Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 kwietnia 2021 r.
6:35

Matura, egzamin ósmoklasisty. Ważne informacje dla uczniów, także młodszych klas

2 0 A A
Egzamin ósmoklasisty w tym roku odbędzie się od 25 do 27 maja. Na zdjęciu egzamin próbny w SP 18 w Lublinie
Egzamin ósmoklasisty w tym roku odbędzie się od 25 do 27 maja. Na zdjęciu egzamin próbny w SP 18 w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski )

Zarówno matury jak i egzamin ósmoklasisty nie tylko w tym, ale także w kolejnych latach będą łatwiejsze do zdania. Resort edukacji podał pierwsze informacje o tym co czeka uczniów do 2024 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku matury będą w dniach 4-20 maja. Uczniowie kończący szkoły podstawowe wykażą się zdobytą wiedzą od 25 do 27 maja. Letnia sesja egzaminacyjna w przedmiotach zawodowych będzie między 7 czerwca a 8 lipca.

– Nie ma żadnego zagrożenia dla tych terminów i stacjonarnej formy egzaminów – podkreśla Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dodaje, że przed wejściem na sale egzaminacyjne uczniowie nie będą testowani na obecność koronawirusa. – Nie chcemy ich stresować przed egzaminem. Wystarczy reżim sanitarny stosowany na próbnych egzaminach żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo.

Egzaminy mają być łatwiejsze niż w latach poprzednich, bo pytania tworzone są nie w oparciu o podstawę programową, której w związku ze zdalnym nauczaniem nie wszystkim udało się zrealizować, a o wymogi egzaminacyjne. Na egzaminie ósmoklasisty mniej będzie zadań przy zachowanym czasie na ich rozwiązanie oraz mniej zadań otwartych. Z kolei maturzyści egzamin z przedmiotów obowiązkowych zdawać będą tylko pisemne. Ustny egzamin zdawać będą tylko chętni, którym np. wynik z niego potrzebny jest do rekrutacji na wyższe uczelnie. W całym kraju taką chęć zadeklarowały zaledwie 842 osoby.

Łatwiejsze egzaminy prowadzone będą także w kolejnym roku. W 2022 r. egzamin ósmoklasisty nie zostanie rozszerzony, tak jak to zapowiadano wcześniej o czwarty przedmiot. Miał być to do wyboru egzamin z biologii, chemii, fizyki, historii lub geografii. Nie będą go też zdawać dzisiejsi szóstoklasiści.

– Być może stanie się tak dopiero w 2024 r., a na pewno nie wcześniej. Będziemy o tym decydowali w późniejszym terminie – podkreśla minister Czarnek i dodaje: – W przyszłym i kolejnym roku maturzyści przystąpić będą musieli do jednego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego, ale nie będzie tu limitu zdobytych punktów.

Dopiero w 2023 r. egzaminy będą prowadzone w oparciu o podstawę programową.

Wczorajsze deklaracje ministerstwa z takim wyprzedzeniem wywołały duże emocje.

– Bardzo się cieszę, że wiem na czym stoję – mówi drugoklasista z III LO w Lublinie. W szkolnych ławkach spędził zaledwie kilka miesięcy, bo epidemia koronawirusa przeniosła go na nauczanie zdalne w drugim semestrze klasy pierwszej. – To dobra wiadomość, że my też będziemy mieć łatwiej. Nasi nauczyciele są bardzo dobrzy i normalnie prowadzą zdalne lekcje, ale jednak i tak dużo trzeba robić samemu.

– To że podczas egzaminu ósmoklasisty w kolejnych latach nie będzie czwartego przedmiotu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że ten zapis zostanie rozciągnięty także na obecnych czwartoklasistów – mówi historyk z Lublina. – Wszyscy znamy minusy nauczania zdalnego, dlatego dzieci, które go doświadczają już drugi rok powinny mieć nieco niższe wymagania, bo ich zaległości będą ogromne. Gdy otworzymy szkoły nie będzie można śpieszyć się z nadrabianiem materiału. Myślę, że znacznie ważniejsze będzie zatroszczenie się o ich psychikę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach
ZDJĘCIA
12 maja 2024, 8:00
galeria

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. 24 maja złożą uroczystą przysięgę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium