Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2021 r.
8:11

Olimpijski sezon skoków narciarskich. Kiedy i gdzie odbędą się konkursy?

12 1 A A
Kamil Stoch
Kamil Stoch (fot. x-news/Press Focus)

Startuje 43. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Na inaugurację najlepsi skoczkowie świata zameldują się na skoczni Aist w rosyjskim Niżnym Tagile. Ostatnie zawody odbędą się 27 marca 2022 roku na słynnej skoczni Letalnica w słoweńskiej Planicy. Całość składać się będzie z 35 konkursów: 28 indywidualnych, pięciu drużynowych oraz dwóch drużyn mieszanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jednak nie wszystko. Skoczkowie powalczą także w kolejnej edycji Turnieju Czterech Skoczni, Skandynawskim Raw Air, a także w mistrzostwach świata w lotach. Najważniejszą imprezą w sezonie będą jednak zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w lutym 2022 roku w Pekinie.

Szansa na pierwsze punkty

Na ten moment kibice skoków narciarskich czekają z wytęsknieniem przez nieco ponad pół roku. Już w najbliższy weekend znów będzie można emocjonować się występami Biało-Czerwonych na skoczniach narciarskich całego świata.

Polscy skoczkowie zakończyli ostatnie zgrupowanie.

Po skokach w Zakopanem przyszedł czas na ćwiczenia w siłowni. Na tydzień przed kwalifikacjami w Rosji pozytywną wiadomość w kierunku kibiców wysłał Kamil Stoch.

– Pracowity tydzień został zakończony standardowo na siłowni. To był dobry tydzień, pełen owocnej pracy – poinformował Stoch za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Czekamy już na to, co czeka nas w przyszły piątek – zapowiedział trzykrotny mistrz olimpijski.

Pierwsza szansa na zdobycie punktów w Pucharze Świata nadarzy się już w najbliższy weekend w Niżnym Tagile – miejscu, za którym skoczkowie, łagodnie mówiąc nie przepadają.

Siódemka w akcji

Na zawody do Rosji uda się siedmiu naszych zawodników:

  • Kamil Stoch
  • Piotr Żyła
  • Dawid Kubacki
  • Stefan Hula
  • Jakub Wolny
  • Andrzej Stękała
  • Klemens Murańka

Tym samym czeski trener Polskiej kadry Michal Doleżal postawił na doświadczonych zawodników. – Blisko wyjazdu było więcej zawodników. Teraz jednak stawiamy na tę siódemkę – przyznał Doleżal w rozmowie ze sport.onet.pl.

(od lewej): Andrzej Stękała, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch (fot. x-news/Press Focus)

W ostatnich latach inauguracyjne konkursy w Pucharze Świata odbywały się w Wiśle na skoczni imienia Adama Małysza, a wcześniej tradycją było, że pierwsze konkursy odbywały się na skoczni Ruka w fińskim Kuusamo. Tym razem na skocznię nosząca nazwę byłego wielkiego mistrza podobnie jak na imprezę w fińskiej miejscowości skoczkowie zawitają w późniejszym terminie. Natomiast pierwsze konkursy PŚ 2021/2022 odbędą się w Niżnym Tagile. To rosyjskie miasto było już organizatorem zawodów tej rangi w przeszłości, ale otwarcie sezonu nastąpi tam po raz pierwszy. I co tu dużo mówić, to dość zaskakująca decyzja.

Niżny Tagił to ponad 350-tysięczne miasto znajdujące się na granicy pomiędzy Europą, a Azją, znane głównie z przemysłu ciężkiego i na niemal każdym kroku można natknąć się na pozostałości komunizmu. Tam też działa Uralwagonzawod, a więc największa na świecie firma produkująca pojazdy gąsienicowe. W trakcie II wojny światowej powstawały tutaj słynne czołgi T-34. Teraz fabryka działa bardzo prężnie głównie dzięki pomocy prezydenta Władimira Putina.

Podróż do Niżnego Tagiłu jest dla sportowców niezwykle męcząca. Potrzeba co najmniej kilku samolotowych przesiadek, bo dotarcie tam z Polski zajmuje około 20 godzin.

Do tego nasi reprezentanci nie za bardzo przepadają za tamtejszą skocznią i jej profilem. Jedyne sukcesy na rosyjskiej skoczni zanotował Piotr Żyła, któremu w 2018 roku udało się dwukrotnie stanąć na podium.

– Nie przepadam za konkursami w Niżnym Tagile. Skocznia jest w porządku, ale sama podróż i miasto nie trafiają w moje gusta. Nie ukrywam, że jadę tam, bo muszę. Miejsce jest przytłaczające – mówił Kamil Stoch dla Skijumping.pl. – Wszyscy wiedzą, jak tam jest. Wystarczy pojechać w Polsce do Huty imienia Sendzimira w Krakowie i możesz poczuć się tak, jakbyś znalazł się w centrum Niżnego Tagiła. Nie obrażając przy tym nikogo. Na dodatek jedzenie tam również jest kiepskie i to jest chyba coś, co mnie najbardziej zniechęca do jeżdżenia tam – dodał trzykrotny mistrz olimpijski w rozmowie z Eurosportem.

Powyższe opinie naszego najlepszego skoczka dotarły do organizatorów zawodów i należy mieć tylko nadzieję, że z roku na rok poziom logistyczny konkursów w rosyjskim mieście wzrośnie. Tym bardziej, że tym razem Niżny Tagił dostąpił zaszczytu organizacji imprezy, która otwiera sezon.

Kulminacja w Pekinie

Wraz z kolejnymi konkursami skoczkowie odwiedzą także zdecydowanie bardziej przyjazne miasteczka i malownicze miejscowości. I dwa razy zawitają do Polski.

4 i 5 grudnia przeprowadzone zostaną dwa konkursy w Wiśle, a następnie 15 i 16 stycznia 2022 roku odbędą się zawody w Zakopanem.

Kamil Stoch (urodzony 25 maja 1987 w Zakopanem) – najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski w historii. Czterokrotny olimpijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018) oraz drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018. Indywidualny mistrz świata z 2013 i wicemistrz z 2019, drużynowy mistrz świata z 2017 oraz trzykrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata (2013, 2015 i 2021). Indywidualny srebrny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich (2018) oraz dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach (2018 i 2020). Dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów (w 2004 i 2005). Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (w sezonach 2013/2014 i 2017/2018), ponadto raz drugi (2016/2017) i trzy razy trzeci (2012/2013, 2018/2019, 2020/2021) w klasyfikacji generalnej cyklu. Zwycięzca trzech edycji Turnieju Czterech Skoczni (65., 66. i 69.) oraz dwóch edycji Raw Air (2018 i 2020), a także turniejów: Willingen Five 2018 i Planica 7 2018. W Letnim Grand Prix dwukrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu (w 2010 i 2011) oraz raz na trzecim (2016). Triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010. Zdobywca 33 medali na mistrzostwach Polski, w tym jedenastu złotych. Aktualny rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego (251,5 m w Planicy w 2017). W ramach PŚ zwyciężył w 39 konkursach i 79 razy stawał na podium. W konkursach indywidualnych PŚ zdobył 12 297 punktów (stan po sezonie 2020/2021). W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie w sezonie 2001/2002) odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni podczas jednej edycji. Jest jedynym skoczkiem w historii, który wygrywał co najmniej jeden konkurs Pucharu Świata przez 11 lat kalendarzowych z rzędu. Jako trzykrotny mistrz olimpijski jest trzecim najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii igrzysk (po Robercie Korzeniowskim oraz Irenie Szewińskiej). (fot. x-news/Press Focus)

Stolica polskich Tatr może uchodzić za totalne przeciwieństwo zawodów w Niżnym Tagile. Skoczkowie bardzo chętnie przyjeżdżają do Zakopanego, gdzie wspierani są przez fantastyczną publiczność, która w komplecie zapełnia miejsce na trybunach wokół skoczni.

Po konkursach w Wiśle, a przed zawodami w Zakopanem kibice również nie będą mogli narzekać na brak emocji. A to dlatego, że na przełomie 2021 i u progu 2022 roku obędzie się 70 już Turniej Czterech Skoczni. Zmagania rozpoczną się 29 grudnia w niemieckim Oberstdorfie, a zakończą 6 stycznia 2022 roku w austriackim Bischofshofen. Warto przypomnieć, że poprzednia edycja niemiecko-austriackiego turnieju o bogatej tradycji zakończyła się triumfem Kamila Stocha, który w walce o „Złotego Orła” pokonał reprezentanta Niemiec Karla Geigera i swojego rodaka Dawida Kubackiego. Nasz najlepszy skoczek wygrał w poprzednim trzy z czterech konkursów, a w swoim dorobku ma zresztą trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej TCS.

