Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opinie

1 stycznia 2021 r.
21:06

Kto jest wszystkiemu winny? Dziennikarz

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Ewelina Burda
Ewelina Burda (fot. archiwum)

Tego tekstu miało nie być. Nie jestem królową publicystyki jak Andrzej Stankiewicz, który jak coś powie, albo napisze, to klękajcie narody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli już popełniam coś publicystycznego, to najchętniej wchodzę w polemikę. W interesie czytelnika oczywiście. Jednak czasy mamy trudne, więc będzie trochę na poważnie. Prawdopodobnie jesteśmy w przededniu wielkiego kryzysu dziennikarstwa lokalnego. Czego innego możemy się spodziewać po przejęciu przez Orlen giganta na rynku wydawniczym. Mowa przecież o 20 dziennikach, 150 tygodnikach i wielu portalach internetowych.

Martwi mnie, jak to odbije się na pluralizmie mediów. Zastanawiam się też, jak bardzo „narodowe” standardy nowego wydawcy wypaczą dziennikarską etykę. Granica zatarła się już dawno. Piszę o tym z mojej komfortowej perspektywy, bo na szczęście moja redakcja, w której pracuję, chyba już jako jedna z nielicznych w kraju, pozostaje nadal niezależna i wolna od jakichkolwiek wpływów politycznych czy grup interesów. Dlatego szczerze współczuję kolegom dziennikarzom, którzy będą musieli stanąć przed trudnym wyborem. Byłam w waszej skórze dokładnie 7 lat temu, gdy odeszłam z tytułu, z którym dłużej nie było mi po drodze. I był to jeden z lepszych wyborów. Ale nie zawsze są warunki by „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Warto jednak zastanowić się, czy dziennikarz ze złamanym kręgosłupem będzie nadal wiarygodny? Wątpię. Kibicuję kolegom, by dobrze decydowali.

Zanim znalazłam się tu gdzie jestem teraz, miałam kiedyś krótki staż w dość znanym tygodniku w Warszawie. I wówczas, nieżyjący już niestety Zdzisław Pietrasik, dziennikarz i krytyk filmowy, powiedział w zasadzie jedno z ważniejszych zdań na temat naszej pracy. „Pisanie tekstów, to przede wszystkim myślenie”. Wtedy mi się spodobało, bo brzmiało jakoś wzniośle. I faktycznie, im dalej w las, tym więcej drzew. Tyle jest okazji, by ten proces pisania z myślenia wyzbyć. Myślenia autora. I Orlen, mam wrażenie, chce to za nas załatwić.

Ale takich „Orlenów” jest więcej. To może być wójt, burmistrz czy prezydent. To może być szef miejskiej spółki, dyrektor wielkiej firmy, albo poseł. Myślenie dziennikarza często im przeszkadza. „Czy musi się pani tym zajmować, chyba nie warto na to miejsca marnować w gazecie? ”- napisała do mnie jakiś czas temu osoba publiczna. A innym razem dyrektor pewnej instytucji pyta : „Nie wiem dlaczego robi pani z tego medialną aferę?” Ukułam nawet takie stwierdzenie na te okoliczności : Kto jest wszystkiemu winny? Dziennikarz. I jeszcze do tej kolekcji dorzucam taką drobną uwagę z komentarza pod jednym z artykułów: „Pani redaktor to się w ogóle coś podoba?” Otóż nie ma, a wręcz nie powinno mieć znaczenia, co mi się podoba.

Jedną z podstawowych funkcji mediów, oprócz tej informacyjnej, jest ta znacznie istotniejsza, czyli kontrolna. Mamy patrzeć władzy na ręce, na wydatkowanie publicznych pieniędzy, na spełnienie oczekiwań wyborców. Ale nie tylko. Mamy sprawdzać sygnały od czytelników. Nawet jeśli ktoś powie, że robimy „medialną aferę”. Czy to będzie możliwe w mediach paliwowej spółki? Przekonamy się. Na szczęście, czytelnik wciąż ma wybór. I takich mądrych wyborów, wszystkim życzę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium