Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

8 stycznia 2019 r.
9:22

W dawnej kaplicy powstał sklep meblowy. "Księża sprofanowali i zbrukali Świętość"

66 36 A A

W dawnej kaplicy w Parczewie działa sklep meblowy. Nie wszystkim się to podoba. „Księża sprofanowali i zbrukali Świętość” – denerwuje się autor listu do naszej redakcji. – To chyba dobrze, że budynek nie niszczeje, jest zadbany i oświetlony – odpowiada jedna z parafianek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Księża z Parafii Opatrzności Bożej w Parczewie sprofanowali i zbrukali Świętość” – zaalarmował nas anonimowy informator. „Przez około 10 lat odbywały się w tym miejscu Msze Święte. Również Sakramenty: Chrzty, Bierzmowania, Komunie Święte, Małżeństwa, Pogrzeby. Codziennie w tym miejscu dokonywały się Cuda (…)”.

Autor listu dodawał, że o sprawie informował władze kościelne w Siedlcach i Lublinie, ale te nie zareagowały. W dawnej tymczasowej kaplicy w Parczewie rzeczywiście funkcjonuje salon meblowy. – Bardzo mnie dziwi to zainteresowanie dziennikarzy – nie kryje Piotr Maor, właściciel sklepu. – Budynek przez kilka lat stał pusty. Niszczał. Miał powybijane szyby. Było to miejsce, w którym zbierało się towarzystwo pijące alkohol.

– Każdego ten widok raził – przyznaje jedna z parafianek.

– A teraz nic złego się tutaj nie dzieje – dodaje druga.

– Szukałem lokalu na sklep z antykami – kontynuuje przedsiębiorca. – Mieszkam w Holandii i z tego m.in. kraju sprowadzam do Polski meble. Zgłosiłem się do proboszcza z propozycją, że chcę ten budynek odnowić. Kiedy otrzymałem zgodę na dzierżawę, zrobiłem remont.

– Nigdy nie mieliśmy żadnych skarg, że w byłej kaplicy działa outlet meblowy. Wręcz przeciwnie, ludzie są zadowoleni. Cieszą się, że dzierżawca dba o to miejsce – mówi Tadeusz Izdebski, przewodniczący Rady Parafialnej. I podkreśla: Z budynku zostały usunięte wszelkie symbole religijne.

– Mówimy albo o budynkach, które nazywamy w dawnej nomenklaturze konsekrowanymi, a w obecnej poświęconymi, albo o budynkach, które dawniej były nazywane poświęconymi, a teraz – błogosławionymi – wyjaśnia ks. kan. Jacek Świątek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. – Kaplica w Parczewie powstała jako tymczasowa w związku z budową kościoła parafialnego. Była tylko pobłogosławiona, nie była bezpośrednio wyłączona z użytku świeckiego – dodaje.

Sklep meblowy w byłej kaplicy nie jest przypadkiem odosobnionym. – W Białej Podlaskiej, w byłej kaplicy, w której były sprawowane msze święte, kiedy budowała się parafia bł. Honorata, działa dziś liceum ogólnokształcące. W miejscowości Zaborek, w byłym kościele, który był dekonsekrowany, czyli konsekracja została zdjęta, obecnie jest sala widowiskowa. Przeznaczenie budynków kościelnych bywa więc różne, w zależności od tego, jakie są potrzeby danej parafii – wyjaśnia rzecznik.

A co z działalnością gospodarczą w takich budynkach? – W takim przypadku bierze się pod uwagę potrzeby parafii – zaznacza ks. kan. Jacek Świątek. – Jeśli parafia na tym zyskuje, co prawdopodobnie ma miejsce w przypadku Parczewa, to jest to dopuszczalne.  W byłej kaplicy nie mogłoby się natomiast znaleźć nic, co „jest sprzeczne z wiarą i moralnością chrześcijańską”. – I tzw. dobrym obyczajem – zaznacza duchowny.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
N / 8 stycznia 2019 o 09:47
+68
Do autora listu - Pańskie schorzenie, czyli świętojebliwość galopującą da się już leczyć. Pozdrawiam
Avatar
mona / 8 stycznia 2019 o 09:49
+57
Gdyby budynek stał nieużytkowany, to komentowano by, że księża marnotrawią mienie, że nic z tym nie robią a można by to na jakiś cel przeznaczyć. Nie rozumiem problemu: jest nowy kościół, budynek służący za tymczasowa kaplicę nie jest już potrzebny, zatem jest wykorzystany w innym celu, a może pieniądze z jego wynajmu wspomogą np. ogrzanie czy oświetlenie nowego kościoła... W czym problem?
Avatar
Parcewianin / 8 stycznia 2019 o 09:57
+49
Gdy Kaplica przeniosła się do wybudowanego kościoła trawa wokół terenu sięgała metra wysokości, kostka wokół była cała zarośnięta.Szyby w kaplicy były powybijane, pełno butelek po alkoholu i puszek wokół. Dzieciaki siedzieli i palili zioło pod kaplicą bo na uboczu a jadący radiowóz było widać z kilku set metrów. Po przejęciu przez Pana Piotra budynek dostał 2 życie, wygląda dla mnie osobiście lepiej niż jeżeli była tam kaplica. Remont zrobił naprawdę porządny. Budynek jest bardzo zadbany, trawa koszona wokół. Jeżeli tak przeszkadzało informatorowi że jest sklep to dlaczego ani razu nie skosił trawy wokół kaplicy ? Nie poszedł nie pozbierał śmieci, butelek i puszek ? Nie pozamiatał powybijanych szyb w kaplicy ?
Gdy Kaplica przeniosła się do wybudowanego kościoła trawa wokół terenu sięgała metra wysokości, kostka wokół była cała zarośnięta.Szyby w kaplicy były powybijane, pełno butelek po alkoholu i puszek wokół. Dzieciaki siedzieli i palili zioło pod kaplicą bo na uboczu a jadący radiowóz było widać z kilku set metrów. Po przejęciu przez Pana Piotra budynek dostał 2 życie, wygląda dla mnie osobiście lepiej niż jeżeli była tam kaplica. Remont zrobił naprawdę porządny. Budynek jest bardzo zadbany, trawa koszona wokół. Jeżeli tak przeszkadzało informa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 o 09:39
+44
Nie ma co robić scen. W naszym śmiesznym kraju i tak mamy na pęczki różnych kapliczek, krzyży, figurek... których nie można ruszyć bo obrażają czyjeś "uczucia religijne". Bóg jest w nas, a nie przedmiotach. Wystarczy, że odbywa się coroczne poświęcenie tornistrów, samochodów, pól, mieszkań podczas wizyty "duszpasterskiej"... Działanie wody święconej ma tylko rok gwarancji ?! Bądźmy dobrymi ludźmi dla swoich bliskich, ludzi w otoczeniu i zwierząt. Dbajmy o środowisko. Tym najbardziej ucieszymy Stwórcę. A nie klepanie koronek do obrazów. Kaplica niszczała, bo była niepotrzebna. Jej rola zakończyła się z chwilą oddania do użytku świątyni (jak sądzę). Skoro niszczała należało ja jakoś zagospodarować. Logiczne. Może należało ją rozebrać na pojedyncze cegiełki i oddać jak relikwie parafianom? Ludzie, ogarnijcie się...
Nie ma co robić scen. W naszym śmiesznym kraju i tak mamy na pęczki różnych kapliczek, krzyży, figurek... których nie można ruszyć bo obrażają czyjeś "uczucia religijne". Bóg jest w nas, a nie przedmiotach. Wystarczy, że odbywa się coroczne poświęcenie tornistrów, samochodów, pól, mieszkań podczas wizyty "duszpasterskiej"... Działanie wody święconej ma tylko rok gwarancji ?! Bądźmy dobrymi ludźmi dla swoich bliskich, ludzi w otoczeniu i zwierząt. Dbajmy o środowisko. Tym najbardziej ucieszymy Stwórcę. A nie klepanie koron... rozwiń
Avatar
SAC / 8 stycznia 2019 o 09:59
+32
Zwiastun tego co będzie.Taki los spotka jeszcze nie jeden obiekt sakralny.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 o 09:53
+25
Mieszkaniec ten to poprostu Rydzyka podopieczny.Prosty prymitywny sposób myślenia , takich on lubi, bo nie musi prać mózgu i ma oddanego wiernego.Idąc tokiem myślenia tego mieszkańca , to wszędzie by widział miejsca święte.Nie waźne że kaplica była budowana jako tymczasowy obiekt sakralny.Spełniła swoją role, a teraz może być wykorzystana innaczej , jak w tym wypadku. Ja nie widzę tu profanacji a dobre wykorzystanie obiektu .
Avatar
kokos / 8 stycznia 2019 o 09:49
+20
W tym kraju lepiej nie robic sklepu w nawet byłej kaplicy, bo ta tepota wkoło zaraz cie zadziobie człowieku, że świętość zbrukana......
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 o 10:56
+11
Kościoły będą stały puste. Polska powoli, ale jedak staje się państwem świeckim. Czas przywyknąć do pustych kościołów, do tego, że będą burzone. Nie będzie wiernych. I dzięki bogu, bo polski katolicyzm to choroba
Avatar
Teresa / 8 stycznia 2019 o 09:46
+7
Ble ble ble. Niebawem nie tylko kaplice ale również Kościoły będą przerabiane na magazyny.
Avatar
miki / 8 stycznia 2019 o 09:56
+6
do urbana jeszcze napisz
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 12:22
0
to czego nie powiedzieli ,że ta kaplica ,te cegły i posadzki są świnte ,bo kroczyli tam rózni świńci mączennicy z ulicy polnej kolejowej i harcerskiej?
Avatar
Proszę przeczytać / 11 stycznia 2019 o 16:59
0
***s://***tvn24.pl/kontakt,9/kiedys-na-msze-teraz-po-meble,74034.html
Avatar
nie życzę tego / 10 stycznia 2019 o 16:30
0
Jaka to profanacja,niedługo będą dyskoteki jak "skończy" się pokolenie ryzyka.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2019 o 14:15
0
Jest tylko jeden problem. Kaplica jako obiekt tymczasowy powinna być rozebrana a nie funkcjonować jako sklep. Kierownik budowy prawdopodobnie wpisał w zgłoszeniu do użytkowania, że teren został uporządkowany co oznacza m.in. rozebranie budynków tymczasowych.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2019 o 20:00
0
Pismo Święte mówi - Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie*. W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» On zaś mówił o świątyni swego ciała*. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus. ( J 2, 13 -22) Z pewnością można znaleźć inne przeznaczenie dla tego budynku, które nie będzie powodem zgorszenia dla mieszkańców tej miejscowości. Życzę rozwagi i dobrej woli włodarzom.
Pismo Święte mówi - Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie*. ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2019 o 18:34
+1
Oto wynik nauczania katolickiego na poziomie szkół podstawowych i średnich. Niemal wszyscy uczęszczali na religię i za grosz nie znają i nie rozumieją ani swojej wiary ani obrzędowości która się z nią łączy. Jesteśmy wtórnymi analfabetami chrześcijaństwa. A kanciarz z Torunia pierze nam mózgi i nasącza wiarą w teorie spiskowe i zamachy smoleńskie.
Avatar
m / 9 stycznia 2019 o 03:14
+2
powinien otworzyć salon meblowy KLER - nikt nie będzie miał pretensji 
Avatar
Parafianka / 8 stycznia 2019 o 19:08
0
Zastanawia tylko, że nie bolało tego człowieka jak budynek kaplicy niszczał i nocami odbywały się tam libacje, tak, że policja miała ręce pełne roboty, tylko teraz, jak został odnowiony i zagospodarowany. 
Avatar
Zwykły człowiek / 8 stycznia 2019 o 18:37
0
Czytając taki "sensacyjny" materiał proszę pamiętać jedno, że taki moralnie nienaganny człowiek, dzisiaj oczernia księdza ale jutro może mu się nie spodobać sąsiad, pani w sklepie czy ktokolwiek. Jako wzorowy chrześcijanin będzie pisał donosy ale nie dla jakiegoś dobra, bo dobro nie rodzi się z fałszu, obłudy i nienawiści do drugiego człowieka ale dla własnej chorej satysfakcji, że komuś dokopał. To straszne. Każdy z nas może na swojej drodze spotkać kogoś takiego. . .
Avatar
myślący / 8 stycznia 2019 o 18:28
0
....zanim kolejne pokolenie dożyje swego kresu, to w każdym tzw. Domu Bożym będzie działalność inna od tej religijnej. Kościół robi wszystko, aby młodzież odwracała się plecami od tej pedofilskiej mafii. Oczywiście nadal pozostaną polskie rodziny tak ochoczo wysyłające własne dzieci pod opiekuńcze skrzydła katabasów, aby mogli zaspokajać własne chucie kosztem nieletnich dziewcząt i chłopców. W pewnych regionach naszego kraju przychylność niewyżytego faceta w sukience jest postrzegana w formie nobilitacji takiej rodziny. A że dziecko jest gwałcone lub molestowane, to tylko przynależy do miejscowego folkloru!
 Nie uogólniaj sprawy! Nie nazywaj księży pedofilską mafią. Mamy księży wspaniałych, a zboczenia to wyjątki. W każdej grupie społecznej są odstępstwa, ale o tym się nie mówi. Najlepiej to walić w księży. I tak dla przykładu: jeżeli w jakiejś miejscowości złapano złodzieja, to złodziejami są wszyscy mieszkańcy? Dlatego mówię, nie uogólniaj.
 Nie uogólniaj sprawy! Nie nazywaj księży pedofilską mafią. Mamy księży wspaniałych, a zboczenia to wyjątki. W każdej grupie społecznej są odstępstwa, ale o tym się nie mówi. Najlepiej to walić w księży. I tak dla przykładu: jeżeli w jakiejś miejscowości złapano złodzieja, to złodziejami są wszyscy mieszkańcy? Dlatego mówię, nie uogólniaj. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Niebezpieczny wyciek chemikaliów przy ul. Metalurgicznej. Strażacy w akcji [zdjęcia]
galeria

Lublin: Niebezpieczny wyciek chemikaliów przy ul. Metalurgicznej. Strażacy w akcji [zdjęcia] 26 3

Niebezpieczna, żrąca substancja wyciekła ze zbiorników umieszczonych w ciężarówce przy ul. Metalurgicznej w Lublinie.

Lublin: Kolejny zwrot w sporze Arkady - miasto. Sąd podjął ważną decyzję
galeria

Lublin: Kolejny zwrot w sporze Arkady - miasto. Sąd podjął ważną decyzję 1 14

Jest kolejny zwrot akcji w sporze dotyczącym miejskich gruntów między ul. Lubartowską a Świętoduską. Do końca zeszłego roku spółka Arkady miała tu zbudować podziemny parking i nie dotrzymała słowa. Miasto domaga się zapłaty kary umownej oraz zwrotu ziemi. Sąd postanowił zabezpieczyć interes miasta

Historyk IPN z Lublina o konflikcie z Izraelem: Netanjahu prowadzi grę, Polska stała się jej elementem

Historyk IPN z Lublina o konflikcie z Izraelem: Netanjahu prowadzi grę, Polska stała się jej elementem 55 9

Polska odwoła swój udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Bezpośrednim przyczyną takiego ruchu były wypowiedzi polityków izraelskich podczas szczytu bliskowschodniego w Warszawie, i zaraz po, dotyczące czasów II wojny światowej. Padły oskarżenia o polski antysemityzm i kolaborację Polaków z Niemcami

AZS UMCS Lublin - GSF Gliwice 0:5. Lider okazał się za mocny

AZS UMCS Lublin - GSF Gliwice 0:5. Lider okazał się za mocny 0 1

W rozgrywanym awansem meczu 19 kolejki Pierwszej Ligi Futsalu AZS UMCS Lublin przegrał na własnym parkiecie z GSF Gliwice 0:5

Duże zainteresowanie Wiosną Roberta Biedronia w Lublinie? "Zwiększyliśmy liczbę miejsc"

Duże zainteresowanie Wiosną Roberta Biedronia w Lublinie? "Zwiększyliśmy liczbę miejsc" 89 58

W środę w Lublinie odbędzie się lokalna konwencja partii Wiosna. Zaproszenia na to wydarzenie rozeszły się w niespełna trzy dni, dlatego organizatorzy podjęli decyzję o zwiększeniu liczby miejsc.

SPR Sośnica Gliwice – MKS AZS UMCS Lublin 28:25. Straciły ogromną przewagę

SPR Sośnica Gliwice – MKS AZS UMCS Lublin 28:25. Straciły ogromną przewagę 0 0

W I lidze piłkarek ręcznych MKS AZS UMCS Lublin prowadził już nawet siedmioma bramkami, ale dał sobie wydrzeć zwycięstwo Sośnicy Gliwice

Chełm: Darmowe okienko na lodowisku

Chełm: Darmowe okienko na lodowisku 0 0

Niedawno chełmianie z oburzeniem przyjęli wiadomość, że miejska spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie na czas ferii podwyższyła stawki za wstęp do aquaparku. Tymczasem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji postanowił od poniedziałku do końca tygodnia w godzinach od 8 do 10 wpuszczać łyżwiarzy na lodowisko za darmo.

Pożar w centrum Lublina. Spłonęła potrawa w kuchni

Pożar w centrum Lublina. Spłonęła potrawa w kuchni 57 1

Do pożaru doszło po południu w bloku przy ul. Łopacińskiego 3 w Lublinie

Biała Podlaska. Była skarbnik dostała pracę w urzędzie w Lublinie

Biała Podlaska. Była skarbnik dostała pracę w urzędzie w Lublinie 1 14

Marta Juchnikowska, była skarbnik Białej Podlaskiej, szybko znalazła nową pracę. W wyniku wygranego konkursu zajmie się księgowością w Departamencie Finansów Urzędu Marszałkowskiego.

Morderstwo przy ul. Gęsiej: Zostawiła go, więc zabił Monikę kluczem od kół. Koniec procesu
galeria
film

Morderstwo przy ul. Gęsiej: Zostawiła go, więc zabił Monikę kluczem od kół. Koniec procesu 62 11

Zakończył się proces sprawcy brutalnego zabójstwa przy ul. Gęsiej w Lublinie. Piotr R. zatłukł swoją żonę kluczem do kół. Nie mógł pogodzić się z tym, że kobieta odeszła od niego do innego mężczyzny

Frasatti Fajsławice od jesieni grać będzie na nowym boisku?

Frasatti Fajsławice od jesieni grać będzie na nowym boisku? 0 2

Przed Frassatim Fajsławice ostatnia runda gry na starym boisku. Takie przynajmniej są plany. Od jesieni nowego sezonu drużyna trenera Daniela Krakiewicza ma się przeprowadzić na nowy obiekt w pobliskich Suchodołach

Kraśnik: Więcej pieniędzy w Budżecie Obywatelskim

Kraśnik: Więcej pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 7 1

Więcej pieniędzy będą mieć w tym roku do rozdysponowania mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pod koniec lutego zaczną się spotkania informacyjne

Zbudują ul. Sportową. Będzie prawdziwa jezdnia

Zbudują ul. Sportową. Będzie prawdziwa jezdnia 0 2

Miasto zabiera się za budowę odcinka ul. Sportowej między Rudnicką a Wielką.

SLD dołączył do Koalicji Obywatelskiej. Haidar do Europarlamentu

SLD dołączył do Koalicji Obywatelskiej. Haidar do Europarlamentu 12 20

Riad Haidar radny sejmiku województwa lubelskiego powalczy o miejsce w Parlamencie Europejskim. Rekomendował go przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty.

26. Studenckie Konfrontacje Filmowe w Chatce Żaka
22 lutego 2019, 19:30

26. Studenckie Konfrontacje Filmowe w Chatce Żaka 0 0

Już po raz 26. w Lublinie zorganizowany zostanie przegląd Studenckie Konfrontacje Filmowe. W dniach 22 lutego - 20 marca w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zobaczymy aż 16 starannie wyselekcjonowanych filmów z minionego sezonu. W programie m.in. docenione produkcje festiwalowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.