Powalczyć o kolejne złoto Stoch spróbuje także na przyszłorocznych zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które tym razem odbędą się w Pekinie. W Chinach nasi zawodnicy walczyć będą w aż czterech konkursach: dwóch indywidualnych, drużynowym i drużyn mieszanych. Emocje rozpoczną się piątego lutego, kiedy wystartują kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej. Dzień później odbędzie się konkurs, po którym zostaną przyznane medale. Siódmego lutego dojdzie do konkursu drużyn mieszanych. Następnie 11 lutego skoczkowie powalczą w kwalifikacjach do zawodów na skoczni normalnej, a 12 lutego Stoch postara się obronić zloty medal wywalczony przed czteroma laty w Pjongczangu.

Na zakończenie – 14 lutego – nasi skoczkowie powalczą jeszcze o jak najlepszy wynik w konkursie drużynowym.

Dla „lotników”

Po emocjach związanych z olimpiadą skoczkowie przeniosą się do Skandynawii, gdzie na tamtejszych skoczniach odbędą się zawody Raw Air, a także mistrzostwa świata w lotach. A w nich największe szanse na medal powinien mieć nasz najlepszy „lotnik” a więc nie kto inny jak Piotr Żyła.

Finał sezonu pod koniec marca odbędzie się tradycyjnie na skoczni Letalnica w malowniczej słoweńskiej Planicy. Oby wówczas zarówno nasi skoczkowie jak i kibice byli w jak najlepszych nastrojach i wspominali kolejny, pełen sukcesów sezon w wykonaniu naszych zawodników.

Zmiana nadawcy

Po wielu latach, kiedy konkursu Pucharu Świata i towarzyszących mu imprez transmitowane były w TVP skoki narciarskie „przenoszą się” do TVN.

Wszystkie zawody rozgrywane poza Polską transmitowane będą właśnie w TVN, a także w Eurosporcie i internetowej platformie Player.

Co więcej, na antenach grupy Discovery pokazywane będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Wraz ze zmianą nadawcy miejsce pracy zmienił Sebastian Szczęsny, który po wielu latach pracy w TVP także przeniósł się do TVN. Co ciekawe w obecnym sezonie nie będzie on komentować konkursów, ale powierzono mu rolę prowadzącego w studio.

KADRA POLSKI NA PIERWSZY KONKURS PUCHARU ŚWIATA 2021/2022

Trener Michal Dolezal podjął decyzję, iż do Rosji uda się siedmiu reprezentantów Polski. Podczas zawodów w Niżnym Tagile na belce startowej zasiądą Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka oraz Stefan Hula. Biało-Czerwoni jeszcze nigdy nie wygrali.

Sezon 2021/2022 w skokach narciarskich to w sumie 35 konkursów (fot. Pixabay)

PROGRAM ZAWODÓW W NIŻNYM TAGILE

19 listopada, piątek: 12 – Odprawa techniczna • 14.15 – Oficjalny trening • 16. 30 – Kwalifikacje

20 listopada, sobota: • 14.45 – Seria próbna • 16 – Konkurs indywidualny

21 listopada, niedziela: 14.30 – Kwalifikacje • 16 – Konkurs indywidualny

SEZON 2021/2022 W SKOKACH NARCIARSKICH

  • 20-21 listopada: Niżny Tagił (Rosja)
  • 27-28 listopada: Rukka (Finlandia)
  • 4-5 grudnia: Wisła (Polska)
  • 11-12 grudnia: Klingenthal (Niemcy)
  • 18-19 grudnia: Engelberg (Szwajcaria)
  • 29 grudnia: Oberstdorf (Niemcy – 1 konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni)
  • 1 stycznia: 2022: Garmisch-Partenkirchen (Niemcy – 2 konkurs 70. TCS)
  • 4 stycznia: Innsbruck (Austria – 3 konkurs 70. TCS)
  • 6 stycznia: Bischofshofen (Austria – 4 konkurs 70. TCS)
  • 8-9 stycznia: Bischofshofen (Austria).
  • 15-16 stycznia: Zakopane (Polska)
  • 21-23 stycznia: Sapporo (Japonia)
  • 28-30 stycznia: Willingen (Niemcy)
  • 4-20 lutego: Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
  • 26-27 lutego: Lahti (Finlandia)
  • 3 marca: Lillehammer (Norwegia – Raw Air)
  • 5-6 marca: Olso (Norwegia – Raw Air).
  • 11-13 marca: Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2022 Vikersund (Norwegia).
  • 19-20 marca: Oberstdorf (Niemcy – loty narciarskie)
  • 25 marca-27 marca: Planica (Słowenia – loty narciarskie)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwsza sesja nowej rady w Zamościu. Kto zostanie przewodniczącym?
ZDJĘCIA
galeria

Pierwsza sesja nowej rady w Zamościu. Kto zostanie przewodniczącym?

Między Agnieszką Jaczyńską, a Piotrem Błażewiczem wybierają nowi radni Zamościa swojego przewodniczącego. Pierwsza sesja w tej kadencji rozpoczęła się o godz. 13.

Remont ulicy zakończył się w listopadzie, bałagan pozostał do dzisiaj
LUBLIN

Remont ulicy zakończył się w listopadzie, bałagan pozostał do dzisiaj

Długo wyczekiwany remont ulicy Raszyńskiej w Lublinie i ulic do niej przyległych zakończył się oficjalnie w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtego czasu na poboczach zalegają wycięte gałęzie. Do niedawna ciężko było również przejść poboczem.

Porozumienie ponad podziałami czy handel stanowiskami? PO i PSL dogadały się w Świdniku z PiS

Porozumienie ponad podziałami czy handel stanowiskami? PO i PSL dogadały się w Świdniku z PiS

To, co wydawało się jeszcze nie tak dawno nierealne, w Świdniku stało się faktem. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe dogadały się z Prawem i Sprawiedliwością! – Plotki, które od wczoraj krążyły po mieście okazały się prawdą. Waldemar Białowąs, szef lokalnych struktur PO, z którą tworzyliśmy w wyborach Koalicję 15 Października sprzedał się za kilka srebrników – mówi oburzony Mariusz Wilk, radny powiatowy Polska 2050 Szymona Hołowni.

Nie było łatwo, ale nadal jesteśmy niepokonani. Opinie po meczu Krono-Plast Włókniarz – Orlen Oil Motor

Nie było łatwo, ale nadal jesteśmy niepokonani. Opinie po meczu Krono-Plast Włókniarz – Orlen Oil Motor

„Koziołki” nadal z kompletem punktów. W czwartym ligowym występie w tym sezonie Orlen Oil Motor wygrał w Częstochowie z tamtejszym Krono-Plast Włókniarzem 51:39. Jak zawody oceniają przedstawiciele obu ekip?

Mayor of Kingstown: Nowy sezon, nowe kłopoty (wideo)
film

Mayor of Kingstown: Nowy sezon, nowe kłopoty (wideo)

6 czerwca – to dobry dzień dla tych, którzy czekają na trzeci sezon serialu Mayor of Kingstown.

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Daniel Słowik nowym starostą w Łęcznej

Do rewolucji doszło w Łęcznej. Dzisiaj PiS stracił swoje sztandarowe starostwo. Nowa Rada Powiatu powierzyła stery Danielowi Słowikowi, szefowi lokalnych struktur PSL. Zaważyły dwa głosy.

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Posłuchaj: Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Kłos Gmina Chełm pokonał na wyjeździe Bug Hanna 5:1. Goście byli faworytem i doskonale wywiązali się z tej roli. Po pierwszej połowie nie mogli być jednak spokojni o komplet punktów. Po 45 minutach przyjezdni wprawdzie prowadzili ale tylko 1:0.

Jan Kanthak rozpoczął kampanię do europarlamentu
EUROWYBORY 2024
film

Jan Kanthak rozpoczął kampanię do europarlamentu

W poniedziałkowy poranek 6 maja, zaraz po weekendzie majowym, poseł Jan Kanthak zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Polityk Suwerennej Polski mówił między innymi o podatkach i Bogdance.

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady
Wybory 2024

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium