Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 października 2021 r.
19:06

Minister zdrowia w Lublinie: Sytuacja epidemiczna w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza

80 3 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

– Jeśli ktoś będzie przechodził COVID-19 ciężko, to szansa na jego zgon jest bardzo wysoka – alarmują lekarze. Sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest nadal najgorsza w kraju. Minister zdrowia, który był dzisiaj w Lublinie, decyzji o wprowadzeniu obostrzeń jednak nie przywiózł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest źle, a będzie gorzej. Nie można mieć nadziei, że będziemy mogli skutecznie leczyć pacjentów, którzy będą chorować na najcięższe postacie covidu. Wyniki tego leczenia, mimo postępu nauki i wprowadzania nowych metod, są po prostu złe – przyznaje prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Podkreśla: – Oznacza to, że jeżeli ktoś będzie chorował ciężko, to szansa na zgon takiego pacjenta jest bardzo wysoka.

Dodał, że nie dotyczy to tylko starszych pacjentów czy z chorobami towarzyszącymi. – To także często młodzi ludzie, bez żadnych obciążeń, którzy do końca wierzyli, że nic im nie jest, odmawiali testów, szczepienia się i jak trafiają do szpitala, nie jesteśmy w stanie im pomóc, to jest najgorsze – zwraca uwagę prof. Czuczwar. Apeluje: – Każdy zgon osoby niezaszczepionej był do uniknięcia. Ratujmy życie swoje i swoich bliskich.

Minister zdrowia spotkał się dzisiaj w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie z wojewodą i kierownikami klinik chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii. – Sytuacja epidemiczna w lubelskim wyraźnie się pogarsza, dynamika zakażeń jest coraz większa – przyznał Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. Dodał, że sytuacja w naszym regionie „odstaje od innych części kraju pod względem różnych parametrów”. Chodzi m.in. o wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale też odsetka pozytywnych testów. – W województwie lubelskim to 8 proc., podczas gdy w całym kraju jest przeciętnie na poziomie 3 proc. – zaznaczył Niedzielski.

Zwrócił uwagę na trzy główne przyczyny pogarszającej się sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Chodzi o łagodny przebieg trzeciej fali, przez co wiele osób, które nie chorowały, nie uzyskały naturalnej odporności. Do tego niski wskaźnik szczepień przeciwko COVID-19 oraz coraz słabsze przestrzeganie podstawowych restrykcji jak noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, zachowywanie dystansu czy dezynfekcja.

– Czwarta fala się rozwija. Co charakterystyczne, postęp choroby jest znacznie szybszy. Wcześniej następowało to w ciągu dwóch tygodni od początku infekcji, teraz ten okres skraca się o połowę. Jest więc mniej przestrzeni na stosowanie leków np. remdesiviru. Optymalnie stosuje się go, kiedy nie ma natężenia choroby, kiedy nie jest konieczny respirator czy inne środki wspomagające – zaznaczył Niedzielski. Dodał: – Najbardziej martwi fakt, że osoby, które trafiają do szpitali, nie są zdiagnozowane, nie mają testów. Pierwszy test jest wykonywany dopiero w karetce. Są to osoby w bardzo zaawansowanym stanie, z bardzo niską saturacja, zdarza się, że nawet na poziomie 30.

– Pacjenci w ciężkim stanie to jest charakterystyczna cecha początku czwartej fali. Trafiają do nas pacjenci w ciężkim, często krytycznym stanie – potwierdza prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. – Przeszliśmy z tej fazy, kiedy były punktowe ogniska, do fazy, kiedy pacjenci trafiają do nas z różnych rejonów województwa lubelskiego. Więc zasady powinny być przestrzegane wszędzie.

– Nadal nie jest za późno na szczepienia, bo ta fala nie skończy się w październiku, ani w listopadzie. Niestety, na razie nie zmierzamy w kierunku tego modelu, który widzimy w innych krajach, gdzie wyszczepialność jest na poziomie 80 czy 85 proc.

Jak poinformował wojewoda lubelski, w szpitalach w naszym regionie jest 250 pacjentów, 20 pod respiratorem. – Pamiętajmy, że te 274 nowe zakażenia z dzisiaj to są tylko potwierdzone przypadki, w wyniku tego, ze pojawiły się objawy. A ile osób jest zakażonych, ale nie mają objawów i nie są zidentyfikowani – zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Mimo to obostrzeń w naszym województwie na razie nie będzie. – Zastanawialiśmy się, na ile te trzy powiaty, które są najbardziej dotknięte, rzeczywiście wymagają podjęcia działań. Na razie będziemy uważnie monitorować sytuację i wracamy do ścisłego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – zapowiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że służby, które za to odpowiadają będą działać bardziej intensywnie (np. więcej patroli), szczególnie w miejscach, gdzie zakażeń jest najwięcej.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że restrykcji ogólnokrajowych na pewno nie będzie, bo poziom zakażeń w kraju nie daje powodu do takich działań. – Natomiast lokalnie, jeśli będziemy widzieli jakieś sygnały, że sytuacja jest krytyczna, to wtedy na poziomie powiatu będziemy rozważać pewne działania, ale najpierw będą działania dotyczące egzekwowania restrykcji – wyjaśnił minister zdrowia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium