Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

28 września 2020 r.
8:46

Maseczki, temperatura i praca za granicą. "Nadal można liczyć na przyzwoite zarobki"

1 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Problem był w kwietniu i maju, kiedy te obawy były bardzo widoczne i zainteresowanie wyjazdami do pracy spadło. Od jakiegoś czasu sytuacja się jednak normalizuje i pytania o koronawirusa praktycznie zniknęły – ROZMOWA Z Dariuszem Kossowskim z Agencji Pośrednictwa Pracy HR Navigator.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na zagraniczne wyjazdy do pracy?

– Widać, że większość firm bazuje na doświadczeniach z pierwszych miesięcy pandemii, lockdownu. Robią wszystko, żeby nie dopuścić do zakażeń wśród pracowników na terenie przedsiębiorstwa, co mogłoby doprowadzić do jego zamknięcia i zatrzymania produkcji. Na przykładzie naszych klientów na przykład z Niemiec czy Francji możemy powiedzieć, że bardzo wzrosła czujność i ostrożność.

  • W czym to się przejawia?

– Wprowadzono procedury, które mają zapobiec ewentualnym zakażeniom i maksymalnie ograniczyć ryzyko. Większość niemieckich przedsiębiorców zatrudnia pracowników na podstawie aktualnych wyników badań na koronawirusa. Dotyczy to nie tylko pracowników z zagranicy, ale też Niemców.

Ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy mogą zrobić test u siebie, albo na miejscu po przyjeździe. Wynik nie może być jednak starszy niż 48 godzin. W stosunku do pracowników z zagranicy stosuje się też dwutygodniową kwarantannę, jeśli nie mają aktualnych testów. Szczególna ostrożność dotyczy pracowników przyjeżdżających z tzw. czerwonych stref, gdzie zagrożenie jest największe, bo jest najwięcej zakażeń. Taki pracownik jest szczególnie „prześwietlany”. Do tego większość firm weryfikuje stan zdrowia pracowników przychodzących do pracy, mierząc im na przykład temperaturę przed wejściem na teren przedsiębiorstwa. Niektórzy są do tego stopnia przewrażliwieni, że wysyłają pracownika do domu, nawet jeśli ma niewielkie objawy, jak lekki katar czy kaszel, które mogą być związane z przeziębieniem, a nie świadczyć o zakażeniu koronawirusem.

  • A maseczki?

– W wielu przedsiębiorstwach są one obowiązkowe, również dla pracowników, którzy wykonują fizyczną pracę. Stosowane są także tzw. chipy lokalizacyjne. Są to małe urządzenia, które musi mieć ze sobą każdy pracownik. Dzięki nim, w przypadku zakażenia, można łatwo zidentyfikować osoby, które miały kontakt i przebywały w bliskiej odległości od zakażonego, przez co były najbardziej narażone. Stosuje się też dezynfekcję, nawet całych hal produkcyjnych.

  • Czy pracownicy z zagranicy nadal są tak poszukiwani, jak przed pandemią?

– Jak najbardziej. Zagraniczni pracodawcy cały czas poszukują takich osób. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Obostrzenia są związane z procedurami, a nie z ograniczaniem zatrudnienia osób z zagranicy. Wręcz niektóre firmy działające na przykład w branży kurierskiej, albo takie, które mają w ofercie sprzedaż on-line potrzebują znacznie więcej ludzi. W czasie pandemii klienci przerzucili się na zakupy internetowe i nadal ta forma jest najbardziej preferowana. Stąd wzrost liczby zleceń dla firm, które takie zamówienia realizują. Prognozy pokazują, że w związku z tym trendem tegoroczne święta będą dla tej branży bardzo pracowite.

  • Polacy nadal chętnie wyjeżdżają za granicę do pracy czy ze względów bezpieczeństwa wolą zostać w kraju?

– Problem był w kwietniu i maju, kiedy te obawy były bardzo widoczne i zainteresowanie wyjazdami do pracy spadło. Od jakiegoś czasu sytuacja się jednak normalizuje i pytania o koronawirusa praktycznie zniknęły. Mamy bardzo dużo chętnych do takich wyjazdów. Wielu Polaków znalazło się też w sytuacji bez wyjścia, w związku z tym, że wiele polskich firm musiało zamknąć działalność, albo zwalniać pracowników. Wielu z dnia na dzień zostało bez pracy.

  • Jak wyglądają teraz zarobki za granicą?

– Utrzymują się na tym samym poziomie. Nie ma jednak wzrostu, który był widoczny co roku. Nadal można liczyć na przyzwoite zarobki na przykład w branży kurierskiej miesięczne wynagrodzenie to 1200-1500 euro „na rękę”, a w przemyśle lekkim to ok. 1300-1800 euro. W przypadku tej drugiej branży obserwujemy nawet lekki wzrost, jest to jednak związane ze zwiększeniem liczby godzin pracy.

Pojawia się jednak inny problem. Niemcy i Francja cały czas wprowadzają zaostrzone regulacje dotyczące warunków, na jakich są zatrudniani pracownicy tymczasowi. Dalsze planowane zmiany prowadzą do ustalenia zbliżonych warunków zatrudnienia do tych, które dotyczą pracowników stałych. Być może idea pracownika tymczasowego straci na wartości, bo pracodawcy przestanie się to po prostu opłacać. Może to doprowadzić do tego, że firmy będą bazować przede wszystkim na pracownikach rodzimych, a tych z zagranicy zatrudniać tylko wtedy, kiedy nie będą mieć już wyjścia, na przykład ze względu na nasycenie rynku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium