Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

17 lipca 2018 r.
20:03

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"

62 33 A A
Kadry z filmu. Kilkugodzinny protest członkowie stowarzyszenia transmitowali na żywo w internecie
Kadry z filmu. Kilkugodzinny protest członkowie stowarzyszenia transmitowali na żywo w internecie (fot. Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw)

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do blokady doszło w miejscowości Dawidy, w pow. parczewskim. Kilkudziesięciu rolników ustawiło się na drodze, blokując samochód, którym przyjechali lekarze weterynarii. Protestujących wspierali członkowie Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw. To główny organizator piątkowych protestów w Warszawie, na które zjechały z całej Polski tysiące rolników.

– Nie pozwolimy na to, żeby nasze zagrody opustoszały, bo one opustoszeją nie na chwilę, ale na zawsze – mówi Michał Kołodziejczak, przewodniczący stowarzyszenia. – Musimy pokazać, że polski rolnik to jest siła. Będziemy się wspomagać, jedna branża drugą branżę. Będziemy też pilnować gospodarstw, gdzie są zdrowe świnie przeznaczone na ubój. 

Dawidy i okoliczne miejscowości to obecnie strefa zagrożona ASF. Rolnicy z tego rejonu nie mogą swobodnie sprzedawać ani świń ani pochodzących od nich produktów. Obowiązuje ich również szereg innych ograniczeń. Sytuację kontrolują służby weterynaryjne. W samych Dawidach wykryto niedawno 6 ognisk ASF. To oznacza przymusowy ubój w okolicy.

– Nie ma powodu by czekać, aż choroba pojawi się w pozostałych gospodarstwach – tłumaczy Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

W samych Dawidach jest jeszcze 14 gospodarstw, w których hoduje się ok. 2700 świń. – Te gospodarstwa są praktycznie ściana w ścianę, zagrożenie jest więc bardzo duże – mówi Paweł Piotrowski, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – Do podobnych protestów doszło już przed rokiem. Ich przeciąganie nie ma jednak sensu. Oznacza bowiem, że rejon dłużej będzie miał status strefy zapowietrzonej. Nie wiem czy tego chcą hodowcy, którzy dostaną przecież odszkodowania. 

Protestujący nie chcą się godzić na zabijanie zdrowych świń. Zarzucają też lekarzom weterynarii, że nie zachowują wszystkich zasad ostrożności podczas kontroli gospodarstw.

– Dlaczego zabijacie zdrowie świnie? My na to nie możemy pozwolić. Dlaczego jedni weterynarze przestrzegają zasad bioasekuracji, a inni nie? – grzmiał Michał Kołodziejczak. – Trudna sytuacja jest spowodowana 30 latami paskudnych zaniedbań. Partie co się nazywają chłopskimi, zdradziły nasz wspólny chłopski interes.

Mimo wielogodzinnych negocjacji, hodowcy nie ustąpili. Służby weterynaryjne wstrzymały ubój świń na dwa dni. Decyzje w tej sprawie mają zapaść dziś.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wkur...ony chłop / 17 lipca 2018 o 21:01
+11
Ptasia grypa, choroba "szalonych krów", afrykański pomór świń to sztucznie wykreowane problemy mające na celu likwidację polskiego rolnictwa i stworzenie przestrzeni takim graczom jak amerykański Smithfield, który ma w Polsce mega farmy z setkami tysięcy świniaków. Tam jakoś afykańskiego pomoru nie ma... Może świnie koszerne?
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 22:26
+8
Mośki biorą Polskę - czas na zmianę nazwy naszego kraju.
Avatar
Waldi / 17 lipca 2018 o 21:02
+8
Jutro Pan Wojewoda wyjdzie, przemówi i na pewno coś poradzi
Avatar
$$$$$ / 17 lipca 2018 o 22:24
+7
Ptasia grypa, choroba "szalonych krów", afrykański pomór świń to sztucznie wykreowane problemy mające na celu likwidację polskiego rolnictwa i stworzenie przestrzeni takim graczom jak amerykański Smithfield, który ma w Polsce mega farmy z setkami tysięcy świniaków. Tam jakoś afykańskiego pomoru nie ma... Może świnie koszerne?
 Racja! Polskie najlepse! Dlatego zlikwidować tseba. Glupie chlopki,Unia zła,dopłaty dobre! Tak tsymoć!
Avatar
Andy1959 / 17 lipca 2018 o 21:52
+7
A dziki od zawsze zdychały w lasach, tak i teraz zdychają. Podobnie jak inne zwierząta. Niedawno w lesie widziałem reszki sarny.
Avatar
Dudek / 17 lipca 2018 o 22:39
+6
PiS brakiem reakcji i niepodejmowaniem żadnych kroków co do zwalczania ASF chce zniszczyć Polską wieś i brawo dla tych biednych rolników że się postawili. Wojewodo weź się w garść działaj sam i nie czekaj na rozkazy bo pomóc kotów nam nie grozi. Polska wieś to jest siła i potęga!!! 
Avatar
Fikcja na potrzeby niszczenia polskiego rolnictwa / 17 lipca 2018 o 22:31
+6
Jakoś ASF nie atakuje hodowli zachodnich korporacji?! Tylko Polskie?
Avatar
Alinka / 17 lipca 2018 o 21:04
+6
Rząd musi coś zrobić bo jak tak dalej pójdzie to będzie ogromna katastrofa. Tylko niech nie budują muru. 
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 23:06
+5
Podstawowe pytanie brzmi jakich swin ci rolnicy bronia polskich czy zachodnich bo nie swoich.juz kilkanascie lat temu nie tylko oni ci z dawid radcza czy gesi sprzedali sie zachodnim koncerom i trzymaja w swoich oborach swinie zachodnich koncernow i oni sa tylko ich parobkami wiec jakiego polskiego rolnictwa oni broni skoro sami sprzedali sie i zachodnim koncernom!!!bronia interesow zachodnich firm miesnych bo dla nich pracuja wiec nie oszukujcie czytelnikow ze bronicie polskiego rolnictwa skoro sami sie sprzedaliscie i nie miejcie pretensji do calego swiata ze koncerny w sytuacji epidemi asf maja was gdzies!!!po drugie ten syf czyli mieso ktore produkujecie bazie chemi i antybiotykow sami se jedzcie i nie oszukujcie ludzi ze produkujecie polska zdrowa zywnosc-to jest oszustwo i trzeba glosno o tym mowic!!!
Podstawowe pytanie brzmi jakich swin ci rolnicy bronia polskich czy zachodnich bo nie swoich.juz kilkanascie lat temu nie tylko oni ci z dawid radcza czy gesi sprzedali sie zachodnim koncerom i trzymaja w swoich oborach swinie zachodnich koncernow i oni sa tylko ich parobkami wiec jakiego polskiego rolnictwa oni broni skoro sami sprzedali sie i zachodnim koncernom!!!bronia interesow zachodnich firm miesnych bo dla nich pracuja wiec nie oszukujcie czytelnikow ze bronicie polskiego rolnictwa skoro sami sie sprzedaliscie i nie miejcie pretensji... rozwiń
Avatar
hehe / 17 lipca 2018 o 22:22
+5
nie podoba wam się dojna zmiana ?
 raz zdobytej waadzy nie oddamy NIGDY!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Lol / 19 lipca 2018 o 16:16
+1
Akurat są ogniska. Nie masz pojęcia o niczym, a bzdury pleciesz 
Avatar
hehe / 18 lipca 2018 o 23:29
+1
Podstawowe pytanie brzmi jakich swin ci rolnicy bronia polskich czy zachodnich bo nie swoich.juz kilkanascie lat temu nie tylko oni ci z dawid radcza czy gesi sprzedali sie zachodnim koncerom i trzymaja w swoich oborach swinie zachodnich koncernow i oni sa tylko ich parobkami wiec jakiego polskiego rolnictwa oni broni skoro sami sprzedali sie i zachodnim koncernom!!!bronia interesow zachodnich firm miesnych bo dla nich pracuja wiec nie oszukujcie czytelnikow ze bronicie polskiego rolnictwa skoro sami sie sprzedaliscie i nie miejcie pretensji do calego swiata ze koncerny w sytuacji epidemi asf maja was gdzies!!!po drugie ten syf czyli mieso ktore produkujecie  bazie chemi i antybiotykow sami se jedzcie i nie oszukujcie ludzi ze produkujecie polska zdrowa zywnosc-to jest oszustwo i trzeba glosno o tym mowic!!!
 co racja ,to racja
 co racja ,to racja rozwiń
Avatar
rolnik / 18 lipca 2018 o 20:50
+1
Niech mi ktoś odpowie, na jakiej podstawie i jakim prawem taki cwel weterynarz wchodzi sobie na moją posesję i che mordować moje zdrowe świnie? Czyżby na zlecenie decydentów z tzw. "góry", czy może samozwańczego prawa PISiorów? Jak można tolerować takie samowolki prawne i pozwalać żeby ktoś decydował moim majątkiem bez jakichkolwiek ekspertyz i opinii prawnych. Wychodowana świnka też jest moim majatkiem wliczonym w gospodarstwo. Najpierw niech płacą odszkodowania za realną utratę majątku, a później dopiero rekwirują i mordują świnie, bez udowodnienia, że są chore. No proszę panowie decydenci i pomyleni z powołaniem weterynarze, odpowiadajcie na konkretne pytanie !!!
 U NAS WYBILI I WET MA CIE W D...E
 U NAS WYBILI I WET MA CIE W D...E rozwiń
Avatar
Obserwator propagandy / 18 lipca 2018 o 14:36
+1
Niech mi ktoś odpowie, na jakiej podstawie i jakim prawem taki cwel weterynarz wchodzi sobie na moją posesję i che mordować moje zdrowe świnie? Czyżby na zlecenie decydentów z tzw. "góry", czy może samozwańczego prawa PISiorów? Jak można tolerować takie samowolki prawne i pozwalać żeby ktoś decydował moim majątkiem bez jakichkolwiek ekspertyz i opinii prawnych. Wychodowana świnka też jest moim majatkiem wliczonym w gospodarstwo. Najpierw niech płacą odszkodowania za realną utratę majątku, a później dopiero rekwirują i mordują świnie, bez udowodnienia, że są chore.  No proszę panowie decydenci i pomyleni z powołaniem weterynarze, odpowiadajcie na konkretne pytanie !!!
Niech mi ktoś odpowie, na jakiej podstawie i jakim prawem taki cwel weterynarz wchodzi sobie na moją posesję i che mordować moje zdrowe świnie? Czyżby na zlecenie decydentów z tzw. "góry", czy może samozwańczego prawa PISiorów? Jak można tolerować takie samowolki prawne i pozwalać żeby ktoś decydował moim majątkiem bez jakichkolwiek ekspertyz i opinii prawnych. Wychodowana świnka też jest moim majatkiem wliczonym w gospodarstwo. Najpierw niech płacą odszkodowania za realną utratę majątku, a później dopiero rekwirują i mordują świni... rozwiń
Avatar
rolnik / 18 lipca 2018 o 13:49
+1
Weterynarze chcieli wybić świnie ZAGROŻONE chorobą - czyli jeszcze zdrowe. Ciekawe, na jakiej podstawie można komuć wybić stado zdrowych świń? Bolszewickie prawo...
 JAK WYBIJO SWINIE TO WETERYNARZ ZAROBU W CUIL KASY
Avatar
cak / 18 lipca 2018 o 12:55
+1
Jak bimbru popijem, kartofli poim, to my som siło!
Avatar
gość / 18 lipca 2018 o 09:42
+2
Lekko mijasz się z prawdą ponieważ Polska nie ma rządu tylko administratorów którzy administruja krajem o nazwie Polin na zlecenie górali spod góry Synaj.
Avatar
Społecznik / 18 lipca 2018 o 07:58
+1
Nałożyć plan odstrzału dzików na myśliwych 22 sztuk do konica roku jeżeli tego planu nie zrealizuje zapłaci karę w wysokości 10 000 zł za każdą nie odszczeloną sztukę. Niech nie mówią świnie wam zlikwidują a nasze dziki zostaną.
Avatar
Macao / 18 lipca 2018 o 07:58
+3
Weterynarze chcieli wybić świnie ZAGROŻONE chorobą - czyli jeszcze zdrowe. Ciekawe, na jakiej podstawie można komuć wybić stado zdrowych świń? Bolszewickie prawo...
Avatar
Obatel / 18 lipca 2018 o 07:49
+2
Poczekajmy. Filmik wojewody na YouTube coś na pewno pomoże w tej sprawie. Dajmy mu się wykazać może już odróżnia krowę od byka, bo doić to PIS potrafi, aby wiedzieli za co złapać.