Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 września 2020 r.
18:09

Koronawirusowe mity. W służbie dezinformacji

11 4 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Od początku wybuchu pandemii koronawirusa w sieci pojawiają się treści, których autorzy negują istnienie wirusa oraz choroby COVID-19. Poniżej prezentujemy zaledwie kilka przykładów takich materiałów, na które można się natknąć w internecie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Trefne" maseczki

1 września na Twitterze oraz na portalu Wykop.pl pojawiło się zdjęcie etykiety umieszczonej na opakowaniu jednorazowych maseczek ochronnych (sprzedawanych po 10 sztuk). Maseczki wyprodukowano w Chinach, a ich importerem do Polski jest firma Jumi. Internauci zakreślili fragment tekstu, który znajdował się na etykiecie, na czerwono: „Maseczki nie spełniają funkcji ochronnych, nie są środkiem ochrony indywidualnej ani wyrobem medycznym”.

Wysłaliśmy do firmy Jumi zapytanie, czy taki tekst faktycznie znalazł się na etykiecie tego produktu. – Rzeczywiście, taka forma etykiety mogła trafić w niewielkiej partii na rynek. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, iż informacje, które mogą wprowadzać w błąd konsumenta, pojawiły się w wyniku błędu w druku – informuje Aleksandra Banaś z firmy Jumi.

– Chcemy jednocześnie wskazać, że produkt ma bardzo wysokie właściwości ochronne na poziomie 98.5 proc. BFE (filtracyjne), został on przebadany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy w Łodzi pod kątem zgodności badania masek medycznych z normą EN 14683:2019+AC w zakresie skuteczności filtracji szczepów bakterii, czystości mikrobiologicznej i oporów oddychania. Badania oraz proces wprowadzenia produktu jako wyrób medyczny, jest w trakcie realizacji – zatem prawnie nie mogliśmy użyć informacji o wyrobie medycznym – dodaje przedstawicielka importera.

Na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego norma, o której pisze w odpowiedzi, ma numer: "PN-EN 14683+AC:2019-09" (wersja angielska). Dotyczy ona "wymagań konstrukcyjnych, projektowych, wymagań skuteczności oraz metody badań masek medycznych przeznaczonych do ograniczania przenoszenia czynników zakaźnych z personelu na pacjentów podczas zabiegów chirurgicznych oraz w innych sytuacjach medycznych o podobnych wymaganiach. Maska medyczna z odpowiednią barierą mikrobiologiczną może być również skuteczna w zmniejszaniu emisji czynników zakaźnych z nosa i ust nosiciela bezobjawowego lub pacjenta z objawami klinicznymi." Warto dodać, że jest to norma europejska, uwzględniania także przez Europejski Komitet Normalizacyjny.

Fotografia nr 1

Aleksandra Banaś przesłała nam również wnioski ze wspomnianych badań maseczek:

"Ocena skuteczności filtracji szczepów bakterii

Średnia skuteczność filtracji aerozolu bakteryjnego Staphylococcus aureus ATCC 6538 dla masek medycznych wynosiła 98,5% co oznacza, że badane maski spełniają wymagania dla masek medycznych Typu II i Typu IIR zawartych w normie EN 14683:2019+AC, dla których sprawność filtracji drobnoustrojów powinna wynosić ≤ 98%.

Ocena obciążenia mikrobiologicznego

Średnie obciążenie mikrobiologiczne masek wynosiło 28,1 jtk/g co oznacza, że badane maski medyczne spełniają wymagania dla masek medycznych Typu I, Typu II i Typu IIR, dla których wartość obciążenia mikrobiologicznego powinna wynosić ≤ 30 jtk/g.

Ocena oporów oddychania

Ciśnienie różnicowe badanych masek medycznych było w zakresie 14,78 – 17,10 Pa/cm2 co oznacza, że badane maski spełniają wymagania normy EN 14683:20019+AC dla masek medycznych Typu I i Typu II, dla których ciśnienie różnicowe powinno być

Przedstawicielka firmy Jumi zapewniła, że wadliwe etykiety zostaną wycofane z rynku.

Maseczkowe zalecenia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje na swojej stronie internetowej, że kiedy nosimy poprawnie założone maseczki ochronne, zakrywające usta oraz nos, nie grozi nam zatrucie dwutlenkiem węgla. Nie będziemy mieli także problemów z dostarczaniem tlenu do naszego organizmu. WHO przyznaje jednak, że noszenie maseczek może być uciążliwe.

Organizacja podaje, że maseczki medyczne (chirurgiczne) powinny być noszone przez: pracowników służby zdrowia, osoby, które mają objawy COVID-19 oraz przez osoby zajmujące się chorymi. W miejscach, w których odnotowano przypadki choroby lub tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego (co najmniej 1 metr), maseczki powinny nosić również: osoby po 60. roku życia oraz ci, którzy mają problemy ze zdrowiem.

Natomiast maseczki z tkaniny powinny zakładać osoby, które nie mają objawów COVID-19, ale tylko w miejscach, w których odnotowano przypadki choroby lub tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego (co najmniej 1 metr), na przykład w sklepach czy w środkach publicznego transportu.

Fotografia nr 2

"Miliony" demonstrantów w Berlinie

29 sierpnia tysiące osób zebrało się przed Bramą Brandenburską w Berlinie na proteście "antycovidowym". Jak podaje Onet, demonstranci trzymali w rękach plakaty z hasłami, takimi jak: "Zatrzymać szaleństwo pandemii" czy "Skończyć z dyktaturą koronawirusa". Marsz został jednak szybko rozwiązany przez policję, ze względu na nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych przez jego uczestników.

Organizatorem demonstracji była Initiative Querdenken 711 (z niem. 711 Inicjatywa Myśleć Wbrew). Angielski nadawca BBC podaje, że protestujących mogło być około 38 tys. Natomiast około 300 osób zostało zatrzymanych za zaatakowanie sił porządkowych.

Jedno ze zdjęć – rzekomo z tej demonstracji – zaczęło krążyć w sieci, opatrzone napisem "4 milionen menschen in Berlin!" (z niem. 4 miliony osób w Berlinie!) (fotografia nr 2). Zanalizowało je Stowarzyszenie Demagog, organizacja fact-checkingowa, zajmująca się weryfikowaniem treści. Tak naprawdę fotografia ta pochodzi z 1999 roku z Parady Miłości w Berlinie. – Przedstawia ona widok z Siegessäule, tzw. Kolumny Zwycięstwa – czytamy na stronie Stowarzyszenia Demagog.

Fotografia nr 3

Organizacja przyjrzała się jeszcze trzem innym zdjęciom. Pierwsze (fotografia nr 3) zostało opublikowane na facebookowym profilu "Globalne oślepienie". Podpisane było jako: "Miliony ludzi w Berlinie i Londynie- Stop PseudoPandemii! Koniec przymusu i niewoli". Zdjęcie, którego użyto, jest z 1997 roku, z Parady Miłości (Love Parade) w Berlinie Ernst-Reuter-Platz Straße. Autorem tego zdjęcia lotniczego jest Robert Grahn.

Fotografia nr 4

Z kolei zestawienie dwóch innych zdjęć (fotografia nr 4) przedstawia protestujących z niemieckimi flagami, których otacza kordon policji (na górze) oraz tłum demonstrantów (poniżej). Oba zostały opublikowane na facebookowej grupie "RUCH OPORU PRZECIW COVID-19 DOŚĆ KŁAMSTWA" i były opatrzone napisem: "Berlin wczoraj. Nawet policja bez masek" (post z tymi fotografiami został już usunięty).

Stowarzyszenie Demagog informuje, że to zdjęcie na górze pochodzi z 1 września 2018 roku i pokazuje demonstrację partii AfD w Chemnitz. Natomiast drugie przedstawia protest przeciwko transatlantyckiej umowie handlowej TTIP z 17 września 2016 roku w Berlinie.

Włoski "specjalista"

W sieci krąży nagranie mężczyzny, który podaje się za włoskiego lekarza i mówi o kwestiach związanych z pandemią koronawirusa. W kilkuminutowym nagraniu stwierdza, między innymi, że COVID-19 to "plan masowej eksterminacji", a testy wykrywające wirusa są niewiarygodne. Agence France-Presse sprawdziła wygłaszane przez niego tezy.

Jak podaje Agencja, filmik pojawił się na Facebooku 27 sierpnia, potem trafił również na Twittera. Osoby udostępniają go, dodając do postów opis, brzmiący najczęściej tak: "Włoski lekarz ostrzega przed szczepionkami". Nagranie jest również dostępne do obejrzenia na portalu YouTube po wpisaniu frazy "włoski lekarz ostrzega".

AFP dotarło do informacji o "włoskim lekarzu". Dr Roberto Petrella jest emerytowanym ginekologiem. Z udzielanych przez niego w przeszłości wywiadów można się dowiedzieć, między innymi, że jest on krytykiem szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). – W 2019 r. został zawieszony, a następnie usunięty z listy lekarzy prowincji Teramo w regionie Abruzzo. Lekarz odwołał się i oczekuje na ostateczną decyzję, nadal wykonując zawód lekarza – pisze francuska agencja.

Jedna z wygłaszanych przez niego tez dotyczy testów. Jak mówi na nagraniu Petrella, "testy są niewiarygodne i żaden z nich nie może dokładnie wykryć wirusa SARS-CoV-2". W tej sprawie AFP skierowała się do Olivera Stojkovica, genetyka i profesora na Wydziale Medycznym w Belgradzie, który zaznaczył, że teza wygłaszana przez emerytowanego lekarza jest fałszywa.

– Wszystkie testy PCR używane do wykrycia wirusa SARS CoV-2 są wiarygodne i dokładne dzięki temu, że już 11 stycznia pełen materiał genetyczny, RNA, został zidentyfikowany – powiedział Oliver Stojkovic w rozmowie z AFP. – W przypadku testów RT-PCR (oznaczające materiał genetyczny wirusa), wykrywają one jedynie SARS CoV-2. Nie wykrywają obecności materiału genetycznego innych wirusów – dodał.

===

Źródła:

1) Stowarzyszenie Demagog, "Nie, te zdjęcia nie pochodzą z berlińskiej demonstracji koronasceptyków", https://demagog.org.pl/fake_news/nie-te-zdjecia-nie-pochodza-z-berlinskiej-demonstracji-koronasceptykow/?fbclid=IwAR0VqKzE6lLZrNljwxOyVYTY3U10vMBlK_xl-qjfDXM2_OsOaBo4BJu-GTs, dostęp: 8 września 2020 r.

2) Agence France-Presse, "Nie, twierdzenie włoskiego ginekologa jest fałszywe", https://sprawdzam.afp.com/nie-twierdzenie-wloskiego-ginekologa-jest-falszywe, dostęp: 8 września 2020 r.

3) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters#oxygen, dostęp: 10 września 2020 r.

4) Zdjęcie opakowania maseczek ochronnych pojawiało się kilkukrotnie w komentarzach pod postami Dziennika Wschodniego na Facebooku

5) Rzekome zdjęcia z protestów w Berlinie również pojawiały się kilkukrotnie w komentarzach pod postami Dziennika Wschodniego na Facebooku

CoVid-800x100-5s.gif

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemek_Leniak / 11 września 2020 r. o 20:51
+4
jest moda na produkowanie durnot ale z drugiej strony popatrzcie redakcjo na wasze informacje - czasem są to gorsze ***oty niż te tu co wami kieruje by sciemniać to kieruje i innymi
Avatar
Kolonia_z_dykty / 11 września 2020 r. o 22:05
+2
Teraz grypa nie nazywa sie grypa, tylko covid19. Skoro piszecie "W służbie dezinformacji" - to po co powołujecie się na globalistyczne zródła??? Są w tych samych rękach, co los fake-pandemii. Te same macki, ci sami sponsorzy, ci sami naganiacze szwindlu. A w kwesti testow PCR - sam twórca, noblista Kary Mullis przestegał przed ich stosowaniem w diagnostyce chodrob zakażnych. Ludzie. tu macie więcej prawdy ---> pubmedinfo.org/2020/09/11/pcr-yzm-czyli-wspolczesny-lysenkizm ----- Łączcie punkty. Myślcie. Okrągłostołowa Magdalenka + KOR + UW + PO + PIS + Solidarność + UE + COVID + LGBT + BLM + feminizm + multikulti + emigracja zarobkowa + nachodzcy + antipha + hollyjude + Netfix + windows + komunizm + faszyzm + banderyzm + marksizm + antysemityzm + „mowa nienawiści” + liczne „majdany/rewolucje/wojny” == WSZYSTKO łączy i sponsoruje od lat ta sama banda globalnych psychopatów bank$terów i korporacji nwo, pachołków piramidy Rockefellerów & Rothschildów.
Teraz grypa nie nazywa sie grypa, tylko covid19. Skoro piszecie "W służbie dezinformacji" - to po co powołujecie się na globalistyczne zródła??? Są w tych samych rękach, co los fake-pandemii. Te same macki, ci sami sponsorzy, ci sami naganiacze szwindlu. A w kwesti testow PCR - sam twórca, noblista Kary Mullis przestegał przed ich stosowaniem w diagnostyce chodrob zakażnych. Ludzie. tu macie więcej prawdy ---> pubmedinfo.org/2020/09/11/pcr-yzm-czyli-wspolczesny-lysenkizm ----- Łączcie punkty. Myślcie. Okrągłostołowa Ma... rozwiń
Avatar
Myślący człowiek / 12 września 2020 r. o 08:08
+1
Nikt już nie wierzy w tą propagandę strachu szerzona przez mass media, ani w to, że koronawirus jest groźniejszy niż choćby sezonowa grypa! Jak jesteście takim rzetelnym źródłem opiniotwórczym to napiszcie o statystykach umieralności na covid w porównaniu ze statystykami umieralności na grypę, wtedy każdy obywatel będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie na temat rzekomej "pandemii". Myślący logicznie ludzie już się przekonali, że rządzący za pomocą mediów sieją propagandę, której celem jest zastraszyć swoich obywateli. Po co? Z tej prostej przyczyny, że przestraszonymi ludźmi baaaardzo łatwo manipulować. Przestraszony człowiek zrobi wszystko, żeby się chronić. Nawet założy na twarz maseczkę, która chroni przed wirusem równie dobrze jak gacie przed bąkiem. Małymi krokami rządzący wchodzą w nasze życia i łamią swobody obywatelskie! Tak samo było na początku holocaustu, najpierw żydom kazało się nosić opaski na ramieniu (przecież to nic złego, prawda?) Żydzi dla świętego spokoju się na to godzili tak jak my dla świętego spokoju zakładamy maseczki. Żeby się tylko nikt nie czepił. Czas powiedzieć temu stop, bo rząd wejdzie nam na głowę. Zapraszam do facebookowego profilu stop fałszywej pandemii, łączmy się.
Nikt już nie wierzy w tą propagandę strachu szerzona przez mass media, ani w to, że koronawirus jest groźniejszy niż choćby sezonowa grypa! Jak jesteście takim rzetelnym źródłem opiniotwórczym to napiszcie o statystykach umieralności na covid w porównaniu ze statystykami umieralności na grypę, wtedy każdy obywatel będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie na temat rzekomej "pandemii". Myślący logicznie ludzie już się przekonali, że rządzący za pomocą mediów sieją propagandę, której celem jest zastraszyć swoich obywateli. Po co? Z tej... rozwiń
Avatar
TomaszBunc / 12 września 2020 r. o 06:06
-1
"Trefne" maseczki - właściwy zapis powinien być "Maseczki nie spełniają funkcji ochronnych przeciwwirusowej"
Avatar
Myślący człowiek / 12 września 2020 r. o 08:08
+1
Nikt już nie wierzy w tą propagandę strachu szerzona przez mass media, ani w to, że koronawirus jest groźniejszy niż choćby sezonowa grypa! Jak jesteście takim rzetelnym źródłem opiniotwórczym to napiszcie o statystykach umieralności na covid w porównaniu ze statystykami umieralności na grypę, wtedy każdy obywatel będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie na temat rzekomej "pandemii". Myślący logicznie ludzie już się przekonali, że rządzący za pomocą mediów sieją propagandę, której celem jest zastraszyć swoich obywateli. Po co? Z tej prostej przyczyny, że przestraszonymi ludźmi baaaardzo łatwo manipulować. Przestraszony człowiek zrobi wszystko, żeby się chronić. Nawet założy na twarz maseczkę, która chroni przed wirusem równie dobrze jak gacie przed bąkiem. Małymi krokami rządzący wchodzą w nasze życia i łamią swobody obywatelskie! Tak samo było na początku holocaustu, najpierw żydom kazało się nosić opaski na ramieniu (przecież to nic złego, prawda?) Żydzi dla świętego spokoju się na to godzili tak jak my dla świętego spokoju zakładamy maseczki. Żeby się tylko nikt nie czepił. Czas powiedzieć temu stop, bo rząd wejdzie nam na głowę. Zapraszam do facebookowego profilu stop fałszywej pandemii, łączmy się.
Nikt już nie wierzy w tą propagandę strachu szerzona przez mass media, ani w to, że koronawirus jest groźniejszy niż choćby sezonowa grypa! Jak jesteście takim rzetelnym źródłem opiniotwórczym to napiszcie o statystykach umieralności na covid w porównaniu ze statystykami umieralności na grypę, wtedy każdy obywatel będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie na temat rzekomej "pandemii". Myślący logicznie ludzie już się przekonali, że rządzący za pomocą mediów sieją propagandę, której celem jest zastraszyć swoich obywateli. Po co? Z tej... rozwiń
Avatar
TomaszBunc / 12 września 2020 r. o 06:06
-1
"Trefne" maseczki - właściwy zapis powinien być "Maseczki nie spełniają funkcji ochronnych przeciwwirusowej"
Avatar
Kolonia_z_dykty / 11 września 2020 r. o 22:05
+2
Teraz grypa nie nazywa sie grypa, tylko covid19. Skoro piszecie "W służbie dezinformacji" - to po co powołujecie się na globalistyczne zródła??? Są w tych samych rękach, co los fake-pandemii. Te same macki, ci sami sponsorzy, ci sami naganiacze szwindlu. A w kwesti testow PCR - sam twórca, noblista Kary Mullis przestegał przed ich stosowaniem w diagnostyce chodrob zakażnych. Ludzie. tu macie więcej prawdy ---> pubmedinfo.org/2020/09/11/pcr-yzm-czyli-wspolczesny-lysenkizm ----- Łączcie punkty. Myślcie. Okrągłostołowa Magdalenka + KOR + UW + PO + PIS + Solidarność + UE + COVID + LGBT + BLM + feminizm + multikulti + emigracja zarobkowa + nachodzcy + antipha + hollyjude + Netfix + windows + komunizm + faszyzm + banderyzm + marksizm + antysemityzm + „mowa nienawiści” + liczne „majdany/rewolucje/wojny” == WSZYSTKO łączy i sponsoruje od lat ta sama banda globalnych psychopatów bank$terów i korporacji nwo, pachołków piramidy Rockefellerów & Rothschildów.
Teraz grypa nie nazywa sie grypa, tylko covid19. Skoro piszecie "W służbie dezinformacji" - to po co powołujecie się na globalistyczne zródła??? Są w tych samych rękach, co los fake-pandemii. Te same macki, ci sami sponsorzy, ci sami naganiacze szwindlu. A w kwesti testow PCR - sam twórca, noblista Kary Mullis przestegał przed ich stosowaniem w diagnostyce chodrob zakażnych. Ludzie. tu macie więcej prawdy ---> pubmedinfo.org/2020/09/11/pcr-yzm-czyli-wspolczesny-lysenkizm ----- Łączcie punkty. Myślcie. Okrągłostołowa Ma... rozwiń
Avatar
Przemek_Leniak / 11 września 2020 r. o 20:51
+4
jest moda na produkowanie durnot ale z drugiej strony popatrzcie redakcjo na wasze informacje - czasem są to gorsze ***oty niż te tu co wami kieruje by sciemniać to kieruje i innymi
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

W związku z dużą ilością pytań od zaniepokojonych pacjentów onkologicznych po informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej ograniczenia planowych zabiegów, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. przyłącza się do stanowiska środowisk onkologicznych o nieprzerywanie leczenia i wykonywanie badań diagnostycznych.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Podczas najbliższej sesji, radni zdecydują o wysokości podatków w 2021 roku. Zgodnie z propozycją prezydenta, część z nich, jak ten od mieszkalnych części budynków, czy małej działalności gospodarczej, pozostaną na dotychczasowym poziomie. Więcej zapłacą za to supermarkety.

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Kobiety i wspierający je mężczyźni protestowali w środę w wielu miastach w woj. lubelskim. Największa demonstracja w obronie praw kobiet była w Lublinie - uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. Manifestanci wyszli na ulice także w Zamościu czy Świdniku.

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]
film

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]

Środa była kolejnym dniem strajków kobiet w całej Polsce. Na ulice wyszły również mieszkanki Kraśnika.

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]
galeria

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]

W środę kobiety ponownie protestowały na ulicach wielu miast w całym kraju. Nie inaczej było w Zamościu, gdzie swój sprzeciw zamanifestowały mieszkanki oraz mieszkańcy.

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Zdjęcia
galeria

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet

Środa była kolejnym dniem protestów kobiet w całej Polsce. Na ulice Świdnika ponownie wyszli mieszkańcy tego miasta.

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Sąd Rejonowy wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie ataku nieletnich chuliganów na Wietnamkę. 59-latka od wielu lat mieszka w Łukowie.

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

– Może ta inicjatywa będzie drobnym kamykiem, który spowoduje lawinę dla dalszych zmian – zastanawiał się 22-letni Marcin, jeden z uczestników wczorajszej manifestacji przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. W największym od lat zgromadzeniu w Lublinie wzięło udział nawet 8-10 tys. osób.

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]

"Rewolucja jest kobietą", "moje ciało - mój wybór", "wybór - nie zakaz" - to część haseł, jakie na transparentach wypisały uczestniczki kolejnej już w tym tygodniu antyrządowej pikiety w obronie tzw. kompromisu aborcyjnego. Pod puławskim Ratuszem protestowały setki mieszkańców.

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

– Fotografia doskonale ilustruje jak często na obszarze Lublina wykonywane były różnego rodzaju roboty ziemne, które bezpowrotnie niszczyły znajdujące się pod poziomem gruntu obiekty archeologiczne i historyczne nawarstwienia. Niestety wtedy, roboty te nie były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, co niestety skutkowało bezpowrotną utratą ww. elementów obrazujących historię rozwoju miasta – napisał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków pokazując zdjęcie z 1938 roku.

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym
30 października 2020, 12:00

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym

Z okazji urodzin swojej patronki, Marii Kuncewiczowej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Dom Kuncewiczów, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie oraz spacer sentymentalny w dniach 30-31 października.

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka
3 listopada 2020, 16:30

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka

"Echa Katynia" - to hasło pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach, który odbył się w październiku w Warszawie. W listopadzie wybrane filmy zostaną wyświetlone w ramach retrospektywy w Kinie Bajka.

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"
galeria

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"

„Błyskawica to symbol szatana. Niektórzy z was więc demonstrują, że chcą mu służyć?” – napisała do pełnoletnich uczniów jedna z nauczycielek Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku. Uprzedziła też, że osoby prowokujące nieodpowiednią symboliką na zdalnych lekcjach zostaną z nich wyrzucone. Co na to szkoła?

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Fatalne wieści dla Portu Lotniczego Lublin. W związku z cięciami w zimowych rozkładach dwóch linii lotniczych w listopadzie zawieszone zostaną loty do Dublina, Londynu Luton, Doncaster Sheffield i Oslo Torp. Do połowy grudnia z lotniska będą wykonywane rejsy jedynie w dwóch kierunkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.