Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2023 r.
19:11

Minister zdrowia uhonorował lubelskich medyków i naukowców

0 A A

Nagrody od ministra zdrowia otrzymało 6 profesorów i doktorów z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród nich są nagrodzeni za patent na opatrunki czy za eksperymentalne terapie w nowotworze szyi, głowy i piersi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na wtorkowej uroczystości pojawił się podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Bromber, który w imieniu ministra wręczył nagrody laureatom.

- Nagrody są za osiągnięcia dotyczące organizacji, za kwestie związane z poszczególnymi dziedzinami naukowymi. Dosyć szeroki wachlarz, jeśli chodzi o powody przyznania nagród, ale ogólnie mają one na celu docenić aktywność i działalność naukową pracowników naszych 9 uniwersytetów medycznych, które nadzoruje minister zdrowia – mówi Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wśród laureatów znalazł m.in. się zespół z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej, który tworzą dr Anna Wawruszak, prof. dr hab. Andrzej Stepulak oraz prof. dr hab. Jarogniew Łuszczki z Zakładu Medycyny Pracy UM w Lublinie.

- Nagrodę odbieramy wspólnie za cykl publikacji na temat wpływu inhibitorów deacetylazy histonowej na komórki raka piersi oraz nowotworów głowy i szyi. Są to związki działające na poziomie epigenetycznym (przyp.red. epigenetyka bada relacje między kodem genetycznym, a środowiskiem życia), czyli działające na poziomie wyżej niż genetyka. Badamy interakcje leków ze standardowymi terapeutykami. Oceniamy, czy potencjalne leki, które nie zostały do tej pory zaaprobowane przez FDA (Agencja Żywności i Leków) w kombinacji ze standardowo stosowanymi chemioterapeutykami są skuteczne w terapii przedklinicznej, czyli w terapii eksperymentalnej – opowiada dr Anna Wawruszak, z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej UMLub.

- Jeśli mówimy o raku głowy i szyi są to bardzo trudne w leczeniu nowotwory. Terapia polega głównie na leczeniu chirurgicznym i radioterapii, chociaż coraz częściej stosuje się chemioradioterapię. Od 30 lat stosowane są tzw. stare cytostatyki, które są w pewnych warunkach efektywne, a w pewnych słabo efektywne, ale wiążą się z bardzo dużymi obciążeniami dla pacjentów. Są to leki bardzo toksyczne, niosące ze sobą dużo efektów niepożądanych i ubocznych. W naszym założeniu chcieliśmy wprowadzić nowe leki, które w połączeniu z już stosowanymi lekami cytostatycznymi obniżałyby efekty toksyczne dla pacjentów i wzmagałyby efektywność terapii. Jest to szczególnie ważne w tego rodzaju nowotworach, ponieważ w ich przypadku postęp jest niewielki mimo wprowadzania nowych metod i leków, przełożenie na przeżycie pacjentów, szczególnie w zaawansowanym stadiach jest bardzo niskie. Myślimy, że tego typu kombinacje mogą pomóc w przyszłości pacjentom onkologicznym – dodaje prof. dr hab. Andrzej Stepulak z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej UMLub.

Nagrodzona została również prof. dr hab. Agata Przekora-Kuśmierz za osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej za cykl patentów dotyczących opracowania nowatorskich opatrunków na rany.

- Chodzi głównie o rany przewlekłe i trudno się gojące. Działalność wdrożeniowa polegała na włączeniu tych opatrunków do opieki weterynaryjnej. W sumie wyleczyliśmy kilkadziesiąt przypadków klinicznych z bardzo dużym sukcesem. Oszacowaliśmy, że proces gojenie skrócił się nawet o 30 proc. w porównaniu do konwencjonalnych terapii. Są to opatrunki wzbogacone w związki bioaktywne. Było to w formie gąbek gentamycynowych, a więc z antybiotykiem. Mają one zdolność pochłaniania nadmiaru wysięku z rany, przy tych sączących się ranach. Utrzymują wilgoć w łożysku rany i dodatkowo uwalniają antybiotyk w sposób stopniowy – wspomina prof. dr hab. Agata Przekora-Kuśmierz z Samodzielnej Pracowni Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej UMLub.

Światowa Organizacja Zdrowia jednak nie zaleca stosowania miejscowo antybiotyków u ludzi, stąd grupą badawczą do stworzenia patentu były zwierzęta. W gronie pozostałych laureatów znaleźli się również prof. dr hab. Kamil Torres prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki oraz prof. dr hab. Grzegorz Wallner, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego UMLub.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt
galeria

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Przyrody, którego organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych.

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie

To będzie bardzo ciepły weekend. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani
film

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy kilka dni temu dotkliwie pobili mieszkańca gminy Żółkiewka. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty