Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 czerwca 2021 r.
7:27

Na 5-latkę runął betonowy krzyż, dziecko w stanie krytycznym. Kto jest odpowiedzialny za stan nagrobków?

148 3 A A

Wystarczyła chwila, by stary, betonowy nagrobek runął wprost na pięcioletnią Marysię. Dziewczynka trafiła do szpitala w stanie krytycznym. Sprawę bada prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wizyty na cmentarzu na pięcioletnią Marysię runął ciężki, betonowy krzyż ze starego, powojennego nagrobka. Dziewczynka podczas upadku dodatkowo zraniła głowę, uderzając o kant płyty nagrobnej.

- To była sekunda. Nawet nie wiem, czy w tym momencie zapalałem znicz, czy poprawiałem kwiaty. Marysia stała obok mnie i to był moment, usłyszałem jakby kamień się kruszył i potężne uderzenie – relacjonuje Rafał Mucha, ojciec dziewczynki. I dodaje: - Cała siła uderzyła w głowę, krzyż leżał na jej głowie.

- Miała zamknięte na wpół oczy, krew strasznie leciała z jej ucha – mówi Beata Lisek, matka pięciolatki.

Stan krytyczny

Przerażeni rodzice natychmiast wezwali pogotowie. Dyspozytorzy skierowali na miejsce śmigłowiec. Dziewczynka traciła przytomność.

- Córka trzy razy wymiotowała, dwukrotnie miała drgawki, było bardzo dużo krwi – opowiada Rafał Mucha. I przyznaje: - Czułem się bezsilny, bo nic nie mogłem zrobić. Tyle tylko, co dostawałem informacje od dyspozytora. Mierzyłem córce puls. Najgorsze było czekanie.

Dziecko przetransportowano do szpitala w Poznaniu. Marysię z licznymi obrażeniami czaszki natychmiast operowano.

- Dziecko trafiło do nas w stanie krytycznie ciężkim. Zaintubowane przewieziono na oddział intensywnej terapii, gdzie po szybkiej konsultacji i badaniach obrazowych zdecydowano o pilnym zabiegu neurochirurgicznym – mówi prof. Przemysław Mańkowski ze Szpitala Klinicznego w Poznaniu. I dodaje: - Kości pokrywy czaszki były w wielu miejscach złamane, natomiast nie doszło do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Kto jest odpowiedzialny?

Sprawę wypadku bada prokuratura. Śledczy zbierają materiał dowodowy, który powoli ustalić zakres odpowiedzialności ze strony administratora cmentarza oraz właścicieli grobu. Zniszczony grób przez wiele lat mógł nie być odwiedzany przez krewnych zmarłej. Do sprawy zostanie powołany biegły.

- Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, były przeprowadzone oględziny. Tego samego dnia przesłuchana została matka pięciolatki. Zostało wszczęte dochodzenie z artykułu 160, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia – mówi asp. sztab. Anna Osińska z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

- Jeżeli chodzi o kwestie cmentarzy, to mamy ustawę z 1959 roku – utrzymanie cmentarzy wyznaniowych i zarządzanie nimi należy do związków wyznaniowych. W tym momencie mówimy o parafii – wskazuje asp. sztab. Anna Osińska.

Stare nagrobki

W przeszłości mieszkańcy mieli informować proboszcza o wielu starych, nieodwiedzanych nagrobkach, które zagrażają bezpieczeństwu.

- Nie powinno być tak na cmentarzu, żeby było zagrożenie dla ludzi – mówi Mieczysława Andrzejak, która miała informować księdza o jednym z uszkodzonych grobów.

Zgodnie z prawem, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na terenie cmentarzy ciąży na administratorze. Czy parafia czuje się odpowiedzialna za wypadek Marysi?

- Mi nikt nie zgłaszał tego, jeśli tak było, to proszę podać mi nazwisko. Albo zróbmy konfrontację, bo naprawdę czegoś takiego nie kojarzę – twierdzi ks. Robert Waszak, proboszcz parafii Łopienno. I przyznaje: - Nie powinno tak być, ale nikt nie przepuszczał, że to spadnie.

Rodzice pięciolatki wierzą, że stan ich córki wkrótce zacznie się poprawiać.

- Żeby ona, chociaż się odezwała, żeby z powrotem powiedziała „mama”, albo chociaż zapłakała. Ona nic nie mówi, nie wydaje żadnego dźwięku, nawet nie przełyka – ubolewa pani Beata.

- Wiem, że jeszcze daleka droga przed nami. Cały czas oglądam zdjęcia Marysi. Patrzę, jakim była żywym i szczęśliwym dzieckiem. Mam nadzieję, że wróci do poprzedniego stanu. Na tę chwilę jest masę zagrożeń dla niej, nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Na pewno będzie miała problem ze słuchem, nie wiadomo, jak będzie z mową, bo na razie nie mówi – dodaje pan Rafał.

Oprócz stresu związanego z wypadkiem Marysi, rodzice dziewczynki są pogrążeni w żałobie po synu Eryku. Rok temu starszy brat Marysi i Amandy zmarł podczas dyskoteki. Przyczyną śmierci okazało się pękniecie krwiaka mózgu. To właśnie jego grób odwiedzała rodzina.

- Syn przewrócił się na dyskotece i już go nie odratowali. I teraz córka koło niego… mi się to w głowie nie mieści – mówi pani Beata. I zaznacza: - Gdy idzie się do grobu mojego syna, widać dużo zniszczonych grobów. Za chwilę może stać się kolejna tragedia. Nasza córka przeżyła cudem, ktoś powinien ponieść za to odpowiedzialność. I ktoś powinien się za to wziąć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium