończymy cały cykl oganizacyjno-sprawozdawczy. Do 23 stycznia musimy złożyć pierwszą część sprawozdania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kolejne dostarczamy wtedy, kiedy wszystkie sztaby i współorganizatorzy poinformują, jak rozdysponowali dary. Z reguły odbywa się do końca lutego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwszy dzień wiosny ze słońcem, a co dalej? Sprawdź weekendową prognozę pogody
film

Pierwszy dzień wiosny ze słońcem, a co dalej? Sprawdź weekendową prognozę pogody

Czy ciepła i słoneczna wiosna zostanie z nami na dłużej? Możemy chować ciepłe kurtki do szaf? O tym opowiada Gabriela Szewczyk.

Siatkarze Bogdanki LUK przywieźli puchar Challenge do Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK przywieźli puchar Challenge do Lublina

W nocy z czwartku na piątek kibice Bogdanki LUK przywitali swoich pupili pod halą Globus. Mimo bardzo później pory kilkadziesiąt osób zameldowało się pod halą, aby podziękować drużynie za przywiezienie pucharu Challenge do Lublina.

Realizacja projektu „ZA KROKIEM KROK” w ramach  Działania 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne RPO WL 2014-2020 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku.

Fundusze Europejskie na budowanie potencjału partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji – to cel szczegółowy naboru w ramach Działania 8.1 Aktywizacja społeczna i zawodowa programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Na przedmiotowe wsparcie zabezpieczono środki w wysokości blisko 2,7 mln zł!

Lublin z symbolicznym wsparciem na sport. Radni: „To poniżające”

Lublin z symbolicznym wsparciem na sport. Radni: „To poniżające”

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłosił w Lublinie dwa nowe programy, w tym program rozwoju infrastruktury sportowej. Na ten cel w województwie lubelskim przeznaczono 10,6 mln zł. Zdaniem radnego PiS Roberta Derewendy to kwota dalece niewystarczająca, by skutecznie poprawić stan obiektów sportowych.

Światowy Dzień Wody 2025: Ochrona, edukacja i wyzwania dla Lubelszczyzny | Rozmowa z dyrektorem RZGW Lublin
film

Światowy Dzień Wody 2025: Ochrona, edukacja i wyzwania dla Lubelszczyzny | Rozmowa z dyrektorem RZGW Lublin

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, to doskonała okazja, by przypomnieć, jak cennym zasobem jest woda. W programie "Dzień wchodzi" gościliśmy Marcina Trocia, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, który opowiedział o wyzwaniach związanych z ochroną zasobów wodnych na Lubelszczyźnie. W tym roku hasłem przewodnim jest "Chronimy lodowce", co podkreśla globalny problem kurczących się zasobów słodkiej wody. Choć w Polsce nie mamy lodowców, to ochrona wód jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście suszy hydrologicznej, która dotyka region.

Wisła kontra Pogoń Grodzisk Mazowiecki, czyli lider z wizytą w Puławach

Wisła kontra Pogoń Grodzisk Mazowiecki, czyli lider z wizytą w Puławach

W poprzedniej kolejce Wisła Puławy wygrała arcyważny mecz w kontekście walki o utrzymanie z Olimpią Elbląg, która zamyka ligową tabelę. Terminarz ułożył się tak, że w najbliższą sobotę o godz. 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z ekipą z drugiego bieguna – liderem Pogonią Grodzisk Mazowiecki.

Prezydium Komitetu Monitorującego FEL 2021-2027 podczas XX posiedzenia w dniu 17 marca 2025 r. w Lublinie

XX posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Kryteria wyboru projektów oraz ich zmiany dla poszczególnych działań w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to główne tematy, które poruszono podczas XX posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Województwo się nie poddaje. Będzie kolejny przetarg na nowe pociągi

Województwo się nie poddaje. Będzie kolejny przetarg na nowe pociągi

Lubelskie wkrótce ponownie ogłosi przetarg na zakup nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione po odrzuceniu jedynej oferty złożonej przez PESA Bydgoszcz. Władze województwa zapewniają, że projekt zostanie zrealizowany w terminie, ale nie podają, czy nowy tabor zastąpi starsze pojazdy.

Posiadał prawdziwy arsenał broni. Jak się okazało, nielegalny
WIDEO
film

Posiadał prawdziwy arsenał broni. Jak się okazało, nielegalny

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który posiadał w domu znaczne ilości broni i amunicji. Trafił tymczasowego aresztu, a broń przechodzi szczegółowe badania.

W czwartek selekcjoner Michał Probierz odpowiadał na pytania dziennikarzy odnośnie piątkowego starcia z Litwą

Polska - Litwa. Biało-Czerwoni zaczynają walkę o awans na mundial. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

Reprezentacja Polski w piątek rozpocznie walkę o mistrzostwa świata, które w 2026 roku odbędą się w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Litwa, w kadrze której znalazł się obrońca Górnika Łęczna – Dominykas Barauskas

Jest zgoda radnych, będą negocjacje. Niedługo przy Chodźki mogą stanąć trzy wieże

Jest zgoda radnych, będą negocjacje. Niedługo przy Chodźki mogą stanąć trzy wieże

Sylwester Lalak planuje budowę trzech 13-piętrowych budynków przy al. Smorawińskiego. Inwestor za przegłosowanie ZPI proponuje remont 115 metrów ulicy Chodźki oraz przekazanie miastu 50-metrowego lokalu w nowych blokach. Radni Lublina chórem mówili: to za mało, jak na tak duże zmiany. Dlatego w czwartek zaproponowano rozszerzenie pomysłu.

Ukrywał narkotyki w ogródku. Inny był mniej kreatywny i miał je w mieszkaniu

Ukrywał narkotyki w ogródku. Inny był mniej kreatywny i miał je w mieszkaniu

Dwóch mężczyzn odpowie przed sądami za posiadanie znacznych ilości narkotyków. 40-latek trzymał w mieszkaniu sporą ilość marihuany, z kolei 17-latek był bardziej kreatywny i narkotyki ukrył w… przydomowym ogródku.

Laura Miskiniene i jej koleżanki przedwcześnie zakończyły sezon

Polski Cukier AZS UMCS przegrał z Gorzowem po raz trzeci i zakończył sezon

Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrał po raz trzeci z PolskąStrefąInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski i już na ćwierćfinale zakończył walkę o mistrzostwo Polski. Tym razem akademiczki uległy rywalkom po dogrywce 87:94.

Filip Luberecki zaliczył kolejny występ w reprezentacji Polski, tym razem do lat 21

Filip Luberecki z Motoru Lublin wystąpił w reprezentacji U21. Polska na remis z Danią

Filip Luberecki zadebiutował w czwartek w reprezentacji Polski do lat 21. Piłkarz Motoru Lublin mecz z Danią rozpoczął na ławce rezerwowych, a na murawie pojawił się w 66 minucie. Biało-Czerwoni prowadzili już 2:0, ale ostatecznie musieli się zadowolić remisem 3:3.

Edach Budowlani Lublin w sobotę zagrają w Łodzi

Edach Budowlani Lublin w sobotę zagrają w Łodzi

W 12. kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych Lublin będzie KS WizjaMed Budowlani Łódź. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium