Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2017 r.
8:20

ZOO w Zamościu: Są nowi mieszkańcy m.in. kameleon lamparci. Jest hotel dla pszczół

0 2 A A

Hotel dla owadów, remonty, modernizacje i nowe zwierzęta - tak najkrócej można opisać to, co dzieje się w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zadaszony hotel dla owadów zbudowany jest z cegieł dziurawek, trzcin i ponawiercanych pieńków. Już zagnieździły się w nim murarki ogrodowe. To wyjątkowe owady, które są znacznie bardziej wydajne od pszczoły miodnej. Nie tylko zapylają o wiele więcej kwiatów, ale są też znacznie mniej groźne, bo mają zredukowane żądło i są łagodne.

Hotel czeka na gości

- Hotelik dla pszczół to bardzo ciekawa inicjatywa proekologiczna - mówi Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego ZOO. - Wiele podobnych hoteli powstaje, czy to przy szkołach, czy w ogrodach prywatnych. Podglądanie kolorowych owadów jest niezwykle fascynujące. Mamy nadzieję, że murarki nie będą naszymi jedynymi gośćmi. Liczymy, że wkrótce w naszym hotelu zagoszczą także złotooki, trzmiele, ale także biedronki, które mogą tam zimować.

Złotooki to owady należące do rzędu sieciarek, które zasiedlają lasy i zadrzewienia w pobliżu siedzib ludzkich. Są to bardzo pożyteczne owady, gdyż ich larwy w sezonie wegetacyjnym żywią się m.in. mszycami, przędziorkami czerwcami, miodówkami oraz larwami zwójek. Są przy tym niezwykle ładne, bo ich delikatne, wysmukłe ciała mają barwy od zielonej lub żółtawej. Skrzydła są natomiast bogato żyłkowane i przejrzyste.

Gibbon Boguś na spacerze

- Jeśli już przy owadach jesteśmy, to w przyszłym tygodniu do ogrodu przyjadą poczwarki motyli, które trafią do inkubatora, by w długi majowy weekend zasiedlić naszą motylarnię - dodaje Sułowski. - To miejsce magiczne, mieniące się kolorami i bardzo chętnie odwiedzane przez zwiedzających.
Zobaczyć będzie można także najmłodszych mieszkańców ZOO. Zamość doczekał się pięknego przychówku gazeli abisyńskich: w ciągu kilku miesięcy trzy samice tego gatunki oraz jeden samiec doczekały się aż trzech młodych.

W marcu na świat przyszedł także mały lemur. Największą radością był jednak pierwszy spacer małego gibbona, Bogusia, który w ostatnim dniu marca po raz pierwszy pokazał się z mamą zwiedzającym zamojski ogród.

Kameleon lamparci

Póki motyli jeszcze nie ma, goście mogą oglądać żyrafy, antylopy i gazele, które w ciepłe dni spacerują już po zewnętrznych wybiegach. Zainteresowanie jest ogromne: tylko w pierwszy kwietniowy weekend ZOO odwiedziło 3,5 tys. osób. Prawdziwy szturm przewidziany jest jednak na święta, o ile oczywiście pogoda dopisze i podczas majówki. To już tradycja, że wtedy bite są kolejne rekordy frekwencji.

- Zbieramy siły, żeby być gotowym na te dni - śmieje się Sułowski. - Staramy się, żeby nasi goście odwiedzający nas na przykład raz w roku, albo raz na kilka miesięcy za każdym razem mogli zobaczyć nowych mieszkańców. Tym razem będą to nie tylko nowe węże, które już niedługo zaczną składać jaja, ale także nowi mieszkańcy odświeżonych terrariów z przepięknym kolorowym kameleonem lamparcim na czele.

Surykatki z nowym piaskiem

Innych, znanych już mieszkańców ogrodu, będzie można zobaczyć w nowy, bardziej przyjazny sposób. Zmienił się już wybieg dla surykatek, na którym nie tylko wymieniono piasek, którego gruba warstwa pozwala kopać zwierzętom długie tunele, ale także położono mnóstwo nowych gałęzi.

Przebudowywany jest też wybieg kuców szetlandzkich. Podzielono go na dwie części. W jednej posiano trawę, koniczynę i lucernę: miejsce to stanowić będzie odwiedzany przez zwierzęta raz w tygodniu paśnik. Na pozostałej części kuce będą spacerować, przy czym aby nie zmieniały mokrej po deszczach nawierzchni w błoto, w którym muszą potem brodzić stworzono dla nich wygodny przedwybieg z kostki.

Bioflor dla drapieżników

- We wtorek zaczęła się natomiast modernizacja u dużych drapieżników: tygrysów, lwów, panter - dodaje dyrektor Sułowski. - Dwunastu pracowników rozpoczęło już skuwanie dotychczasowej nawierzchni, którą zastąpi tzw. bioflor.

To nowoczesny rodzaj nawierzchni testowany już z powodzeniem we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym w wybiegu dla nosorożców oraz w Opolu, w pawilonie dla goryli.

Mówiąc w dużym uproszczeniu: na skośnej wylewce przygotowuje się drenaż, na który układa się 70 cm kory zaszczepiając na niej odpowiedni szczep bakterii likwidującej zanieczyszczenia. Większość odchodów można potem spłukiwać z takiej nawierzchni zwykłym szlauchem bezpośrednio do kanalizacji, co znacznie poprawia komfort zapachowy przy odwiedzaniu takiego miejsca.

- Duże drapieżniki mają bardzo stężony mocz, co wiążę się z nieprzyjemnym zapachem. Odwiedzający ogród z tego powodu, nie spędzali w pawilonie zbyt dużo czasu - przyznaje Sułowski. - Teraz to się zmieni, jednak dopóki prace nie zostaną zakończone zwierzęta będzie można oglądać tylko na wybiegu.

Wkrótce zapełni się także minizoo. Na razie mieszkają w nim gołębie i ozdobny drób. Gdy tylko pogoda na to pozwoli, przeniosą się tam także króliki, żółwie i świnki morskie. To właśnie z myślą o tych ostatnich wyremontowany teren obsiano lucerną.

Zamojskie ZOO
zaprasza w kwietniu w godzinach 9-18, a od maja: 9-19, przy czym ekspozycja prezentowanych zwierząt uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych. Żywe motyle w motylarni można oglądać od 1 maja do 30 września.

Za bilet ulgowy dla dzieci w wieku od 3-6 lat, uczniów, studentów w wieku do 26 lat oraz emerytów i rencistów, osoby niepełnosprawne oraz osoba towarzysząca osobie niepełnosprawnej zapłacimy 14 zł. Bilet normalny dla dorosłych kosztuje 19 zł.

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium